Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Kinek milyen típusú kutya való? Így dönthetjük el

Érdekességek2022. november 20.

Egy kutya érkezése mindenképpen felforgatja a család életét - mégpedig teljes mértékben. Új szokások, új rutin és teljesen új prioritási rendszer alakul ki, miközben egy életért leszünk felelősek. Ez valójában egy borzasztóan nehéz feladat, ami nem csak cuki fotókból áll, mint ahogyan azt a legtöbben gondolják.  

Ugyanakkor, ha alaposan átgondoljuk a döntésünket és sorra vesszük az alábbi kérdéseket, sokkal nagyobb eséllyel találhatjuk meg a számunkra megfelelő kutyát. Ez pedig az alapja annak, hogy harmonikusan és boldogan élhessünk együtt egy igazi családként.

Kutya – de honnan?

A fejlettebb nyugati országokhoz képest Magyarországon még gyerekcipőben jár az állatvédelem. Ez pedig sajnálatos módon azt jelenti, hogy a menhelyek és alapítványok helyzete már évek óta siralmas. Egyre több kutya kerül be, kevesebb kerül ki, így még kevesebb életet tudnak megmenteni az ezzel foglalkozó önkéntesek. Éppen ezért, amikor arról döntünk, hogy mentünk vagy vásárolunk kutyát, mi magunk is életekről döntünk. Ez szélsőségesen hangzik, de sajnos tényleg erről van szó.

Nézzük tehát a lehetőségeinket! Dönthetünk úgy, hogy tenyésztőtől veszünk kutyát, ezzel azonban támogatjuk ezt az „ipart”, ami nem tesz jót a már így is katasztrofális magyar helyzetnek. Hiszen ahelyett, hogy egy nehéz sorsú kutyát mentenénk meg, a „mi kedvünkért” születnek újabb kiskutyák. Ennél már csak az számít értelmetlenebb döntésnek, ha az olcsóságra megyünk, és szaporítótól szerezzük be az új családtagot. Jó tudni, hogy az ilyen helyeken a kutyákat a végtelenségig kihasználják, embertelen körülmények között tartják, miközben törzskönyvet sem tudnak adni a kicsikhez – mivel általában illegális a működésük.

Éppen ezért érdemes megfontolni az örökbefogadást, amivel egy kutyának új esélyt adhatunk az életre. Ma már számos – de még mindig nem elég – menhely és alapítvány foglalkozik mentéssel. Találunk közöttük olyat, ami kifejezetten kiskutyákat ment, de ha konkrét fajtát szeretnénk, akkor a fajtamentéseknél is keresgélhetünk. A kérdés már csak az: hogyan kezdjünk neki a kutatásnak?

Milyen típusú kutya való nekünk?

Ha az alábbi kérdéseket sorban megválaszoljuk, már konkrét igényekkel jelenhetünk meg a menhelyen – ahol tudni fogják, hogy ezek alapján melyik kutyus lehet nálunk a befutó. Vagy megtalálhatjuk a fajtát, ami a jellemzőink alapján megfelelhet nekünk, így megkereshetjük egy-egy adott típus fajtamentő szolgálatát.

Tapasztalat

Volt már kutyánk? Ő milyen volt? Nyugodt, problémás, reaktív, könnyen vagy nehezen tanuló? Nagytestű vagy kicsi? Értelemszerűen, ha valakinek még soha nem volt tapasztalata egy nagytestű, problémás kutyával, akkor nem jó ötlet egy ilyennel elkezdeni a közös tanulási folyamatot. Ez alapján érdemes elkezdeni a lehetőségek leszűkítését.

Idő-kérdés

Ezután tanácsos elgondolkodni azon, hogy mennyi időnk lesz a kis kedvencünkre. Vannak ugyanis kutyák, amelyek szeretik, ha békén hagyják őket, szívesen pihennek, kevésbé igénylik a folyamatos törődést. De ugyanígy akadnak olyanok is, akikre több időt kell szánnunk, legyen szó tanításról vagy mozgásról - nekik különösen fontos, hogy nap mint nap le legyenek fárasztva mentálisan és fizikailag egyaránt.


Aktivitási szint

A fentiekhez köthető az is, hogy mennyire élünk aktív életet. Nem mindegy ugyanis, hogy mennyire esik nehezünkre felérni a kutyánk aktivitási szintjéhez. Ha mi magunk is szeretünk túrázni, futni, sétálni, akkor egy aktívabb kutya remek választás. Ugyanakkor ha nem annyira vagyunk sportosak – esetleg valamilyen betegségből vagy korunkból adódóan kevésbé mozgunk sokat –, kerüljük az ilyen ebeket, mert az senkinek sem lesz előnyös.

