Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Lélegezz!

Érdekességek2022. augusztus 03.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Az életben csak két dolog biztos, az első és az utolsó lélegzetvételünk. Az, hogy közötte mi történik, csak rajtunk múlik. Mégis, bár semmi mást nem tudunk biztosra, csak két lélegzetvétel meglétét, a mindennapjainkban kevés figyelmet szentelünk a légzésnek.  

Belégzés-kilégzés, nagyon törődni se kell vele, megy magától. Már akinek - mert ugyebár ismerjük a szőke nős viccet:
 
A szőke nő elmegy a fodrászhoz, fejhallgató van a fején. Mondja neki a fodrász:
- Legyen szíves levenni a fejhallgatót, mert nem tudom megnyírni!
- Nem lehet, mert akkor meghalok.
Nyírja a fodrász, hirtelen lekapja a fejéről, a nő meghal. Gondolja belehallgat a fejhallgatóba:
- Kilégzés, belégzés, kilégzés, belégzés…
 
Nem térnék ki a hamis sztereotipiákra és bélyegekre, arra viszont igen, hogy szinte mindannyiunknak fontos lenne, ha lenne a fülünkben egy fülhallgató, ami duruzsulja, hogy belégzés-kilégzés.
 
Mert bár a legautomatikusabb dolog az életünkben, hatalmas erő és lehetőség. Amit elfelejtünk használni.
A belégzés és a kilégzés kapcsolat a külvilág és a belsőd között. És maga a légzés kapcsolat a fent és lent között, a rekeszizom, mint valami választóvonal vágja ketté vagy akár köti össze a testünk két felét. Légzéstől függ az elválasztó, vagy a kapcsoló szerepe.
 
Biztosan megfigyeltétek már, hogy attól függően, hogy hogy érzitek magatokat, milyen fizikai, mentális vagy érzelmi állapotban vagytok, más a légzésetek.
Ébredéskor még mély, lágy, ritmusos. Mikor futsz a busz után akkor felszínes és kapkodó. Szintén ilyen nagy stresszhelyzetben, mondjuk egy kellemetlen találkozó előtt. Egy megnyomó, megérintő helyzetben pedig lehet erőteljes, de nem túl mély.
 
Az a fentiekből is egyértelmű, hogy az életünk hat a légzésünkre. Az a szenzációs, hogy ez az egyenlet megfordítható. Vagyis a légzéssel is tudunk hatni a fizikai állapotunkra, teljesítményünkre, az érzelmeinkre és a mentális állapotunkra is. 
 
Mivel ez a hatás nagyon elemi erejú és mély lehet, ezért érdemes egy vezetőt, hozzáértőt választani ehhez az utaláshoz.
Az alábbiakban megmutatok három alap technikát, amiket biztonsággal gyakorolhatsz, és használhatsz, amikor csak szükségét érzed. Ha jobban elmélyednél a témában, keress meg egy hozzáértő jóga- vagy meditációs oktatót.
Ahhoz, hogy egészségesen és hatékonyan tudj lélegezni a jógapózok gyakorlása elengedhetetlen, mivel ezekkel edzed meg a légzőizmokat is, valamint az egész testet a légzéshez.

1.) légzésfigyelés a megismeréshez
Este, vagy amikor van rá időd, hunyd be a szemed és csak figyeld meg a légzésedet. Milyen a ritmusa, hosszabb-e a belégzés vagy a kilégzés? Mekkora szünet van közöttük? Hova veszed a levegőt - vagyis hol emelkedik vagy domborodik a felsőtested a belégzésekre? A mellkasod teteje emelkedik? A bordakosár tágul? Vagy a köldököd emelkedik és süllyed, amikor kifújod a levegőt? Ismerd meg a nyugodt körülmények közötti légzésedet. És a légzésfigyelést utána kiviheted “terepre” figyeld meg az értekezleten, a dugóban állva (NE csukd be a szemed ilyenkor :)) és ha úgy érzed, hogy túl sok, túl izgatott vagy, emlékezz vissza az elalvás előtti nyugodt állapotodra, és próbáld meg ahhoz hasonlóvá lágyítani, mélyíteni a légzésedet.
 
2.) légzés önmagad felpörgetéséhez, energetizáláshoz
Mozgasd át magad, pár váll hátrakörzés, mellkas kiemelés. Majd 10 alkalommal végezd el az alábbi erős, nagyon aktív légzést: Belégzés orron és szájon keresztül nagyon erősen, gyorsan és mélyen, és rögtön utána szájon keresztül a kifújás szintén erősen, mintha egy egész erdőtüzet szeretnél elfújni. Az ajkakat tartsd lazán, ne csücsöríts és a nyelvedet szedd le a szájpadlásodról. 
 
3.) nyugtató légzés

Helyezkedj el kényelmesen és hunyd be a szemed. Kezdj légzésfigyeléssel, 10-15 légzésbe még ne avatkozz bele, csak figyeld. Orron keresztül végezd a ki és a belégzést, és próbáld meg ellazítani az állkapcsodat és az arcizmaidat is. Amikor már “megérkeztél önmagadba” kezdd el elmélyíteni a légzésedet, és lassan eljutni oda, hogy egy belégzésre először emelkedik a hasad, majd tágul a bordakosár a végén emelkedik a mellkasod. Bentartod pár másodpercig, majd a kilégzés sorrendje ugyan így lentről fel: süllyed a köldököd, szűkül a bordakosár, süllyed a mellkasod. Ezt a körkörös mély és lassú légzést ismételd amíg azt nem érzed, hogy teljesen megnyugodtál.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Az öngyógyítás lehetőségei utazási hasmenés esetén

2025. július 04.

