Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Mi mindenre jók az illóolajok?

Érdekességek2023. október 27.

Illatosak, elbódítanak, vagy éppen felélénkítenek - valószínűleg mindenkinek ezernyi élmény, tapasztalat lapul a tarsolyában a témában. Akad, akinek minden napját áthatják az aromák, megint más kicsit tartózkodik tőlük. De mondunk cifrát is: egyre többen az ételeikből sem spórolják ki az illatos hatóanyagokat. Akkor most hogy is van ez?  

Aromaterápiából gasztronómia?

Az kétségtelen tény, hogy az illóolaj története nagyon izgalmas, és régre nyúlik vissza. Már az ókorban is előszeretettel használták, mint gyógyírt a különböző problémákra, és nemcsak külsőleg. Úgyhogy igazából nem újszerű az az elképzelés, hogy a nagy tisztaságú, fogyasztásra is alkalmas variációk akár a mindennapi betevőben is jól szerepelhetnek. De most térjünk vissza kicsit az ennél hétköznapibb, ám annál hasznosabb felhasználási módozatokhoz.

Az aromaterápia vélhetően csak kevesek számára ismeretlen. A fény és az illatok játéka magával ragadó és varázslatos. Belakja a teret, felöltözteti a helyiségeket, élettel tölti meg a szívet-lelket. De ennél valójában sokkal több minden történik. Hiszen az illatok egészen a zsigerekig hatolnak, azaz konkrétan jótékonyan befolyásolhatják a közérzetet. Egyes típusok, mint például a borsmenta, élénkítenek, megint mások nyugtatnak (citromfű, levendula), de természetesen egyéni kombinációk, keverékek is megalkothatóak. És ha már gyógyír: megfázás esetén a borsmenta és az eukaliptusz párosánál nincsen légutakat tisztítóbb házasítás.

Igen ám, de túl a bódító aromákon, az illóanyagok másra is alkalmasak. Például bútortisztításra. Na jó, természetesen leginkább, mint összetevők. Illatosak, hatékonyak, mi kell még a sikerhez? Ráadásul általuk a csillogó, ragyogó végeredmény borítékolható.

Aztán a molylepkék legnagyobb bánatára a szekrénybe berakott, illóolajjal átitatott párna vagy textildarab a tapasztalatok szerint ezer százalékosan teljesít, miközben a ruhaneműk illatossága a jutalom. Az illatosítás másik vállfaja a légfrissítés, amire számtalan élethelyzetben és helyiségben elég nagy igény mutatkozik. Viszont sokan alkalmazzák kedvenc aromájukat úgy, mint egy parfümöt. Egyetlen csepp elegendő belőle az egész napon át tartó élmény eléréséhez. Aki érzékenyebb bőrű, az a ruhájára is cseppenthet, de sokaknak a közvetlen érintkezés sem okoz problémát. A lényeg, hogy kizárólag olyan illatokat célszerű felhasználni, amik tényleg passzolnak a személyiséghez, mert minden egyes aroma üzenetet közvetít a nagyvilág számára. Ráadásul a cél a jó közérzet megteremtése, amihez az illatos környezet több szempontból is nagyban hozzájárulhat.


Jöhet még egy kis kényeztetés?

Az illatok arra is alkalmasak, hogy teljes ellazulást hozzanak magukkal, így a forró fürdőből szinte vétek kihagyni őket. Pár csepp a vízbe, és már adott is minden a testet melengető élményhez. Az igazán bátrak, bevállalósak otthoni kencék készítésénél is elővehetik a kedvenc aromáikat, így még teljesebbé varázsolva a kozmetikum remekelés örömét. A legjobb egyébként folyton egy-két üvegcsét kézközelben tartani, még útközben is, hiszen így nincs az a váratlan helyzet, ahol az aromás ötletesség ne szolgálhatna kiutat jelentő megoldásként.


forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Mióma a menopauza után – kell-e aggódni?

2025. július 18.

A méhmióma egy döntően jóindulatú szövetburjánzás a méhben és annak környékén, amelynek ahhoz, hogy növekedni tudjon, ösztrogénre van szüksége. Ezért tehát a menopauza után, amikor az ösztrogénszint visszaesik, jelentősen csökken a mióma kialakulásának, növekedésének esélye is. Néhány esetben azonban nem ez történik, hanem a mióma továbbra is jelen van és tüneteket is okoz. Mi lehet ennek az oka, mit lehet tenni, kell-e aggódni a jelenség miatt? Dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ – Prima Medica nőgyógyásza, sebész válaszolt meg a kérdéseket.

Mi lehet az oka annak, ha a mióma a menopauza után is tüneteket okoz?