Az otthoni helyzet

Lakásban élünk vagy kertes házban? Mekkora a lakóterület? Ha szükséges, be tudunk illeszteni a kutyának egy kennelt vagy felszerelni egy kutyarácsot? A kutya mozgékonysági szintjétől, testalkatától és egyéni preferenciáitól is függ, hogy hol érzi jól magát. (Bár általános szabály, hogy alapvetően leginkább a gazdi mellett boldogok.)

Családi kör

Egyedül készülünk kutyát vállalni? Ketten a párunkkal, esetleg egy egész család várja az új tagot? Van köztük 10 év alatti kisgyermek? Ha egyedül vágnánk neki, akkor az időbeosztásunkat is fontos megvizsgálni, azt, hogy mennyit lenne társaság nélkül a kutyus. Amennyiben családként fogadunk örökbe, érdemes felosztani a feladatokat. Ha kisebb gyermek is van a családban, akkor nagyon fontos az összeszoktatás, és az, hogy – főleg eleinte – ne hagyjuk felügyelet nélkül őket. Ebben sokat segíthet egy kutyarács felszerelése is.

Kutyatárs

Bár itt a lista végére került, az sem utolsó szempont, hogy van-e már kutyánk. Ha igen, ő hogyan áll más ebekhez? Ha barátságos, akkor már csak egy olyan társat kell neki találni, akivel kifejezetten jól kijön, akiben igazi kutyabarátra találhat. Ezt egy-két találkozással már remekül fel lehet mérni – és mi is megnézhetjük, hogyan működünk együtt!


forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

10 dolog, amitől óvd a gyereked nyáron

2025. június 26.

A nyár számtalan kalandot és izgalmat tartogat a gyerekek számára. A vakáció a strandolás, a sport és a játék ideje. Az élményekkel együtt azonban veszélyek is járnak, ezért ilyenkor nagyobb szabadság elővigyázatosságra van szükség, hogy elkerüljük az esetleges baleseteket. Összegyűjtöttük a tíz legfontosabb tudnivalót, amire figyelni kell, nehogy sérülés vagy betegség tegye tönkre a nyaralást. 

1.    Ha autóval utazunk, ügyeljünk, hogy mindegyik kisgyermek a megfelelő méretű gyermekülésben legyen bekötve! A nagyobb gyerekek és a szülők pedig feltétlenül használják a biztonsági öveket, még rövid távolságokra is! A legkisebbeket menetiránynak háttal kell bekötni, ellenkező esetben a fej előrebillenésekor eltörhet a nyaka.

2.    Ha külföldre készülünk, utasbiztosítás nélkül ne lépjük át az országhatárt! Különösen azoknak érdemes erre figyelniük, akik gyerekekkel utaznak. Egy szakosodott online kutatásából kiderült, hogy a megkérdezettek 14%-ával történt már baleset vagy megbetegedés külföldi utazás során. A családok, kisgyermekesek jellemzően a saját szervezésű utazásokat részesítik előnyben, s ilyenkor a sok tennivaló között elfelejtődhet a biztosítás. Pedig egy külföldi gyógykezelés vagy mentés akár milliókba is kerülhet.

3.    Csak úgy engedjük a gyerekeket biciklivel, görkorival vagy rolleren közúton közlekedni, ha bukósisakot visel! Ha kisgyermeket szállítunk kerékpáron, feltétlenül ültessük  megfelelően rögzített gyerekülésbe, különben leeshet vagy a lába beakadhat a küllőkbe, és nagyon súlyos sérülést szenvedhet.

4.    Nyáron sokan kerékpárra ülnek, akik egyébként ritkán bicikliznek, és nem rendelkeznek rutinnal a forgalomban. Nagy óvatosságot követel, ha gyerekeket viszünk vagy engedünk biciklizni az utakon. Tanítsuk meg nekik a legfontosabb szabályokat, mielőtt elindulnánk, és akár útközben is gyakoroljuk velük a tudnivalókat. Lehetőleg mindig legyen velük felnőtt kísérő. Autóvezetőként pedig legyünk különösen türelmesek és elővigyázatosak, ha kiskorú kerékpárosok mellett haladunk el.

