Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Kurkuma, a jövő ígérete

Érdekességek2023. április 29.

A kurkuma gyógy- és fűszernövényként egyaránt nagy népszerűségre tett szert. A gyógyászatban már közel 3000 éve használják, kedvező hatásainak modern igazolása azonban jelenleg is tart.

A kurkuma Európai Gyógyszerügynökség által elfogadott indikációja az epepanaszok enyhítése. Ugyanakkor a kurkuma fő hatóanyagának, a kurkuminnak számos egyéb hatását is bizonyítják már in vitro vizsgálatok és állatkísérletek. Ahhoz azonban, hogy ezeket az ígéretes hatásokat humán vizsgálatokban is megerősíthessék, mindenképpen szükséges a kurkumin biohasznosulásának javítása, melyre a modern gyógyszer-technológia számos megoldást kínál.

A kurkumafajokról röviden

Míg az indiai kurkumát (Curcuma longa) elsősorban fűszernövényként használják, addig a jávai kurkumát (Curcuma xantorrhiza) inkább gyógyászati célból alkalmazzák. Emellett számos kurkumafajt használnak festőnövényként. Az indiai kurkuma az Európában használt currypor alkotórésze és a garam masala fűszerkeverék részeként az indiai gasztronómia fontos eleme. A kurkuma első gyógyászati felhasználása az ájurvédikus és a kínai gyógyászathoz köthető. A jávai kurkumát a hagyományos ázsiai gyógyászatban többek között

– gyulladáscsökkentőként,
– emésztésjavítóként,
– máj- és bőrbetegségek kezelésére használják.

Modern kutatások során először a kurkuma gyulladáscsökkentő hatását sikerült igazolni.

A jávai kurkumát Délkelet-Ázsia trópusi vidékein termesztik, és a gyógyászatban a növény sárga színű, kesernyés-csípős ízű gyöktörzsét használjuk, amely Curcumae xantorrhizae rhizoma néven a VII. Magyar Gyógyszerkönyvben hivatalos.

Kurkuminoidok

A kurkumagyökér jellegzetes vegyületei a kurkuminoidok, amelyeket a gyökér 3-5%-nyi mennyiségben tartalmaz. A kurkuminoidok közül a kurkumin (60-70%) fordul elő legnagyobb mennyiségben. Modern farmakológiai vizsgálatok során igazolták, hogy a gyulladáscsökkentő és epehajtó hatás legalább részben a kurkuminnak köszönhető.


Kurkuma a modern fitoterápiában

A modern gyógyászatban az indiai és a jávai kurkuma gyöktörzsét is epepanaszok enyhítésére és diszpepsziás panaszok esetén lehet ajánlani. A kurkuma használható teaként, vagy alkoholos kivonatából, tinktúrájából készülhet hagyományos növényi gyógyszer. Étrend-kiegészítőkben is gyakran találkozhatunk vele, ezeket az epepanaszokon túl más indikációkban is ajánlják. Annak ellenére, hogy az étrend-kiegészítőknek sem betegségmegelőző, sem gyógyhatást nem lehet tulajdonítani, a kurkumatartalmú étrend-kiegészítőket gyakran ízületi problémák enyhítésére szokták javasolni.

– A kurkuma epehajtó és emésztést javító hatásait humán vizsgálatokkal is megerősítették.
– Emellett intenzíven kutatott a koleszterinszint-csökkentő hatás, amelyet klinikai vizsgálatok és metaanalízisek is megerősítenek.
– A kurkuminoidok gyulladáscsökkentő hatása is igazolt.
– Az ízületifájdalom-csillapító hatást több vizsgálat is megerősítette, ezekben azonban az étrend-kiegészítőkben előfordulónál jóval több, 1000 mg kurkuminnak megfelelő kurkumát fogyasztottak a résztvevők.
– A kurkumin klinikai vizsgálatok során a colitis ulcerosa tüneteit is enyhítette.

