Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Karácsonyi vendégváró receptötletek

Érdekességek2024. december 24.

PixababyAmikor összegyűlik a család mindenki szeretne minél finomabb és különlegesebb ételekkel kedveskedni. Ehhez szeretnénk mi is hozzájárulni és néhány igazán finom receptet ajánlani.

Beigli

(Herczegné Kruczler Éva)

Hozzávalók:

Elkészítés: A liszttel, a vajjal, a tejben feloldott élesztővel, csipet sóval és a tejföllel tésztát gyúrunk. Két egyforma cipóra osztjuk és 15 percig pihentetjük. Megfelelő vékonyra kinyújtva megtöltjük.Diós töltelék: A cukorból és a tejből főzött szörpbe belekeverjük a darált diót, a baracklekvárt és a hámozott szeletelt almát.A mákos töltelék ugyanaz, csak dió helyett darált mákot kell használni.

Bögretészta

(Dr. Krenácsné Szarvasházi Éva)

Hozzávalók:

1 tojás, 1 pohár porcukor, 1 pohár tejföl, 1 pohár darált dió, 1 pohár liszt, sütőpor, mazsola, citromhéj, pici só

Elkészítés: Az anyagokat sorrendben összedolgozzuk, majd őzgerincformában kisütjük.


Püspökkenyér

(Herczegné Kruczler Éva)

Hozzávalók:

4 tojás, 12 dkg porcukor, 12 dkg liszt, 1/2 csomag sütőpor, 6 dkg mazsola, dió, csokoládé, ánizsmag.

Elkészítés: A tojássárgáját habosra keverjük a porcukorral, majd hozzáadjuk a lisztet a sütőporral és a tojások habját. Utána ízlés szerint hozzákeverjük a mazsolát, a durvára vágott diót, a csokoládét, az ánizsmagot. Őzgerincformában sütjük.

 

Néhány sós finomság

A sütőben már sül a finom karácsonyi hal, a tűzhelyen rotyog a forralt bor. Itt az ideje, hogy a ropogtatnivaló vendégváró sós sütiről is gondoskodjon a háziasszony.

Hozzávalók: (élesztő helyett szalalkálival!)

1/2 kg liszt, 25 dkg margarin, 2 tojás, 30 dkg reszelt sajt , 1/2 csomag szalalkáli, 2 kávéskanál só, 2 dl tejföl.Elkészítés: A hozzávalókat jól összedolgozzuk 1 tojással és a reszeltsajt felével. Fél centiméteresre kinyújtjuk, derelyevágóval csíkokat vágunk belőle. Megkenjük a másik tojással, megszórjuk sajttal és megsütjük.

Hozzávalók:

1 kg liszt, 1 marék só, 1 dkg élesztő, 1 evőkanál cukor, 1 tojás, 2-3 gerezd fokhagyma, 4-5 evőkanál olaj

Elkészítés: Az élesztőből kis vízzel megfuttatott kovászt csinálunk, majd a liszttel, a sóval, a cukorral, a tojással, 1/2 l langyos vízzel jól kidolgozott kelt tésztát készítünk. 4 cipót formálunk, kelesztjük. Utána kerek lapot nyújtunk, amit 8 részre (cikkekre) vágunk. A turmixban a fokhagymát az olajjal összevegyítjük, megkenjük a háromszög alakú cikkeket és feltekerjük, kiflit formázva belőlük. A tetejét is megkenjük olajos fokhagymával, majd megsütjük.

Ajánlás: A kifliket szezámmaggal vagy köménymaggal is megszórhatjuk.


forrás: Bébik, kicsik és nagyok
hírek, aktualitások

Tudományosan bizonyított: a ChatGPT szinte hibátlanul felismeri a leggyakoribb bőrproblémákat

2025. május 06.



Bőrbetegségek felismerésében tesztelték a két legismertebb mesterséges intelligencia alkalmazást a Semmelweis Egyetem kutatói. A GPT-4o az esetek 93%-ában azonosította az aknét és a rosaceát, szemben a Google Gemini Flash 2.0-s modelljével, amely az esetek mindössze 21%-ában ismerte fel a kórképeket, derül ki az egyetem új klinikai kutatásából. A MI hosszú távon csökkentheti az időt, amíg a beteg ellátáshoz jut, de a végleges diagnózis felállítása szakorvosi feladat marad, hangsúlyozzák a szerzők.

