Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Könnyebb haladni az életben, ha mindenben a jót látjuk

Érdekességek2025. június 14.

És még azt mondjuk, hogy a mai világban már nem léteznek polihisztorok! Dehogynem! Pintácsi Viki megkísérli ezt. Énekes, műsorvezető, énekoktató, fotós, rádiós is volt, mára pedig múlttal rendelkező családállító terapeutaként is aktív. De kérdezzük meg minderről őt.

Pintácsi Viki– Ahogy beléptem hozzád a helyiségbe, láttam, hogy az van kiírva: Nővarázsoló Műhely. Mit jelent ez?
– Ez már egy 18 éves program. Alapjában véve egy fotóstúdió nevét takarja, de ennél azért sokkal többet jelent. Régen volt egy saját tervezésű kismamaruha-kollekcióm, amit folyamatosan fotózni kellett. Mivel én amatőr fotós is voltam, ezért elgondolkodtam, hogy kellene csinálni egy fotóstúdiót, mert ez megkönnyítené a munkát. Az eszközöket kellett hozzá beszereznem, és beindítottam. Egyszer aztán jött egy hölgy, hogy csináljak róla kissé szexisebb fotókat, amit a párjának ajándékozna. Ez annyira jól sikerült, hogy terjedt a hír, és egyre csak jöttek-jöttek a nők fotózásra. És jöttek a kérdések is: sminkes van? Fodrász van? Stylist van? Hát akkor lesz, gondoltam, s már csak azt vettem észre, hogy egy működő fotóstúdióm van. De kellett egy név is. Így született meg a Nővarázsoló Műhely. Nyilván azóta már számtalan módon fejlődött ez a program.

– A Nővarázsoló Műhely fotózása a külsőnkre és a lelkünkre is hat?
– Igen, nagyon is! S a nők nemcsak azért festenek jól a kész fotókon, mert jó a smink, a haj, a ruha, hanem azért, mert amikor ebben a „felturbózott” állapotban belenéznek a tükörbe, maguk is meglátják önnön csodálatosságukat! Kérdik: „Te jó ég, ez én vagyok?” Az a mélységes hála, önelfogadás és önszeretet kiül az arcukra, megjelenik a tekintetükben, a kisugárzásukban, és már ragyognak is a képen.

– Amikor olvastam az önéletrajzodat, az fogalmazódott meg bennem, hogy te egy komplex nő vagy, annyi mindennel foglalkozol. Tudatosan váltál ilyenné?
– Emlékszem, hogy már a húszas éveim elején volt bennem egyfajta tudatosság. Úgy gondoltam, az a biztos, ha több dologgal foglalkozom. Kevesebb az esélye annak, hogy egyszerre mindegyikre kevés az igény. De a legfőbb oka ennek, hogy nagyon sok mindent szeretek csinálni. Nyitott és kíváncsi ember vagyok. És mindig többet akarok tudni, ezért folyamatosan képzem is magam. Amit szeretek, azt szeretném csinálni is.

