Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Imposztor szindróma: hogyan győzzük le? 2. rész

Érdekességek2022. december 05.

Fotó: pixabay.com

Az a benyomásunk, hogy sikereink a véletlennek vagy a kedvező körülményeknek köszönhetők, és nem tettük értük semmit? Akkor bizonyára ennek a tünetegyüttesnek az áldozatai vagyunk, és nincs kellő önbizalmunk. A kilábaláskor alapszabály, hogy helyezzünk hangsúlyt erősségeinkre, mert azok tudatosítása javítja az önértékelést.

Gyakorlat: Nyugodt estéken vagy hétvégeken szakítsunk időt az alábbi 3 kérdés megválaszolására, hogy ismerjük fel valós értékeinket.

– Miben vagyok főként tehetséges; ezt mostanában mikor bizonyítottam?
– Ilyen esetekben, mi tesz engem egyedivé?
– Melyek voltak a legutóbbi, kiemelkedő sikereim? Hozzuk kapcsolatba őket specifikus képességeinkkel.

Ebben segíthet, ha pl. telefonálunk  néhány jó barátunknak, ismerősünknek akiknek adunk a véleményére, hogy mondják el 3 kvalitásunkat, melyről elismeréssel szólnak.  Ezután értékeljük a visszajelzéseket, hogy érezzük, milyen hatást gyakorol ránk az elismerés. Emellett vizsgáljuk meg, hogy a hozzánk közel állók véleménye egyezik-e a sajátmagunkról alkotott képpel, és vonjuk le a tanulságokat.

Ne utasítsuk el a dicséretet, a hamis szerénység a büszkeség egy formája lehet. Fogadjuk el jó szívvel, amit hallottunk barátainktól, és ne felejtsük el megköszönni…

Merjünk szabadon beszélni tüneteinkről ezekkel a megbízható emberekkel. Ez lehetővé teszi számunkra, hogy könnyítsünk a betegség okozta terhen, és  hiedelmeinktől is segít megszabadulni.


Amikor a perfekcionizmus szab gátat

Nehezen elérhető célokat tűzünk ki magunk elé, hajlamosak vagyunk túl magasra tenni a lécet, és a tökéletességre való törekvésünk miatt kudarcot vallunk? Ha nem érjük el a célunkat, bűntudatot érzünk? Ez esetben a magunkkal való elégedetlenség miatt érzett szorongás arra is késztethet, hogy függővé váljunk mások véleményétől. A megoldás abban rejlik, hogy önmagunkat „eddzük”. Annak érdekében, hogy a perfekcionizmusunk okozta elégedetlenség helyébe megnyugvás, kiegyensúlyozott lelkiállapot lépjen.

Gyakorlat: Este, az ágyban, elalvás előtt csukjuk be a szemünket, és összpontosítsunk a légzésünkre, anélkül, hogy azt módosítanánk. Belégzéskor érezzük, amint elönt minket a nyugalom, kilégzéskor pedig azt, hogy elűzzük szorongásainkat és bosszúságainkat. Ezután gondoljunk egyik múltbéli sikerünkre, egyéb, jó teljesítményünkre, azok akár kisebbek, akár jelentősebbek voltak. Vizualizáljuk a sikert: képzeljük magunk elé annak apró részleteit is. Érezzük, hogy teljes mértékben eltölt minket a jó teljesítmény pozitív érzése. 

Ezen pozitív érzés rögzítése érdekében halkan ismételjük magunkban: „rátermett vagyok, és ezt bebizonyítottam’”, „biztos vagyok magamban, és nem félek a kudarctól”. „nyomásgyakorlás nélkül cselekszem, a mások ítéletétől való félelem nélkül”, „túl nagy ​célok kitűzése nélkül sikerül megvalósítanom magamat, nincs szükségem perfekcionizmusra”.

Aludjunk el ezzel a gyakorlattal a fejünkben, valamint az általa okozott elégedettség érzésével. Ismételjük ezt a gyakorlatot több, egymást követő estén. Lassankén érezni fogjuk önbizalmunk növekedését is.