Montezuma átka – az utazási hasmenés

2025. június 26.



A második világháború után főként csak az Egyesült Államok polgárai engedhették meg maguknak az utazást. A szomszédos Mexikó volt az egyik népszerű turistahely, de az onnan visszatérők legtöbbje hasmenésben szenvedett. El is nevezték a jelenséget Montezuma átkának, utalva arra, hogy az azték uralkodót a vérszomjas spanyol hódítók megölték, és emiatt halála után bosszút áll a fehér embereken. Az utazás alatti hasmenés ma is a leggyakoribb, utazással összefüggő megbetegedés, mely az utazók felét utoléri, és pár napra megrontja a nyaralás örömét, megakadályozza az élményszerzést, mert a napi többszöri székletürítés a szobájához köti a beteget.

Mi okozza?

Az utazási hasmenés legtöbbször fertőzött étel vagy ital fogyasztása miatt lép fel, de nem minden, a fertőzött étel-ital útján a szervezetbe jutott kórokozó eredményez ilyet. Okozhatják fertőzött tárgyakról a kézre, majd onnan az emésztőtraktusba jutott mikroorganizmusok is. Ugyancsak gyakori fertőzési forrás az uszodai víz lenyelése. Noha bebizonyosodott, hogy a hasmenést nagy részben baktérium okozza, kialakulásában szerepet játszhat (főleg a trópusi vidékeken) az utazó megváltozott bélflórája, az utazással együtt járó stressz, és az étkezési szokások megváltozása is.

Sok kórokozó igen ellenálló, ezek szaporodása (például giardia lamblia nevű élősködő) az emberi-állati bélrendszerben történik, és a szennyezett széklettel fertőzött víz vagy étel fertőzi meg a többi embert. Az amőba histiolytica nevű parazitával a trópusi országokban a lakosság 100%-a is fertőzött lehet, ezért a trópusi országokban a hámozatlan zöldségek és a nyers saláták fogyasztását főleg az amöbiasis fokozott veszélye miatt kell kerülni.

Új fejlesztés javítja az inkontinenciával élők életminőségét

2025. június 25.

Jelentősen csökkenthető a műanyaghulladék az új higiéniai eszközzel

Napjainkban, az idősebb korosztály növekvő arányával, illetve az egészségtudatosság erősödésével, egyre nagyobb figyelmet kap a személyes higiénia és inkontinenciakezelés területe. Az érintettek keresik a diszkrét, kényelmes és fenntartható megoldásokat. Fontos, hogy az enyhe vizeletcsepegéssel élők életminősége ne sérüljön, és mindennapjaikat magabiztosan élhessék. Számukra jelenthet új dimenziót az az innovatív fejlesztés, amely rangos elismerésben részesült az Inno d’Or – Év Innovációja 2025 díj átadóján.

Az idén ötödik alkalommal rendezték meg a Trade magazin által életre hívott Inno d’Or – Év innovációja versenyt, amelyen évről évre olyan értékteremtő vívmányokat jutalmaznak, amelyek egy jól meghatározható fogyasztói igényre nyújtanak megoldást, valamely nevesíthető trendbe illenek, vagy egy meglévő, meghatározható igényből inspirálódott fejlesztés eredményei.

A Személyi Higiénia kategória nyertese idén a női és férfi változatban is elérhető MoliCare® mosható, cserélhető betétes nedvszívó alsónemű lett, amely új irányt jelöl ki a modern inkontinenciakezelésben és intim higiéniai termékfejlesztésben. A termék különlegessége a szabadalmaztatott technológiában rejlik: a diszkréten elhelyezett, eldobható, cserélhető betét egy rejtett zsebben kap helyet az újrahasználható alsónemű belsejében. Ez a kialakítás egyszerre biztosít magasabb szintű védelmet és intimitást, hiszen ugyanolyan megjelenést és kényelmet nyújt, mint egy hagyományos alsónemű.

A betétek belső magja a folyadékot gélállagúvá alakítja, akár 30 teáskanálnyi vizeletet képes elzárni, ezzel biztosítva a száraz és biztonságos érzést. Emellett a kellemetlen szagokat is semlegesíti és akár 12 órán keresztül is viselhető – a felhasználó egyéni állapotától és a vizeletvesztési mennyiségtől függően. A betétek egyszerűen eltávolíthatók és cserélhetők a nap folyamán, garantálva a frissességet és a komfortot.