– A sok tevékenységed közül van, amelyik elsőbbséget élvez? Mit mondasz magadról, te ki vagy, mit csinálsz?
– Azt hiszem, egyfajta „Adó” vagyok, én adok az embereknek. Ezen sokat gondolkodtam, hogy mi az én életfeladatom. Hiszek benne, hogy ezt mindenkinek meg kell találnia. Történhet az emberrel sok nehéz dolog, nekem is többször kellett újraépítenem az egzisztenciámat a három gyermekemmel. Nem volt könnyű az életem nekem sem, most kezd egy kicsit könnyebb lenni, de ebben sok szellemi munka is van. Alapvetően énekesnő vagyok, műsorvezető, rádióztam is, 31 éve éneket oktatok, 18 éve fotóstúdióm van, és 2 éve dolgozom családállító terapeutaként is. Ezen elgondolkodva, hogy ezekben mi a közös, és mindezt a holisztikus, a tudatos gondolkodásommal szemlélve, rájöttem, hogy mindegyikben adok valamit az embereknek. Sokszor érzem azt, hogy nagyon szeretném átadni az embereknek az én gondolkodásmódomat. Azt, ami nekem segít, ha nem vagyok jól, kibillenek az egyensúlyomból vagy netán dühöt, félelmet érzek. Szeretném, hogy mindenkinek könnyű legyen elengedni embereket, helyzeteket, hogy az emberek csak addig legyenek szomorúak, amíg az felismerést, megértést hoz, és így a szükséges megélést. Hogy a lehető leggyorsabban legyenek képesek visszanyerni stresszhelyzetben a belső békét. Mindig kell tudnunk másik szemszögből, másik oldalról is ránézni a dolgokra, különösen a rossz dolgokra, amik velünk történnek. És ha tudunk úgy gondolkodni, hogy ez a számunkra rossznak tűnő dolog vajon mit akar nekünk mutatni? Miért történik ez velünk? Mire akar tanítani? Akkor tudunk úgy élni, hogy megértjük, mi mit tanít nekünk, és mi az a jó, amit magával hozott. Így nem temetkezünk önsajnálatba. Azzal előbbre jutunk, ha csak kesergünk? Semmiképpen! Inkább tegyünk fel jó, előre vivő kérdéseket önmagunknak: „Miért jött ez a rossz dolog az életembe? Mit tudok belőle kamatoztatni? Vajon milyen pozitív hozadéka lesz? Miképpen lehetek ettől jobb, erősebb, értékesebb ember?” Ezzel a gondolkodással, szerintem, sokkal gyorsabban lehet előrejutni, és kevesebb lesz a fájdalom. Sok szomorú nőt látok, mert pl. elhagyta a férje egy fiatalabbért. Én erről úgy gondolkodom, hogy ha engem valaki elhagyott, nem kellek neki, akkor az a valaki nekem sem kell. Vagy azt is lehet gondolni, hogy eddig tartott a közös utunk, beteljesült a karmánk, ennyi volt a közös tanulási idő. Most már más lesz az utunk.
Azt hiszem, én az elengedésben elég jó vagyok, nem ragaszkodom feleslegesen a dolgokhoz. látom, hogy 15-20 éve élnek emberek társas magányban, nem is beszélgetnek már egymással, arról nem is szólva, hogy meg sem ölelik egymást. Akkor miért vannak együtt? A gyermekek miatt, a vagyon miatt? Ez az ÉLET, nem valami kis jelentéktelen, átmeneti esemény! Én többször is döntöttem úgy, akkor inkább egyedül vagyok, mintsem egy kapcsolatban rosszul. Rosszabbul nem akarok lenni csak azért, hogy legyen egy párom.


– Beszéljünk a legújabb tevékenységedről, a családállításról.
– A családállítás számomra egy óriási szerelem. Csodálatos módszernek tartom, kb. 14 éve van az életemben, és 2 éve már én is vezetek csoportokat és egyéni család/rendszer állítást is csinálok.
A hivatalos megfogalmazás szerint ez a módszer valójában a transzgenerációs blokkok oldása. Én azonban azt gondolom, hogy ennél sokkal-sokkal több. A családállítás lényege a csoportos és az egyéni esetében is az, hogy kívülről tudunk rátekinteni önmagunkra, a családtagjainkra, a párunkra, kollégáinkra, a velük való kapcsolódásainkra és azoknak a dinamikájára. Kapcsolódás alatt sok mindenre lehet gondolni, ez lehet a szüleinkkel, a gyerekeinkkel, a barátainkkal, a munkánkkal, egy betegséggel, de önmagunkkal is. Ennek a két energiának az egymáshoz való viszonyát boncolgatjuk, értelmezzük. A jelenből indulunk ki, és megyünk vissza a múltba. Vagy pl. van egy pánikbeteg egyén. Egy csoportos foglalkozáson kinevezünk valakit, aki a pánikbetegséget képviseli, és így ketten tudnak egymással beszélgetni, természetesen ezt kíséri más terápiás mozzanat is. Ez az úgynevezett képviselő vagy segítő szerepkör azért fontos, hogy első körben mindenki kívülről tudjon rátekinteni saját magára, mert úgy egy másik megvilágításból lát mindent. Egy idő után az érzetek és a beszélgetések hatására a fókusz átkerül, mondjuk, a dédmamára. Hetedíziglen dolgozunk, tehát addig tudjuk visszavezetni a problémákat. Érdekes, hogy a nőknél először általában a női vonal kerül előtérbe, a férfiaknál a férfi. El kell simítani, úgymond, az illető személy és valamelyik felmenője közötti kóros energiaáramlást, amely hatással lehet a jelenünkre, ránk.
Ehhez nem szükséges ismernünk az adott felmenőnket, és nem is kell jelen lennie senki másnak az állítást kérőn kívül a családjából. A módszer így és jól működik. Sok pszichológus küld hozzám klienseket, ajánlják a módszert a pácienseiknek. Olyan is előfordulhat, hogy ha valaki, mondjuk, már nem jól él a férjével, de még nem váltak el, nem tudja, mit csináljon, hogyan döntsön, akkor is segítség lehet ez a terápia.
Lehet, hogy víziszonya van valakinek, és nem tudja, hogy ez mi, honnan jött. Ilyenkor kirajzolódhat, hogy pl. az üknagyapja megfulladt, és innen ered ez a rossz érzése a vízzel kapcsolatban, azaz azonosult ezzel a felmenőjével. Ezen is így lehet segíteni.
Az is előfordul, hogy valaki pl. azért lesz beteg, mert más helyett akar elmenni. Ezt nem tudatosan tesszük, ezt a lélek szintjén mondjuk, amikor a lelkünk úgy dönt, hogy megbetegszünk azért, nehogy anya meghaljon, mert őt meg akarjuk védeni.
Vagy pl. volt nálam egy pár, és megjelent a terápia során egy meg nem született babájuk, aki 6 hetesen ment el. utána született egy kisfiú, miatta jöttek el, az ő feszült, ideges mindennapjai miatt. Ez a kisfiú tudatalatt bűntudattal élt a meg nem született testvére miatt. Azzal az érzéssel, hogy én megszülethettem, te pedig nem, sajnálom, hogy én a te károdra élek. Ezek súlyos érzések és kemény élethelyzeteket hoznak. Egy ilyen helyzetet lelkileg rendbe lehet tenni ebben az úgynevezett morfogenetikus mezőben, amivel dolgozunk. Fel kell ismerni, majd ki kell mondani a problémát, végül vissza kell adni a terhet, s mindenki fellélegezhet és megnyugodhat.

