Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Ismerkedés az érzelmi világunkkal – Érzelmi intelligencia fejlesztése otthon

Érdekességek2025. január 28.

Bár az értelmi képességeket, az IQ-t sokat méltatják, úgy tűnik, hogy az érzelmi intelligencia, azaz az EQ még nagyobb szerepet játszhat az élet fontos területein való sikerességben, pl. a tanulmányok, a munka és a kapcsolatok területén.

Fotó: davizro © 123RF.comBármilyen életszakaszban is vagyunk, érdemes az érzelmi intelligenciánk fejlesztésére áldozni, merthogy az EQ bármilyen korban fejleszthető. Mégis, hogyan fejleszthetjük érzelmi intelligenciánkat? Mit tehetünk akár otthonunk kényelmében azért, hogy jobban megértsük magunkat és másokat, és ezáltal könnyebben navigáljunk az életben?

Az érzelmi intelligencia a saját magunk és mások érzéseinek megértése.

Személyen belüli intelligencia

Nézzük először az intraperszonális, azaz a személyen belüli intelligencia fejlesztését. Ez takarja annak a képességét, hogy saját érzéseinket tudatosan felismerjük és kezeljük. Nem nehéz megérteni, hogyan segíti ez a mindennapi életünket. Szokták mondani, hogy az érzések a lélek „iránytűi”: aki tehát jól tudja, hogy mit érez, merre mutat az iránytű, könnyebben tájékozódik saját belső világában. Ehhez jó, ha párosul annak a képessége, hogy ezeket az érzéseket, melyek néha nehezek és összetettek, még kezelni is tudja. Ezáltal stabilabb lehet akár a személyes, akár a munkakapcsolataiban. Van, akinek ez könnyebben megy, és van, akinek nehezebben.

Érdemes lehet a következő gyakorlattal kezdeni.


Hogy viszonyul egymáshoz az, ahogyan mi érezzük magunkat, és ahogyan mások látnak minket? Vajon akkor is derűsnek és gondtalannak tűnünk, amikor valójában mi gondterheltséget és szorongást élünk meg? Vagy amikor azt gondoljuk, hogy árad rólunk a hála és a szeretet, abból vajmi keveset venni észre külső szemlélőként? Természetes, ha pl. a munkahelyünkön vagy idegen emberek számára nem akarunk megmutatni magunkból bizonyos érzéseket. Azon már viszont érdemes lehet elgondolkodni, ha azok az érzések sem jutnak el a fogadó félhez, amelyeket kommunikálni szeretnénk.

Ismerkedjünk az érzéseinkkel, hogy jobban tájékozódjunk a belső világunk útjain!

Langer Viola

pszichológus

www.nyugizona.hu


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Apa csak egy van

2025. július 04.



A PSA vizsgálat fontossága

A prosztatarák korai felismerésének leghatékonyabb eszköze a PSA (prosztata specifikus antigén) szint mérése a vérből. A PSA ugyan nem „rák-specifikus”, azaz az emelkedett szintje nem jelenti a rák diagnózisát, de mindenképp felhívja a figyelmet a daganat előfordulásának veszélyére, és további vizsgálatot, szövettani mintavételt tehet indokolttá. A PSA-t egyénre szabottan kell értékelnie a szakorvosnak: a megítélése függ a beteg életkorától, a prosztata nagyságától.

A „szervre lokalizált prosztatarák” (amikor a tumor nem terjed túl a szerv határain, nem ad áttétet nyirokcsomókba vagy távoli szervekbe) jó eséllyel gyógyítható és a beteg további életkilátásai megegyeznek a vele azonos korú és egészségi állapotú férfiakéval.

Szeretnénk kiemelten felhívni a figyelmet a szűrések fontosságára és a megelőzésre, mivel a prosztata rák tünetet csak a késői stádiumban mutat, ugyanakkor idejében felfedezve a legtöbb esetben teljes sikerrel gyógyítható!

Hogyan kell használni a fényvédő termékeket?

2025. július 03.



A fényvédő termékek teljes mértékben csak akkor hatékonyak, ha megfelelő mennyiségben és időközben alkalmazzák őket.

Az átlagos testméretű felnőttek teljes testfelületének védelméhez kb. hat teáskanálnyi (kb. 35 ml) mennyiségnek megfelelő fényvédő készítmény szükséges. Ajánlatos már a napozás, napon tartózkodás előtt 20 perccel bekenni a bőrt, és ezt kétóránként megismételni.

Fürdés, erős izzadás után is ismételni szükséges a bőr lekenését. Egy átlagos flakonnyi fényvédő készítmény tehát 1-2 nap alatt elfogy. Ha ennél tovább kitart, akkor valami helytelen volt az alkalmazás során.

Sokan a tartós napozás helyett megszakításokkal napoznak, mert így vélik elkerülni a tartós sugárzás hatását. A rossz hír az, hogy az ultraviola sugárzás hatása felhalmozódik (kumulálódik) a nap folyamán, tehát a napozásra szánt összidő ne legyen több fél–egy óránál.

Nem múlik a nyakmerevség? Fontos az orvosi kivizsgálás

2025. július 03.



A nyaki merevség általában egy egyszerű „elalvás” miatt alakul ki, de ha az állapot tartósan fennáll, az jelentősen rányomja a bélyegét a hétköznapokra, különösen, ha más tünetek, például váll- vagy fejfájás is társulnak mellé. Dr. Csengei Gábor PhD, a Fájdalomközpont – Prima Medica reumatológusa azokra a jelekre hívta fel a figyelmet, amelyekkel orvoshoz kell fordulni.

A merev nyak az autóvezetésben is akadályozhat

A nyakmerevség jellegzetes tünete a fájdalom és nyak mozgatásának nehézsége, amely főként a fej oldalra fordításkor jelentkezik. Néha a nyak olyan merevvé válhat, hogy csak a teljes test elfordításával tudunk oldalra nézni. Igen gyakran jelentkezik ez a panasz reggel, felkelés után, ám egyes esetekben egész nap fennmarad a merevség. Máskor konkrét mozdulathoz köthető a fájdalom, amikor mintegy „meghúzzuk” a nyakunkat. Elképzelhető, hogy a nyaki probléma az oka a fejfájásnak, váll- és karfájdalomnak is.
– A nyaki merevséggel járó fájdalom az egészen enyhétől a komoly, éles, kínzó érzésig terjedhet. Különösen oldalra fordításnál nyilallhat bele a fájdalom a testrészbe, ami adott esetben lehetetlenné teszi az olyan mindennapos tevékenységeket, mint például az autóvezetés.

Izomfeszülés és gerincprobléma is okozhatja


A nyakmerevség leggyakoribb oka a rándulás. Különösen a lapockaemelő izom hajlamos a sérülésre, amely összekapcsolja a nyaki gerincet a vállal. Ez az izom számos, hétköznapi tevékenység során megrándulhat, terhelődhet. Ilyen lehet például a rossz pozícióban történő alvás, a sportsérülés, amikor hirtelen behatásra oldalra csapódik a fej, vagy éppen a tartós, helytelen nyakpozíció, jellemzően számítógép- vagy mobiltelefon-használat kapcsán. Az is gyakori eset, hogy a tartós stressz miatti izomfeszültség okozza a nyak merevségét is – foglalja össze a tudnivalókat Csengei doktor.