Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Januári fogadalom helyett újévi önbecsülés

Érdekességek2018. január 03.

Januártól olyan elválaszthatatlan az újévi fogadalom, mint a karácsonytól a beigli. Sokan pont úgy vannak a fogadalommal, mint a beiglivel. "Csak meg ne ártson!" "A nagymama beiglije utánozhatatlan, inkább én sem sütök." "Bárcsak lehetne kapni a boltban olyan finomat, amit én szeretek, akkor nem kéne nekem megsütnöm!"

Idén tilos az újévi fogadalom!
Valaki megkérdezte tőlem tegnap, hogy tettem-e újévi fogadalmat.

- Mindig szoktam, de idén nem.
- Hogyhogy?
- A fogadalomnak az a lényege, hogy önmagadnak állítasz egy célt, amihez abban az évben tartod magad. Mindig, amikor leirod az új év dátumát, eszedbe jut, hogy tartozol magadnak valamivel. Így megvan az emlékeztető is egész évben arra a bizonyos önmagadnak tett ígéretre. Az utóbbi pár évben még nem voltam olyan fegyelmezett, hogy újév nélkül is tudtam célt állítani magamnak. 


Tökéletes szerda
Lehet az egy sima, átlagos szerdai nap is, amikor megígérsz önmagadnak valamit és tudatosan figyelsz arra, hogy be is tartsd. Az újév csak emlékeztetőül szolgál számodra. Miért ne készíthetnél te magad emlékeztetőket a lakásod különböző pontjaira, vagy a határidőnaplódba, vagy a kocsidba? Az olyan emlékeztető, bátorító, amit csak te tudsz, hogy mit jelent. Az újévi fogadalom nem más, mint önmagadnak tett ígéret, cél, döntés a változtatásra. 

- Igen, de sokan nem tesznek újévi fogadalmat, mert tudják, hogy úgyse tartják be.
- Igen, és erről sokat írtam a Férfi a férfi? c. könyvemben.  


Bízz magadban, hogy bízzanak benned!
„Ha nem vagy elszámoltatható magad felé - ami önuralmat feltételez -, ne várd, hogy bízni fognak benned mások.” … „Ha nem tartod be az ígéretedet, ezzel azt az üzenetet küldöd felém, hogy nem érdekel, mit beszéltünk meg, nem ér a szavad semmit, nem számíthatok rád, nem bízhatok a szavadban. Ez persze csak a felém küldött üzenet. És ebben emiatt az a jó, hogy én dönthetem el, mit kezdek vele. Foglalkozom-e vele, vagy sem, az már rajtam múlik. Viszont kialakítasz bennem egy képet magadról, amit utána dupla munka helyretenni. Önmagad felé viszont sokkal rosszabb üzenetet küldesz: bebizonyítod önmagadnak, hogy nem számít mit mondasz, azt nem tartod be, ez aláássa az önbecsülésedet, következésképpen az énképedet. Ezáltal nem hiszed el magadnak, hogy érnek valamit az önmagadnak tett ígéreteid, nem bízol magadban, hogy amit kitűztél, el tudod érni, mert labilis az alapod.” ... „Így egy véget nem érő csapdában találod magad, és nem tudod, miért nem keveredsz ki belőle, és arról meg végképp fogalmad sincs, ki a csuda lökött bele?!”
/részlet a Férfi a férfi? c. könyvből/ 

Újévi önbecsülés
Az önmagadnak tett ígéretekkel tudod a leghatékonyabban felépíteni és megépíteni tartós bázissá az önbizalmadat és az önbecsülésedet. Pofonegyszerű az egész: csak ki kell tűznöd egy célt, azt le kell bontani apró lépésekre, ki kell dolgozni az akciótervet, és azt a napi teendőid közé be kell illeszteni.

Ha ilyen egyszerű, hogyhogy nem csinálják meg az emberek?
Az emberek szeretnek a kisebb ellenállás irányába menni, és ha egy mód van rá, jobban motiválja őket a kényelem, mint a változás. Hiszen a változás kikerülés a komfort-zónádból. Az pedig rettenetesen kényelmetlen. Azért nem fogynak le az emberek, mert csak az étrendjükön változtatnak, nem pedig az életmódjukon. Azért maradnak benne egy boldogtalan kapcsolatban, mert a boldogságért tenni kell. De mivel nem tudják, mit kéne tenni, megmaradnak abban a kényelmi szintben. Csak az élet olyan, hogy időnként jól megbombáz néhány problémával és ezzel sarkall arra, hogy lépj előre a változás területén, mert ha nem, csak mélyebbre süllyedsz.  

A beiglin kívül és a bécsi újévi koncerten kívül remélem, mással is töltötted a napodat január elsején. Ha nem, még nem késő, előtted az esztendő!


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

Meglepő felfedezés: az oxigén és a baktériumok kapcsolata régebbi, mint hittük

2025. május 03.