A biológiai hasznosíthatóság kérdése

A kurkuminoidok rosszul szívódnak fel a gyomor-bél rendszerből, ezért vagy nagyon nagy dózisban kell alkalmazni a kurkumakészítményeket, vagy a felszívódást elősegítő fizikai-kémiai módosítások végrehajtására van szükség. Ez utóbbi során kerülhet sor a vegyületek kémiai módosítására, vagy más vegyületekkel (pl. piperin) kombinálásra, illetve nano-mérettartományba tartozó rendszer kialakítására. Számtalan módon lehet nanotartományba tartozó részecskét előállítani a kurkuminból: készülhet belőle pl. nanoemulzió, nanoszuszpenzió, nanokapszula, nanopartikulum, liposzóma.

Újabb hatások

A periodontális betegségnek, amely a gyökérhártya bakteriális fertőzés miatti gyulladása, számos súlyos kórkép (pl. Alzheimer-kór) kialakulásában lehet szerepe. Egy 2021-ben közzétett szisztematikus áttekintés szerzői arra a következtetésre jutottak, hogy a kurkuma helyi használata (10 mg/g dózisú kurkumagél, kurkumakivonat, kurkumananogél) jól kiegészítheti a periodontális betegségek hagyományos kezelését, hozzájárulva a betegek gyorsabb gyógyulásához.

A kurkuma legfőbb hatóanyagával, a kurkuminnal kapcsolatos intenzív kutatások során számos kedvező hatást igazoltak már in vitro vizsgálatokkal vagy állatkísérletekkel, úgymint antioxidáns, tumorellenes, antimikrobiális, fájdalomcsillapító, neuroprotektív, lipidszintcsökkentő, gyulladáscsökkentő hatások.

A kurkumin befolyásolja az immunrendszer működését, mivel csökkenti a makrofágokban a reaktív szabadgyökképződést, fokozza a T-sejt-proliferációt és jelentősen mérsékli a gyulladáskeltő citokinek (IL-1, IL-6, IL-8, és TNF-α) képződését. In vitro vizsgálatokban kimutatták, hogy a kurkumin gátolja az 5-lipoxigenáz és ciklooxigenáz enzimeket. Emellett in vitro vizsgálatok során számos vírus (SARS-CoV, RSV, influenza [H1N1, H2N2, H3N2 és H5N1]) ellen is hatásosnak bizonyult. A kurkumin in vitro hatásainak reprodukálásához azonban szükséges, hogy javítsuk annak biológiai hasznosulását. Ennek egy korábban is említett módja a nanoformulálás. Egy 2023-as összefoglaló értékelés alapján a nanokurkumin segíthet a Covid-19-fertőzés okozta tünetek (láz, hidegrázás, köhögés, izomfájdalom, ízlelés- és szaglásvesztés) enyhítésében.

A kurkumin tumorellenes hatását is számos klinikai vizsgálat során tanulmányozták, ezek során elsősorban mint kiegészítő kezelés, ill. a daganatellenes terápia mellékhatásainak enyhítésére alkalmazták a kurkumint többek között vastagbél-, emlő-, prosztatadaganat esetén. Több vizsgálat is igazolja a kurkumin kedvező hatásait a petefészek-daganatok progressziójára. A kurkumin együttes alkalmazásával javulhat a tumor gyógyszerérzékenysége, a kemoterápia hatékonysága, és csökkenhetnek a tumorellenes szerek mellékhatásai. Egyes vizsgálatok során a kurkumin csökkentheti a sugárkezelés okozta dermatitisz tüneteit, az eredmények azonban nem egybehangzók. A kurkuminnal töltött nanokapszulák tumorellenes hatását állatkísérletekkel is igazolták. Ahhoz azonban, hogy a kurkumin a daganatellenes terápia részévé váljon, további klinikai vizsgálatokra van szükség.