Sajnos, az utazók 80%-a nem tartja be a biztonságos evés-ivás szabályait. Még a legfigyelmesebb turista is vét kisebb hibákat, melyek betegséghez vezethetnek. Mit lehet tenni, ha mégis fellép a hasmenés az utazás közben?

Az utazási hasmenés kezelésének tengelyében a folyadékpótlás áll. A többszöri hasmenés, hányás ugyanis nemcsak folyadékvesztéssel jár, hanem a szervezetből ekkor igen sok, a sejtműködéshez elengedhetetlen só is távozik. Ugyanaz a helyzet áll elő, mint amit az előző fejezetben a kiszáradásról írtam. Folyadékpótlás történhet palackozott ásványvízzel, teával, vagy házilag elkészíthető keverékkel: 4 púpozott teáskanál cukor, fél teáskanál só 1/2 liter forralt vagy palackozott (nem szénsavas) vízben feloldva. (Lásd még a kiszáradás elleni védekezésnél).

A folyadékbevitel a napi minimum 2 litert el kell, hogy érje: félóránként egy pohár folyadék, plusz minden széklet után még egy pohár ajánlott.

A nagy mennyiségű víz ivása maga is hányingert okoz, ezért előnyben kell részesíteni a teát vagy gyümölcslevet. Jómagam a gyermekbetegeimnek – azok nagy örömére – bő kólafogyasztást és ropievést javasolok: a sósrúd nemcsak szomjúságot okoz, melyre inni kell (folyadékpótlás!) hanem sóval is ellátja a szervezetet.

Székletfogók alkalmazása is indokolt. A hasmenés kezelésére enyhébb esetekben loperamid adását szokták javasolni. Saját tapasztalataim szerint az utazási hasmenésnél, előnyben kell részesíteni a vényre kapható, erősebb, hatásosabb szereket, feltéve, ha a betegnek nincs szürkehályogja. Súlyosabb esetekben jön szóba az antibiotikum adása, mely általában 24 órán belül enyhíti a tüneteket. Ezek azonban vényköteles gyógyszerek, a háziorvos írhatja fel. A rifaximin-származékokat ajánlják széles spektrumuk és bélrendszerből fel nem szívódó hatóanyaguk miatt. A rifamixin 2×200 mg dózisban három napig szedve hatásos szernek bizonyul, ugyanakkor utazóbarát adagolása még azt is eltűri, ha a beteg egy alkalommal elmulasztja a beszedését.

Kiegészítő gyógyszerek, fájdalomcsillapító és görcsoldó nyugodtan alkalmazható.

Érthetetlen módon szinte mindenki elfelejtkezik a diéta megtartásáról, pedig ez az alapja annak, hogy ne terhelje tovább az amúgy is meggyötört emésztőrendszerét.

Apa csak egy van

2025. július 04.



A PSA vizsgálat fontossága

A prosztatarák korai felismerésének leghatékonyabb eszköze a PSA (prosztata specifikus antigén) szint mérése a vérből. A PSA ugyan nem „rák-specifikus”, azaz az emelkedett szintje nem jelenti a rák diagnózisát, de mindenképp felhívja a figyelmet a daganat előfordulásának veszélyére, és további vizsgálatot, szövettani mintavételt tehet indokolttá. A PSA-t egyénre szabottan kell értékelnie a szakorvosnak: a megítélése függ a beteg életkorától, a prosztata nagyságától.

A „szervre lokalizált prosztatarák” (amikor a tumor nem terjed túl a szerv határain, nem ad áttétet nyirokcsomókba vagy távoli szervekbe) jó eséllyel gyógyítható és a beteg további életkilátásai megegyeznek a vele azonos korú és egészségi állapotú férfiakéval.

Szeretnénk kiemelten felhívni a figyelmet a szűrések fontosságára és a megelőzésre, mivel a prosztata rák tünetet csak a késői stádiumban mutat, ugyanakkor idejében felfedezve a legtöbb esetben teljes sikerrel gyógyítható!

Hogyan kell használni a fényvédő termékeket?

2025. július 03.



A fényvédő termékek teljes mértékben csak akkor hatékonyak, ha megfelelő mennyiségben és időközben alkalmazzák őket.

Az átlagos testméretű felnőttek teljes testfelületének védelméhez kb. hat teáskanálnyi (kb. 35 ml) mennyiségnek megfelelő fényvédő készítmény szükséges. Ajánlatos már a napozás, napon tartózkodás előtt 20 perccel bekenni a bőrt, és ezt kétóránként megismételni.

Fürdés, erős izzadás után is ismételni szükséges a bőr lekenését. Egy átlagos flakonnyi fényvédő készítmény tehát 1-2 nap alatt elfogy. Ha ennél tovább kitart, akkor valami helytelen volt az alkalmazás során.

Sokan a tartós napozás helyett megszakításokkal napoznak, mert így vélik elkerülni a tartós sugárzás hatását. A rossz hír az, hogy az ultraviola sugárzás hatása felhalmozódik (kumulálódik) a nap folyamán, tehát a napozásra szánt összidő ne legyen több fél–egy óránál.