A múlt eseményeinek feltárása gyakran ugyanolyan kihívást jelent, mint a jövő előrejelzése. Különösen igaz ez a távoli múlt vizsgálatára, például annak megértésére, hogyan alkalmazkodott az élet a Föld drasztikus változásaihoz, mint amilyen a légkör oxigéntartalmának jelentős növekedése volt. A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont (HUN-REN ÖK) kutatói azonban különleges megállapítást tettek az évmilliárdokkal ezelőtt élő baktériumokkal kapcsolatban.

A Science folyóiratban megjelent friss kutatásban egy nemzetközi kutatócsoport látványos részletességgel tárta fel, hogyan fejlődtek a baktériumok, és hogyan alkalmazkodtak az oxigénhez az évmilliárdok során.

A kutatás célja kettős volt: egyrészt szerették volna pontosan megállapítani, mikor alakultak ki a baktériumok főbb csoportjai, másrészt rekonstruálni, hogyan alakult ki és terjedt el a baktériumoknál az oxigén-használat képessége. Ehhez a kutatók a mintegy 2,33 milliárd éve bekövetkezett Nagy Oxidációs Eseményt (GOE) vették viszonyítási alapként, amely a cianobaktériumok fotoszintézisének hatására drasztikusan megnövelte a légköri oxigén mennyiségét.

A kevés fosszília miatt korábban nehezen datálható folyamatot a kutatók geológiai és genetikai adatok együttes elemzésével vizsgálták. Gépi tanulás segítségével pedig azonosították az ősi aerob baktériumokat, majd bayesi statisztikai módszerekkel becsülték meg megjelenésük idejét, feltételezve, hogy ezek az oxigént hasznosító baktériumok a GOE után alakultak ki.

A tej

2025. május 03.



III. rész: Tévhitek a tejről


Pasztőrözés során elvesznek a tejből a fontos tápanyagok. Ez nem igaz!
Ezzel szemben tény, hogy az ásványianyag-tartalom az UHT hőkezelés során gyakorlatilag változatlan marad, s átlagosan legfeljebb 10% vitamintartalom vész el. Mindemellett a tejet nem C-vitamin-, hanem fehérje-, ásványianyag-, kalcium– és D-vitamin-tartalma miatt kell fogyasztani.
A boltban kapható tejet vízzel hígítják. Ez nem igaz!
Ezzel szemben tény, hogy a tejet nem hígítják vízzel. Az Európai Tanács 2007-es rendelete szerint „a »tej« szó kizárólag az egy vagy több fejésből nyert rendes tőgyváladékot jelenti, az ahhoz történő hozzáadás vagy abból történő kivonás nélkül”. Ezzel összefüggésben a Magyar Élelmiszerkönyv rendelkezése alapján csak arra a termékre lehet ráírni, hogy „tej”, ami kizárólag tejet tartalmaz és semmi mást.
Az UHT tejben több az E betűvel jelzett, nem természetes anyag. Ez nem igaz!
Ezzel szemben tény, hogy az UHT tej nem tartalmaz adalékanyagot. A tej az UHT (Ultra High Temperature Treated) hőkezelésének és a speciális csomagolásnak köszönheti a tartósságát. Ez az eljárás minden baktériumot kiölt a tejből, a 6 rétegű csomagolás pedig megakadályozza, hogy a tej fénnyel és levegővel érintkezzen, ezért nincs szükség tartósítószerre.
Az UHT tej tejpor és víz keveréke. Ez nem igaz!
Ezzel szemben tény, hogy az UHT tej kizárólag friss tejből készül. Ez csak UHT hőkezelésen megy keresztül, és aszeptikus (csíramentes) körülmények között aszeptikus csomagolóanyagba kerül, mely hosszú ideig (3–6 hónapig) megőrzi a tej minőségét.

A lapocka fájdalom komplex kezelése: Több mint egy masszírozásra váró izomcsomó

2025. május 02.



A lapocka környéki fájdalom gyakori panasz, amely sokak életminőségét befolyásolja jelentősen. Míg az érintettek többsége azonnali megoldásként egy gyors masszázsban keresi az enyhülést, a szakemberek szerint a probléma gyakran összetettebb, és tartós eredményt csak a fájdalom valódi okainak feltárásával érhetünk el.

A tünetek mögött meghúzódó komplex okok

A lapocka körüli fájdalom diagnosztizálása és kezelése különösen kihívást jelenthet, mivel a fájdalom forrása gyakran nem ott van, ahol a tüneteket érezzük. Ráadásul számos különböző ok állhat a háttérben, amelyek tünetei nagyon hasonlóak lehetnek.

A leggyakoribb kiváltó okok között szerepelnek:


A Cloward-zónák: A kutatások szerint a gerincoszlop nyaki szakaszánál kilépő idegek elágazási pontjainál található területek, ahová a fájdalom kisugározhat. Ez magyarázza, miért érezhetünk fájdalmat a lapockánknál, amikor valójában a probléma forrása a nyaki gerinc környékén keresendő.