Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Jól érzem magam a bőrömben – Beszélgetés Győrfi Pállal

Érdekességek2017. április 09.

Sportosan elegáns öltözet, kellemes férfiparfüm, nyílt, tiszta tekintet, vidám modor, laza, természetes, magabiztos viselkedés. Ő Győrfi Pál, a Mentőszolgálat szóvivője.

Már 3-4 éves koromban orvos akartam lenni. Közel laktunk a Markó utcai mentőállomáshoz. Ha nyár volt, ki voltak nyitva az ablakok, kint az utcán álltam, és hallottam, hogy mi folyik bent. Hihetetlen izgalommal, szívdobogással hatott rám, ahogy riasztást adtak a kocsiknak. Később már be is mentem a mentőállomásra, és beszélgethettem mentőkkel. Volt egy kis füzetem, amelybe gyűjtöttem a mentők autogramjait. Majd rájöttem, hogy a nagy rohamkocsi, az nem is innen megy ki, hanem a Szobi utcából. Utána ott álldogáltam, valahogy bejutottam a rohamszobába, ott ültem, és amikor csörgött a telefon, én is odaugrottam. Na így indult. Az orvosi pálya irányába haladtam 17 éves koromig, amikor megalapítottuk a gimnáziumban a Madártej zenekart, amely hihetetlen „zenei magaslatokban” szárnyalt. Akkor mindennel foglalkoztam, csak a tanulással nem. Így aztán sikertelenül felvételiztem az orvosi egyetemre, amit persze szégyelltem, de azért nagyon nem ütött szíven. Arra gondoltam, hogy semmi gond, én úgyis mentőzni akarok. Az ember elhelyezkedik mentőápolóként, begyakorolja magát, és közben elvégzi a mentőtiszti főiskolát. Aminek a végeredménye nagyjából ugyanaz, mintha mentőorvos lenne, hiszen a helyszínen a mentőtiszt gyakorlatilag ugyanazt csinálja. Egy esetkocsiban 3 ember dolgozik, a sofőr, az ápoló és a mentőtiszt vagy orvos. Elvégeztem a mentőápolói alapiskolát, utána a mentőszakápolóit, majd a mentőtiszti főiskola elvégzése után a Róbert Károly körúti mentőállomásra kerültem.


Sok éven át mentőtisztként dolgoztam, közben elkezdtem elsősegélynyújtást oktatni egészségügyi iskolákban. Aztán más tantárgyakat is rám bíztak, és a mentőszolgálatnál is kaptam egy szakértői feladatot, de közben is végig mentőztem. Ahogy számolgatom, közel 50 ezer esetet láttam el az évek során. Beiratkoztam egy második iskolába, mert úgy éreztem, hogy mi, mentőtiszti főiskolások akkoriban sok mindent megtanultunk a testről, hogy hogyan működik… de a mentőnek nem csak a testet kell ismernie, hanem a lelket is. Az esetek többségében „csak” élethelyzeteket kell megoldani, megvigasztalni valakit, megérteni, hogy mi a baja. Úgy gondoltam, hogy ezen a vonalon kellene egy kicsit erősíteni, és a Semmelweis Egyetemen pszichológia-mentálhigiéné szakon szereztem a másoddiplomámat. Közben mentőztem, oktattam, szakértettem. Aztán egyszer csak jött egy pillanat: ültem reggel a Szobi utca padján, tök fáradt voltam egy 24 órás szolgálat végén, és nyílt a kapu. Bejött két magam korabeli fickó Armani öltönyben, elhaladtak előttem, szökdécselve mentek a lépcsőn, és finom parfümfelhő lengte őket körbe. Mondom, valami itt nem stimmel, talán van itt egy másik világ is? Nem csak ez van, amit én látok?

