Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Kezeld jól a kezedet!

Érdekességek2024. november 17.

A kéz egészsége nagyon sok szakmában fontos. Gondoljunk csak egy zongoraművész finom ujjmozdulataira, egy sebész precíz munkájára, egy irodai alkalmazott gépelt százoldalaira vagy egy kozmetikus finom arcmasszázsára! De nem csak a munkában, hanem a mindennapi életben is fontos, hogy vigyázzunk a kezünkre! Hogyan őrizzük meg fiatalságát, egészségét, és miként gondoskodhatunk az ízületek épségéről?  

Első lépés: hidratálás! A bőr könnyen kiszárad, főleg ősszel és télen, amikor a hideg levegő és a fűtés hatására elveszíti természetes nedvességét. Hetente egyszer radírozzuk le a bőrt, majd masszírozzuk be mélyhidratáló krémmel, ami lehetőleg hialuronsavat és természetes olajokat tartalmaz. Ezek segítenek megőrizni a bőr rugalmasságát, és felveszik a harcot az öregedés első jeleivel is. Ha csak az arcunkra fordítunk gondot és arcbőrünk fiatalos, kezeink akkor is elárulják a korunkat! Óvjuk őket ugyanúgy, ahogyan az arcunkat ápoljuk! Érdekesség: figyeld meg legközelebb kozmetikusod kezeit! Attól, hogy rendszeresen arckrémekkel dolgozik valószínűleg keze is láthatóan fiatalabb! Persze nem szükséges a legdrágább arckrémekkel ápolni kezeidet – de a rendszeres hidratálást és az időnként egy-egy paraffinos pakolás által nyújtott kényeztetést látványosan meghálálják majd!

Az ízületek védelme érdekében kerüljük a túlzott terhelést! Akár egy zongorista, akár egy sokat gépelő irodai alkalmazott, ápolónő vagy épp kertész vagy, fontos a helyes kéztartás. Figyelj arra, hogy ne terheld túl csuklódat, kezedet és ujjaidat! A gépírásnál a helyes csuklótartás ugyanolyan fontos, mintha zongorán játszanál! Fontos, hogy iktassunk be pihenőidőt, szüneteket, amelyek során a folyton ugyanarra a mozgásra használt izmok-ízületek megpihenhetnek. Hosszú, megterhelő munka után végezzünk ízületvédő gyakorlatokat. Rázzuk le ujjainkat majd apró mozdulatokkal, finoman átmozgatva minden ujjat, csuklót, ellazíthatjuk az izmokat és megelőzhetjük az ízületi vagy ideggyulladást.

Irodában dolgozók és zenészek rémálma az ínhüvelygyulladás. A kézfej, a csukló, de gyakran az egész alkar inai is képesek „sztrájkba lépni” és sorozatos túlterhelésre gyulladással, fájdalommal reagálni. Ilyenkor a regeneráció lassú, a kezelés (szteroidos gyulladáscsökkentők injekciós beadása) fájdalmas – a pihentetés pedig nem megúszható. Jobb tehát a megelőzésre koncentrálni! A gyakorlatok és a masszázs mellett étkezéssel is tehetsz az inak és az ízületek egészségéért. Az omega-3 zsírsavak rendszeres fogyasztása bizonyítottan csökkenti a gyulladást. Hal, lenmag, és dió rendszeres beiktatása az étrendbe megóvhatja az ízületeket a károsodástól. Sokan esküsznek a melegítő krémekre is, amelyek elősegítik a vérkeringést.

Az ízületek egészségének megóvásában mindezeken túl fontos szerepe van a Magyarország számos településén fellelhető természetes gyógyvizeknek, fürdőknek is.



forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Forradalmi áttörés a szúnyogirtásban: egy környezetbarát technológiával hatékonyabban védekezhetünk

2025. május 07.

Új, az eddigieknél jóval hatékonyabb hordozóanyagot fejlesztettek ki a biológiai szúnyogirtáshoz HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont (HUN-REN TTK) kutatói, együttműködésben az ELTE és a Bay Zoltán Kutatóintézet kutatóival. Az új anyag nemcsak az irtószerek hatékonyságát növeli, hanem környezetbarát is.

A szúnyoggyérítés kérdése egyre fontosabb téma hazánkban, és nemcsak az apró rovarok bosszantó csípései, hanem a megjelenő új, potenciálisan súlyos betegségeket terjesztő fajok miatt is.

A legismertebb irtási mód, amivel nyaranta találkozhatunk, az úgynevezett vegyszeres irtás. Az ilyenkor használt szerek azonban nemcsak a vérszívókat, hanem sok más hasznos élőlényt, például a méheket is elpusztítják, komoly ökológiai kárt okozva. Éppen ezért fontos kutatások zajlanak az olyan szelektív biológiai ágensek kifejlesztésére, amelyek kizárólag a szúnyoglárvákat pusztítják el – ezeket a módszereket ismerhetjük úgy, hogy biológiai szúnyoggyérítés.


Az elmúlt 30 év egyik legnagyobb szúnyograjzására számítanak a kutatók a Balatonnál

2024 nyarán a tartósan meleg vízhőmérséklet és fényszegény körülmények miatt megnőtt az algák mennyisége, különösen a Siófoki-medencében (ahol a tavalyinál magasabb alga mennyiséget csak 1994-ben mértek eddig). Ez kedvezett az árvaszúnyogoknak: lárváik nagy számban telepedtek meg az üledékben, így 2025 tavaszán (április-június) az elmúlt 30 év egyik legnagyobb rajzására számíthatunk – fogalmaznak friss jelentésükben a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (HUN-REN BLKI) kutatói.

