Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Kedves egészségére!

Érdekességek2023. július 18.

Fotó: pixabay.com

Mondjuk gyakran, amikor valaki nagyon szomjas és gyorsan megiszik egy nagy pohár vizet. De ez a gyakorlatban is igaz, mert a víz valóban az egészség része.

A szervezetben lévő megfelelő mennyiségű víz biztosítja a megfelelő vérnyomást, részt vesz az emésztési és a felszívódási folyamatban, a salakanyagok kiválasztásában, a testhőmérséklet szabályozásában, tehát egészséges életünk fontos része. Szervezetünk nagy részét víz alkotja. Az újszülöttek testének 70%-a víz, időskorban 50% vizet tartalmaz az emberi szervezet.

A napi folyadékbevitelre ajánlások is vannak: nőknél 2 l, férfiaknál 2,5 l, de a javasolt mennyiség nagyban függ a környezeti tényezőktől és a fizikai aktivitástól (táplálkozás, folyadékbevitel, külső hőmérséklet, betegségekkel járó láz, hasmenés vagy hányás). Az ajánlott folyadékmennyiség 20-30%-a fedezhető a táplálékból, a többit pedig az elfogyasztott folyadékok biztosítják.

60 éves kor felett a szomjúságérzet csökken, így már nagy valószínűséggel a szükségesnél kevesebb folyadékot vesznek magukhoz az idősebbek.

A kellő folyadékpótlást még nehezítik az időskori betegségek

– A memória romlása miatt megfeledkeznek arról, hogy igyanak.

– A csökkenő étvágy, a magányos étkezés, a kevésbé változatos étrend alacsonyabb folyadékbevitelt eredményezhet.

– Akik nehezen mozognak, kétszer is meggondolják, hogy felálljanak-e inni.

– Arról nem is beszélve, hogy a mellékhelyiségre is ki kell menni…

– Bizonyos gyógyszerek szedése is gátolhatja a szomjúságérzet kialakulását.

– Időskorban a veseműködés is romlik, ezért több víz ürül ki a szervezetből.


Fotó: 123rf.com

Mi a teendő?

– Az ebédnél mindig legyen leves és főzelék, sok idős szereti a kompótot is – itt az édesítésre kell odafigyelni. Minden étkezés közben és után folyadékot kell inni.

– Olyan gyümölcsöket, zöldségeket célszerű fogyasztani, amelyeknek magas a víztartalma: barack, alma, narancs, mandarin, paradicsom, uborka, cukkini. A grépfrút esetében meg kell kérdezni a gyógyszerészt, hogy gyógyszerek szedése mellett fogyasztható-e?

– Aki szereti a tejet, az egyrészt a csontritkulásának megelőzéséért is tesz, ha fogyasztja. Ha gyümölcsöt is tesz bele, készíthet turmixot. Így még táplálóbb.

– A kávé és az alkohol fogyasztása vizet von el a szervezetből, amit pótolni kell vízzel (a régiek „bölcsessége”: kisfröccs, nagyfröccs, házmester – mindig vízzel hígítva fogyasztották a száraz fehérbort, persze mértékkel!).

– Az ágy melletti asztalon mindig legyen egy pohár víz, amit felkelés után el lehet fogyasztani. A szoba ne legyen túl meleg, a melegben a folyadékigény megnő.

– Aki leül a karosszékbe olvasni, tv-t nézni vagy varrni, előtte készítsen oda egy pohár gyümölcsteát, nyári melegben citromlé is jóleshet, és ha 1-2 mentalevelet is tesz bele (az a konyhaablakban is tartható), még kellemesebb az aromája.

– Célszerű a napi rendszeres tevékenységekhez igazítani a vízfogyasztást (pl. valamilyen rádióműsor rendszeres hallgatása), minden ilyen alkalom legyen indok a folyadékivásra!

– Ha gyümölcslevet vásárol, ami 100%-ban gyümölcsöt tartalmaz, ne tartalmazzon hozzáadott cukrot. Ha ásványvizet vásárol, alacsony legyen a nátriumtartalma (ez vigyáz a vérnyomásra), és összesen 500 mg-nál ne legyen benne több ásványi anyag, főleg, ha valaki vesekőre hajlamos. Nyugodtan fogyasztható szénsavas ásványvíz is, főleg étkezéskor, mert ez segít az emésztésben. Ugyanakkor Magyarországon a csapvíz is megfelelő minőségű, és fogyasztható. Tisztaságát szigorú minőségi előírások biztosítják.

