Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Könnyû étrendet az egész családnak!

Érdekességek2026. június 13.

Fotó: azerbaijan_stockers | freepikHogy tud ellenállni a sok hizlaló finomságnak?

Íme, itt van Ön, aki szorgalmasan rágcsálja a sárgarépáját, a családja által "begyûjtött" sütemények és chipsek tengerétõl körülölelve... Sokszor úgy érezheti magát, mint egy alkoholista a finom italokat kínáló bárpultnál... Higgye el, sokunk számára ismerõs az érzés!

A legokosabb, amit tehet, hogy nem magányosan ügyel az egészséges táplálkozás szabályainak betartására, hanem meggyõzi errõl az egész családot.

Ha ön anya, és le kar adni a súlyából, talán a legnagyobb kihívást az jelenti, hogy ne nevesse ki a családja, amikor igyekszik alacsony kalóriájú ételeket fogyasztani. Ha viszont a férje akar megszabadulni a fölösleges kilóitól, olyan receptekre van szükséges, amelyek segítségével meg tudja õt gyõzni arról, hogy az egészséges táplálkozás nem egy életre szóló büntetés...


Napjainkban már a gyerekek jelentõs része is túlsúllyal küszködik, amibõl gyakran az következik - és tanulmányok eredményei is azt bizonyítják - hogy felnõtt korukra hasonló gondjaik lesznek. Az is tudományosan igazolt és ismert tény, hogy az elhízottság esetén sokkal nagyobb a szívbetegségek, a magas koleszterin-szint és vérnyomás, a cukorbetegség, a szélütés, sõt még bizonyos rákfajták kockázata is.

Ha gyermekeit könnyû, de tápláló kosztra szoktatja, az lehet az egyik legnagyobb ajándék, amelyet ön egy éltre szólóan adhat nekik.

Fontos a tervkészítés

A könnyû konyhára "szoktatás" útján talán a legjobb kiindulási pont a tervkészítés. Tervezze meg családjának az egy hétre szóló egészséges, alacsony kalóriájú fogásokból álló étrendet, és csak azután vágjon neki a bevásárlásnak.

A rögtönzés helyett a gondosan megtervezett és elõkészített menüvel sokkal könnyebben boldogul, miután a munkából délután, fáradtan haza érkezik, - ugyanakkor lényegesen nagyobb az esély rá, hogy új receptekkel tud kísérletezni.

Tippek és stratégiák

Fokozatosan vezesse be a változtatásokat!

Nem a legjobb stratégia egyszerre bejelenteni az egész családnak, hogy például a kedvenc rántott húsuk és sültkrumplijuk helyett ezentúl többnyire halat és párolt szárnyas húst fognak zöldséggel fogyasztani. Elõször csak egyszer adjon hetente újszerû ételt a családnak, és kezdje el kikísérletezni, melyek a kedvenceik azon ételek közül, melyek egészségesek és nem hizlalóak.

Ha reggelente eddig zsírosabb tejet vagy tejterméket ittak-ettek a családtagok, vezesse be a soványat; vaj helyett többnyire fogyasszanak margarint, és természetesen fõzzenek növényi olajjal (ha eddig még nem ezt tették volna).

Olívaolajat használjon a saláták készítésekor, sõt, ha megengedheti magának, sütéshez, fõzéshez is inkább ezt a növényi olajat válassza, mivel sokkal egészségesebb, mint a napraforgóolaj, és az égés során - sütések alkalmával - is kevesebb káros anyag keletkezik, mintha más olajat használna. A vörös húsok helyett lassan különbözõ módokon ízesített csirke- és pulykahús kerüljön az asztalra, és fogyasszanak gyakran szója-készítményt, gombát is.

Olvassa el gondosan a címkéket!

Ne sajnálja azzal tölteni az idõt, hogy gondosan végigböngészi a különbözõ élelmiszereken szereplõ címkéket, tájékoztató szövegeket, a tápértékrõl szóló információkat. Azokból ugyanis sok mindent megtudhat - és épp ezért meglehet, legközelebb már egy másik terméket vásárol...

