Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Kis lépések nagy változásokhoz: Hogyan cseréld le a szokásaidat?

Érdekességek2025. február 28.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Ha válságba kerül valaki, arra ösztönöz, hogy megkérdőjelezzék és megújítsák meglévő szokásaikat. Azonban a szokások megváltoztatása nem egyszerű feladat; a kis lépésekben cselekvés hatékony módszer lehet a fenntartható változás elérésére. A következő cikkben bemutatom, hogyan alkalmazhatod ezt a megközelítést sikeresen az életedben.

1. A szokásváltoztatás tudománya

James Clear, az "Atomic Habits" című könyv szerzője szerint a szokások megváltoztatása a kis lépésekben történő cselekvésen alapul, mivel ezek könnyebben beépíthetők a mindennapokba és kevésbé ijesztőek. Kutatások is alátámasztják, hogy a fokozatos változás hatékonyabb lehet hosszú távon, mivel csökkenti a szorongást és a visszaesés esélyét.

2. Azonosítsd a megváltoztatni kívánt szokásokat

Az első lépés a megváltoztatni kívánt szokások felismerése. Gondolj azokra a szokásokra, amelyek nem szolgálnak téged, vagy gátolnak a céljaid elérésében. Lehet, hogy ezek a szokások kapcsolódnak a stresszkezeléshez, az időbeosztáshoz vagy akár az egészséggel kapcsolatos döntésekhez. Írd le ezeket a szokásokat, hogy világosan lásd, mikkel szeretnél foglalkozni.

3. Tűzz ki kis, konkrét célokat

Ahogy a SMART céloknál, itt is fontos, hogy a kitűzött célok specifikusak, mérhetők, elérhetők, relevánsak és időhöz kötöttek legyenek. Például, ha az a célod, hogy egészségesebben étkezz, kezdd azzal, hogy egy héten keresztül minden nap fogyasztasz egy adag zöldséget. Ha ez megszokottá válik, fokozatosan bővítheted ezt a szokást más egészséges választásokkal is.

4. Kisebb részlépések

Ha a céljaid kisebb lépésekre bontod, az segít kezelhetőbbé tenni a folyamatot. Például, ha szeretnél napi 30 percet olvasni, de jelenleg nem olvasol rendszeresen, kezdd napi 5 perccel, majd fokozatosan növeld az időtartamot hétről hétre. Az apró sikerélmények motiválóan hatnak, ami hosszabb távon fenntartható változást eredményez.

5. Rendszeresség és ismétlés

A szokások kialakításánál a rendszeresség kulcsfontosságú. Az új szokások megszilárdításához fontos, hogy naponta gyakorold őket. A kutatások szerint egy szokás átlagosan 66 nap alatt válik automatikussá, ezért légy kitartó és türelmes önmagaddal. Az ismétlés elősegíti a szokások rögzülését az agyban, és idővel egyre könnyebbé válik a szokás végrehajtása.

6. Jutalmazd magad

A pozitív megerősítés hatékony módja a változás fenntartásának. Jutalmazd meg magad minden jelentős előrelépésért. A jutalom lehet valami egyszerű, mint például egy pihentető fürdés, vagy valami különlegesebb, mint egy kirándulás. A lényeg, hogy a jutalom összhangban legyen az elért céllal, és tényleg motiváljon téged a folytatásra.

7. Az Előrelépés nyomon követése

Rendszeresen értékeld a haladásodat. Ez segít felismerni, hogy mely területeken fejlődtél, és hol van még szükség további erőfeszítésre. Használj naplót vagy szokások követésére szolgáló alkalmazást, hogy nyomon tudd követni a fejlődésedet. A vizuális segédeszközök, mint például a grafikonok vagy a napi emlékeztetők, segíthetnek motivált maradni, és megmutatják, milyen messzire jutottál már az utadon.
 Képforrás: Canva Pro adatbázis.

