Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Jönnek a robotok!!!

Érdekességek2018. november 04.

Mintha egy scifiben járnánk. Könyvben és filmekben már sokszor találkoztunk jó és rossz robotokkal. De ki gondolta volna, hogy már az álláskeresésnél is robotok döntenek sorsunkról. Szerencsére ezek a robotok befolyásolhatóak, és nem találkozunk velük személyesen.  

Arról sok helyen lehet olvasni, hogy egy tapasztalt HR-es 10 mp alatt nézi át első körben az önéletrajzunkat. Lehet ezt szidni, de az alapvető követelményeket valóban gyorsan át lehet látni. Ha főkönyvelőt keresnek és nincs mérlegképes könyvelő végzettsége, könnyen belátható, hogy gyorsan el lehet dönteni, hogy nem alkalmas a pozícióra.

De sok esetben ennél bonyolultabbak a követelmények. Mit tesz ilyenkor egy nagyvállalat HR-ese, vagy egy fejvadász.

A lehető leggyorsabban a lehető legjobb jelölteket akarja megtalálni. Képzeljük el, hogy a Profession.hu-n sok ezer önéletrajz és regisztráció található, amiből válogathatnak. Egy nemzetközi cégnél is több száz jelentkezés landol.

Ezért kifejlesztették a robotokat, akik komoly algoritmus alapján a megadott követelmények szerint szűri a jelentkezéseket. Ezeket az ATS (application tracking system) vagyis jelentkező szűrő rendszereket azért fejlesztették ki, hogy objektív szempontok szerint végezzék el az előszűrést.

Könnyen lehet, hogy egy nem áttekinthető, világos önéletrajz gyorsan kiesik a rostán. Ha nem derül ki, hogy pontosan milyen tapasztalataid vannak, akkor egy számítógépes kereső nem fogja kideríteni.

Szerencsére vannak trükkök, amivel meggyőzhetjük a robotot és később a vezetőket a saját értékeinkről.


Tudnunk kell, hogy mit is keresnek a pályázatokban. A rendszer kulcsszavakat, fontos kifejezéseket, képzettségeket elemez, és a legmegfelelőbb jelölteket küldi tovább. Ezért fontos, hogy a jelentkezésünkben minden fontos, a másik számára érthető és kívánatos kifejezés szerepeljen. Ha tovább akarsz kerülni, és bejutni az interjúra ellenőrizd, hogy megfelel-e a pályázatod ennek a 3 kritériumnak.

1. Használj egyszerű, áttekinthető formátumot.

Bár te meg akarod mutatni kreativitásodat, különlegességedet, a számítógépes keresők nem értékelik ezt. Hiába regisztrálsz egy online felületen, a feltöltött önéletrajzodat szintén megvizsgálják. Ha túl sok kép, logo, szín van, akkor a fontos információk elveszhetnek. Különösen kerüld az olyan képeket, ahol fontos szövegek szerepelnek.
Használj szokásos, hivatalos betűtípust (Ariel, Helvetica, Times New Roman), a különleges, divatos formákat gyakran nem tudják értelmezni.

Legyen áttekinthető szerkezete az önéletrajzodnak. Egyértelmű szakaszokat adjál meg, mint Képzettség, Tapasztalat, Nyelvtudás stb. Sok helyen, pl. a Linkedinen lehetőséged van plusz információt megadni, mint a különböző projektjeid, publikációid, önkéntes munkáid.
Bár ma elterjedt a PDF formátum, javaslom, hogy mindig Wordben küldd el pályázatodat, mert a PDF-et nem tudják elolvasni.

2. Használj kulcsszavakat.

Nem csak a szoftverek, hanem az emberek is a kulcsszavakat látják meg először. Ha egy hirdetésben az szerepel, hogy LEAN folyamatfejlesztés, vagy SAP ismeret, akkor első ránézésre azt veszik észre, hogy benne van, vagy hiányzik a kívánt szó. A keresőmotorok kifejezetten kulcsszóra keresnek. Érdemes felkutatni, hogy milyen szavak nyerhetnek. Olvass el minél több hirdetést, és szedd össze belőlük a gyakran használt kifejezéseket. A népszerű rövidítéseket érdemes kétféle módon, röviden és hosszabban is kiírni.
Nemrég olvastam egy amerikai cikkben egy érdekes trükköt. Ha az önéletrajzba elrejted a kulcsszavakat úgy, hogy fehér színt használsz a szóhoz, akkor az emberi szem nem, de a szoftver elolvassa. Érdemes kipróbálni ezt a módszert is.