– Kinek ajánlhatók ezek a módszerek?
– Minden problémára, kivétel a kifejezett pszichiátriai eseteket. Kismamáknak is lehet, ha nem kifejezetten érzékenyek. Tudni kell, hogy a képviselői szerep is csodálatos lehetőség, hiszen felismerésekre, megértésre ad lehetőséget, ill. komoly önfejlesztő metódus minden résztvevő számára.

– Mondtad, hogy van egyéni és van csoportos foglalkozás.
– Igen, a módszer csoportos és egyéni verzióban is elérhető. Szerintem csak akkor válassza az egyénit valaki, ha nagyon intim a témája. Például volt olyan, hogy valaki régen örömlány volt, és ezzel kapcsolatban szeretett volna feloldani szituációkat, letenni terheket, fájdalmat, ezt nyilván nem szeretné 10 fős csoportban megtenni. Vagy a férfiaknál ilyen a merevedési probléma. Ilyenkor természetesen az egyéni állítás a megfelelő, de ha ilyen indikáció nincs, mindenképp a csoportost javaslom a maga katartikus megéléseivel.

– Annyi mindent csinálsz, van prioritás, hogy mit szeretsz a legjobban?
– Nem, nincsen, mindig az a jó, amelyiket éppen csinálom. Talán épp ezért nem is tudok kiégni, mert ennyi mindent csinálok, egyik sem tűnik egyszerre soknak. De én is járok pszichológushoz, én is járok családállításra, mert nekem is kell ápolni a lelkemet. Mert ha én nem dolgoznék magamon, nem is lehetnék jó terapeuta. Akkor felfedezhetném a saját traumámat, amit nem tudtam feldolgozni. Vagy ami még rosszabb, úgy állok egy szituációhoz valamelyik páciensnél, hogy én is érintett vagyok. Ezt nem lehet! Fontos, hogy bennem minden ki legyen oldva, meg legyen dolgozva. De visszatérve a kérdésedre, nem tudom megmondani, hogy mi a sorrend. Ha bármelyikről le kellene mondanom, akkor nagyon szomorú lennék. Azt a tendenciát látom, hogy nagyon erősödik a családállítás. Van három zenekarom, az egyik partizenekar, a másik kettő rockabilly, van gyerekműsorom is. A fotózást is folyamatosan végzem. Merre tovább? Ha egyszer valami nagy áldás érne, akkor lenne egy kis vidéki tanyám, ahol elvonulásokat tudnék tartani, ahol állatok is lennének. Oda vagyok a csacsikért. Családállítás, meditációk, együttgondolkodás, a lélek ápolása, feltöltése, nyugalom.

Dr. Szarvasházi Judit


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Körömgomba kezelése

2025. június 21.

Hatásos megoldások vény nélkül

Kit ne zavarna, ha a körmei megvastagodottak, mállóak, töredezettek és sárgás színűek? Mindez még kellemetlenebb lehet akkor, a a köröm kilátszik a papucsból, szandálból. Nyár elején sokan térnek be a patikába, és próbálnak hatásos megoldást találni a körömgombás panaszaikra.