A vizsgálat során a két mesterséges intelligencia modellnek olyan betegek fotóit mutatták meg, akiknél szakorvosi diagnózis igazolta az akne vagy a rosacea meglétét. A képeket ezt megelőzően két bőrgyógyász értékelte ki egymástól függetlenül, egy harmadik szakértő bevonásával, aki eltérő diagnózis esetén döntött. A végső diagnózist többségi vélemény alapján állapították meg.

Csökken a teljesítménye, szorít a mellkasa? Fontos a kivizsgálás!

2025. május 06.

Bizonyos mértékig természetes, hogy 40-50 felett nem ugyanolyan a teljesítőképességünk, mint 18 évesen. Az sem ritka, különösen a szellemi munkát végzőknél, hogy időnként nehezen megy a koncentráció. A testi tüneteket azonban nem lehet mindig a túlhajszoltság számlájára írni. Dr. Bőhm Tamás, a Kardioközpont belgyógyásza, kardiológus azokra a jelekre hívta fel a figyelmet, amelyek megléte esetén fontos a kardiológiai kivizsgálás.  

A teljesítménycsökkenés természetes, de csak egy bizonyos mértékig

40-50 felett, nőknél pedig különösen a menopauza után olyan biológiai folyamatok játszódnak le a szervezetben, amelyek hatására fokozatosan csökken az erő, a csontok sűrűsége, a hajlékonyság, a gyorsaság – ez a dolgok természetes rendje. Ez a folyamat azonban egy személyre szabott, hatékony életmódprogrammal azonban jó ideig megfékezhető, a teljesítménycsökkenés lassítható. Ugyanilyen szemüvegen keresztül kell tekinteni a szellemi képességeinkre, terhelhetőségünkre is. Természetes, ha 40-50 évesen nem tudunk már hónapokon át napi 10-12 órákat dolgozni, ha a munkában rendszeresen szünetre van szükségünk. Vannak azonban olyan jelek, amelyek túlmutathatnak az idősödés velejáróin, és amelyekkel érdemes orvoshoz fordulni.

Fizikai tünetek


Normálisnak tekinthető, ha futás, biciklizés vagy más intenzívebb mozgás közben és után kapkodjuk a levegőt, de az figyelemfelkeltő jel lehet, ha csökken annak a terhelésnek az ideje vagy intenzitása, ami már lihegésre késztet minket. A terheléstől függetlenül jelentkező légszomj pedig mindenképpen kivizsgálást igényel.
Gyanút keltő tünet, ha a bemelegítés nélküli végzett, hétköznapi aktivitások, mint például a lépcsőzés vagy futás a buszhoz, komoly megterhelést jelentenek. Még akkor is ajánlott orvoshoz fordulni, ha egyébként rendszeresen mozgunk.
Ha a pulzusunk jóval lassabban rendeződik az edzés után, mint korábban, azt jelezheti, hogy a szívnek több időre van szüksége az alkalmazkodáshoz.
Ajánlott utánajárni, mi okozza a lassabb regenerálódást, akár egy sérülés, akár csak komolyabb izommunka után.


Szellemi tünetek


napközben kevésbé tudunk koncentrálni, teljesíteni, de azért is, mert például az alvási apnoé betegség növeli a magasvérnyomás betegség, a szívinfarktus, a stroke és a pitvarfibrilláció kockázatát is. Szomnológus az az orvos, aki az alvászavarokat vizsgálja.
A tartós fáradtság olyan általános tünet, amelyre könnyű legyinteni, holott különösen a nők közt gyakori, hogy szokatlanul erős fáradtságot éreznek a szívinfarktus előszobájában, de a tartós kimerültség mögött is állhat kardiológiai ok, például szívelégtelenség.
Mind a tartós szorongás, mind az akut nyugtalanság olyan tünet, amelynek mindenképpen utána kell járni. A szívinfarktuson átesett betegek gyakran számolnak be arról, hogy határozottan erős nyugtalanságot tapasztaltak az esemény előtt. Természetesen ez az általános tünet nem feltétlenül utal szívbetegségre, sokszor „csak” pszichés jelzés, amelyet azonban szintén kezelni kell pszichológus, pszichiáter bevonásával. 