8. Visszajelzés kérése és támogatói kör kiépítése

Ne feledd, hogy nem vagy egyedül a változás folyamatában. Oszd meg céljaidat és előrehaladásodat olyan emberekkel, akik támogatnak téged. A barátokkal, családtagokkal vagy akár szakemberekkel való beszélgetés segíthet abban, hogy új perspektívákat és visszajelzést kapj. A társadalmi támogatás gyakran jelentős lendületet ad a változás fenntartásához és a nehézségek leküzdéséhez.

9. Rugalmasság és önmagad kímélése

Rugalmasságra is szükséged van, ha valami nem alakul a tervek szerint. Lehet, hogy bizonyos szokásokat nehezebb megváltoztatni, és előfordulhatnak visszaesések. Ez része a folyamatnak, és fontos, hogy ilyenkor ne legyél túlságosan kemény önmagaddal. Elemezd, mi történt, és gondold át, hogyan tudnál legközelebb másként cselekedni.

10. Hosszú távú szemlélet

A szokásváltás nem egy gyors sprint, hanem egy hosszú távú elköteleződés. Az életközepi válság lehetőséget ad arra, hogy átalakítsd az életedet, de ezt lassú és tudatos lépésekkel érd el. Tartsd szem előtt a hosszú távú céljaidat, és emlékeztesd magad arra, hogy minden kis lépés közelebb visz a céljaidhoz.
 
A kis lépések módszere nem csupán hatékony, de a sikerélmények folyamatos erősítésével hosszútávon fenntartható is. Az életközepi válságot lehetőséggé formálni nem egyszerű, de a szokások fokozatos megváltoztatása révén új irányt adhatsz az életednek. Próbáld meg beépíteni ezeket a technikákat a mindennapjaidba, és fedezd fel, milyen pozitív változásokat hozhatnak az életedbe.
 

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Az intim területeken kínzó ekcéma is kezelhető

2025. április 30.

A nemi szervek környékén kialakuló viszketés, gyulladás sokakban a szexuális úton terjedő betegségek gyanúját veti fel, holott nem ritkán ekcéma okozza a kellemetlen tüneteket. Dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus azzal a jó hírrel szolgált, hogy bár az ekcéma krónikus bőrbetegség, de a kínzó viszketés enyhíthető, a gyulladás kezelhető.

A külső nemi szerveken jellemző a kontakt ekcéma

Az ekcéma (dermatitis) a leggyakoribb, gyulladással, szárazsággal és viszkető érzéssel járó bőrbetegség, ami testszerte bárhol megjelenhet, és bár leggyakrabban a végtagokat érinti, az intim területek bőrfelületein is kialakulhatnak a vöröses, fénylő, viszkető foltok. Az ekcémának több típusa van, de jellemzően nem mindegyik érintheti az intim testtájakat.
Az atópiás dermatitisz például általában gyerekkorban kezdődik, és tipikus megjelenési formája a száraz, kipirosodott bőr, ami viszket és gyakran be is repedezik, az akut tenyér-talpi ekcéma, vagyis a dyshidroticus ekcéma pedig a kezeken, ujjakon, lábfejen, talpon jelenik meg és típusos tünetekkel jár.
A külső nemi szerveken leginkább a kontakt ekcéma okozhat kínzó tüneteket. Az allergiás kontakt dermatitisz akkor alakul ki, ha a páciens bőre kontaktusba, kapcsolatba kerül egy olyan anyaggal, ami allergiát vált ki nála. Ez bármi lehet, gyakran valamilyen fém, virág, háztartási anyag, festék, intim területeknél gyakran ilyenek az illatosított mosakodószerek, szappanok, tusfürdők. Az így kialakult ekcémás tünetek (kivörösödő bőr, erős viszketés, duzzanat, hólyagocskák, amelyek kifakadhatnak, váladékozhatnak) nem azonnal, hanem akár napokkal később jelennek meg. Ha a tünetek, főként a duzzanat és a pirosság közvetlenül az allergénnek való érintkezés kapcsán jelennek meg, akkor csalánkiütésről lehet szó.