Pont aznap szólt egy doktornő, hogy nem akarok-e egy gyógyszercégnél dolgozni orvoslátogatóként. Végül is miért ne próbáljam ki ezt a másik világot? Ezután évekig a gyógyszercég volt a főállásom, mellette a mentőszolgálat a másodállás. Értékesítéssel, marketinggel foglalkoztam, tréningeket tartottam, és közben a gyógyszercég támogatásával megszereztem a harmadik diplomámat, ezúttal PR-témában. Aztán 2000 körül egy mentőkonferencián tartottam előadást valamiről, amikor dr. Gőbl Gábor, a mentőszolgálat akkori vezetője odajött hozzám, hogy szükség lenne egy szóvivőre, és rám gondoltak. Úgy éreztem, hogy ez óriási megtiszteltetés nekem, aki 18 éves koromban gyakorlatilag mint felmosórongyos gyerek kezdtem, a Nysa autókat takarítottam hetekig, és most ennek a nagy múltú, 7800 fős intézménynek a képviselője lehetek. Azóta végzem és irányítom a mentőszolgálat kommunikációját, ami a tévészereplések mellett egy ilyen nagy szervezetnél nagyon sokféle, nem látványos kommunikációs feladatot takar. Nagy vonalakban belső-külső kommunikációra osztható, és azon belül millió eleme van a rendezvényszervezéstől a Facebookon keresztül a minisztériumi anyagok összeállításáig, a panaszlevelek megválaszolásáig stb. Ettől érdekes, vagy ettől értékes a mi munkánk, és ezért is csinálom immár 16 éve.

Sokáig nem is hittem volna el, ha valaki azt mondja, hogy nekem nagy családom lesz. Két okból, egyrészt mert nem tartoztam azok közé, akik mindig erre vágynak. Másrészt én magam is egyke voltam. Nem volt előttem ilyen példa, és igazán igény sem volt bennem, mert én nagyon jól megvoltam. Amikor megszületett az első gyermekem, Dani, kezdtek kicsit megváltozni a dolgok. Pedig csak hétvégenként voltunk együtt, de akkor nagyon intenzíven. Törekedtem rá, hogy teljes értékű legyen a kapcsolatunk, most, hogy Dani már 20 éves, azt mondhatom, hogy sikerült. Persze nem vagyok büszke arra, hogy csak időnként voltam jelen az életében, de azért kihoztam, amit lehetett, és szerencsére konfliktusmentes volt ez a kapcsolat. Nagyon sokáig szingli voltam. A szingliség nagyon jól passzol a mentőszóvivői munkához, mert az egész embert kíván. Ott nincs olyan, hogy bezárod a boltot, 4 órakor hazamész, és kész. Ugyanúgy csörög utána a telefon, ugyanúgy figyeled, hogy mi történik, ugyanúgy éjjel jönnek ez e-mailek. De a másik oldalt is nézzük, milyen szerep 3 kisgyermek apjának és férjnek lenni. Ez is egy teljes státusz, itt sincs olyan, hogy menjél már el itthonról, nyugodtan sétálj egy kicsit, mert nincs itthon semmi tennivaló. Nincs ilyen! Hanem mindig csak az van, hogy mikor vagyok már otthon, és ez nem zsarnokságból, hanem egyszerűen azért, mert az apa is szükséges a családban, a gyerekek körül. Nálunk nincs állandóan segítő nagyszülő, úgyhogy nagyon nagy szükség van rám otthon is, és igazából ez egy afféle kötéltánc. Vagy innen lopom el az időt, vagy onnan. De ugyanakkor nagyon jó érzés, hogy itt is, ott is szükség van rám. Nagyon büszke vagyok arra, hogy négy gyerekem van.

Persze, de mást jelent a sikerélmény mind a két helyen. Meglehetősen feladatcentrikus személyiség vagyok. Ez azt jelenti, hogy hajlamos vagyok a magánügyeimet háttérbe szorítani, a munka mögé. Tehát amíg van egy fontos, elvégzetlen dolgom, addig engem nagyon nehéz rávenni arra, hogy játsszak a gyerekekkel, vagy a feleségemmel beszéljem át a napi ügyeket, mert azt mondom, várjatok, nekem most még dolgom van.