Bár a kéz- vagy lábujjak körmein egyaránt kialakulhat gombásodás, az esztétikailag is zavaró panaszok jellemzően a lábujjak körmein fordulnak elő. A lábkörmök az évek múlásával hajlamosak megvastagodni, de ha a köröm színe megváltozik, és sárga, sötétzöldes vagy fekete lesz, az már figyelmeztető jel: általában gombásodás áll a háttérben. Emellett, a körömgomba esetén az érintett köröm körül lévő rész érintésre fájhat, a köröm egyes részei letörhetnek, leeshetnek, és a körömágy körüli bőr kipirosodhat és viszkethet.

Időskorban gyakoribb a körömgomba

A körömgomba körülbelül minden 20. embert érint. Időskorban az előfordulási gyakoriság ennél is nagyobb; a 60 év fölöttiek közül minden 5. személynek van egy vagy több gombás körme. A körömgomba-fertőzés könnyen elkapható. Edzőtermekben, sportlétesítményekben, uszodákban, strandokon, közös zuhanyozókban, egymás cipőjét, papucsát vagy körömápoló készletét használva bárki könnyen megfertőződhet. Időskorban, diabéteszeseknél, rosszindulatú daganatos betegeknél, keringési problémával küzdőknél, antibiotikumot vagy immunszuppresszív gyógyszert tartósan szedőknél a fertőzés rizikója fokozott.

Várni fölösleges, a körömgomba magától nem múlik el

Amint megjelennek a tipikus tünetek, minél hamarabb cselekedni kell. Csak így akadályozható meg az, hogy a gombás fertőzés a köröm mélyebb régióiba terjedjen, esetleg a többi körömre átterjedjen, és a későbbiekben még nehezebben lehessen megszabadulni tőle. A körömbomba kezelésére vény nélküli megoldások és – súlyosabb, kiterjedtebb esetekben – receptköteles készítmények állnak rendelkezésre.

Első lépés – vény nélkül elérhető, külsőleges kezelések

Ha a körmök érintettsége nem jelentős, vény nélkül kapható, külsőleges készítmények használata javasolható, vagyis gyógyszeres körömlakk vagy kenőcs kínálhat megoldást. A hazánkban kapható, klinikai vizsgálatokkal igazolt hatékonyságú gyógyszeres körömlakkok hatóanyaga az amorolfin, ciklopirox vagy terbinafin; a kenőcs pedig bifonazol-karbamid kombinációval „dolgozik” a gomba ellen. A körömgomba elleni külsőleges gyógyszeres kezelések amellett, hogy hatékonyak, szinte alig okoznak mellékhatásokat. A helyileg (pl. körömlakként vagy kenőcsként) alkalmazott gombaellenes hatóanyagok gyakorlatilag nem jutnak be a vérkeringésbe, nem jutnak el létfontosságú szervekbe, így az ott okozott mellékhatások is rendkívül ritkák.

Súlyosabb fokú, sok körömre kiterjedő érintettség esetén vényköteles, szájon át szedendő gyógyszert rendel az orvos.

Magas vérnyomás fiatalon – mi lehet az oka?

2025. június 21.

A magas vérnyomást általában az idősebbek betegségének gondoljuk, miközben a 20-40 éves korosztály nyolc tagja közül egy szintén ezzel a betegséggel él. De vajon mi lehet az oka annak, ha már ilyen fiatalon magas értékek alakulnak ki valakinél, és mindenképpen szükség van-e vérnyomáscsökkentőre akár már huszonévesen? Dr. Jenei Zsigmond Máté, a Kardioközpont – Prima Medica kardiológusa adott választ a kérdésekre.

Mi okozhatja a fiataloknál kialakuló magas vérnyomást?