A PSZICHOLÓGUS VÁLASZOL

Hogyan érezzük magunkat, ha imposztor szindrómában szenvedünk?

A leggyakrabban érdemtelennek az élet pozitív jelenségeire, és általában a közösség vagy a család által elutasítottnak. Méltatlannak is érezhetjük magunkat, amikor úgy gondoljuk, hogy öntudatlanul is társadalmi vagy kulturális szabályokat sértettünk meg (ilyen lehet, ha pl. magasabb végzettségű emberrel vagyunk párkapcsolatban, míg mi nem végeztünk felsőbb iskolát).  Végül az alkalmatlanság, hozzá nem értés érzésével is küzdhetünk, elsősorban a munkánkban. Ennek során úgy vélhetjük, hogy nem megfelelő pl. a diplománk, nincs jó referenciánk vagy elegendő tapasztalatunk az adott területen.

Mit tehetünk még, hogy kikerüljünk belőle?

Hosszú munkát jelent, ha át kívánjuk értékelni mindazt, amit magunkról gondolunk és (tévesen) hiszünk. Elsődleges, hogy javítsunk önképünkön, és legyünk tisztában képességeinkkel. Az önhipnózis pl. érdekes kísérlet lehet arra nézve, hogy új gondolatokat rögzítsünk magunkban. De valószínűleg csak akkor járunk sikerrel, ha mindennap gyakoroljuk, legalább három héten át. Napközben többször is mondogathatjuk magunkban az olyan mantrát, mint pl. „méltó vagyok a családomra”, vagy „értek a munkámhoz – mindig jelen időben és igenlően. Mindezt lehet társítani emlékekkel vagy cselekvésekkel, melyek igazolják törekvésünket.

Igénybe vehetjük a terápiás lehetőségeket is. Gyakran a terápia keretében veszi észre a beteg, hogy a fékek és félelmek összefüggnek ezzel a szindrómával – mondja a pszichológus. Amellett elengedhetetlen a konzultáció a szakemberrel, ha érzelmeinket érinti a probléma, pl. úgy érezzük, hogy nem vagyunk méltók arra, hogy szeressenek minket,  ami jelentős  nehézségeket von maga után számos téren,.de főként a  párkapcsolatban.

MINI TESZT

Gyakran az az érzése, hogy nincs a megfelelő helyen?   IGEN   NEM
Minden egyes munkán többet dolgozik, mint a kollégái?  IGEN   NEM
Munkája mindig úgy érzi, hogy nem tett eleget az elvárásoknak? IGEN   NEM
Nehezen fogadja el az elismerést, zavarban van tőle?  IGEN   NEM
Úgy gondolja, hogy a kollégái jobbak önnél szakmailag?   IGEN  NEM
Ön inkább szorongó alkat?    IGEN   NEM

Ha többségében van az IGEN válasza, akkor ön érintett az imposztor szindrómában.


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Tartogatott vizelet és hüvelyszárazság is hajlamosíthat hólyaghurutra

2025. június 24.



Sokan úgy kapcsolják össze az úgynevezett felfázást a hideggel, hogy úgy vélik, a hideg vízben való tartózkodás vagy akár egy hideg kövön ülés okozza a kínzó tüneteiket. Holott a hólyaghurutot vagy cisztitiszt valójában baktériumok okozzák, bár ténylegesen van néhány hajlamosító tényező, amelyeket érdemes ismerni. Ezeket mutatta be dr. Bajor Gábor, az Urológiai Központ – Prima Medica urológusa.

Mi okozza valójában a hólyaghurutot?

A közkeletű, téves megnevezéssel felfázásnak nevezett cisztitiszt általában olyan baktériumok okozzák, amelyek normálisan is jelen vannak a vastagbélben, és szükség is van rájuk. Azonban, ha a húgyutakba kerülnek és elszaporodnak, ott már kórokozókká válhatnak és nagyon fájdalmas hólyaghurutot hozhatnak létre. Az egyik leggyakoribb ilyen kórokozó az Echerichia coli (E. coli.) baktérium. De miért juthat be egy alapvetően bélben tartózkodó baktérium a húgyutakba és miért fenyegeti ez a veszély erősebben a nőket?


