Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Közös nyaralás - hogyan ne menjetek egymás agyára?

Érdekességek2018. július 23.

A nyaralás hosszabb időre összezár két embert. Ez alatt sok minden kiderülhet a másikról, amit esetleg még nem is tudtunk, vagy csak sejtettünk. Ezért az együtt töltött szabadságot egy kapcsolat próbájának is felfoghatjuk, és ez nem csak a legelső alkalomra vonatkozik. Ha kicsit odafigyelünk, és nem siklunk el a jelek felett, a közös nyaralás során évről évre tesztelhetjük kapcsolatunkat, annak hullámzását és pillanatnyi állapotát.  

Az első együtt töltött hét

A legelső nyaralást egy kezdődő kapcsolatban akár mini-összeköltözésnek is felfoghatjuk.

Nem kell, hogy már a hotelben kedvünket szegje kedvesünk szanaszét hagyott alsóneműje vagy éppen a le nem hajtott WC-ülőke, azonban utólag érdemes elgondolkodni azon, hogy mennyire tolerálhatóak részünkről az itt felfedezett apróságok, és a párunk mennyire volt nyitott az ezekkel kapcsolatos felvetéseinkre. Ugyanis a későbbi, valós összeköltözés során éppen ezek a pici dolgok tudják majd alattomosan megmérgezni a kapcsolatot.


Könnyen kiderülhet, hogy bár új partnerünk eddig odaadónak mutatkozott a hálószobában a hétvégéken vagy az alkalmi találkozások során, most, a folyamatos együttlét alatt más módon vágyik a testi közelségre, mint mi magunk. Nem feltétlenül az együttlétek gyakoriságában mutatkozik meg ez a különbség, az is előfordulhat, hogy kevésbé, vagy éppen ellenkezőleg, sokkal jobban szeret összebújni, a kezünket megfogni, a közelségünket keresni, mint az számunkra jóleső lenne. Az is előfordulhat, hogy a nyaralásról hazatérve pár napig néma marad a telefon. Az ebből eredő konfliktus vagy ellenérzés származhat az eltérő igényekből is, de az is kiderülhet, hogy a kevesebb intimitást igénylő fél valójában tényleg kevésbé vágyik a másik fél közelségére, mivel nem, vagy kevésbé biztos a kapcsolatban.

A párkapcsolatok rákfenéje a pénz, az ebben rejlő konfliktusok is felbukkanhatnak a szorosan együtt töltött idő során. Vannak, akik természetesnek veszik, hogy a szabadság alatt a pénzügyekben a férfi viseli a nadrágot, mások viszont szeretik egyenlő arányban megosztani a költségeket. Ha az erről alkotott felfogás nagyon eltérő, az bizony kellemetlen helyzeteket szülhet. Jó előre tisztázni, hogy ki mennyit fizet az útiköltségből, szállásból, hogy ne ott érjen meglepetés.

Ne féljünk a felmerülő nézeteltérésektől! De ne is igyekezzünk szőnyeg alá söpörni azokat. Senki nem várja, hogy két, egymás számára még szinte ismeretlen ember mindig mindenről ugyanazt gondolja. A fenti helyzeteknek legjobb megoldása a megbeszélés, a kedves, akár humoros nyílt felvetés. A kapcsolatok tartóssága nem azon múlik, hogy adódik-e egyáltalán probléma, hanem azon, hogy a pár hogyan tudja megoldani azokat. Az első együtt töltött szabadság kiváló alkalom arra, hogy közösen teszteljük ezt a képességünket.

Nyaralás a párunkkal

Az egész éves taposómalom után általában nagyon várjuk a közös kikapcsolódást. Mégis, gyakran nem az elvárásaink szerint sül el a közös szabadság.
Ugyanúgy, ahogy egy keményen átdolgozott nap után nem tudunk hirtelen lazítani, időt kell hagynunk magunknak és egymásnak a nyaralás alatt is az ellazulásra, a hétköznapi gondoktól való elszakadásra. Az első napokban azt is megengedhetjük magunknak, hogy egyedül menjünk sétálni, napozni vagy úszkálni. Szellőztessük ki a fejünket, hogy utána pihenten újra egymásra találhassunk.

A hirtelen ránk szakadó, töményen együtt töltött idő felerősítheti az évközben felgyülemlett feszültségeket, konfliktusokat. Ha nagyon elfoglaltak voltunk, esetleg gyerekek is vannak, előfordulhat, hogy nem beszéltünk meg minden felmerülő nézeteltérést, és kisebb- nagyobb sérelmek maradtak. Van, aki a sértődöttségét nyílt kommunikáció helyett tüntető viselkedéssel próbálja kimutatni, pl. nem ül le vacsorázni a párjával, vagy egész este csak a tévét nézi. Ezeket viszont nem teheti meg az üdülés során, ott akarva-akaratlanul a párunkkal kell lenni.

Nem feltétlenül jó a nyaraláson felhozni, megbeszélni ezeket a negatív érzéseket, főleg egymást hibáztató, szemrehányó módon. Már csak magunk miatt is sokkal tanácsosabb kicsit félretenni azokat, felidézni a régi kellemes élményeket, elnézegetni kedvesünket a strandon, újra felfedezve, hogy miért is találjuk vonzónak, és megpróbálni magunkat felhőtlenül jól érezni - úgy, mint régen. Lehet, hogy egy-két kellemes hét után egészen más színben tűnnek fel a problémák, vagy a helyreállt napi kommunikáció és egymás iránt táplált érzések után könnyebb lesz megbeszélni és közösen megoldani azokat.