3. Figyelj a céljaidra.

Ha tudod mi a célod, csak akkor érheted el. Sok önéletrajznál nem derül ki igazán, milyen állást akar a jelentkező.
Ha végigveszed, milyen munkát, munkahelyet, feltételeket szeretnél, akkor írd meg úgy önéletrajzodat, hogy pont az a munkahely találjon rád. Hidd el, van választási lehetőség. Az én önéletrajzomban a képzés, fejlesztés és kiválasztás volt hangsúlyos. Mindent, ami adminisztráció, bérezés hátrébb soroltam. A mai napig is megkeresnek olyan állásokkal, ahol ehhez hasonló tapasztalatokra van szükség.

4. Figyelj a helyesírásra

Komolyan, a helyesírási hibák egyenesen a kukába küldhetik az önéletrajzodban. A HR vezetők általában éles szemmel kiszúrják a hibáidat. De a robotoknál még veszélyesebb a helyzet. Nem fogják megtalálni a keresett szavakat, ha hibásan írod. Kétszer, háromszor is nézd át, de még fontosabb, hogy nézesd át a jelentkezésed, mielőtt elküldöd. Fontos hogy más is átnézze, mert az ember hajlamos a saját hibáin átsiklani.
Ha megfogadod ezeket a tanácsokat, akkor eljut a megfelelő kezekbe a pályázatod. Emeld meg az esélyeid arra, hogy eljussál az interjúig és tovább.
Érdemes tanácsot kérni, hogy milyen a leghatékonyabb önéletrajz, ami eléri célját.


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Úti patika

2025. július 17.

Amikor a gyógyszer a családdal együtt utazik

Az utazás

Milyen gyógyszerekre lehet szükség, és hogyan érdemes kiválasztani, hogy melyik gyógyszer utazzon?
Az úti patika összeállításánál figyelembe kell venni azt, hogy ki(k)nél milyen panaszok orvoslására lehet szükség.

Nem mindegy, hogy hány éves, milyen alapbetegséggel küzd, milyen egyéb gyógyszereket szed az utazó.

Az úti patika tehát egy személyre vagy családra szabott gyógyszereket, kötszereket és egyéb patikaszereket tartalmazó csomag. Az úti patikának praktikusnak, kis helyen elférőnek, ugyanakkor az esetlegesen felmerülő problémákra „elsősegélyt” nyújtónak kell lennie. Összeállításánál az úti célt is figyelembe kell venni; mert pl. egy trópusi szigetre utazáskor valószínűbb az akut hasmenés, mint egy szomszédos országban való nyaraláskor. Kanyargós utakon való buszos kiránduláskor gyakori panasz az utazási betegség. Hegyi túrák alkalmával fokozott a kockázata a rándulásoknak, ficamoknak, bőrsérüléseknek. vízparton gyakoribbak lehetnek a rovarcsípések.

Vannak olyan panaszok is, amelyek bárhol és bármikor felléphetnek; így a láz és a fájdalom. A fájdalom- és lázcsillapító gyógyszer tehát kötelező kelléke az úti patikának. Érdemes olyan gyógyszerek mellett dönteni, amelyek akár az egész család számára megoldást kínálhatnak adott probléma esetén, és „kompatibilisek” a nyaralással járó esetleges meleggel. Lehetőség szerint kerülendők a hűtőben tárolandó gyógyszerek, a magasabb hőmérsékleten megolvadó kúpok. A tablettákénál problémásabb lehet a folyadékok, kenőcsök szállítása.

Új magyar applikáció támogatja a munkavállalók mentális jóllétét

2025. július 16.

Az elmúlt években többszörösére nőtt a pszichés okokra visszavezethető táppénzes napok száma

A munkahelyi mentális egészség kérdése egyre nagyobb kihívást jelent a vállalatok számára, hiszen miközben az alapvetően meghatározza a szervezet teljesítményét, a munkaerőpiacon mind nagyobb súllyal jelenlévő Z generáció már komoly elvárásokkal fordul a cégek felé ezen a téren is. A stressz mindennapos jelenség a hazai dolgozók kétharmadánál, amely gyakran még a pihenőnapokon sem csillapodik, emellett világszerte az alkalmazottak nagyjából 50%-a küzd a rohamosan terjedő kiégéssel, ami szélesebb értelemben vett egészségügyi tüneteket is okozhat. A probléma társadalmi jelentőségét felismerve három hazai cég fogott össze, hogy megalkossa a Health check nevű digitális megoldást, amely a munkavállalók mentális és fizikai állapotát átfogóan vizsgálja, hogy értékes visszajelzésekkel szolgáljon dolgozók és vállalatok számára egyaránt.

