Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Limfóma – A szaktudás, a bizalom és az egyén felelőssége a javulás érdekében

Érdekességek2017. szeptember 03.

Limfóma mint láthatatlan. Limfóma mint lehetséges kezelhető kórkép. Limfóma mint leküzdhető? Igen, mert a limfómákat, a rosszindulatú nyirokrendszeri megbetegedéseket a hétköznapi tünetek miatt nehéz felismerni. Viszont ha mégis idejében észreveszik, a korszerű kezelési lehetőségek személyre szabott megvalósításával éveken át sikeresek lehetnek a megküzdési stratégiák.

A nyirokrendszer a szervezet keringési rendszerének kevésbé ismert része. A nyirok (szövetnedv) keresztüláramlik az egész testet átszövő nyirokérhálózaton, vissza a vérkeringésbe. A nyirokrendszer és az érrendszer tehát szoros összefüggésben van, iszonyatos tápláló- és méregtelenítőmunkát végezve. Például a szívből kiáramló vér kb. 25 másodperc alatt járja körül a testet a mintegy 100 000 km hosszú vérereken keresztül. Mint sok más szervünk, a vérképző és nyirokrendszernek is megvan a maga rosszindulatú betegsége (limfóma, leukémia, mielóma multiplex).

Tünetek

A limfómák, a nyirokrendszer sejtjeiből kiinduló daganatok hétköznapi tüneteik miatt nehezen felismerhetők. Az erős éjszakai izzadás, köhögés, nehézlégzés, a látszólag ok nélküli láz hosszabb ideig való fennállása s az esetlegesen ezeket kísérő, hirtelen fogyás immunológiai kivizsgálást igényel.


Diagnózis

Az élettankönyvek leírják az emberi szervezet általános működését. De mi van, ha az én szervezetem nem olvasta az élettankönyveket? Ez a költői kérdés csak annak megvilágítására szolgál, hogy természetesen a szervezet általános elvek szerint működik, de mivel minden ember más, minden szervezet is más, és minden betegség is más. Kifejezetten ahhoz az adott személyhez tartozik, minden általános és egyedi jellemzőjével együtt. Ezen egyedi jellemzőknek ma már jelentőségük van a diagnosztizálásnál és a majdani terápiánál is.

Ma már a legújabb genetikai felfedezéseknek és az ún. molekuláris diagnosztikának köszönhetően sokkal árnyaltabb diagnózis felállítására van lehetőség. A patológus a krimikben mindig a holttest vizsgálatával foglalkozik. A mai modern medicina a patológusokra mint az élők megmentőjére gondol. A szervezetből kivett minta megvizsgálása után ők mondják meg a pontos diagnózist, ők adják a hematológus kezébe a lehetőséget a személyre szabott terápia kiválasztására.

Terápia

A hematológus így egy sokkal sikeresebb célzott terápiát tud alkalmazni a betegen, megkímélve azokat a nem kívánt mellékhatásoktól, akiknél az adott terápia nem járna sikerrel.

A személyre szabott terápia felel meg leginkább a beteg kezelésére, mivel a legjobban alkalmazkodik a szervezethez, az esetleges genetikai eltérésekhez, s célzottan irányítható azokra a sejt- és molekulacsoportokra, amelyeknél eredményesen kiváltható a gyógyszerre adott válaszreakció.

A terápia legfontosabb része tehát a szakember által meghatározott gyógyszeres kezelés, amely feltételezi a beteg bizalmát is az orvosában. De mindez nem teljes az egyén felelőssége nélkül, mert mint minden betegségnél, a limfómánál is különösen fontos az életmód – értve ez alatt a megfelelő táplálkozást és mozgást.
„Az egészséges életmód – amelybe beletartozik a rendszeres testmozgás és a helyes táplálkozás – kiemelkedően fontos annak érdekében, hogy sikerrel lehessen felvenni a harcot a betegséggel – nyilatkozta megkeresésünkre Feövenyessy Krisztina mozgásterapeuta. – Egy, a közelmúltban az Albertai Egyetemen elvégzett kutatás bebizonyította, hogy az aerob testmozgás jelentősen javítja a kemoterápiában részesülő limfómás betegek életminőségét, fizikai és lelki állapotát egyaránt. A mozgás rendkívül jó hatást gyakorol az emberi szervezetre, véd a stressz káros hatásaitól, és serkentően hat az immunrendszerre, azaz igencsak erősíti a szervezet öngyógyító képességét. Hogy milyen testmozgást érdemes választani, az függ az egyén adottságaitól, fizikai állapotától, sőt lelki beállítottságától is.” Tehát ez is egyénre szabott.