– A cukrozott üdítőitalok fogyasztásával a szervezet nem jut értékes tápanyagokhoz, csak cukrokhoz. Ha e mellé még mozgásszegény életmód is társul, súlygyarapodást okoznak.

– Ha valaki kimozdul otthonról, főképp, ha több órára, mindig vigyen magával folyadékot, és időnként kortyolgasson belőle. Ha attól tart, hogy időközben nem talál illemhelyet, biztonságképpen vegyen a patikában ún. inkontinencia-betétet, amely akár több dl vizeletet is fel tud szívni, elfér a fehérneműben, és nem engedi át a kellemetlen szagokat. Lehet, hogy nem fogja „használni”, de biztonságérzetet ad.

– Aki elmegy sétálni, bevásárolni, hazaérve a mozgással elvesztett folyadékot mindig pótolja.

– Vízhajtó gyógyszereket szedő betegnél különösen fontos a megfelelő folyadékbevitel. Ekkor előfordulhat, hogy vizeletük színtelen, ami normális.

– Sok idős kénytelen hashajtót használni. Ennek egyik megelőzési módja lehet a megfelelő folyadékbevitel. Aki mégis rászorul, figyeljen arra, hogy ezek is vizet vonnak el a szervezetből, amit pótolni kell.

Elegendő a folyadékmennyiség?

Hogyan lehet tudni egyszerűen ellenőrizni, hogy elég-e a folyadékfogyasztásunk? Ekkor a vizelet színe halvány- vagy szalmasárga. Ha a vizelet sötét színű, szúrós szagú, rögtön inni kell egy pohár vizet, és különösen figyelni kell a rendszeres ivásra a nap hátralévő részében is.

Az idősek nem olyan izzadékonyak, mint fiatalon, nem érzékelik olyan pontosan a környezet hőmérsékletét. Mivel nem érzik a szomjúságot, ezért melegben a testük könnyebben túlmelegedhet, így hamarabb kiszáradhatnak. Ezért is fontos, hogy a nagy nyári forróságban még jobban odafigyeljenek a folyadékfogyasztásra!

Huszár Zsoltné


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Elhízással összefüggő magas vérnyomás – mit lehet tenni?

2025. július 11.

Az elhízás nem csak önálló betegség, de számos más kórkép rizikófaktora is, így például a cukorbetegségé, a szív-érrendszeri betegségeké és a magas vérnyomásé. Ugyanakkor nem lenne szabad bűnösként tekinteni a túlsúllyal küzdőkre, hiszen egyrészt nagyon komplex okai lehetnek az elhízásnak, másrészt a megbélyegzés csak további negatív hatásokat gerjeszt. Dr. Jenei Zsigmond Máté, a KardioKözpont – Prima Medica kardiológusa mondta el, milyen kezelési lehetőségeket érdemes megfontolni.

Az elhízás és a magas vérnyomás gyakran együtt jár

Az elhízás egy összetett probléma, ami egyre nagyobb gondot okoz a fejlett világban. Az okai közt vizsgálni kell az elfogyasztott ételek mennyiségét és minőségét, a fizikai aktivitás mennyiségét, a genetikai adottságokat, a családi hátteret és még az alvás mennyiségét és minőségét is. (Fontos megkülönböztetni a túlsúlyt az elhízástól, amelynek legismertebb – bár nem egészen pontos mutatója – a BMI, a testtömeg-index.)
Magas vérnyomásról akkor lehet beszélni, ha a normálisnál nagyobb nyomással folyik a vér az artériákon keresztül. Az önállóan és komplexitásában is kezelendő magas vérnyomás betegség olyan további kórképekhez vezethet például, mint a szívbetegségek, a stroke, a vesebetegség és bizonyos daganatok. Miközben pedig amerikai adatok szerint a felnőttek 47%-a él magas vérnyomással, egyharmaduk nem is tud róla, és csak egynegyedüknél van az orvosi kontroll alatt.
– Az elhízás talaján nagyobb eséllyel alakul ki magas vérnyomás, illetve a már meglévő betegség is romolhat a plusz kilók hatására – hangsúlyozza Jenei doktor. – Az összefüggés megértéséhez látni kell, hogy a nagyobb mennyiségű zsírszövet komplex változásokat hoz létre a szervezetben. Többek közt túlaktiválja a szimpatikus idegrendszert, stimulálja a vérnyomás szabályozásában szerepet játszó RAS rendszert, változásokat indukál a zsírszövetből származó hormonokban, inzulin rezisztenciát és leptin rezisztenciát eredményez és a vesefunkcióra is kihat. Mindezek a hatások együttesen vezetnek a magas vérnyomás kialakulásához.   