Így lehet kezelhető az intim részeken kialakult ekcéma

– Az ekcéma kezelésének alapja a bőr folyamatos hidratálása, az elveszített zsírok, lipidek pótlása, amely tünetmentes állapotban is fontos. A helyi gyulladáscsökkentő készítmények viszonylag rövid idő alatt szüntetik meg a gyulladást, ami gyors és jelentős megkönnyebbülést jelent a páciensnek. A tünetek enyhülésekor úgynevezett immunmoduláló helyi krémekkel, kenőcsökkel fenntartható a hosszabb tünetmentes állapot. A szakszerűn alkalmazott immunmoduláló szerek úgy akadályozzák meg a gyulladásos folyamatok kialakulását, hogy közben nem károsítják a bőr szerkezetét. Személyre szabottan más kiegészítő kezelések is szóba jöhetnek, mint bizonyos viszketéscsillapító szerek, gyógyszeres kezelés – hangsúlyozza dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus.
Bőrgyógyász szakorvos javaslatára ajánlott utána járni az esetleges provokáló tényezőknek is, kontakt ekcéma esetén elsősorban a tisztálkodószereknek, a fehérnemű anyagának. A bőrszárazságra hajlamos személyeknek eleve ajánlatos illat- és színezőanyagmentes mosdótermékeket és pamut fehérneműt viselni. Emellett nem szabad megfeledkezni a stresszről sem, mint önálló rizikófaktorról, és azt is tudni kell, hogy sok esetben a gondos kivizsgálás során sem lehet a tünetekért felelős tényezőt kimutatni, a kezelés azonban ekkor is elengedhetetlen.

Elhízással küzdőknek nagy segítség a mozgásterápia a fogyáshoz

2025. április 30.



A fogyás egyik közismerten leghatékonyabb eszköze a megfelelő táplálkozási rendszert kiegészítő rendszeres mozgás. Azonban, aki túlsúlyos vagy elhízott, pontosan tudja, hogy nem könnyű megváltoztatni a korábbi ülő életmódot, különösen, ha társbetegségek is jelen vannak, és akár a saját testsúlyt mozgatni is nagy feladat. Mészáros Marcell, az Életmód Orvosi Központ mozgásterapeutája, személyi edző arról beszélt, hogyan lehet otthon elkezdeni egy mozgásprogramot és mikor, kinek ajánlott a szakértői irányítás.

Általános ajánlások felnőtteknek

Az átlagosnak tekinthető felnőtteknek szükséges mozgásmennyiségre vonatkozó nemzetközi ajánlások ma már egyre szélesebb körben ismertek. Ez az alábbi heti mennyiségeket tartalmazza:
– 150 perc közepes intenzitású kardiómozgás (például intenzív gyaloglás),
– vagy 75 perc magas intenzitású kardiómozgás (például futás),
– plusz legalább 2 alkalom izomerősítő (rezisztencia) edzés súlyokkal vagy saját testsúllyal, kiegészítve nyújtó gyakorlatokkal.
Aki fogyási céllal mozog, annak szüksége van mindkét típusú aktivitásra, hiszen a legalább 30 percig végzett aerob mozgás fokozza az energiafelhasználást, az izomerősítő tréning pedig segít fenntartani az izmok mennyiségét és erejét, miközben megfelelő étrend mellett, kalóriadeficittel a fogyás csökkenti a testsúlyt.
A szakember arra hívja fel a figyelmet, hogy a mozgásnak korántsem csak fizikai hatásai vannak, sőt akár abban is segít, hogy az érintettek védelmet nyerjenek a testsúlyuk miatt érzett megbélyegzés ellen. Az pedig szintén fontos mentális trükk lehet azoknak, akik tartanak a mozgástól, hogy a tréning során próbálják meg elválasztani a fogyási célt a test mozgatásától, és csak az utóbbira fókuszáljanak. Így sokkal élvezetesebbnek érezhetik a fizikai aktivitást.