Több hajlamosító tényező hozzájárulhat ahhoz, hogy a bélbaktériumok a húgyutakba juthassanak, és ott elszaporodva betegséget okozzanak. A nőknek alapvetően rövidebb a húgycsöve, ami azt jelenti, hogy a baktériumoknak kevesebbet kell utaznia, hogy elérjék a húgyhólyagot, valamint a húgycső alsó harmada folyamatosan ki van téve a hüvelyből és a végbélből származó kórokozókkal való találkozásnak – ismerteti Bajor doktor. – Ezen kívül sok nő úgy tapasztalhatja, hogy szexuális aktus után jelennek meg a tünetek, és ebből tévesen arra következtethetnek, hogy esetleg nemi betegségről van szó. Holott csak az történik, hogy a nemi élettel járó mechanikai behatás elősegítheti a kórokozók bejutását a hólyagba a rövid húgycsövön keresztül. Vagyis bár az intenzív szexuális élet és gyakori partnerváltás hajlamosíthat a húgyúti fertőzésekre, azok önmagukban nem tartoznak az STD kategóriába.

Akár génszerkesztési technológiával is kezelhetnek egy ritka betegséget

2025. június 24.



A legújabb gyógyszerfejlesztéseknek köszönhetően az örökletes angioödéma, ez a nem egyszer életveszélyes állapottal járó ritka betegség akár már a közeljövőben génszerkesztési technológiával is kezelhetővé válik – mondja dr. Farkas Henriette, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászai és Hematológiai Klinika egyetemi tanára, az Országos Angioödéma Referencia és Kiválósági Központ vezetője.

Az örökletes angioödéma (Hereditary Angioedema – HAE/HANO) egy ritka betegség, ami olyan ödémás rohamokat képes okozni, amelyek életveszélyes állapotot is előidézhetnek. Az ödéma jelentkezhet kézen, lábon, arcon és a gégében, ez utóbbi fulladáshoz vezethet.

Milyen tünetekkel kell mindenképpen nőgyógyászhoz fordulni?

2025. június 23.



Egy nőnek nagyon fontos figyelnie a teste jelzéseit, és tudnia azt, mi az, ami szokásosnak, normálisnak tekinthető, és mi az, ami figyelmeztető jelnek számít, és amit mindenképpen látnia kell nőgyógyásznak is. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ – Prima Medica szülész-nőgyógyásza, a daganatos nőgyógyászati kórképek specialistája azokra a tünetekre hívta fel a figyelmet, amelyek akár (természetesen korántsem minden esetben) daganatos megbetegedésre utalhatnak, és amelyek ellenőrzése elengedhetetlenül fontos. 

A nőgyógyászati daganatok tünetei változatosak lehetnek

A nőgyógyászati jellegű daganatok – így a méhtest-, méhnyak-, petefészek-, hüvely-, szeméremtestrák – tünetei nem azonosak mindenkinél, hiszen részben az egyes típusok is különböző tüneteket adhatnak, részben pedig minden szervezet eltérően reagálhat. Mindazonáltal vannak olyan, a legtöbb esetben megjelenő panaszok, jelek, amelyek feltétlenül nőgyógyászati kivizsgálásra szorulnak. Ezek az alábbiak:  
– Rendellenes hüvelyi vérzés vagy folyás szinte minden nőgyógyászati daganat tünete lehet.
– Túl gyorsan kialakuló teltségérzet vagy étkezési nehézség, puffadás, alhasi- és/vagy derékfájdalom gyakori tünet petefészekrák esetén.
– Medencei fájdalom vagy nyomás szintén utalhat petefészek- és méhtestdaganatra.
– Gyakori, sürgető vizelési inger és/vagy szorulás jelezheti a petefészek- és hüvelyi daganat jelenlétét.
– Ha viszketés, égő érzés, fájdalom, érzékenység tapasztalható a szeméremtestben, vagy megváltozik a bőrszín vagy a bőrfelszín – sebek, hegek jelennek meg – az a szeméremtestrák tünete is lehet.