Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Kikényszerített szex - mondd el a lányodnak!

Érdekességek2024. október 27.

A nemi erőszak egyik formája a kikényszerített szex. Van olyan, amikor egy szerelmes pár szexuális játéka, hogy a férfi is úgy csinál, minta, a nő is úgy tesz mintha … ezzel feltüzelik egymást és egy nagyon nagyot szerelmeskednek. Amit a É. Hotel című akármiben láttuk (nem tudom ezt a kamerával felvett szart rendszertanilag besorolni) az nem ilyen volt. Előre küldöm: nem láttam az Éden Hotelt. Azért nem láttam, mert nincsen adás a tévénkben. Nem kell. Ez is egy döntés. Ami mégis eljut a fülembe úgy is, hogy nem követem az adást, az elég hangos hozzá, hogy foglalkozzam vele. Vagy ne.  

Miért foglalkozom ezzel? Mert van lányom.
Mert nem szeretném, ha azok a fiúk, akik ezt az adást nézték, úgy gondolnák, hogy ez belefér, s nem szeretném, ha a lányom és a barátnői azt gondolnák, ezt hagyni kell, ha velük esik meg.

Nemrégiben olvastam, hogy egy nem reprezentatív kutatás szerint a nők több mint felének volt az életében kikényszerített szex. A maradék meg nem biztos, hogy tudta, hogy mi az.

Nos, a kikényszerített szex olyan, amikor neked nincsen hozzá a világon semmi kedved, de a másik sarokba szorít, és addig nyaggat, míg a szabadulásod érdekében inkább kötélnek állsz, aztán napokig bánkódsz az egészen. A kikényszerített szex szinte mindig közeli személyektől, családtagoktól, ismerősöktől, vagy éppen a párodtól indul. Leggyakrabban a párodtól. Ő gondolja úgy a legtöbbször, hogy neki alanyi jogon jár a te tested.

Tizenévesen nekem is volt ilyen élményem – nem is illett elmondani, hogy kivel. Túléltem, nem volt annyira rossz, mintha egy kiképző ezred ment volna át rajtam!  De annyira azért rossz volt, hogy pocsékul érezzem magam utána még sokáig. Alárakott az önbecsülésemnek rendesen. Rossz volt és én nem tudtam, hogy ez nem oké, nem tudtam, hogy nincs rendben. Azt gondoltam, hogy én nem vagyok jó, hogy élveznem kellett volna. Ma már tudom, hogy nem így van és fontosnak tartom, hogy mások is értsék meg: a szex akkor jó, ha beleegyezéssel történik. És minden, ami benne két fél egyessége és öröme szolgálatában van, az teljesen rendben lévő.


Dupla erőszak egymás után!
A legmegalázóbb ebben a történetben az maga a televíziós csatorna, aki – kiválóan leképezve a közvélekedést – a nőt, az áldozatot kényszeríti arra, hogy azt vallja nem is történt semmi. Újabb kikényszerítés, újabb erőszak, most a munkaadó részéről. Azt tanítja ezzel, hogy az áldozat nem számíthat semmire, az áldozatnak nincsenek jogai, ő elnyomható. A tévé csatorna azt mondta, vizsgálatot indít, ám most már ez csupán szerecsenmosdatásnak tűnik.
Már megtörtént a dupla bántalmazés, ebből elég nehezen lehet jól kijönni. Sőt! Sokba kerül jól kijönni, de lehetne. Ha a szándék ott lenne mögötte.

A nézők jelentős része nő - és a nők nem akarnak többé áldozatként élni!
Sokkoló, hogy a hazai vezető csatornák, a rádió Bochkorékkal, a tévé most ezzel az „akcióval” mennyire nem érti, nem érzékeli, hogy a világ körülötte változik. Hogy a nézők egy jelentős része nő – s a nézők nagy százaléka egyben bántalmazott nő – aki nem akar az áldozattá degradálás, az áldozatok hibáztatása mellett elmenni többé. Aki azt szeretné látni a képernyőn, hogy leleplezik a bűnöst, hogy igazságot szolgáltatnak az áldozatnak, s az áldozaton keresztül a nézőnek is. Elismerik, hogy amit a bántalmazó tesz az nem jogos. Az áldozat helyett a bántalmazót vonják felelősségre, a bántalmazót „kényszerítik” arra, hogy tettéért legalább bocsánatot kérjen, hogy megértetik vele, mennyire nincs rendben, amit művelt – s ahogy ő megérti, talán az a rengeteg férfi is megérti, aki odahaza naponta teszi meg ezt a feleségével, a barátnőjével, vagy más ismerősével. Aki naponta erőszakkal, erőszakban él.
Ha van lányod, legalább mondd el neki, hogy senkinek nincs joga ahhoz, hogy kényszerítse őt olyasmire, amit nem akar. Ha pedig ilyesmi történik, akkor szóljon, hogy segíthess. Az áldozat nem hibás. Aki az áldozatot hibáztatja, az a bűnelkövetőt védi. Gondold végig, kinek az oldalán állsz!


forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

A leggyakoribb nőgyógyászati problémák, amelyeknek akár pár óra alatt búcsút inthetünk

2025. május 08.



