Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Így segíthetnek a legújabb trendek, hogy ne legyen rémálom az alvás

Érdekességek2025. április 23.

Az alvás létfontosságú szerepet játszik testi és lelki egészségünk megőrzésében, ám egyre több magyar küzd alvásproblémákkal, köztük már tíz év körüli gyerekek is. Ráadásul még a nemzetközi átlagnál is rosszabbul alszunk: a felmérések szerint a magyar lakosság 60 százaléka tapasztal rendszeres alvászavart, mintegy minden harmadik ember (29%) pedig krónikus álmatlansággal él. Ez a tendencia súlyos következményekkel járhat, hiszen a nem megfelelő alvás növeli a szívbetegségek, a depresszió és a cukorbetegség kialakulásának esélyét. Az alvás világnapja alkalmából a Budai Egészségközpont alvásszakértő orvosa, dr. Várdi Katalin bemutatja a pihentető alvást elősegítő, legújabb trendeket.

Fotó: bialasiewicz © 123RF.com„Egészségügyi szempontból az alvás minősége legalább annyira fontos, mint a mennyisége – különösen a gyerekek esetében, akiknél az alvás jelentős hatással van a mentális, fizikai és érzelmi fejlődésre. Ennek ellenére sokan még mindig alábecsülik a rossz alvás életminőségre gyakorolt negatív hatását, például azt, hogy a gyakori ébredésekkel járó kialvatlanság mennyire megy a napi teljesítőképesség rovására, a lehetséges egészségügyi kockázatokról nem is beszélve. Ezt alátámasztja, hogy a kutatások alapján Magyarországon az elmúlt években folyamatosan nő az egyre kevesebbet és egyre rosszabbul alvók aránya és mindez egyre fiatalabb korban okoz problémát. Ennek hátterében főként a fokozott stressz, a pandémia óta egyre többeket érintő szorongás, depresszió, továbbá a szinte egész napos képernyőhasználat, a helytelen matrac- és/vagy párnaválasztás és esti rutin áll” – figyelmeztet dr. Várdi Katalin, a Budai Egészségközpont szomnológusa.

Az alváskutatások eredményei alapján a magyarok leggyakrabban olyan alvászavarokkal küzdenek, mint az elalvási vagy éppen felkelési nehézségek, a gyakori éjszakai ébredések, horkolás, alvási apnoé (légzéskimaradás) és rémálmok. Az alvásminőség romlása rövid és hosszú távon is okozhat egészségügyi gondokat, mind fizikai, mentális és érzelmi szinten. Ilyen következmény lehet például a szív- és érrendszeri betegségek kialakulása (magas vérnyomás, stroke, szívritmuszavar), az elhízás, emésztési problémák és cukorbetegség kialakulása, az immunrendszer legyengülése. A kialvatlanság következtében fokozott nappali fáradtság, figyelemzavar, memória- és tanulási zavarok, valamint hangulatingadozás léphet fel, ami hosszú távon akár depresszióhoz is vezethet. Szintén hosszú távú következmény lehet a demencia vagy a korai halálozás. Az alváshiány emellett gyakori mikroalvásokat eredményezhet, amelyek különösen veszélyesek vezetés vagy gépek kezelése közben.


Az alábbi trendek és megoldások segíthetnek abban, hogy javítsuk alvásunk minőségét:

