Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Miért jó hatású tavasszal böjtölni?

Érdekességek2023. március 18.

A húsvét és az azt megelőző negyven napos nagyböjt a keresztény kultúrkör egyik legfontosabb ünnepköre, de a tavasz beköszöntét ünneplő szertartásokat, illetve a tavaszváró tisztító böjtöt más vallási hagyományok is kiemelten kezelik. Fontos-e a böjt ősi hagyománya, és milyen előnyei lehetnek a mai ember számára?  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

Megtisztulás – a természettel összhangban

Nem kell ahhoz semmilyen vallás követőjének lennünk, hogy felismerjük a böjt, vagyis az időről időre történő tudatos megtisztulás előnyeit. Testünk intelligens szerkezet, ugyanúgy szüksége van a folyamatos karbantartásra és tisztításra, mint bármely élettelen gépnek ahhoz, hogy a lehető legtovább és legjobban működni tudjon. Ehhez nemcsak az a fontos, hogy jó minőségű étellel tápláljuk és megfelelő mozgással aktív, fiatalos állapotban tartsuk, hanem az is, hogy évente egyszer-kétszer alaposabban kitakarítsuk. Ennek egyik legmegfelelőbb időpontja a tavasz beköszönte, amikor a természettel összhangban tehetjük meg mindezt. Nem véletlen, hogy számos vallási irányzat időzíti ilyenkorra a tisztító rítusait.

A húsvét üzenete: testi-lelki megújulás

A nyugati keresztény hagyományban a nagyböjt (quadragesima) a húsvétra felkészítő negyven napos böjti időszak, mely hamvazószerdán veszi kezdetét. A keresztények a böjttel Jézus Krisztus negyven napig tartó böjtölésére, szenvedésére és kereszthalálára emlékeznek. A nagyböjt utolsó hetét tartják a legfontosabbnak, mely a virágvasárnappal kezdődik (Jézus ezen a napon vonult be Jeruzsálembe).

Az ünnep legfontosabb mögöttes tartalma a lelki megtisztulás, amit a fizikai test böjttel való megtisztítása remekül elősegít. A keresztény hagyomány szerint Jézust nagypénteken keresztre feszítették, majd miután a sírba helyezték, a harmadik napon, vasárnap feltámadt. Áldozatát az emberiség bűneinek megváltásaként, eltörléseként értelmezzük, feltámadása pedig az ember halál feletti győzelmét szimbolizálja. 


Pogány tavaszköszöntő rítusok: az új élet ünnepe

A húsvét, lévén a Hold fázisai alapján változó mozgó ünnep, gyakran egybeesik a tavaszi napéjegyenlőség idején tartott vagy azokhoz kapcsolódó termékenységi ünnepekkel is.  A kereszténység gyakran erőszakos terjesztése következtében az ősi pogány szokásrend szép lassan megszűnt ugyan, de jó néhány mágikus vagy babonás rítus továbbélve mára teljesen beépült a keresztény ünnepi rendbe. Például a piros tojás, amely nélkül már elképzelhetetlen számunkra a húsvét, eredetileg a pogány termékenységi ünnepek, szokások egyik fontos kelléke volt.

A pogány tavaszünnepek középpontjában szintén a megújulás, az újjászületés volt - a természettel összhangban az élet, a fény halál, sötétség és negativitás felett aratott győzelmét ünnepelték. Ezek továbbéléseként a mai wicca, illetve újkori boszorkány hagyományok és más, ciklikus istennő vallások is az új születését, a termékenységet ünneplik a tavasz beköszöntével. Az ünnep számos hagyományban a közösségi magvetés rítusát is tartalmazza: jelképes formában a közösség (kör, coven, stb.) minden tagja elveti az új ciklus magjait, új ötleteit, terveit, vágyait, melynek megvalósulását az új ciklusban reméli. 

Ekádasi: megtisztulás a bűnöktől

A védikus irányzatok is kiemelten fontosnak tartják a rendszeres böjtöt, így arra gyakrabban sort kerítenek, mint a keresztények, ahol az évi két nagyobb böjt szokásos.  A hinduizmus egyik legfontosabb böjtje az ekádasi, amely minden hónap sötét, illetve világos felének tizenegyedik napja. Különösen alkalmasnak tartják arra, hogy ezeken a napokon mindenféle bűnt megsemmisítsenek, azoktól és negatív hatásaitól (karma) megtisztuljanak, ami messzemenően egybecseng a húsvét üzenetével. Ezeken a különleges napokon a legelszántabb hívők tartózkodnak minden ételtől és italtól, de minimálisan a gabonaféléktől és a hüvelyesektől. Akinek ez elsőre túl soknak tűnik, az napi egy étkezésre, leginkább egy kora délutáni vacsorára korlátozza ilyenkor a táplálkozást, mely a következőkből állhat: föld alatt termett gyökerek, gyümölcs, víz, tejtermékek, diófélék, főzelékek (kivéve gomba). 