A lányok és a nők többsége élete során legalább egyszer találkozik valamilyen nőgyógyászati problémával, akár serdülőkorban, gyermekvállalásnál vagy változókorban. Ezek megoldásához bizonyos esetekben kisebb műtéti beavatkozásra is szükség lehet, hogy a tünetek mérséklődjenek vagy teljesen megszűnjenek. A Budai Egészségközpontban a nőgyógyászati kezelések részeként immár húszféle egynapos nőgyógyászati kisműtét vehető igénybe, amelyek az összes nőgyógyászati műtéti típus mintegy 70 százalékát lefedik. Az intézmény ezenfelül az esetleges szövődmények ellátására a szektorban egyedülálló módon intenzív osztályos támogatást biztosít.

Gyakori nőgyógyászati elváltozások, amelyeknél műtétre lehet szükség

A nők jelentős része küzd olyan problémákkal, amelyek elhúzódó- és rendellenes vérzéshez, fogantatási nehézségekhez vagy meddőséghez, illetve akár rosszindulatú daganat kialakulásához is vezethetnek. Az egyik leggyakoribb nőgyógyászati probléma a vérzészavar, amikor a menstruáció 10 napnál tovább tart és/vagy nagyon erős, zavarja a napi tevékenységet, vagy ha 21 nap alatt egymás után többször is megjön. A vérzészavara nők 85 százalékánál jelentkezik életük során, és bár a 40-55 éves korosztálynál fordul elő leggyakrabban, nem csak a változókorba lépőket érinti. Hátterében számos tényező állhat, többek között hormonális egyensúlyzavarok – beleértve a policisztás ovárium szindrómát (PCOS) és a korai menopauzát, illetve a klimax előtti hormonális változásokat –, de okozhatják miómák és méhpolipok (együttesen méhüregi elváltozások), endometriózis és petefészekciszták is, amelyek mind a gyakori problémákhoz sorolhatók és amelyek esetén műtéti beavatkozásra lehet szükség.

A mióma (méhtesti jóindulatú daganat) és a méhpolip (a méhnyálkahártya növekedése) egyaránt eltávolíthatók hiszteroszkópos, azaz méhtükrözéses módszerrel, ami rövid ideig tartó vénás altatásban zajlik. Szintén gyakori rendellenességnek számítanak a méhnyakelváltozások (pl.: méhszájrepedés, méhszájseb, kóros hámelváltozások), amelyek akár rosszindulatú daganat, méhnyakrák kialakulásához is vezethetnek. Ilyen esetben ún. kacskonizációval, azaz hurokkimetszéssel lehet eltávolítani a daganatot.  

Azoknál a nőknél, akik nem tudnak megfoganni, a meddőség kivizsgálásának részeként a petevezeték átjárhatóságának kivizsgálása is javasolt, mely során megállapítható, hogy átjárhatóak-e a petevezetékek a spontán teherbeeséshez vagy inszeminációhoz. Amennyiben a petevezeték elzáródott, azt érdemes műtéttel eltávolítani. „A vérzészavarok egy része gyógyszeresen is kezelhető. Ez általában hormonális kezelést jelent, ami szövődménnyel járhat, és nincs szövettani eredménye. Így nem ez az elterjedt terápiás módszer, hanem a műtéti beavatkozás. Ez csak akkor nem végezhető el, ha a páciens nem altatható pl. elhízás, súlyos alapbetegségek vagy vérzékenység miatt, de ez extrém ritka. A Budai Egészségközpontban végzett kisműtétek minimálisan invazív beavatkozások, amelyek gyorsabb felépülést, kisebb fájdalmat és kevesebb komplikációt biztosítanak a páciensek számára, mivel alig vagy nincs szövődményük – mondja dr. Nagy László Zoltán, a Budai Egészségközpont nőgyógyásza.

Tavaszi–nyári testtömegcsökkentő étrend nőknek (1200 kcal/nap)

2025. május 08.