Hasi zsírlerakódás és puffadás jellemző a PCOS-hasra

2025. május 05.

A PCOS, vagyis a policisztás ovárium szindróma egy szerteágazó tünetekkel járó hormonális állapot, amely megnehezítheti, akár el is lehetetlenítheti a fogyást. Többek közt emiatt is alakulhat ki az úgynevezett PCOS-has, amelynek okairól és a kezelés lehetőségeiről dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt. 

A PCOS szerteágazó tüneteket okozhat

A policisztás ovárium szindróma egy viszonylag gyakori állapot, amely azonban sokszor diagnosztizálatlan marad (bár az ultrahang látható teszi a petefészek cisztákat). A szerteágazó tünetek sem könnyítik meg a felismerést, a vezető panasz azonban legtöbbször a szabálytalan vagy hiányzó menstruáció. Emellett árulkodó lehet többek közt az aknés bőr, a hajhullás, a testszőrzet erősödése, a meddőség, a hangulatváltozások és a laborvizsgálatokkal sokszor kimutatható a magas inzulinszint, valamint a férfihormonok, főként a tesztoszteron magas szintje is.  
– Ami gyakran és gyorsan feltűnik a nőknek, az a testsúlynövekedés, különösen hasi tájon és a fogyási nehézség vagy képtelenség. Akár az a kifejezés is használható erre a tünetre, hogy PCOS-has – mondja Mutnéfalvy doktor. – A PCOS-has abban különbözik más testzsíroktól, hogy nagyobb benne a belső szervekre rakódott, úgynevezett viszceláris zsírok aránya és ez a fajta súlynövekedés gyakran kapcsolatba hozható a gyulladások jelenlétével is. Többek közt ez is hozzájárul az inzulinrezisztencia kialakulásához, ami viszont stimulálja a férfihormonok termelődését, ami pedig további súlynövekedéshez vezethet. Ráadásul az inzulin egy étvágyfokozó hatással is bíró hormon, tehát minél magasabb a szintje a szervezetben, annál gyakrabban érezheti magát éhesnek az érintett. Vagyis nagyon könnyen kialakulhat egy ördögi kör.   

Hogy néz ki a PCOS-has?

A PCOS-has azért nézhet ki másképp, mint a más ok miatti túlsúly, mert PCOS-nél a has nagyobbnak tűnik a test többi részéhez képest. Ezt részben a zsírtöbblet, részben a puffadás indokolja, ugyanis gyakran mindkettő jelen van. A viszceláris zsírokat pedig sokkal nehezebb leadni, mint a bőr alatti zsírréteget, vagyis még fogyókúra mellett is ez a hasi zsírtöbblet marad meg legtovább. 
– A PCOS-sel élő páciensek életében valóban nagy kihívást jelenthet a fogyás, valamint a további tünetek csökkentése, megszüntetése. Az első lépés azonban mindenképpen a diagnosztizálás, hiszen ebből lehet kiindulni. A pontos diagnózis felállításához endokrinológiai és nőgyógyászati vizsgálat is szükséges. A tünetek jellegétől függően vizsgálni lehet többek közt a szőrnövekedés, a hajhullás mértékét, a haskörfogatot, a vérnyomást, a lipidszintet és a szénhidrát anyagcserét. A betegség pontos okainak felderítése céljából a hormonértékek eltérő időszakokban történő mérésére is szükség van. A diagnózis birtokában kezdődhet a kezelés, amelynek első lépése a hormonszintek normalizálása. A terápiás mód megválasztását a panaszok és tünetek határozzák meg. Elképzelhető, hogy a beteg aktuális kezelését évekig tartó gondozás követi, amely során a terápia is módosulhat az állapot függvényében – hangsúlyozza dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista. – A gyógyszeres kezelés mellett PCOS esetében is döntő jelentőségű a helyes életmód, többek közt a testsúlycsökkentés miatt is. A megfelelő diéta és rendszeres mozgás segíti továbbá az optimális inzulinszint elérését, ami a tünetek javulását, a meddőség megszűnését, a metabolikus szindróma és a cukorbetegség kockázatának csökkenését eredményezheti.