Hogyan kezdjenek el mozogni az elhízással küzdő személyek?

A legfontosabb, hogy ha nem csupán néhány kiló testsúlyfeleslegről, hanem valódi elhízásról van szó, a korábban nem mozgók vegyenek részt egy kivizsgáláson, mielőtt megváltoztatják az életmódjukat. Erre optimális lehet egy életmód orvosi fizikai állapotfelmérés. Ezek után az általános tanácsok az alábbiak:
– Kezdjünk lassan: mivel a kutatások szerint már a legkisebb aktivitás is csökkenti a szív-érrendszeri betegségek rizikóját, nem szabad és sokszor nem is lehet óriási elánnal belevágni. Eleinte már 10 perces mozgás is elég lehet.
– Igazodjunk az állapothoz: az elhízással élőknek nem szabad túl intenzív mozgásokkal kezdeni az új életmódot. Mindig az adott állapothoz, fittségi szinthez kell alkalmazkodni. Ha nem megy a gyors gyaloglás, legyen lassú! Így lesz ideje a szervezetnek adaptálódni.
– Találjunk otthoni kihívásokat: a mozgásra mindenhol lehet találni alkalmat, próbáljunk lépcsőzni, kertészkedni, intenzív házimunkát végezni, kutyát sétáltatni. Aki szereti, táncoljon a kedvenc dalaira, de ne hajtsa túl magát!

10 tipp, hogy boldog légy!

2025. április 29.

A boldogságot legtöbbször valamilyen nagy változástól, külső tényezőtől, nem várt örömforrástól várjuk. Pedig az életben számos olyan dolog van, mely képes boldoggá tenni minket. Ezek nagy része pedig már most is része a mindennapjainknak - vagy könnyen azzá tehető - csak fel kell azt ismernünk, és megtanulnunk értékelni. Fedezd fel az élet mindennapi örömforrásait, és élvezd őket! Ne feledd, a boldogság elsősorban döntés kérdése.

1. Reggeli kényeztetés

Egy finom kávé vagy tea reggel csodákra képes.
Nem csak a testünket, hanem a lelkünket is feltölti energiával.
Engedd, hogy magával ragadjon ez az élmény. Tedd a mindennapjait részévé ezt az örömteli rituálét.
Kényeztesd magad!

2. Megjelenés

A megjelenés megtervezése számos nő számára jelent kihívást, miközben mások örömmel vetik bele magukat a feladatba.
Nézd át a ruhatáradat, válogass össze újabb és újabb darabokat, tanuld meg kombinálni őket.
Tanulmányozz divatblogokat, meríts belőlük inspirációt. Találd meg a számodra megfelelő stílus és színvilágot. Tervezd meg a megjelenésedet, leld örömödet egy-egy jól sikerült kompozícióban. Tapasztalataidat oszd meg másokkal is.

3. Esztétika

Nem csupán saját magunk, hanem a környezetünk díszítésében is örömünket lelhetjük. Nem csak a folyamat maga, hanem a végeredmény is szemet, és lelket gyönyörködtethető lehet.
Szép környezetben pedig a munka és a pihenés is sokkal jobban esik.
Ne sajnáljuk hát az időt rá! Ha utána olvasunk, kis fantáziával akár pénztárcabarát módon is újjávarázsolhatjuk a környezetünket. Leld benne örömöd!

4. Gasztronómia

A finom ízek, a jóízű beszélgetések, a társaságban elfogyasztott ételek, egy-egy új étterem, vagy kultúra konyhájába való betekintés mindig izgalmas és élvezetes időtöltést jelentenek.
Adózz a testi örömök ezen fajtájának időnként, fedezz fel új ételeket, recepteket, tapasztalj meg új élményeket, és oszd meg őket azokkal, akik közel állnak a szívedhez.
Ne feledd, a minőségi ételek nem csupán a testedet, hanem a lelkedet is táplálják!