  1. Okoseszközök és alváskövetők
    Egyre többen használnak okoseszközöket, például okosórákat és okosgyűrűket, az alvás monitorozására, amelyek a fejlett érzékelőknek és a mesterséges intelligencia algoritmusoknak köszönhetően egyre pontosabban mérik és elemezik az alvás minőségét, beleértve az alvási fázisokat, a horkolást és az egyéb alvási paramétereket. Ezáltal személyre szabott tanácsokat adhatnak az alvás javítására. „A tudatosabb alváshigiénia kialakításában hatékony segítséget nyújtanak ezek az eszközök. Fontos azonban, hogy ne okozzanak extra stresszt, hanem motiváljanak a pihenés javítására” – hangsúlyozza dr. Várdi Katalin.
  2. Alvást segítő eszközök, applikációk
    Ezek az eszközök és mobilapplikációk általában relaxáló hangokat, vezetett meditációkat vagy alvásidőzítő funkciókat kínálnak a könnyebb elalváshoz. Ilyen például a tibetihangtál-szimulátor vagy a fehérzajkészülék is. Az alkalmazások a személyes alvásproblémákra szabott megoldásokat nyújtanak, így elősegítik az ideális alvási rutin kialakítását.
  3. Intelligens alvási környezet
    Az okosotthon megoldások részeként az intelligens hálószobák automatikusan szabályozzák a hőmérsékletet, a páratartalmat, a világítást és a zajszintet, optimalizálva ezzel az alváskörnyezetet. Ezek a rendszerek folyamatosan alkalmazkodnak az egyéni igényekhez, mellyel fokozzák a komfortérzetet és az alvásminőséget.
  4. Alvásterápiás fények és aromaterápia
    A környezetünket akkor is finomhangolhatjuk, ha nem okosotthonban élünk. Például speciális fényforrások (lágy, vöröses árnyalatú fények) vagy aromaterápiás illóolajok (pl. levendula, kamilla) alkalmazása jelentősen hozzájárulhat az alvásminőség javításához. „Az alvásterápiás fények elősegítik a melatonin termelődését, ezáltal segítik a szervezet természetes alvás-ébrenlét ciklusának helyreállítását” – hangsúlyozza a szomnológus.
  5. Okosmatracok, -paplanok és -párnák
    Ma már léteznek olyan matracok, amelyek valós időben állítják a keménységet az optimális alváspozíció érdekében.
    Emellett az okospaplanok és okospárnák innovatív megoldásokat kínálva biztosítják a kellemes alvást, a személyre szabott kényelem és a technológia kombinációjával. Az okospaplanok beépített hőmérséklet-szabályozással és alvásfigyelő szenzorokkal optimalizálják az alvási környezetet, levegő keringetéssel képesek eltávolítani az izzadságot, és néhány modell még önmagát is képes bevetni egy légbefúvó rendszer segítségével. Az okospárnák fejlett szenzorokkal követik a fejmozgást az éjszaka folyamán, ami segíthet az alvási minták elemzésében és javításában. Bizonyos okospárnák a horkolást is tudják érzékelni, majd finom mozgásokkal vagy rezgéssel módosítják a fej helyzetét, hogy csökkentsék vagy megszüntessék a problémát, illetve akár fel is tudnak ébreszteni, a legmegfelelőbb alvási ciklusban.
  6. Súlyozott takaró használata
    Amennyiben nem rendelkezünk okos ágyneművel, a súlyozott takaró is hatékony megoldás lehet akkor, ha szorongás vagy nyugtalanság miatt nehezen alszunk el. Ez mélynyomásos stimulációval segít csökkenteni a stresszt és a szorongást, ezáltal mélyebb és pihentetőbb alvást biztosít.
  7. Szájtapaszok
    Az alvásminőséget javító és horkolást csökkentő eszközök között a szájtapaszok is egyre népszerűbbek. Ezek az ajkak összezárásával elősegítik az orron keresztüli és ezáltal az optimális légzést alvás közben, ami egyúttal csökkenti a horkolást, aminek az egyik fő oka a szájlégzés. Emellett az alvási apnoé tüneteit is enyhítheti, megakadályozza a nyálkahártya kiszáradását és ezáltal csökkenti a fogszuvasodás és fogínybetegségek kockázatát is. Fontos tudni azonban, hogy orrdugulás esetén légzési nehézségeket okozhat és súlyos alvási apnoénál nem hatékony, ezért érdemes mérlegelni a használatát, illetve kezdetben napközben gyakorolni azt. Javasolt hipoallergén, bőrbarát anyagból készült tapaszt választani, mivel az arra érzékenyeknél bőrirritációt válthat ki.
  8. Relaxációs technikák és mindfulness
    Népszerű trend a különféle relaxációs módszerek, például a mindfulness vagy légzőgyakorlatok alkalmazása. Ezek segítenek az idegrendszer megnyugtatásában és az alvást zavaró szorongás csökkentésében. „A mindfulness alapú stresszcsökkentés bizonyítottan segíti az elalvást és csökkenti az éjszakai felébredések számát, ezáltal javítva a pihenés minőségét” – mondja a szakértő.
  9. Alvástréning programok
    A speciális, szakemberek által vezetett alvástréningek strukturált segítséget nyújtanak az alvászavarok kezelésére, egyéni vagy csoportos formában. Ezek a programok általában több hetes időtartamot ölelnek fel, és fokozatosan segítenek javítani az alvási szokásokon és a minőségen. Célzottan javítják az alváshoz való viszonyunkat, hatékonyan kezelve a krónikus alvásproblémákat.
  10. Sleepcation, azaz alvásfókuszú nyaralás és „alvásválás”
    A sleepcation egy olyan új utazási trend, melynek lényege, hogy a nyaralás során kifejezetten a pihentető alvásra és regenerációra helyezik a hangsúlyt, például különleges alvásterápiás szállodákban. Ez a trend része az idén egyre népszerűbbé váló „alvásturizmus” mozgalomnak, amely során az emberek kifejezetten azért utaznak el valahová, hogy jobban aludjanak. „Az ilyen pihenések segítenek újratanulni az egészséges alvási szokásokat, és feltöltik az embert energiával” – vélekedik a Budai Egészségközpont szakértője. A másik, utazások során népszerűvé váló trend az „alvásválás”, ami annyit tesz, hogy a párok külön ágyban vagy szobában alszanak az utazások során a jobb alvásminőség érdekében.