A menopauza után az az általános megfigyelés, hogy akik korábban mióma, miómák okozta panaszokkal bajlódtak, rendszerint jobban lesznek. Ez azonban nem minden esetben van így.
– Előfordul, hogy épp a perimenopauza vagy menopauza alatt alkalmazott hormonpótló terápia az, amely a progeszteron és ösztrogén pótlással fenntartja azt az állapotot, ami miatt a mióma gondot tud okozni. A tünetek változatosak lehetnek, ahogyan a mióma mérete és száma is. Az almamag méretűtől a grapefruit nagyságúig, az egyetlen darabtól a több miómáig számos variációban felfedezhetünk ilyen képleteket. Éppen ezért a panaszok is sokrétűek:
– erős menstruációs vérzés (ha még van menstruáció a perimenopauzában),
– köztes vérzés vagy menopauza utáni vérzés,
– szex közben érzett fájdalom,
– puffadás,
– hátfájás (ha a mióma a méh hátsó részén jelentkezik, nekinyomódhat a hát alsó szakaszán lévő izmoknak és idegeknek),
– székelési, vizelési fájdalom, székrekedés, hólyag kiürítésének nehézsége (ugyanis a méh külső falán elhelyezkedő miómák nyomhatják a hólyagot, a végbelet és az idegeket).
A tünetek lehet enyhék, de akár olyan erőteljesek is, hogy nem csak a nappali közérzetet, de az éjszakai alvást is megnehezíthetik. Nagyon ritka esetben az is előfordulhat, hogy a mióma daganatos sejteket is tartalmaz.

Miben más a növényi és az állati fehérje? Melyik segíti jobban a fogyást?

2025. július 17.

A fehérjediéta több szinten is hozzájárul az anyagcsere fokozásához, a zsírégetés elősegítéséhez és az izomméret megtartásához, miközben pozitív hatással van az energiaszintre és a bőr egészségére. De felmerül a dilemma: a cél, az egészséges és tartós fogyás érdekében a növényi vagy az állati fehérje fogyasztását részesítsük előnyben?

Goda Gábor, vegyészmérnököt, a Toman Diet szakértőjét kérdeztük arról, miért olyan hatékony a fehérjediéta és vajon a növényi, vagy az állati fehérje segíti jobban a fogyást?

„A fehérjediétának számos előnye van a népszerű divatdiétákkal szemben: fokozza az anyagcserét, mivel a fehérjék lebontása több energiát igényel, mint a szénhidrátoké vagy a zsíroké. Ez a magasabb termikus hatás elősegíti a kalóriák gyorsabb elégetését, ami a testsúlycsökkenést és a zsírvesztést támogathatja – feltéve, hogy a bélflóra és az enzimháztartás megfelelően működik. Kalóriadeficitben a szervezet hajlamos az energiáért az izomszövet lebontásához folyamodni. A megfelelő fehérjebevitel azonban biztosítja az izmok építőelemeit (aminosavakat), segítve így az izomtömeg megőrzését és elősegítve az előnyösebb, tónusosabb testkép kialakulását. A fehérje lassúbb emésztése miatt hosszabb teltségérzetet biztosít és stabilabb energiaszintet eredményez. Emellett nélkülözhetetlen a kollagén és elasztin termelésében, melyek a bőr rugalmasságát, szilárdságát és regenerációját támogatják, így segítve a bőr fiatalos megjelenésének elérését vagy fenntartását.”

Tehát a fogyókúra során a fehérjebevitel kulcsszerepet játszik. Az azonban, hogy az állati vagy a növényi fehérje segíti jobban a fogyást, nagyban függ az étrend többi részétől, az egyéni igényektől és a fehérjeforrás minőségétől.

„Míg az állati fehérjék általában teljes aminosav-profillal és magas biológiai értékkel rendelkeznek, addig a növényi fehérjék előnyei a rost és az antioxidáns tartalomban nyilvánulnak meg. Az egészséges étrend szempontjából a legjobb megoldás az egyensúly fenntartása és a különböző fehérjeforrások kombinálása, hogy mind az esszenciális aminosavak, mind a további tápanyagok optimálisan biztosítva legyenek.” – folytatja Goda Gábor.

Úti patika

2025. július 17.

Amikor a gyógyszer a családdal együtt utazik

Az utazás

Milyen gyógyszerekre lehet szükség, és hogyan érdemes kiválasztani, hogy melyik gyógyszer utazzon?
Az úti patika összeállításánál figyelembe kell venni azt, hogy ki(k)nél milyen panaszok orvoslására lehet szükség.

Nem mindegy, hogy hány éves, milyen alapbetegséggel küzd, milyen egyéb gyógyszereket szed az utazó.

Az úti patika tehát egy személyre vagy családra szabott gyógyszereket, kötszereket és egyéb patikaszereket tartalmazó csomag. Az úti patikának praktikusnak, kis helyen elférőnek, ugyanakkor az esetlegesen felmerülő problémákra „elsősegélyt” nyújtónak kell lennie. Összeállításánál az úti célt is figyelembe kell venni; mert pl. egy trópusi szigetre utazáskor valószínűbb az akut hasmenés, mint egy szomszédos országban való nyaraláskor. Kanyargós utakon való buszos kiránduláskor gyakori panasz az utazási betegség. Hegyi túrák alkalmával fokozott a kockázata a rándulásoknak, ficamoknak, bőrsérüléseknek. vízparton gyakoribbak lehetnek a rovarcsípések.

Vannak olyan panaszok is, amelyek bárhol és bármikor felléphetnek; így a láz és a fájdalom. A fájdalom- és lázcsillapító gyógyszer tehát kötelező kelléke az úti patikának. Érdemes olyan gyógyszerek mellett dönteni, amelyek akár az egész család számára megoldást kínálhatnak adott probléma esetén, és „kompatibilisek” a nyaralással járó esetleges meleggel. Lehetőség szerint kerülendők a hűtőben tárolandó gyógyszerek, a magasabb hőmérsékleten megolvadó kúpok. A tablettákénál problémásabb lehet a folyadékok, kenőcsök szállítása.