A munkahely örül, a család kevésbé, de valószínűleg ez is lehet az egyik oka annak, hogy ilyen régóta csinálhatom ezt, hogy a munkát mindig is hajlamos voltam előtérbe helyezni. Ez most is így van. A feleségemtől különösen nagy hősiességet igényel, hogy ezt elviselje, főleg most, hogy már ő is dolgozik. Ő igazi anyának született nő, nagyon szeretem, tisztelem ezért Adrit. Nem könnyű neki 3 kisgyerekkel, egy rossz szava nem volt, és soha nem mondta, hogy ő már nem bírja, vagy nem csinálja. Szerencsések a gyerekeink, hogy ilyen anyjuk van.
De az különös, hogy miközben elfáradok a mentős ügyekben, és tök fárasztó az otthoni dolog is, a kettő nem ugyanúgy fáraszt. Ki tud kapcsolni az, hogy beleállok az otthoni családi helyzetbe. Pedig állandóan történik valami, nincs üresjárat, nincs egy perc nyugalom sem. Így tulajdonképpen kiegyensúlyozza a két terület egymást. Ami talán a legfontosabb, hogy az életem mind a két részét nagyon szeretem. Így aztán sehova nem úgy megyek, hogy kényszerből, hanem amikor befelé jövök a Markó utcába, akkor szívesen jövök, alig várom, hogy ideérjek. Amikor hazafelé megyek, akkor szívesen megyek, és alig várom, hogy hazaérjek. Végül is jól érzem magam a bőrömben.

Nem tudtam volna 25 évig mentőzni, ha nem lenne szerencsés alkatom ebből a szempontból. Aki túlságosan a szívére veszi, aki minden betegével együtt meghal, az nem fog tudni huzamosabb ideig itt maradni. Valószínűleg nekem jó iskola volt a 25 év a mentőautóban, hogy valamennyire távol tudjam magamtól tartani a történteket. Érdekes megfigyelés az, hogy amíg mentővel mentem ki a tragikus esetekhez, akkor valahogy nem volt időm merengeni rajta, mert kellett csinálni a dolgomat. Mióta csak a történettel találkozom, kimegyek egy tömegbalesethez, az első órában nekem nem kell csinálnom semmit, gyűjtöm az információt, így jobban megérintenek a dolgok. Többet tudok az emberi oldalával foglalkozni, mint a szakmai részével. Persze mióta sok gyerekem van, a gyerektörténetek is jobban megérintenek.

Nincs mese, most már 52 éves vagyok, a legkisebb gyerekem 3 éves. Ha azt szeretném, hogy még segíthessem őket az életük elején, akkor ezért tennem kell. Mindenekelőtt szűrővizsgálatokra megyek, ezeket nagyon fontosnak tartom. Régebben 10-15 kávét ittam, most egyet-kettőt. Hajlamos vagyok az úszógumira, a hasi elhízásra, ezért lehetőleg nem eszem fehér kenyeret, pékárut, tésztát, zsíros ételeket. Megpróbálom az egészséges táplálkozást követni, de a bableves a kedvenc ételem gyerekkorom óta, na azt nem hagyom ki. Minden reggel fekvőtámaszozom, és minden második nap futok.

A legfontosabb álmom az, hogy a gyerekeimnek, a családomnak még hosszú ideig támasza lehessek. Ez a legfontosabb célom. Nagy karrierterveim nincsenek, szeretem a munkámat. Ráadásul nálunk nincs két egyforma nap, nincs két egyforma feladat, mindig új kihívások vannak, és én ezt nagyon élvezem így, ahogy van. 

Dr. Szarvasházi Judit
főszerkesztő-gyógyszerész


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

10 tipp, hogy boldog légy!

2025. április 29.

A boldogságot legtöbbször valamilyen nagy változástól, külső tényezőtől, nem várt örömforrástól várjuk. Pedig az életben számos olyan dolog van, mely képes boldoggá tenni minket. Ezek nagy része pedig már most is része a mindennapjainknak - vagy könnyen azzá tehető - csak fel kell azt ismernünk, és megtanulnunk értékelni. Fedezd fel az élet mindennapi örömforrásait, és élvezd őket! Ne feledd, a boldogság elsősorban döntés kérdése.

1. Reggeli kényeztetés

Egy finom kávé vagy tea reggel csodákra képes.
Nem csak a testünket, hanem a lelkünket is feltölti energiával.
Engedd, hogy magával ragadjon ez az élmény. Tedd a mindennapjait részévé ezt az örömteli rituálét.
Kényeztesd magad!

2. Megjelenés

A megjelenés megtervezése számos nő számára jelent kihívást, miközben mások örömmel vetik bele magukat a feladatba.
Nézd át a ruhatáradat, válogass össze újabb és újabb darabokat, tanuld meg kombinálni őket.
Tanulmányozz divatblogokat, meríts belőlük inspirációt. Találd meg a számodra megfelelő stílus és színvilágot. Tervezd meg a megjelenésedet, leld örömödet egy-egy jól sikerült kompozícióban. Tapasztalataidat oszd meg másokkal is.