A kurkuma bőrgyógyászati alkalmazhatóságát egyre több humán vizsgálat támasztja alá. A hatásokban szerepe van a gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatásoknak. A kurkuma javíthatja a pszoriázisos betegek tüneteit, beleértve a bőrpírt, égő érzést, viszketést, léziók mértékét. Emellett a kurkumakivonat kedvező hatásokkal rendelkezik vitiligo esetén, javítja a bőr hidratáltságát és rugalmasságát, csökkenti az UV-fény okozta bőröregedés mértékét. A vizsgálatok alapján, ha bőrgyógyászati céllal használjuk, akkor a lokális alkalmazás kedvezőbb, mint per os fogyasztani, ugyanakkor a rossz vízoldékonyság és az alacsony bőrpenetráció limitálja a várható hatásokat. A nanoformulálás ez esetben is megoldást jelenthet. Újabb vizsgálatok alapján a kurkumin nanoemulziója alkalmas lehet égési sérülések kezelésére. A hatás kialakulásában szerepe lehet annak, hogy a nanorészecskék jobban felszívódnak a bőrön keresztül, továbbá annak, hogy a kurkumin antibakteriális hatása révén csökkentheti a sebekben az MRSA-baktériumok kolonizációjának valószínűségét. A kurkumin-nanoemulzió terápiás protokollba való illesztéséhez azonban még további vizsgálatok szükségesek.

Kockázatok

Bár fűszerként a kurkuma biztonságosnak tekinthető, állatkísérletek során nagy mennyiségben méhösszehúzó hatással rendelkezett, ezért várandósság alatt kerülendő az alkalmazása. Továbbá epekövesség és epeút-elzáródás esetén sem ajánlott. Mivel in vitro igazolt, hogy a kurkumin gátolja az arachidonsav, adrenalin és kollagén által előidézett trombocitaaggregációt, ezért véralvadásgátló gyógyszert szedőknél az alkalmazása körültekintést igényel, mert megnőhet a vérzési idő és fokozódhat a vérzések kockázata.

Merre tovább?

A kurkuminból készült nanorendszerek lehetővé teszik a kurkumin rossz biológiai hasznosíthatóságának javítását, és így a kurkumin kedvező hatásainak jobb kihasználását. Klinikai vizsgálatok is igazolták már, hogy a nanokurkumin alkalmas lehet számos gyulladásos és autoimmun betegség (pl. rheumatoid arthritis, demencia, Alzheimer-kór, Parkinson-kór, szklerózis multiplex, irritábilisbél-szindórma, pszoriázis, epilepszia) kiegészítő kezelésére.

Hivatkozások:

1. Barbalho, S. M., de Sousa Gonzaga, H. F., de Souza, G. A., de Alvares Goulart, R., de Sousa Gonzaga, M. L., de Alvarez Rezende, B.: Dermatological effects of Curcuma species: a systematic review. Clin Exp Dermatol, 2021; 46 (5): 825–833.

2. Kumari, M., Nanda, D. K.: Potential of Curcumin nanoemulsion as antimicrobial and wound healing agent in burn wound infection. Burns., 2022 Nov 9: S0305-4179(22)00278-9.

3. Laurindo, L. F., de Carvalho, G. M., de Oliveira Zanuso, B., Figueira, M. E., Direito, R., de Alvares Goulart, R., Buglio, D. S., Barbalho, S. M.: Curcumin-Based Nanomedicines in the Treatment of Inflammatory and Immunomodulated Diseases: An Evidence-Based Comprehensive Review. Pharmaceutics, 2023 Jan 10; 15 (1): 229.

4. Liu, X., Qi, M., Li, X., Wang, J., Wang, M.: Curcumin: a natural organic component that plays a multi-faceted role in ovarian cancer. J Ovarian Res., 2023; 16 (1): 47.

5. Oliveira, R. C. G., Costa, C. A., Costa, N. L., Silva, G. C., Souza, J. A. C.: Effects of Curcuma as an adjunct therapy on periodontal disease: A systematic review and meta-analysis. Complement Ther Clin Pract., 2021; 45: 101493.