„Még egészséges emberek számára is azt javaslom, hogy kérjék gyógytornász/mozgásterapeuta segítségét a választáshoz, hisz számos – napjainkban rendkívül divatos – mozgásforma kifejezetten ártalmas, túlterheli a szív- és érrendszert, az izmokat, ízületeket, szalagokat. Mindez fokozottan igaz abban az esetben, ha betegséggel küzd valaki.

Bár kevesen tudják, de a helyes légzés szerepe szintén kulcsfontosságú egészségünk megtartása, illetve a gyógyulás szempontjából, hisz az egyik legfontosabb méregtelenítő szervünk a tüdő – tette hozzá a szakember. – Sajnos az európai emberek döntő többsége felületesen lélegzik. Bármilyen furcsán is hangzik, életünk során legtöbben elveszítjük a helyes légzés velünk született képességét. Érdemes tehát szakember segítségével újra elsajátítani, így nem csupán a fizikai fájdalmakat lehet kordában tartani, de az energia, az életerő is jelentősen megnő.

Összességében tehát fogalmazhatunk úgy is, hogy a gyógyulás nagy része valóban az orvosi kezelésen múlik, a maradék viszont az egyén hozzáállásának és erőfeszítéseinek függvénye.” 
A klinikai dietetikus döbbenetes adattal illusztrálta a megfelelő táplálkozás jelentőségét. „Átlagosan 5 daganatos betegségben szenvedő közül 1 (kb. 20%) nem a betegségbe, hanem annak – sok esetben megelőzhető – következményébe hal bele, azaz gyakorlatilag éhen hal.” Tehát előbb hal meg, mint az az állapotából adódna.

Mert

és szervezete annyira legyengül, hogy nem tudja tovább felvenni a harcot a betegségével.


Dr. Lelovics Zsuzsanna PhD klinikai dietetikus, táplálkozáskutató továbbá hozzátette: „A daganatos betegek kezelésének fontos része a dietoterápia (diéta), igaz ez a vérképző szervi rosszindulatú daganatos betegségben (leukémia, limfóma) szenvedőknél, valamint a nyirokszervi betegségben szenvedőknél is. Míg az utóbbiaknál a túlsúly és az elhízás okoz problémát, addig a vérképző szervi rosszindulatú daganatos betegségben szenvedőknél a kóros lesoványodás. Bármilyen paradoxonnak tűnik, mindkettő esetében alultápláltságról beszélünk – hangsúlyozza a szakember. – Ez olyan kóros állapot, amelyet az energia és/vagy legalább egy tápanyag (ideértve a folyadékot is) abszolút vagy relatív hiánya vagy többlete (vagy azok egyensúlyának hiánya) jellemez. Ez kóros hatással jár a szövet/test formájára/megjelenésére, funkciójára és a klinikai eredményekre nézve, s nem utolsósorban nagymértékben meghatározza a betegség kimenetelét is. Az alultápláltság minden esetben a (meglévő) egészségi állapotot súlyosbító tényező.

A vérképző szervi rosszindulatú daganatos betegségben szenvedők több mint fele a diagnózis felállításakor alultáplált, illetve dehidratált. A betegség előrehaladtával az alultápláltság mértéke és előfordulási gyakorisága emelkedik: előrehaladott, illetve terminális állapotban átlagosan tíz betegből már hét-nyolc válik alultáplálttá. Az alultápláltság olyan hiányállapotot jelent, amikor egyensúlyzavar lép fel a tápanyagok (pl. fehérjék) felvételében és hasznosulásában, tehát adott tápanyagból egy nap többet használ fel a szervezet, mint amennyihez hozzájut.

A kezelések egy része (elsősorban a kemoterápia) számos, esetenként súlyos mellékhatással jár, amelyek a szervezet ellenálló képességét rontják. A megelőzés szintjén, ezek kivédése érdekében is lényeges a táplálkozás, a dietoterápia és a kielégítő folyadékbevitel.”

Mindezek szem előtt tartásával, a megfelelő orvos–beteg-kapcsolat megteremtésével, a kölcsönös bizalom kiépítésével, közös munkával, szakemberek bevonásával, kollektív felelősséggel és a beteg optimális betegségtudata mellett egy egészségtudatos magatartással sikerrel kitolható a lehető leghosszabbra a túlélési idő. 

Dr. Szarvasházi Judit
főszerkesztő-gyógyszerész


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Tartogatott vizelet és hüvelyszárazság is hajlamosíthat hólyaghurutra

2025. június 24.



Sokan úgy kapcsolják össze az úgynevezett felfázást a hideggel, hogy úgy vélik, a hideg vízben való tartózkodás vagy akár egy hideg kövön ülés okozza a kínzó tüneteiket. Holott a hólyaghurutot vagy cisztitiszt valójában baktériumok okozzák, bár ténylegesen van néhány hajlamosító tényező, amelyeket érdemes ismerni. Ezeket mutatta be dr. Bajor Gábor, az Urológiai Központ – Prima Medica urológusa.