Bármilyen módszerre, eszközre is esküszünk, a szakértő tanácsa szerint hosszú távon az alvással kapcsolatos tudatosság kialakítása a kulcs: „Fontos, hogy mindenki megtalálja a saját igényeinek legmegfelelőbb módszereket, és fenntartható szokásokat alakítson ki az egészséges alvás érdekében.” A problémák beazonosításában az alvásdiagnosztikai vizsgálatok is rendkívül hatékonyak, az eredmények alapján pedig a szakorvosok részletes, rövid és hosszú távra szóló javaslatokat tudnak adni a pácienseknek, hogy éjszakáik a lehető legnyugodtabbak legyenek.


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Többféleképpen oldható a vizsgák előtti szorongás és stressz

2025. június 27.



Napi nyolc óra minőségi alvással, rendszeresen végzett testmozgással, tíz-tizenöt perces pihenőidőkkel, relaxációs gyakorlatokkal csökkenthető a vizsgák előtti szorongás és stressz. A kiegyensúlyozottsághoz ilyenkor még fontosabb a tudatos felkészülés, a megfelelő időbeosztás, a napi vagy heti teendők pontos összeállítása. A hatékony stresszkezelés egyik alapja, a feszült állapot testi és lelki jeleinek felismerése, tudatosítása, melyek ezt követően a megfelelő technikákkal, stratégiákkal hatékonyan enyhíthetők – mondja Cserép Melinda, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika szakpszichológusa.


A stressz, így a vizsgadrukk teljesen természetes jelenség, a szervezet válasza a kihívást jelentő helyzetekre, azonban jelentősen befolyásolhatja a tanulók teljesítményét, fizikai-és pszichés jóllétét. A vizsgaidőszakban a fiatalok fokozott lelki és mentális megterhelésnek vannak kitéve, az ezekkel járó stressz, szorongásos tüneteket, alvási problémákat, étvágytalanságot vagy épp fokozott evési késztetést, ingerlékenységet, koncentrációs nehézségeket okozhat, mindezek pedig tovább nehezítik a felkészülést, ronthatják az eredményeket. „Ilyen típusú panaszokról gyakran számolnak be a hozzánk forduló serdülők felvételi- és érettségi időszakban vagy épp osztályozóvizsgák környékén – hangsúlyozza Cserép Melinda szakpszichológus.

Így lesz gondtalan a pihenés – fogászati panaszok nélkül

2025. június 27.