A böjt fizikai hatásai

Amikor hosszabb időre tartózkodunk a táplálékfelvételtől, megengedjük szervezetünknek, hogy kizárólag a tisztulással, a feleslegessé vált lomok kitakarításával foglalkozzon. A felesleges kilók, zsírpárnák és méreganyagok távozásával a test megkönnyebbül, energikusabbá válik, úgy érezzük, új erőre kapunk, telítődünk életenergiával.

Ez együtt jár az étvágy normalizálódásával, vagyis képesek leszünk újra figyelembe venni testünk kifinomult jelzéseit és annak megfelelő mennyiségű és minőségű táplálékot magunkhoz venni.

A víz- és cukorháztartás, illetve az emésztés és kiválasztás finom egyensúlya is újra helyreáll, megszűnik a puffadás, teltségérzet, savasodás, illetve az egyéb emésztési és kiválasztási problémák.

A bőrünk megszépül, bársonyossá, finom puhává válik, az arcbőr és a tekintet kitisztul, az érzékelés minden érzékszerv esetében finomodik.

Lelki nagytakarítás – a megbocsátás megtisztító ereje

Az emberi lény összetett fizikai, lelki és szellemi létező, így a megtisztulás aktusa nemcsak fizikai, hanem finomabb szinteken is hat. A böjt idején gyakoribbak a hangulatváltozások, érzékenyebbé válunk saját belső világunk változásaira és a külvilág hatásaira egyaránt. Gyakran a távozó méreganyagokkal együtt régóta dédelgetett sérelmeinket is elengedjük tudattalanul, ami fejfájásban vagy látszólag ok nélküli sírásban is kifejezésre juthat.

Kevésbé megterhelő egy ilyen alapos testi-lelki lomtalanítás, ha lelkiekben is felkészülünk a böjtre, végiggondoljuk, melyek azok a régi sérelmek, hiedelmek, eszmék, amelyeket már feleslegesen őrizgetünk – ezektől most könnyedén búcsút vehetünk. Tekintsük át azokat a kapcsolatainkat, amelyekben sérüléseket szereztünk, vagy mi okoztunk sebeket másnak, és próbáljunk meg a másik félnek és magunknak is maradéktalanul megbocsátani. A megbocsátás aktusának folyamatos és kitartó gyakorlása rendkívüli tisztító erővel bír és nagyon gyorsan pozitív irányba kormányozza életünk bármely kevéssé jól működő részét.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Ilyen okai lehetnek a féloldali fejfájásnak

2025. június 28.

A féloldali fejfájás ugyanolyan kínzó lehet, mint amikor a fej más részein jelentkezik a fájdalom, ám az okok közt elsődleges és úgynevezett másodlagos fejfájást is diagnosztizálhatnak. Ezt pedig azért nagyon fontos tudni dr. Para Szabolcs, a Fájdalomközpont – Prima Medica neurológusa szerint, mert teljesen más kezelést igényelhet például a migrén, mint a gerinc probléma miatt jelentkező fejfájás.

Elsődleges fejfájások típusai

Bizonyos esetekben a fejfájás a fej egyik oldalán intenzívebben jelentkezhet, mint a másikon, de az is előfordulhat, hogy csak a fej egyik oldalán érzékelhető. Ilyen panaszt okozhat többféle elsődleges fejfájás is, mint például a migrén, a cluster fejfájás és a paroxizmális hemicrania, valamint a hemicrania continua is. Az elsődleges fejfájás (vagy primer fejfájás) önálló betegségnek tekinthető, és nincs egyetlen, minden esetben beváló gyógymódja.
Mit érdemes tudni ezekről az elsődleges fejfájástípusokról?

Migrén

Tipikusan csak az egyik oldalon, például a tarkó, halánték vagy a homlok jobb oldalán jelentkezik. Jellemzően a fej egyik oldalán jelentkezik, lüktető fájdalom formájában. 6-9 erősségű egy tízes fájdalompontozó skálán, ami órákon, vagy akár 1-2 napon át is tarthat. Jellemzője, hogy fizikai aktivitás fokozza és társul hozzá rosszullét, hányinger, fény-túlérzékenység. Ezt a gyakran aurajelenségekkel bevezetett fejfájást nők háromszor gyakrabban tapasztalják.

Cluster fejfájás

A cluster fejfájás jellemzően csak az egyik szem körüli, szem mögötti rendkívül intenzív fájdalmat vált ki, többnyire időszakosan jelentkezve. Időszakosan előfordul, hogy mindennap kialakul, jellemzően 2-3 órával a lefekvés után vagy hajnali órákban erre ébred a beteg máskor akár egy évig nem jelentkezik. Rendszeresen társul hozzá könnyezés, orrfolyás vagy dugulás, lógó szemhéjak, szemvörösség, esetleg izzadás a homlokon vagy arcon, szűk pupilla. A 30-60 perces roham nagyon erőteljes, a beteg nyugtalan, járkál, dörzsöli a fejét – ellentétben a migrénnel, ahol inkább csendet és sötétséget keres

Paroxizmális hemicrania

Ez a fejfájástípus jóval ritkább, mint az többi. A cluster fejfájáshoz hasonlóan a paroxizmális hemicrania rohamok is eltartanak egy ideig. De az időszakok rövidebbek (10-30 perc) és gyakoribbak (naponta 5-15 alkalommal). A fej egyik oldalán jelentkező szúró vagy égető fájdalom mellett influenzára hasonlító tünetek – folyó orr, verejtékezés – is előfordulhat.