6. Shojaei, M., Foshati, S., Abdi, M., Askari, G., Sukhorukov, V. N., Bagherniya, M., Sahebkar, A.: The effectiveness of nano-curcumin on patients with COVID-19: A systematic review of clinical trials. Phytother Res., 2023 Feb 17.

Tesztkérdések:

1. Az Európai Gyógyszerügynökség értékelése szerint indikációban használható a kurkuma hagyományos növényi gyógyszerként?

a) Petefészek-daganat esetén

b) Diszpepsziás panaszok esetén

c) Ízületi gyulladás esetén

2. Mi limitálja a kurkuma alkalmazhatóságát?

a) Toxicitása

b) Keserű íze

C) Rossz biohasznosulása

3. Milyen esetekben kell körültekintetően alkalmazni a kurkumát?

a) Festőnövényként való felhasználása során

b) Orális antikoagulánsok alkalmazásakor

c) Emulziók alkalmazásakor

Helyes válaszok: b, c, b

Dr. Tóth Barbara
gyógyszerész


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Fenntartható táplálkozás a dietetikai gyakorlatban

2025. június 30.

A fenntarthatóság nem csupán arról szól, hogy ne üljünk autóba, használjunk közösségi közlekedést vagy járjunk gyalog, kerékpárral. Az elfogyasztott élelmiszereink is rendelkeznek kisebb/nagyobb ökológiai lábnyommal, mellyel segíthetünk vagy árthatunk a Földünk ökológiai állapotának.
Az ökológiai lábnyom az az érték, amely azt fejezi ki, hogy adott technológiai fejlettség mellett egy emberi társadalomnak milyen mennyiségű földre és vízre van szüksége önmaga fenntartásához és a megtermelt hulladék megsemmisítéséhez, feldolgozásához. A használt föld és halászati terület alapján az ökológiai lábnyom hat tényezőből tevődik össze: szén lábnyom, legelő lábnyom, erdő és halászati lábnyom, szántó és beépített területek lábnyoma.
Az ökológiai lábnyom-érték kiszámítható a legkülönfélébb dolgokra vetítve, például: országok, csoportok, egyének, vállalatok stb.
A táplálkozásra vonatkoztatva a következőképpen számolhatjuk ki az ökológiai lábnyomot:
ökológiai lábnyom (gha) = élelmiszer-mennyiség (kg) x ökológialábnyom-intenzitás (gha/kg) (1)

Az OKOSTÁNYÉR és az ökológiai lábnyom

Vetőné Mózner Zsófia és Szűcs Zsuzsanna kutatásukban összehasonlították a hazai táplálkozás ökológiai lábnyomát az OKOSTÁNYÉR®-ban ajánlott étrendi mintázat ökológiai lábnyomával. Látható, hogy a húsok, húskészítmények, a zsiradékok és a tejtermékek adják a „lábnyom” legnagyobb részét, közel 71%-t (1. ábra).

Milyen a megfelelő napolaj?

2025. június 30.



A modern kozmetikumok korában már nem az „olaj” a használatos a nap káros hatásainak kiszűrésére, hanem különböző összetételű egyéb termékek, melyek az ultraviola A és B sugárzás korlátozott átengedése mellett még mást is nyújtanak a bőrnek: biztosítják a bőrsejtek megfelelő nedvességtartalmát (azaz kellően hidratálnak). Nyilvánvaló, hogy a készítmény allergiamentes alapanyagokból kell, hogy összeálljon, emellett nem tömítheti el a bőr pórusait.

A termékeket különböző hangzatos nevekkel illetik (naptej, napbalzsam, napozókrém stb.). Soha ne higgye el azt az állítást, hogy egy termék 100%-ban kiszűri a sugarakat (ezeket „sunblocker” megnevezéssel dicsérik), hiszen minden készítmény kisebb-nagyobb mértékben átengedi az ultraviola sugarakat.

A napvédő készítmények nem azért vannak, hogy meghosszabbítsák a napon való tartózkodás idejét, hanem azért, hogy védelmet nyújtsanak a bőrnek a napon.