Valószínû, hogy az a zacskó édesség, keksz, chips, melyet gyermeke annyira szeret, nem szolgál mást, csak a kalóriák felhalmozódását. Igyekezzék mindig elolvasni az üdítõ italok címkéit is, majd lehetõleg cukormentes, 100%-os, valódi gyümölcslét vásároljon nekik. Figyeljen arra is, hogy a "0%-os zsírtartalom" jelzés mellett nincs-e más, nem kívánatos (E-számok...)tulajdonsága a terméknek.

Ne fõzzön, és fõleg ne tálaljon fel túl sok ételt a családnak!

Mindig annyi étel kerüljön az asztalra, amennyitõl az ott ülõk jóllakhatnak - és ne több. Ez nem csak megtakarítást eredményez, hanem mindenki számára egészségi szempontból is elõnyös. Számolja ki hozzávetõlegesen, húsból, köretbõl stb. mennyi lenne a reális és ideális mennyiség, és csak ennyivel kínálja õket - ha több van az ételbõl az asztalon, õk sem tudják megállni, hogy a kelleténél ne egyenek többet a kelleténél.

Távolítsa el az egészségtelen, hizlaló rágcsálni valókat családtagjai közelébõl!

Távolítsa el az egészségtelen, hizlaló rágcsálni valókat családtagjai közelébõl! Ugyanakkor jól láthatóan, a lakás különbözõ pontjain helyezzen el tálakban különféle gyümölcsöt és zöldséget - ha valamit rágcsálni van kedvük, fogyasszanak azokból, és ne nyúljanak máshoz.

Azokban a háztartásokban, ahol könnyen hozzáférhetõ a jól megmosott, esetleg elõkészített zöldség, gyümölcs, sokkal több fogy belõle. Azon felül, hogy a gyümölcsök-zöldségek általában alacsony kalória-tartalmúak, a bennük lévõ rostok folytán a diétázó jól is érzi magát tõlük. Egy másik oka a zöldség-gyümölcs rágcsálásának: újra és újra kimutatták, hogy ezek kellõ mennyiségben történõ, napi bevitele javít az egészségi állapoton, és csökkenti a betegségek kockázatát. A rákkutató intézetek szakemberi azt tanácsolják, hogy napi öt-tíz alkalommal is tanácsos egy-egy adag zöldséget-gyümölcsöt fogyasztani.

Megfontoltan töltse fel az éléskamrát!

A spájzban és a hûtõszekrényben alacsony zsírtartalmú élelmiszereket halmozzon fel (az utóbbiban "light" vagy "0%" jelzésû tejtermékeket, margarint stb.), hogy akkor vegye elõ õket, amikor csak szüksége van rájuk. Kizárólag nem hizlaló, egészséges desszertnek valót, snacket vásároljon illetõleg készítsen el elõre! Napjainkban már több könyvre való recept-választék áll rendelkezésére önnek, ha el akarja sajátítani a modern süteménykészítés fortélyait. De nem merülhet fel kifogás arra az esetre sem, ha nincs ideje a snackhez, salátához való zöldséget pucolni, darabolni - hiszen vásárolhat gondosan elõkészített, mélyfagyasztott zöldséget is. A gyümölcsöket pedig a legtöbb esetben csak meg kell mosni, általában nincs több munka velük, ha uzsonnára vagy étkezések után fogyasztja õket.

Felejtse el a régimódi családi étkezési stílust!

Ne sajnálja a pénzt új szakácskönyvre, amelyben olyan forradalmian új menükrõl olvashat, melyek amellett, hogy az egészséges táplálkozás elveit követik, ízletességük folytán biztosan elnyerik majd családtagjai tetszését.

Ne csak ünnepen készítsen halételt!

Szakítson az eddigi szokásokkal, és tegye mindennapossá a halfogyasztást családjában. Szoktassa õket hozzá a marinált ételek ízéhez, tanulja meg a halkészítés sokféle módozatát. Hetente többször is fogyasszon a család szardíniát (akár elõételnek, akár vacsorára). Tudni kell azt is, hogy a halolaj rendkívül egészséges: a benne lévõ omega-3 zsírsav fõleg a szívmûködésre hat jótékonyan.

Az egészséges táplálkozást egészítse ki a rendszeres mozgás!