A biológiai gyérítés nehézsége azonban, hogy ezeket a szereket egy jóval kisebb területre kell kijuttatni, és ezek az élőhelyek sokszor sűrű növényzettel borítottak, így komoly probléma, hogy az ide kiszórt szerek nem jutnak el a vízfelszínig, ahol a lárvák táplálkoznak, és ahol ki kéne fejteniük hatásukat.

Megoldásként ezeket a hatóanyagokat valamilyen granulátumra, például homokra, vagy műanyagra rögzítik, de ez a módszer is számos nehézségbe ütközik. A sokszor használt homokszemcsék, bár természetes anyagok, éles széleik károsíthatják a növényeket, ráadásul túl gyorsan süllyednek le az aljzatra, így az irtószer nem tud elég ideig dolgozni a felszínen. A szintén gyakran használt műanyag hordozók ugyan kiküszöbölik ez utóbbi problémát – hiszen könnyű szemcseként sokáig lebegnek a felszínen –, de a kémiai irtószerekhez hasonlóan környezetkárosítók. A speciális fehérjékből készült jégpelletek is jó megoldást jelentenek, de gyors olvadásuk korlátozza a használatukat, különösen azokon a meleg klímájú területeken, ahol jellemzően nagy a szúnyog-koncentráció.

Úgy véli, felnőttként már nem lehet 1-es típusú cukorbeteg? De igen!

2025. május 07.



Az 1-es típusú cukorbetegséget sokáig fiatalkori diabétesznek hívták, hiszen döntően gyerekeknél és tinédzsereknél diagnosztizálták azt. A tévhitekkel szemben azonban felnőtteknél is kialakulhat ez a típus, ám mivel a tünetei nagyon hasonlítanak a 2-es típusú cukorbetegség tüneteihez, nem kizárt a kezdeti téves diagnózis sem. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista éppen ezért arra hívta fel a figyelmet, mennyire fontos megérteni a különbséget és megfelelő kezelést alkalmazni.

A felnőttkori 1-es típusú cukorbetegség könnyen összetéveszthető a 2-es típusúval

A felnőttkorban, tipikusan 30 év felett induló 1-es típusú cukorbetegség akkor következik be, amikor a hasnyálmirigy valamiért leáll az inzulintermeléssel, vagy legalábbis csökkenti azt – emögött általában egy autoimmun folyamat áll. Ha valóban erről van szó, akkor LADA típusú cukorbetegségről lehet beszélni (Latent Autoimmune Diabetes in Adults). Az inzulintermelés csökkenése vagy leállása azzal jár, hogyha kevés van ebből a vércukor mennyiséget szabályozó hormonból, akkor a táplálékkal bevitt cukrok a véráramban maradnak ahelyett, hogy energiává alakulnának az izmokban, zsírban, májban.
– Az egyik nagy különbség a gyermekkorban induló 1-es típusú cukorbetegség és a felnőttkori megjelenés közt, hogy míg a gyerekek általában inzulinkezelésre szorulnak, a felnőtteknek nem minden esetben szükséges azonnal elkezdni az inzulinadást, főként, ha a hasnyálmirigy még termel valamennyit. Emiatt viszont előfordulhat, hogy 2-es típusúnak diagnosztizálják a valójában 1-es típusú diabéteszt.

Milyen tünetekre kell felfigyelni?

Egyelőre nem tudjuk, mi lehet az oka annak, hogy az immunrendszer éppen a hasnyálmirigyet támadja meg, vizsgálják a vírusok, a környezeti mérgező anyagok szerepét. Az azonban biztos, hogy a genetika nem megkerülhető, ha ugyanis az egyik szülőnek van 1-es típusú cukorbetegsége, az utódnál 1-8% a kialakulás esélye, két szülő érintettsége esetén pedig már 30%. Felnőttkorban lassan, hónapok alatt alakulhat ki a diabétesz, az alábbi, fokozatosan megjelenő panaszokra kell felfigyelni:
– extrém éhség, szomjúság még akkor is, amikor eleget ettünk, ittunk,
– gyakori vizelési inger, még éjjel is,
– szokatlan fáradtság, gyengeség,
– hirtelen és szándék nélküli fogyás,
– homályos látás vagy más látászavarok,
– gombás és más jellegű gyakoribb fertőzések,
– gyümölcsös, édeskés illatú lehelet,
– légzési nehézségek,
– kézben, lábbal jelentkező zsibbadás, bizsergés,
– száraz, viszkető bőr.

Tudományosan bizonyított: a ChatGPT szinte hibátlanul felismeri a leggyakoribb bőrproblémákat

2025. május 06.



Bőrbetegségek felismerésében tesztelték a két legismertebb mesterséges intelligencia alkalmazást a Semmelweis Egyetem kutatói. A GPT-4o az esetek 93%-ában azonosította az aknét és a rosaceát, szemben a Google Gemini Flash 2.0-s modelljével, amely az esetek mindössze 21%-ában ismerte fel a kórképeket, derül ki az egyetem új klinikai kutatásából. A MI hosszú távon csökkentheti az időt, amíg a beteg ellátáshoz jut, de a végleges diagnózis felállítása szakorvosi feladat marad, hangsúlyozzák a szerzők.

A vizsgálat során a két mesterséges intelligencia modellnek olyan betegek fotóit mutatták meg, akiknél szakorvosi diagnózis igazolta az akne vagy a rosacea meglétét. A képeket ezt megelőzően két bőrgyógyász értékelte ki egymástól függetlenül, egy harmadik szakértő bevonásával, aki eltérő diagnózis esetén döntött. A végső diagnózist többségi vélemény alapján állapították meg.