3. Esztétika

Nem csupán saját magunk, hanem a környezetünk díszítésében is örömünket lelhetjük. Nem csak a folyamat maga, hanem a végeredmény is szemet, és lelket gyönyörködtethető lehet.
Szép környezetben pedig a munka és a pihenés is sokkal jobban esik.
Ne sajnáljuk hát az időt rá! Ha utána olvasunk, kis fantáziával akár pénztárcabarát módon is újjávarázsolhatjuk a környezetünket. Leld benne örömöd!

4. Gasztronómia

A finom ízek, a jóízű beszélgetések, a társaságban elfogyasztott ételek, egy-egy új étterem, vagy kultúra konyhájába való betekintés mindig izgalmas és élvezetes időtöltést jelentenek.
Adózz a testi örömök ezen fajtájának időnként, fedezz fel új ételeket, recepteket, tapasztalj meg új élményeket, és oszd meg őket azokkal, akik közel állnak a szívedhez.
Ne feledd, a minőségi ételek nem csupán a testedet, hanem a lelkedet is táplálják!

Itt a tavasz, és a szemallergia is

2025. április 29.

A tavaszi napsütés sokak számára nem csak örömöt, hanem kellemetlenséget is hoz. A pollenszezon kezdetével milliók életét érinti a szemallergia. A pollenhelyzet súlyosbodik és egyre több ember életminőségét rontja. Az Alensa körképe szerint a szemallergia globális kihívást jelent, és a megoldás a megelőzésben rejlik.

Az allergia terjedése

Az allergének olyan külső anyagok, amelyek allergiás reakciót váltanak ki, a légzőrendszeren, emésztőrendszeren vagy a bőrön keresztül juthatnak a szervezetbe. Minden beteg egyedi küszöbértékkel rendelkezik, ami azt jelenti, hogy ugyanaz a mennyiségű allergén, ami az egyik személynél tolerálható, másoknál súlyos reakciót válthat ki. Az allergiás rhinitisben szenvedő betegek gyakran tapasztalnak szemtüneteket is, mint például viszketést, irritációt, kivörösödést vagy könnyezést, ezt allergiás kötőhártya-gyulladásnak is nevezzük. Az allergiás reakció a szemhéjat is érintheti, a területén duzzadás, börpír, víszketés és ritka esetekben ekcéma is megjelenhet. A szemallergia lehet szezonális – tarthat a tavaszi, őszi időszakban, amikor a pollenek koncentrációja magasabb a levegőben, vagy lehet állandó, ha az érintett szőr és por allergiában is szenved.

A pollen-allergiában szenvedők számának növekedése világszerte megfigyelhető, különösen a fejlett országokban és a városi környezetekben élők körében. Míg az Egyesült Államokban évente körülbelül 85 millió felnőtt szenved allergiás náthában, a helyzet világszinten egyre aggasztóbb.

Itthon sem jó a helyzet

Magyarország helyzete különösen aggasztó az allergiás megbetegedések szempontjából, ugyanis hazánk Európa egyik allergizálóbb területe a parlagfű tekintetében.  A probléma súlyosságát jól mutatja, hogy a magyar lakosság közel 25%-át érinti a parlagfű-allergia. A helyzet az ország déli részén a legsúlyosabb, ahol a szezonális allergiás rhinitisben szenvedő felnőtt betegek több mint 80%-ánál mutatható ki parlagfű-érzékenység a bőrtesztek során. A parlagfű térnyerése hazánkból indult, és innen kezdte meg térhódítását Közép- és Kelet-Európában. A probléma nem csak önmagában a parlagfű jelenlétében rejlik, hanem abban is, hogy az európai pollentérkép folyamatosan változik. Sokak számára egyes fűfajták, gyomnövények és csalánfélék virágai is allergizáló lehetnek.  Ezt befolyásolják olyan kulturális tényezők is, mint például új növényfajok, mint például a nyír-, a ciprus vagy a tölgyfák  betelepítése a városi parkokban, valamint a klímaváltozás hatásai. E miatt a magyar lakosságnak nem csak a parlagfűvel kell megküzdenie, hanem egy folyamatosan bővülő allergén-palettával is, ami még inkább próbára teszi az érzékeny szemeket és légutakat.