A magas vérnyomás egyik leggyakoribb közvetlen kiváltó oka az artériák szűkülete, ami miatt a vérnek nagyobb nyomással kell áramolni, hogy eljusson mindenhová. Mivel pedig az érszűkület előfordulása az életkor előrehaladtával egyre jellemzőbb, így a magas vérnyomás kockázata is nő az idősödéssel. Ez azonban nem jelenti azt, hogy fiatalabbak nem szembesülhetnek a hipertónia diagnózisával, amelynek a genetikán kívül életmódbeli okai is lehetnek. Ezek döntően az alábbiak:
– Túlsúly, elhízás: a 25-nél magasabb BMI és a magas derék-csípő arány alapján kiszámított súlyfelesleg szinte minden betegségnél rizikófaktornak számít.
– Dohányzás: az egyik legjelentősebb, megváltoztatható kockázati tényező.
– Alkoholfogyasztás: kutatások alapján a rendszeres alkoholfogyasztás hozzájárul a magas vérnyomás kialakulásához. (Ugyancsak igaz ez az illegális drogokra.)
– Mozgásszegény életmód: heti legalább 150 perc közepes intenzitású kardio mozgás és 2 alkalom erősítő edzés lenne az a mozgásmennyiség, ami már csökkentené a magas vérnyomás kockázatát, de ez csak keveseknél teljesül.
– Só- és vörös hús fogyasztás: napi 10 grammnál több só bevitele erősen emeli a vérnyomást, korábbi tanulmányok pedig ezt igazolták a heti kettőnél több alkalom vörös hús fogyasztásnál is.
– Egyes gyógyszerek: többféle gyógyszernek is lehet vérnyomásemelő mellékhatása, így például az ösztrogén tartalmú fogamzásgátlóknak, egyes gyulladáscsökkentőknek és antidepresszánsoknak.
– Bizonyos betegségek: a vesebetegségek, a pajzsmirigy alulműködés és az alvási apnoé is hozzájárulhat a hipertónia kialakulásához.

Labor- és szűrővizsgálattal már korai fázisban kideríthetők a betegségek, szövődmények

2025. június 20.

Tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra fényt deríthet a laborvizsgálat.

Az orvostudománynak mindig is a jó egészségben eltöltött hosszú élet volt a célja, ami magában foglalja a fizikai, szellemi, érzelmi és szociális jóllétet. Úgy gondolom, hogy a longevity azért is vált felkapott trenddé, mert az elmúlt évtizedekben ugrásszerűen megnőtt a krónikus betegek száma, a szakemberek pedig igyekeznek felhívni a figyelmet a betegségek megelőzésére, korai felismerésére és a megfelelő kezelés fontosságára. régebben tünet vagy panasz esetén fordultunk csak orvoshoz, ma viszont már az a cél, hogy a legújabb diagnosztikai módszerek segítségével tünetmentes állapotban ismerjük fel a betegségeket. Az ún. nagyrutin laborvizsgálat két részből, vérvételből és vizeletvizsgálatból áll, melyhez háziorvosi beutaló szükséges. Ez megmutatja a vérsüllyedést, a máj- és vesefunkciót, a koleszterin-, a vas- és vércukorszintet, a véralvadási paramétereket és a pajzsmirigy működését. Vannak azonban olyan speciális – tumormarker, pajzsmirigy, PSA (prosztataspecifikus antigénszint) – vizsgálatok, melyekhez külön szakorvosi (pl. endokrinológus, urológus) beutalóra van szükség.

Hogyan készüljünk a laborvizsgálatra?

A laborvizsgálat előtt legalább egy órával kerülni kell a dohányzást, az alkoholfogyasztást és a fizikai aktivitást. Minden esetben éhgyomorra kell érkezni a helyszínre. A vérvétel előtt már 8–12 órával a vízen kívül semmit nem lehet fogyasztani, a kellő mennyiségű csapvíz vagy ízesítés nélküli ásványvíz azonban segíti a szervezetet a vér termelésében, ezért gyorsabban és könnyebben történik a mintavétel. A vizelet leadása steril, akár gyógyszertárban elérhető tartályban történik, de az adott helyszínen is kérhető ilyen gyűjtőtégely. Fontos, hogy a reggeli első középsugaras vizelet legyen összegyűjtve, előtte megmosakodva, hogy kórokozók ne kerülhessenek a mintába. Kellő elővigyázatossággal ez otthon is elvégezhető.

Vizsgálat, de mikor?

Fiatal nőknél és kamaszoknál a szervezet vasháztartásának ellenőrzése kiemelten fontos fáradékonyság vagy gyors testmagasság-növekedés esetén.


Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább ötévente.
Harmincéves kor alatt panaszok esetén vagy életmódváltásnál, ill. fogyókúra előtt.
Ötven év fölött emésztőrendszeri, hormonháztartást érintő panaszoknál, vastagbélrákszűrésnél székletvizsgálatra is szükség lehet.
Krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat.


A laboratóriumi vizsgálatok hozzájárulnak a betegségek korai felismeréséhez, felmérik az ember általános egészségi állapotát, segítségével a különböző kezelések nyomon követését is elősegítik.