Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Készíts fantáziadús trónszéket Gyereknapra!

Érdekességek2018. május 09.

Lepd meg a gyerekeket egy varázslatos és egyedi ajándékkal! Ezzel a fantáziadús trónszékkel egy kis királysággá változtathatod a gyerekszobát. Gyerekeket a hatalomra!

Szükséges eszközök:

Első lépés – A hátlap és a lábak formára vágása
Először körző segítségével rajzold meg a szék hátlapjának félkör alakú felső szegélyét, majd szúrófűrész segítségével vágd ki.

Ezt követően a trónszék lábait készítsd el úgy, hogy mind a négy elemet azonos módon vágod ki. Itt szintén egy félkört rajzolj fel, de oly módon, hogy a félkör  kb. 50 mm hosszan, a képen látható módon egyenesen folytatódjon. Rajzold meg a formát egy papírlapra, és ezt másold át a lemezekre, megkönnyítve ezzel a kivágást. A következő lépésben vágd ki a mintát szúrófűrész segítségével, a berajzolt vonal mentén.


A karfákra pedig a díszgömbök helyén, vágj ki negyedköröket.

Második lépés – Az ülőfelület elkészítése
Készítsd el a megfelelő furatokat az ülőlapon, és mélyítsd ki azokat a csavarok számára. Ezután tedd az ülőlap 262 mm-es oldalát az elülső láblemez peremére és szereld össze a lemezeket az akkus csavarozó és 4 x 40 mm-es csavarok segítségével.

Harmadik lépés – Az ülőfelület rögzítése a lábakhoz
Fektesd az egyik láblemezt a külső oldalára, és rajzold meg rá a derékszögű elem körvonalát. Készíts két-két furatot a megrajzolt körvonalon a későbbi csavarkötéshez, és kívülről mélyítsd ki azokat. A másik láblemez esetében ugyanígy járj el.

Helyezd az egyik láblemezt külső oldalával lefelé a tartóbakra. Illeszd rá a derékszögű elemet, és szorítók segítségével rögzítsd. Ezután az egészet kényelmesen megfordíthatod, és elvégezheted az összeszerelést az akkus csavarozó és 4 x 40 mm-es csavarok segítségével. A másik oldalon ugyanígy járj el.

Negyedik lépés – hátlap felszerelése
Helyezd a hátlapot hátoldalával lefelé a tartóbakra. Helyezd rá a már elkészült ülőkét, és ceruzával rajzold meg a körvonalát a hátlapra.

A berajzolt körvonalon készíts két-két furatot oldalanként a későbbi csavarkötéshez, és a hátlap hátoldalán mélyítsd ki azokat.

Helyezd a hátlapot ismét a tartóbakra, a szorítók segítségével rögzítsd, majd csavarozd össze az elemeket az akkus csavarozó és 4 x 40 mm-es csavarok segítségével.

Ötödik lépés – korona kivágása és felszerelése
Először rajzold meg a korona körvonalát ceruzával a 100 x 100 mm-es lemezre. Vágd ki szúrófűrész segítségével; használj hozzá íves fűrészlapot.

Fektesd a széket a hátoldalára, és illeszd rá a koronát a kívánt pozícióban. Az alsó körvonalát jelöld be ceruzával a hátlapon. A berajzolt kontúron a csavarkötéshez fúrj két lyukat középen, és a hátoldalon mélyítsd ki azokat. Ezután akkus csavarozó és 4 x 35 mm-es csavarok segítségével felszerelheted a koronát.

Hatodik lépés – Díszgömbök felszerelése
Fogd be a gömböket a satuba, és egy 8 mm-es fafúró segítségével fúrj egy 15 mm mély lyukat; a karfák negyedkör alakú kivágásain szintén. Tegyél ragasztót a furatokba, és az egyikbe helyezz egy fatiplit. Ezután felrakhatod a karfára a díszgömböt. A kinyomódó ragasztóanyagot nedves ruhával távolítsd el.

Hetedik lépés - Felületkezelés
Először töltsd ki fa spatulyázó masszával vagy kittel a látható MDF-felületeken levő furatokat. Száradás után csiszold át ezeket a helyeket 120-as csiszolópapírral.

MDF-felületek széleinek csiszolását csiszolóval és 120 – 180-as csiszolópapírral végezd el.

Ezek után vidd fel hengerrel vagy esetleg festékszóró rendszerrel az alapozó töltőanyagot. Hagyd jól megszáradni. Végül vidd fel a látható helyekre a színes festéket. A leggyorsabb és legjobb eredmény akrilfestékkel érhető el, amely egyszerűen és gyorsan vihető fel festékszóró rendszerrel. Miután a festéket a festéktartályba öntötted és higítottad valamennyi vízzel, állítsd be a fúvókán a porlasztott sugarat és az állítókeréken a festékmennyiséget. Végül pedig fesd gyermeked kedvenc figuráit az alapszínnel ellátott székre.

A kész trónszék


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Éjjel felerősödő asztmás tünetek? Ilyen okai lehetnek

2025. július 08.