Emésztő gondok – A puffadás, és étrendi megoldásai

2025. április 28.

Mit tud a FODMAP étrend?


A FODMAP nem egy újabb divatdiéta, hanem orvosi bizonyítékokkal és klinikai vizsgálatokkal alátámasztott terápiás étrend, melyet az irritábilis bélszindróma (IBS) kezelésére dolgoztak ki az ausztráliai Monash Egyetemen.
Az alacsony FODMAP étrend az egyetlen bizonyítékokon alapuló és hatékony étrend az IBS kezelésében, melyet a hazai szakmai irányelv is egyértelműen javasol.
Irodalmi adatok szerint IBS-es betegeknél az alacsony FODMAP diéta hatására 74-86%-ban csökkenek az emésztőrendszeri tünetek.
A FODMAP étrend IBS-en kívül számos betegség gyomor-bélrendszeri tüneteinek enyhítésében is hatásosnak bizonyult, mint például gyulladásos bélbetegségek, SIBO, funkcionális diszpepszia, endometriosis és a hasfájós csecsemőknél (itt a szoptató édesanyának kell követnie az étrendet).
Az diéta betarthatósága szempontjából fontos, hogy helyettesítésen és nem kizáráson alapul, így például a magas FODMAP tartalmú alma helyett narancsot, míg a fokhagyma helyett metélőhagymát választhat a páciens.


Mi a puffadás? Miért puffadunk?


A puffadás szubjektív gáz-, nyomás- és teltségérzetet jelent, mely jelentkezet a has felső, középső vagy alsó részén. A páciensek gyakran úgy írják le ezt a jelenséget, hogy olyan „a hasam, mint egy lufi”, vagy „mintha várandós lennék”. (1)
Nem kell, hogy egyedül érezzük magunkat, ha érintettek vagyunk. A puffadás az átlag népesség 16-31%-ában fordul elő, az irritábilis bélszindrómában (IBS) szenvedőknél pedig ennél is magasabb arányban: 66-90%-ban. (Az IBS olyan emésztőrendszeri betegség, amikor nem mutatható ki szervi ok a beteg tünetei és a hasi fájdalom között.)
A puffadás kialakulását tekintve összetett jelenség, társulhat felszívódási zavarokhoz (pl.: tej- és a gyümölcscukor malabszorbcióhoz, amely túlzott hidrogéngáz termelődéssel jár) és egyéb betegségekhez. A puffadás gyakori túlsúly esetén, ilyenkor a megnövekedett hasűri nyomás is hozzájárul ehhez a tünethez.
Étrendi szempontból puffadáshoz vezethetnek a nehezen emészthető, túl zsíros élelmiszerek, ételek és az ún. erjedő szénhidrátok, FODMAP-ok amelyekről az alábbiakban lesz szó.


Mi a FODMAP?

A FODMAP egy mozaikszó, azoknak a szénhidráttípusoknak a kezdőbetűiből „olvadt össze”, amik kerülendők vagy csak kis mennyiségben fogyaszthatók. Ezek az ún. fermentábilis vagy „erjedő”, rosszul felszívódó szénhidrátok: Fermentable Oligosaccharides, Disaccharides, Monosaccharides And Polios. A FODMAP-ok közös tulajdonsága, hogy:


a bélben található baktériumok bontják, fermentálják ezeket a szénhidrátokat gázképződés közben – a folyamat puffadáshoz vezethet
extra vizet kötnek meg a bélben, ezzel magyarázhatók az IBS hasmenéses tünetei
az extra víz és gáz a bélfal feszüléséhez, kitágulásához vezet, ami – különösen az arra érzékeny egyéneknél – fájdalommal jár. (2, 3, 4)
fontos! az élelmiszerek, ételek többsége nem sorolható az abszolút tiltott vagy az abszolút javasolt kategóriába – mivel azok FODMAP tartalma az elfogyasztott mennyiségtől is függ. Bizonyos konyhatechnológiai eljárásokkal, pl.: áztatással csökkenthető a FODMAP-tartalom. (3, 5)