A fényvédő készítményeknél az UVB-sugárzást elnyelő képességet az SPF (az angol sun protection factor – nap ellen védő tényező rövidítése) számban, 2-100-ig terjedő tartományban adják meg. Ha egy készítmény SPF10 besorolást kap, az azt jelenti, hogy az UVB-sugárzás 90%-át elnyeli (legalábbis, míg nem szívódik fel a krém a bőrbe), tehát ennyivel csökken a sugárzás DNS-károsító hatása.

Az SPF20 felirat azt jelzi, hogy a készítmény a sugaraknak már a 95%-át kiszűri. A UVA-faktor a krém UVA-sugárzást elnyelő képességére vonatkozik, értéke 2-30-ig terjedhet. Értelemszerűen a magasabb számok a nagyobb fényvédő képességet jelzik. Tehát a jó napozókrém mindkétfajta sugárzás ellen véd, és a védelem faktorát mind a két értékre megadják.

Csak olyan készítményt vegyen, melyen a fenti értékek fel vannak tüntetve, minden más reklámszöveg mellékes! A napozást mindig a nagyobb, minimum SPF15/UVA12 faktorú fényvédő krémmel kell kezdeni. Érzékeny bőr esetén még erősebbel.

Magyar kutatók űrgeodéziai módszerekkel figyelik, hogyan mozognak a parajdi sóbánya sótömbjei

2025. június 29.

A HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) kutatói több mint öt éve működtetnek nemzetközi együttműködés keretében egy korszerű űrgeodéziai megfigyelőrendszert (InSAR reflektort) a parajdi Sóháton és környékén, helyi szakértők közreműködésével. A gyűjtött adatokból nagy pontossággal lehet követni a felszíni mozgásokat, aminek köszönhetően jobban megérthetjük a mostani eseményeket.

Az elmúlt hetekben Parajdra figyel a térségünk. A turisztikailag is népszerű sóbányát be kellett zárni az áradások miatt, mivel május 29-én a turisták által látogatott 120 mélyen lévő szint is feltelt vízzel. Lezárták a sóbánya bejáratát, jelenleg fennáll a veszély, hogy a régi bányarész födémje beomlik. Miután süllyedést tapasztaltak a Dózsa-bánya fölött, elővigyázatosságból a parajdi sóbánya környéki lakosokat evakuálták. Először 10, majd 45 házból telepítették ki a lakókat, számolt be a maszol.ro.

A helyieknek a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) is segítséget ajánlott fel, valamint szakmai kérdésekkel is megkeresték őket. Kutatóintézetünk több mint öt éve vesz részt a nemzetközi Topo-Transylvania kutatási projektben, amelynek részeként egy korszerű műholdas megfigyelőrendszert telepítettek (InSAR reflektorokat) Parajd térségébe, a Sóhát és környéke felszínére is. A hálózat létrehozásának eredeti célja nem a napi rendszeres megfigyelés, hanem a sótömzs lassú mozgásának monitorozása volt. A mostani sajnálatos események rámutattak, hogy a hálózat új hasznosítási lehetőséggel is tud szolgálni és fontos szerepet kaphat az áradás utáni megfigyelőrendszerekben.

A rendszer űrgeodéziai módszereken alapul, amellyel rendkívül pontos méréseket végezhetnek a kutatók. A felszín alatti sótömbök mozgásait akár milliméteres pontossággal is észlelni tudják. A telepített reflektorok (a mellékelt fotókon) nem bocsátanak ki jelet, viszont kiválóan visszaverik a Sentinel-1 műholdak által kibocsátott mikrohullámú radarjeleit, amelyeket az Európai Unió Copernicus földmegfigyelő programja működtet. A műholdak 6-12 naponta repülnek el ugyanazon terület felett, ezért a változások napi szintű megfigyelésére nem alkalmasak. Ugyanakkor hosszabb távon, néhány hetes-hónapos időszakban megbízhatóan kimutatható, hogy a bányát ért vízbetörés előtt és után milyen felszíni mozgások történtek.