Ha éjszaka erőteljesebb nehézlégzés, úgynevezett fulladás, köhögés jelentkezik, az asztmás betegek úgy vélhetik, súlyosbodott a betegségük. Holott ezeket a tüneteket más, akár az asztmával összefüggő betegségek is okozhatják. Ezért hívta fel dr. Potecz Györgyi, a Tüdőközpont – Prima Medica tüdőgyógyásza, allergológus a figyelmet arra, mennyire fontos a felerősödő panaszok kivizsgálása és a helyes diagnózis felállítása.

Az asztma tünetei éjjel-nappal jelentkezhetnek

Az asztma a légutak gyulladásával járó krónikus betegség, amely nem egyik napról a másikra alakul ki. Az egyik első intő jel lehet, ha nehezebben bírjuk a fizikai aktivitást és kialakul a terhelésre jelentkező nehézlégzés. A betegség gyermek- és felnőttkorban is kialakulhat, és egyik életkorban sem kell feltétlenül az állóképesség hiányára gondolni, ha már enyhe mozgásra is fújtatva vesszük a levegőt, bár tény, hogy a túlsúly és az edzetlenség szintén okozhat ilyen panaszt.
– Azok az asztmás betegek, akik már egy ideje együtt élnek a betegséggel, azt is tudják, hogy náluk milyen triggerek válthatnak ki rohamot, súlyosbíthatják a tüneteket. Gyakran ilyen lehet például a dohányfüst, a légszennyezettség, a fizikai terhelés, légúti allergia, de sok asztmás a hideg levegő belélegzésére és a stresszre is így reagál. Ha az asztmás tünetek elsősorban éjszaka erősödnek fel, fontos kivizsgálni a pácienst, hiszen ilyen jellegű panaszokat más betegségek is okozhatnak – magyarázza Potecz doktornő.

Milyen betegségek állhatnak az éjjel felerősödő asztmás tünetek mögött?

Fül-orr-gégészeti betegségek

A fekvő testhelyzettel függhet össze az éjszaka köhögés, ha mögötte úgynevezett hátsó garatfali csorgás áll. Ez gyakran a krónikus orrmelléküreg-gyulladás egyik jellegzetes tünete lehet, amikoris a garat felé csorgó váladék ingerköhögést okoz. A háttérben több kiváltó ok is állhat, amelyek felderítéséhez fontos a fül-orr-gégészeti vizsgálat.

Reflux (GERD)

Éjjelente erős tüneteket okozhat a reflux is, ugyanis fekvő helyzetben a gyomorból a nyelőcsőbe visszajutó savas gyomornedv irritálja a torkot, ami köhögési ingert vált ki. Az asztma gyakran együtt jár a reflux betegséggel, a gyakori köhögés és egyes asztma gyógyszerek is felerősíthetik a reflux tüneteit. Ilyen esetben gasztroenterológus bevonásával lehet a két betegséget eredményesen kezelni.

Beltéri allergének kiváltotta allergia

Ha az asztmás tünetek éjszaka rosszabbodnak, akkor elképzelhető, hogy valamilyen allergia is áll a háttérben. A triggerek között már említettük a polleneket, ezek elsősorban a szabadban jelentenek gondot. Beltéri panaszok akkor alakulhatnak ki pollentől, ha például a hajban megmaradnak a pollenszemek, és éjjel, amikor lefekszünk, ezeket könnyebben belélegezzük. Előfordulhat azonban, hogy beltéri allergénekre alakul ki allergia, igen gyakran pl. poratka allergia. Mivel pedig a háziporatka nagyon „szeret” a hálószobában, a matracban, ágyneműben, szőnyegekben nagyobb mennyiségben megbújni, ez éjszakánként felerősítheti a nehézlégzést, a sípoló légzést, a köhögést, egyéb tüneteket.

Ökológiai lábnyom csökkentése a dietetikai gyakorlatban

2025. július 08.


A dietetikus akár beteg, akár egészséges kliensnek ad táplálkozási tanácsot élelmiszerekkel, ételekkel, receptekkel, étlaptervezéssel, adagnagyságokkal kell, hogy foglalkozzon. Figyelembe kell venni az egyéni igényeket és helyi lehetőségeket épp úgy, mint a gazdaságossági szempontokat a mennyiség tervezésénél, és a maradék felhasználást. (2) Vagyis egy étrendi körforgást kell megvalósítani, amit ma már környezettudatossági szempontok kell, hogy vezéreljenek (1. ábra). Ezek a szempontok nem bonyolultak, sőt kézenfekvőek, de tudatosítani kell az emberekben, hogy minél többször megvalósulhassanak.25.

Milyen erős a napsugárzás?

2025. július 07.

Az ultraviolasugárzás erőssége napról napra és területről területre, sőt a tengerszint feletti magasságtól függően is változik.

Az UV-sugárzás erősségét az ún. UV-index adja meg, melyet egységes elvek alapján az ENSZ Környezetvédelmi programjának keretében az Egészségügyi Világszervezet (WHO) dolgozott ki. A mérőszámok 1-25-ig emelkednek és a sugárzás erősségét mutatják. Minden nap tájékozódhat a sugárzásról az Országos Meteorológiai Intézet internetes honlapján (www.met.hu) vagy külföldön a szállásadótól, illetve a nemzetközi meteorológiai honlapokról (www.metoffice.gov.uk).

Tájékoztatásul az UV-index skálája és besorolása a következő ábrán látható (az egyes számokhoz tartozó színkódokat nemzetközi előírások rögzítik).