Hemicrania continua

Ez egy ritka, állandó egyoldali fejfájás, amely mindig ugyanazon az oldalon jelentkezik. A fájdalom folyamatosan jelen van, naponta 24 órában, de időnként felerősödhet. Jellemző tünete, hogy a fejfájás sosem vált oldalt, tartós, tompa vagy nyomó jellegű fájdalom, időnként erősebb, szúró, lüktető rohamokkal, időnként társulhat könnyezéssel, orrdugulással, szemvörösséggel az érintett oldalon.

Többféleképpen oldható a vizsgák előtti szorongás és stressz

2025. június 27.



Napi nyolc óra minőségi alvással, rendszeresen végzett testmozgással, tíz-tizenöt perces pihenőidőkkel, relaxációs gyakorlatokkal csökkenthető a vizsgák előtti szorongás és stressz. A kiegyensúlyozottsághoz ilyenkor még fontosabb a tudatos felkészülés, a megfelelő időbeosztás, a napi vagy heti teendők pontos összeállítása. A hatékony stresszkezelés egyik alapja, a feszült állapot testi és lelki jeleinek felismerése, tudatosítása, melyek ezt követően a megfelelő technikákkal, stratégiákkal hatékonyan enyhíthetők – mondja Cserép Melinda, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika szakpszichológusa.


A stressz, így a vizsgadrukk teljesen természetes jelenség, a szervezet válasza a kihívást jelentő helyzetekre, azonban jelentősen befolyásolhatja a tanulók teljesítményét, fizikai-és pszichés jóllétét. A vizsgaidőszakban a fiatalok fokozott lelki és mentális megterhelésnek vannak kitéve, az ezekkel járó stressz, szorongásos tüneteket, alvási problémákat, étvágytalanságot vagy épp fokozott evési késztetést, ingerlékenységet, koncentrációs nehézségeket okozhat, mindezek pedig tovább nehezítik a felkészülést, ronthatják az eredményeket. „Ilyen típusú panaszokról gyakran számolnak be a hozzánk forduló serdülők felvételi- és érettségi időszakban vagy épp osztályozóvizsgák környékén – hangsúlyozza Cserép Melinda szakpszichológus.

Így lesz gondtalan a pihenés – fogászati panaszok nélkül

2025. június 27.

Szakértői tanácsok nyaralóknak a fogak egészségéért

A várva várt nyaralás hevében, a gondos csomagolás és felkészülés ellenére is becsúszhat az a baki, hogy a szájápolási eszközök otthon maradnak. Ebben az időszakban az is előfordul, hogy egyszerűen lazábban vesszük a napi rutint. Szakértő hívja fel a figyelmet arra, milyen következményekkel járhat a hanyagság, hogyan óvhatjuk meg a fogaink egészségét az utazás alatt is.

A nyári vakáció alkalmával javasolt ugyanolyan gondossággal összeállítani a szájápolási csomagot is, mint ahogy magát az utazást megszerveztük. Ma már a nagyobb gyártók kínálatában minden fontos eszköz megtalálható ahhoz, hogy a szájápolás terén se legyen szükség kompromisszumra, a nyaralás alatt sem. Kompakt hordozható eszközöket, kisebb kiszerelésű fogkrémet, szájvizet is magunkkal vihetünk, ezek repülős utaknál különösen hasznosak.

Gyors, praktikus megoldások

„Sokan tapasztalják, hogy a vakáció izgalma eltereli a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás” – fogalmaz Ferenczi Eszter dentálhigiénikus. „Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy gyakran előfordul, otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ilyenkor érkezéskor kellemetlen kihívást jelenthet egy megfelelő üzlet felkutatása, ahol nemcsak a nyelvi nehézségekkel, de az ismeretlen termékekkel és a csomagolások értelmezésével is meg kell küzdenünk” – figyelmeztet a szakértő.
Egy hosszú út során az is előfordulhat, hogy egyszerűen nincs lehetőség a fogmosásra.

„Ilyenkor érkezéskor gyors megoldás lehet egy mentolos rágótabletta vagy cukorka, ami átmenetileg felfrissíti a leheletet” – javasolja a Dental Rituals tulajdonosa.

Azonban nem csak a feledékenység okozhat problémát.
A legkellemetlenebb forgatókönyv, ha pont a nyaralás alatt kezd el fájni egy fog. „Helyismeret hiányában nehéz és költséges is lehet a sürgősségi beavatkozás igénybevétele, különösen akkor, ha nem beszéljük az adott ország nyelvét. Kempingezés vagy túrázás alkalmával, ahol korlátozottak a segítségkérési lehetőségek, egy intenzív fogfájás akár a tervezettnél korábban véget vethet a kalandnak” – mondta Ferenczi Eszter.