Az Európai Unióban átlagosan 136 milliárd euró, Magyarországon pedig nagyságrendileg 440 milliárd forint veszteség keletkezik évente a nem, vagy nem megfelelően kezelt munkahelyi stressz miatt, amely a kieső munkanapok mintegy 50-60%-áért felelős. Eközben a munkavállalók is egyre jelentősebbnek érzik a problémát, ráadásul többnyire magukra hagyva küzdenek vele: 10-ből 4 dolgozó úgy véli, hogy a fokozott stresszel járó pszichoszociális kockázatokat az adott szervezeten belül nem képesek hatékonyan orvosolni. Erre a kihívásra ad innovatív választ a Health check alkalmazás, melyet a Budapest központú startup, a CHEQ munkáltatói kommunikációs rendszerébe integrálták, szakmai partnere pedig a Pro Health Consulting Group és a munkahelyi pszichológiára specializálódott Minder.

„Ma már nem kérdés, hogy a munkavállalók mentális állapota milyen jelentős mértékben támogatja vagy éppen akadályozza a cégek hétköznapjait, a feladatellátás minőségét vagy konkrétan a termelékenységet. A digitális világban olyan eszközöket kell a cégek kezébe adni, melyek segítségével hatékonyabban felismerhetik és kezelhetik a dolgozóik mentális egészségéhez kapcsolódó problémákat” – mondta el Logemann-Molnár Zsófia a MINDER alapító szakpszichológusa. Az alkalmazás anonim visszajelzéseken alapuló „hőtérképet” készít a szervezetről, így a cégvezetők és HR-szakemberek gyorsan felismerhetik, hol van szükség beavatkozásra. Az eredmények alapján újratervezhetők a munkahelyi folyamatok és a célzott egészségmegőrző programok is – ezek pedig közvetlen konkrét üzleti előnyként járulnak hozzá a munkavállalói elköteleződés növeléséhez és a fluktuáció legyőzéséhez is.

Nyári vízparancsolat: igyál többet, érezd jobban magad!

2025. július 16.



A nyár a napfény, a strandolás és a szabadtéri programok szezonja, amikor még inkább oda kell figyelnünk a vízivásra. Sokan mégis csak akkor kortyolnak egyet, amikor már szomjasok, pedig ilyenkor a szervezet már rég vészhelyzetet jelez. Itt az ideje újra tudatosítani: a hidratáltság a jó közérzet és egészség kulcsa, különösen kánikulában – tanácsolja a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége.

A tested vízzel működik!

Nem túlzás azt mondani, hogy testünk döntően vízből áll: több mint 60%-át ez az éltető anyag teszi ki, sőt még a csontjainkban is van belőle! A víz segít fenntartani a normál testhőmérsékletet, támogatja a koncentrációt és elengedhetetlen az anyagcsere-folyamatokhoz. Már a súlyunk 2%-ának megfelelő folyadékvesztés is elég ahhoz, hogy fejfájást, fáradtságot vagy tompaságot érezzünk.

Mennyit kell inni?

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) állásfoglalása szerint a nőknek naponta legalább 2 liter, a férfiaknak pedig 2,5 liter vizet kell fogyasztaniuk, amibe minden élelmiszerforrásból származó beleszámít. A hazai táplálkozási ajánlás, az OKOSTÁNYÉR® azt javasolja, hogy naponta 8 pohár folyadékot igyunk! Ebből legalább 5 pohár ivóvíz (1 pohár = 2-2,5 dl) legyen, mert az a legalkalmasabb szomjoltásra. Gyümölcs- és zöldségleveket, cukortartalmú teákat, üdítőitalokat, turmixokat, tejes italokat (pl. kakaó, tejeskávé) csak a folyadékbevitel színesítésére, alkalmanként, kis mennyiségben ajánlják.

Ez a vízmennyiség azonban szobahőmérsékleten, normál fizikai terhelés, főként ülő életmód mellett végzett napi tevékenységek esetén elegendő a megfelelő folyadékegyensúly fenntartásához. Annak, aki fizikailag aktív életmódot él – fizikai munkát végez, vagy aktívan sportol –, a napi ajánlott mennyiség akár 4,5 literre is növekedhet. Terhesség és szoptatás alatt szintén magasabb az érték, 3,3-4,8 liter a napi vízszükséglet.