Bármilyen ragyogó heti étkezési tervet készít is a családja számára, az eredmény sokkal hamarabb mutatkozik, ha a család minden tagja legalább 30 percnyi testmozgást végez naponta. Hiszen el kell égetni a táplálékkal bevitt kalória-mennyiséget, hogy az a test egyik részén se rakódjon le zsír formájában...


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

A játékosságtól a tudatosságig

2026. augusztus 15.

Táplálkozás gyermekkorban 3-12 év között.

Sok szülõ problémája, hogy amikor gyermeke közösségbe - óvodába, iskolába - kerül, tanácstalannak érzi magát csemetéje táplálkozását illetõen. Ennek oka egyfelõl, hogy míg otthon a gyermek ízlését szem elõtt tartva a szülõtõl függ, hogy mi kerül a tányérba, addig az intézményi keretek között már a közétkeztetésé a döntõ szerep. Másfelõl a saját korosztály és egyéb külsõ tényezõk (divat, reklámok) befolyása erõs, és a társak példájával szemben sokszor úgy tûnhet, hogy a serülõkor felé haladva már egyre kevésbé van eredménye a szülõi ráhatásnak. Vegyük sorra, hogy a gyermekek fejlõdésével párhuzamosan mit lehet tenni azért, hogy mindezek mellett megfelelõ irányba terelgessük a táplálkozást.

Hurutos vagyok, cigizek - COPD-s vagyok?

2026. augusztus 14.

Tanácsok a COPD-s betegeknek.

Hol fázhattam meg ennyire? - tûnõdött János, amikor már legalább három hete kínlódott különbözõ felsõ légúti panaszokkal. - Ez a hurutos köhécselés úgy látszik már soha nem akar elmúlni, de hát csak nem fogok egy kis megfázással orvoshoz rohanni.

Pedig szükség lenne rá. A dohányos gyakran elbagatellizálja felsõ légúti panaszait. Egy egyszerûnek tûnõ megfázásból csak lassan, elhúzódóan tud kilábalni. A makacs köhécselések nem akarnak elmúlni. Általában nem tulajdonít ezeknek különös fontosságot, betudja egy makacs megfázásnak, és így nem megy orvoshoz. Pedig az elhúzódó felsõ légúti megbetegedés - dohányosok körében - felkeltheti a COPD gyanúját, amely egyfajta nehézlégzés, ami krónikussá válik. Kezdetben csak fizikai terhelésre, késõbb már nyugalomban is felléphet.

Ne halogassuk a szűrővizsgálatokat!

2026. augusztus 14.

Az egészségügyi szűrések a lakosság körében alacsony számot mutatnak.



A szülést követően az újszülöttet alapos vizsgálatnak vetik alá, majd a későbbiekben is nézi a gyerekorvos, a védőnő a különböző életfunkcióit. Látás, hallás, ortopédiai vizsgálatok stb.

Jó lenne, ha ez a szemlélet velünk maradna egész életünk során, és figyelnénk a szervezetünkre, figyelnénk az esetleges jelekre. Szűrővizsgálatokra mennénk, amelyek indokoltak lehetnek az adott életkorban, élethelyzetben.

A megelőzés és az életmód szerepe

A WHO szerint az egészségügyi ellátás csupán 15-20%-ban befolyásolja az egészségi állapotot. A többit a genetikai és a környezeti tényezők, és legnagyobb mértékben, 40%-ban az életmód és a megelőző intézkedések, így a szűrővizsgálatok határozzák meg.

Az emberek sokáig és egészségesen szeretnének élni. Jelenleg egy 65 éves férfi még nagyjából 13 évnyi életre számíthat Magyarországon – ennek várhatóan azonban csak a felében lesz egészséges.

A statisztikák szerint Magyarországon a szűréseken való részvétel jóval elmarad a nyugati országok átlagától, alacsony a részvételi arány a mammográfia, a vastagbélszűrés, méhnyakrákszűrés terén. Ez komoly népegészségügyi veszélyt mutat, hiszen a daganatos vagy a kardiovaszkuláris betegségek korai felismerése a leghatékonyabb eszköz az életmentésben.

Az egészségben eltöltött életéveink a legalacsonyabbak, az elkerülhető halálozások számában a legmagasabbak között vagyunk.