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Éjjel felerősödő asztmás tünetek? Ilyen okai lehetnek

2025. július 08.

Ha éjszaka erőteljesebb nehézlégzés, úgynevezett fulladás, köhögés jelentkezik, az asztmás betegek úgy vélhetik, súlyosbodott a betegségük. Holott ezeket a tüneteket más, akár az asztmával összefüggő betegségek is okozhatják. Ezért hívta fel dr. Potecz Györgyi, a Tüdőközpont – Prima Medica tüdőgyógyásza, allergológus a figyelmet arra, mennyire fontos a felerősödő panaszok kivizsgálása és a helyes diagnózis felállítása.

Az asztma tünetei éjjel-nappal jelentkezhetnek

Az asztma a légutak gyulladásával járó krónikus betegség, amely nem egyik napról a másikra alakul ki. Az egyik első intő jel lehet, ha nehezebben bírjuk a fizikai aktivitást és kialakul a terhelésre jelentkező nehézlégzés. A betegség gyermek- és felnőttkorban is kialakulhat, és egyik életkorban sem kell feltétlenül az állóképesség hiányára gondolni, ha már enyhe mozgásra is fújtatva vesszük a levegőt, bár tény, hogy a túlsúly és az edzetlenség szintén okozhat ilyen panaszt.
– Azok az asztmás betegek, akik már egy ideje együtt élnek a betegséggel, azt is tudják, hogy náluk milyen triggerek válthatnak ki rohamot, súlyosbíthatják a tüneteket. Gyakran ilyen lehet például a dohányfüst, a légszennyezettség, a fizikai terhelés, légúti allergia, de sok asztmás a hideg levegő belélegzésére és a stresszre is így reagál. Ha az asztmás tünetek elsősorban éjszaka erősödnek fel, fontos kivizsgálni a pácienst, hiszen ilyen jellegű panaszokat más betegségek is okozhatnak – magyarázza Potecz doktornő.

Milyen betegségek állhatnak az éjjel felerősödő asztmás tünetek mögött?

Fül-orr-gégészeti betegségek

A fekvő testhelyzettel függhet össze az éjszaka köhögés, ha mögötte úgynevezett hátsó garatfali csorgás áll. Ez gyakran a krónikus orrmelléküreg-gyulladás egyik jellegzetes tünete lehet, amikoris a garat felé csorgó váladék ingerköhögést okoz. A háttérben több kiváltó ok is állhat, amelyek felderítéséhez fontos a fül-orr-gégészeti vizsgálat.

Reflux (GERD)

Éjjelente erős tüneteket okozhat a reflux is, ugyanis fekvő helyzetben a gyomorból a nyelőcsőbe visszajutó savas gyomornedv irritálja a torkot, ami köhögési ingert vált ki. Az asztma gyakran együtt jár a reflux betegséggel, a gyakori köhögés és egyes asztma gyógyszerek is felerősíthetik a reflux tüneteit. Ilyen esetben gasztroenterológus bevonásával lehet a két betegséget eredményesen kezelni.

Beltéri allergének kiváltotta allergia

Ha az asztmás tünetek éjszaka rosszabbodnak, akkor elképzelhető, hogy valamilyen allergia is áll a háttérben. A triggerek között már említettük a polleneket, ezek elsősorban a szabadban jelentenek gondot. Beltéri panaszok akkor alakulhatnak ki pollentől, ha például a hajban megmaradnak a pollenszemek, és éjjel, amikor lefekszünk, ezeket könnyebben belélegezzük. Előfordulhat azonban, hogy beltéri allergénekre alakul ki allergia, igen gyakran pl. poratka allergia. Mivel pedig a háziporatka nagyon „szeret” a hálószobában, a matracban, ágyneműben, szőnyegekben nagyobb mennyiségben megbújni, ez éjszakánként felerősítheti a nehézlégzést, a sípoló légzést, a köhögést, egyéb tüneteket.

Ökológiai lábnyom csökkentése a dietetikai gyakorlatban

2025. július 08.


A dietetikus akár beteg, akár egészséges kliensnek ad táplálkozási tanácsot élelmiszerekkel, ételekkel, receptekkel, étlaptervezéssel, adagnagyságokkal kell, hogy foglalkozzon. Figyelembe kell venni az egyéni igényeket és helyi lehetőségeket épp úgy, mint a gazdaságossági szempontokat a mennyiség tervezésénél, és a maradék felhasználást. (2) Vagyis egy étrendi körforgást kell megvalósítani, amit ma már környezettudatossági szempontok kell, hogy vezéreljenek (1. ábra). Ezek a szempontok nem bonyolultak, sőt kézenfekvőek, de tudatosítani kell az emberekben, hogy minél többször megvalósulhassanak.25.

Milyen erős a napsugárzás?

2025. július 07.

Az ultraviolasugárzás erőssége napról napra és területről területre, sőt a tengerszint feletti magasságtól függően is változik.

Az UV-sugárzás erősségét az ún. UV-index adja meg, melyet egységes elvek alapján az ENSZ Környezetvédelmi programjának keretében az Egészségügyi Világszervezet (WHO) dolgozott ki. A mérőszámok 1-25-ig emelkednek és a sugárzás erősségét mutatják. Minden nap tájékozódhat a sugárzásról az Országos Meteorológiai Intézet internetes honlapján (www.met.hu) vagy külföldön a szállásadótól, illetve a nemzetközi meteorológiai honlapokról (www.metoffice.gov.uk).

Tájékoztatásul az UV-index skálája és besorolása a következő ábrán látható (az egyes számokhoz tartozó színkódokat nemzetközi előírások rögzítik).