A receptek nyersanyagkiszabása 1 személyre vonatkozik.
A reggeli, illetve uzsonna zöldségei „korlátlan” mennyiségben, lemérés nélkül fogyaszthatók, mint ahogy az édesítőszerrel ízesített teák is.
A többi élelmiszernél és készételnél ügyelni kell a megadott mennyiségekre!
Az étlap nem fedezi a napi 2,5–3,0 l folyadékigényt, erről gondoskodni kell, elsősorban ásványvíz formájában! Az édes íz hiányát energiamentes édesítőszerekkel lehet pótolni!

1. NAP (1221 kcal)

Reggeli
Citromos tea (édesítőszerrel)
Köményes sajt (50 g)
Korpás Abonett (2 db)
Uborka

Tízórai
Alma (1 db)

Ebéd
Csontleves zöldségbetéttel (200 ml)
Sült virsli (1 db)
Lecsós zöldbab (zöldbab 150 g, szójacsírakonzerv 30 g, étolaj 1 evőkanál, lecsó 50 g, vöröshagyma)

Uzsonna
Málnás túró (félzsíros túró 100 g, málna 50 g, mesterséges édesítőszer)

Vacsora
Joghurtos szárnyas saláta (csirkemell 100 g, zeller 100 g, ananász 50 g, sárgarépa 50 g, joghurt 50 g, édesítők ízlés szerint)
Korpás kifli (1 db)

Forradalmi áttörés a szúnyogirtásban: egy környezetbarát technológiával hatékonyabban védekezhetünk

2025. május 07.

Új, az eddigieknél jóval hatékonyabb hordozóanyagot fejlesztettek ki a biológiai szúnyogirtáshoz HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont (HUN-REN TTK) kutatói, együttműködésben az ELTE és a Bay Zoltán Kutatóintézet kutatóival. Az új anyag nemcsak az irtószerek hatékonyságát növeli, hanem környezetbarát is.

A szúnyoggyérítés kérdése egyre fontosabb téma hazánkban, és nemcsak az apró rovarok bosszantó csípései, hanem a megjelenő új, potenciálisan súlyos betegségeket terjesztő fajok miatt is.

A legismertebb irtási mód, amivel nyaranta találkozhatunk, az úgynevezett vegyszeres irtás. Az ilyenkor használt szerek azonban nemcsak a vérszívókat, hanem sok más hasznos élőlényt, például a méheket is elpusztítják, komoly ökológiai kárt okozva. Éppen ezért fontos kutatások zajlanak az olyan szelektív biológiai ágensek kifejlesztésére, amelyek kizárólag a szúnyoglárvákat pusztítják el – ezeket a módszereket ismerhetjük úgy, hogy biológiai szúnyoggyérítés.


Az elmúlt 30 év egyik legnagyobb szúnyograjzására számítanak a kutatók a Balatonnál

2024 nyarán a tartósan meleg vízhőmérséklet és fényszegény körülmények miatt megnőtt az algák mennyisége, különösen a Siófoki-medencében (ahol a tavalyinál magasabb alga mennyiséget csak 1994-ben mértek eddig). Ez kedvezett az árvaszúnyogoknak: lárváik nagy számban telepedtek meg az üledékben, így 2025 tavaszán (április-június) az elmúlt 30 év egyik legnagyobb rajzására számíthatunk – fogalmaznak friss jelentésükben a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (HUN-REN BLKI) kutatói.

A biológiai gyérítés nehézsége azonban, hogy ezeket a szereket egy jóval kisebb területre kell kijuttatni, és ezek az élőhelyek sokszor sűrű növényzettel borítottak, így komoly probléma, hogy az ide kiszórt szerek nem jutnak el a vízfelszínig, ahol a lárvák táplálkoznak, és ahol ki kéne fejteniük hatásukat.

Megoldásként ezeket a hatóanyagokat valamilyen granulátumra, például homokra, vagy műanyagra rögzítik, de ez a módszer is számos nehézségbe ütközik. A sokszor használt homokszemcsék, bár természetes anyagok, éles széleik károsíthatják a növényeket, ráadásul túl gyorsan süllyednek le az aljzatra, így az irtószer nem tud elég ideig dolgozni a felszínen. A szintén gyakran használt műanyag hordozók ugyan kiküszöbölik ez utóbbi problémát – hiszen könnyű szemcseként sokáig lebegnek a felszínen –, de a kémiai irtószerekhez hasonlóan környezetkárosítók. A speciális fehérjékből készült jégpelletek is jó megoldást jelentenek, de gyors olvadásuk korlátozza a használatukat, különösen azokon a meleg klímájú területeken, ahol jellemzően nagy a szúnyog-koncentráció.