Mi okozza valójában a hólyaghurutot?

A közkeletű, téves megnevezéssel felfázásnak nevezett cisztitiszt általában olyan baktériumok okozzák, amelyek normálisan is jelen vannak a vastagbélben, és szükség is van rájuk. Azonban, ha a húgyutakba kerülnek és elszaporodnak, ott már kórokozókká válhatnak és nagyon fájdalmas hólyaghurutot hozhatnak létre. Az egyik leggyakoribb ilyen kórokozó az Echerichia coli (E. coli.) baktérium. De miért juthat be egy alapvetően bélben tartózkodó baktérium a húgyutakba és miért fenyegeti ez a veszély erősebben a nőket?


Több hajlamosító tényező hozzájárulhat ahhoz, hogy a bélbaktériumok a húgyutakba juthassanak, és ott elszaporodva betegséget okozzanak. A nőknek alapvetően rövidebb a húgycsöve, ami azt jelenti, hogy a baktériumoknak kevesebbet kell utaznia, hogy elérjék a húgyhólyagot, valamint a húgycső alsó harmada folyamatosan ki van téve a hüvelyből és a végbélből származó kórokozókkal való találkozásnak – ismerteti Bajor doktor. – Ezen kívül sok nő úgy tapasztalhatja, hogy szexuális aktus után jelennek meg a tünetek, és ebből tévesen arra következtethetnek, hogy esetleg nemi betegségről van szó. Holott csak az történik, hogy a nemi élettel járó mechanikai behatás elősegítheti a kórokozók bejutását a hólyagba a rövid húgycsövön keresztül. Vagyis bár az intenzív szexuális élet és gyakori partnerváltás hajlamosíthat a húgyúti fertőzésekre, azok önmagukban nem tartoznak az STD kategóriába.

Akár génszerkesztési technológiával is kezelhetnek egy ritka betegséget

2025. június 24.



A legújabb gyógyszerfejlesztéseknek köszönhetően az örökletes angioödéma, ez a nem egyszer életveszélyes állapottal járó ritka betegség akár már a közeljövőben génszerkesztési technológiával is kezelhetővé válik – mondja dr. Farkas Henriette, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászai és Hematológiai Klinika egyetemi tanára, az Országos Angioödéma Referencia és Kiválósági Központ vezetője.

Az örökletes angioödéma (Hereditary Angioedema – HAE/HANO) egy ritka betegség, ami olyan ödémás rohamokat képes okozni, amelyek életveszélyes állapotot is előidézhetnek. Az ödéma jelentkezhet kézen, lábon, arcon és a gégében, ez utóbbi fulladáshoz vezethet.

Milyen tünetekkel kell mindenképpen nőgyógyászhoz fordulni?

2025. június 23.



Egy nőnek nagyon fontos figyelnie a teste jelzéseit, és tudnia azt, mi az, ami szokásosnak, normálisnak tekinthető, és mi az, ami figyelmeztető jelnek számít, és amit mindenképpen látnia kell nőgyógyásznak is. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ – Prima Medica szülész-nőgyógyásza, a daganatos nőgyógyászati kórképek specialistája azokra a tünetekre hívta fel a figyelmet, amelyek akár (természetesen korántsem minden esetben) daganatos megbetegedésre utalhatnak, és amelyek ellenőrzése elengedhetetlenül fontos. 

A nőgyógyászati daganatok tünetei változatosak lehetnek

A nőgyógyászati jellegű daganatok – így a méhtest-, méhnyak-, petefészek-, hüvely-, szeméremtestrák – tünetei nem azonosak mindenkinél, hiszen részben az egyes típusok is különböző tüneteket adhatnak, részben pedig minden szervezet eltérően reagálhat. Mindazonáltal vannak olyan, a legtöbb esetben megjelenő panaszok, jelek, amelyek feltétlenül nőgyógyászati kivizsgálásra szorulnak. Ezek az alábbiak:  
– Rendellenes hüvelyi vérzés vagy folyás szinte minden nőgyógyászati daganat tünete lehet.
– Túl gyorsan kialakuló teltségérzet vagy étkezési nehézség, puffadás, alhasi- és/vagy derékfájdalom gyakori tünet petefészekrák esetén.
– Medencei fájdalom vagy nyomás szintén utalhat petefészek- és méhtestdaganatra.
– Gyakori, sürgető vizelési inger és/vagy szorulás jelezheti a petefészek- és hüvelyi daganat jelenlétét.
– Ha viszketés, égő érzés, fájdalom, érzékenység tapasztalható a szeméremtestben, vagy megváltozik a bőrszín vagy a bőrfelszín – sebek, hegek jelennek meg – az a szeméremtestrák tünete is lehet.