Éjszakai kéz- és lábzsibbadás? Ilyen okai lehetnek

2025. július 10.

Az éjszaka jelentkező végtagzsibbadás nagyon kellemetlen lehet, bár a legtöbb esetben egyszerű oka van, nevezetesen, hogy olyan pozícióban alszunk, ami elnyomja a kezünk vagy a lábunk vérkeringését. Ha azonban ez nem csak egyszer-egyszer fordul elő, és gyakran ébredünk zsibbadásra, érzéskiesésre, bizsergésre, fontos utánajárni a kiváltó oknak. Ebben a témában segített eligazodni dr. Para Szabolcs, a Fájdalomközpont – Prima Medica neurológusa.

Az idegek többféle ok miatt sérülhetnek

Amikor őseink kétlábra álltak, számos előnyre tettek szert azáltal, hogy a kezek szabaddá váltak a tevékenységekhez. Ez a pozíció azonban sebezhetőbbé is tett minket a gravitáció hatásaival szemben, amelyek például a csont- és izomrendszert érintik. Ez a kockázat ráadásul még alvás közben is fennáll, amikoris a vázizmok ellazulnak, és a nehézségi erő átveszi az irányítást. Ez tartós és gyakran egyenetlen nyomást gyakorol a vállak, lábak és csípők ízületeire és kötőszövetére. Az olyan változóktól függően, mint az ember életkora, súlya, csontvázszerkezete, általános egészségi állapota és fittsége, valamint a meglévő sérülései, ez káros hatással lehet az idegekre is.
Az egyik különösen érzékeny terület a nyaki gerinc, amelynek területén olyan összekapcsolódó idegköteg helyezkedik el, amely a karok, csuklók, kezek és ujjak mozgását szabályozza, érzékelésüket biztosítja. Ha ezek közül az idegek közül bármelyik összenyomódik, megsérül, vagy oxigén- és tápanyaghiány alakul ki bennük, az bizsergést, zsibbadást vagy izomgyengeséget is okozhat.
– Ez az összenyomódás, vagyis kompresszió olyan egyszerű és visszafordítható dologból is adódhat, mint a rossz testtartás. Ugyanakkor számos kórkép is állhat a háttérben, mint például a gerinccsatorna szűkülete, az ízületi gyulladás, a kéztőalagút-szindróma, a degeneratív betegségek, egyes fertőzések és a fizikai sérülések. A bizsergés és zsibbadás maguknak az idegeknek a károsodása miatt is felléphet, amit betegség és sérülés okozhat. Ezt az idegkárosodást nevezzük neuropátiának– foglalja össze Para doktor.

6+1 szokás, hogy nyáron is megőrizhessük egészségünket

2025. július 10.

Testünk és lelkünk is meghálálja a törődést

A nyár sokunk számára a felszabadulás és a felhőtlen kikapcsolódás időszaka. A megszámlálhatatlan élmény közepette azonban könnyű elveszíteni a fókuszt önmagunkról, pedig ahogy az év többi részében, úgy a meleg hónapokban is fontos tudatosan figyelnünk az egészségünkre, hiszen ilyenkor is számos tényező gyakorolhat negatív hatást rá. Az AVON az egészséges életmód elkötelezett támogatójaként arra bíztat, hogy nyáron se hanyagoljuk el testi-lelki jóllétünket. Ennek érdekében érdemes beépíteni mindennapjainkba a szépségmárka szakértői által összegyűjtött tippeket, melyek nemcsak a nyár folyamán javíthatják közérzetünket, de hosszútávon is hozzájárulhatnak egészségünk megőrzéséhez.

1. Belső hidratálás

Az év legmelegebb napjain fontos, hogy körültekintően figyeljünk a megfelelő folyadékpótlásra. A hidratáltság nemcsak szervezetünk kiegyensúlyozott működéséhez szükséges, hanem bőrünk egészségéhez is hozzájárul, ráadásul a jó közérzetet is elősegítheti. Egy felnőtt nő számára naponta legalább 2 liter víz elfogyasztása ajánlott[1], ez a mennyiség pedig a nyári hónapokban növekedhet. Fontos ugyanakkor arra is gondolni, hogy a cukrozott, koffeines vagy alkoholos italok nem helyettesítik a víz jótékony hatásait, így ennek tudatában alakítsuk a napi folyadékbevitelt.