Szakértői tanácsok nyaralóknak a fogak egészségéért

A várva várt nyaralás hevében, a gondos csomagolás és felkészülés ellenére is becsúszhat az a baki, hogy a szájápolási eszközök otthon maradnak. Ebben az időszakban az is előfordul, hogy egyszerűen lazábban vesszük a napi rutint. Szakértő hívja fel a figyelmet arra, milyen következményekkel járhat a hanyagság, hogyan óvhatjuk meg a fogaink egészségét az utazás alatt is.

A nyári vakáció alkalmával javasolt ugyanolyan gondossággal összeállítani a szájápolási csomagot is, mint ahogy magát az utazást megszerveztük. Ma már a nagyobb gyártók kínálatában minden fontos eszköz megtalálható ahhoz, hogy a szájápolás terén se legyen szükség kompromisszumra, a nyaralás alatt sem. Kompakt hordozható eszközöket, kisebb kiszerelésű fogkrémet, szájvizet is magunkkal vihetünk, ezek repülős utaknál különösen hasznosak.

Gyors, praktikus megoldások

„Sokan tapasztalják, hogy a vakáció izgalma eltereli a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás” – fogalmaz Ferenczi Eszter dentálhigiénikus. „Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy gyakran előfordul, otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ilyenkor érkezéskor kellemetlen kihívást jelenthet egy megfelelő üzlet felkutatása, ahol nemcsak a nyelvi nehézségekkel, de az ismeretlen termékekkel és a csomagolások értelmezésével is meg kell küzdenünk” – figyelmeztet a szakértő.
Egy hosszú út során az is előfordulhat, hogy egyszerűen nincs lehetőség a fogmosásra.

„Ilyenkor érkezéskor gyors megoldás lehet egy mentolos rágótabletta vagy cukorka, ami átmenetileg felfrissíti a leheletet” – javasolja a Dental Rituals tulajdonosa.

Azonban nem csak a feledékenység okozhat problémát.
A legkellemetlenebb forgatókönyv, ha pont a nyaralás alatt kezd el fájni egy fog. „Helyismeret hiányában nehéz és költséges is lehet a sürgősségi beavatkozás igénybevétele, különösen akkor, ha nem beszéljük az adott ország nyelvét. Kempingezés vagy túrázás alkalmával, ahol korlátozottak a segítségkérési lehetőségek, egy intenzív fogfájás akár a tervezettnél korábban véget vethet a kalandnak” – mondta Ferenczi Eszter.

10 dolog, amitől óvd a gyereked nyáron

2025. június 26.

A nyár számtalan kalandot és izgalmat tartogat a gyerekek számára. A vakáció a strandolás, a sport és a játék ideje. Az élményekkel együtt azonban veszélyek is járnak, ezért ilyenkor nagyobb szabadság elővigyázatosságra van szükség, hogy elkerüljük az esetleges baleseteket. Összegyűjtöttük a tíz legfontosabb tudnivalót, amire figyelni kell, nehogy sérülés vagy betegség tegye tönkre a nyaralást. 

1.    Ha autóval utazunk, ügyeljünk, hogy mindegyik kisgyermek a megfelelő méretű gyermekülésben legyen bekötve! A nagyobb gyerekek és a szülők pedig feltétlenül használják a biztonsági öveket, még rövid távolságokra is! A legkisebbeket menetiránynak háttal kell bekötni, ellenkező esetben a fej előrebillenésekor eltörhet a nyaka.

2.    Ha külföldre készülünk, utasbiztosítás nélkül ne lépjük át az országhatárt! Különösen azoknak érdemes erre figyelniük, akik gyerekekkel utaznak. Egy szakosodott online kutatásából kiderült, hogy a megkérdezettek 14%-ával történt már baleset vagy megbetegedés külföldi utazás során. A családok, kisgyermekesek jellemzően a saját szervezésű utazásokat részesítik előnyben, s ilyenkor a sok tennivaló között elfelejtődhet a biztosítás. Pedig egy külföldi gyógykezelés vagy mentés akár milliókba is kerülhet.

3.    Csak úgy engedjük a gyerekeket biciklivel, görkorival vagy rolleren közúton közlekedni, ha bukósisakot visel! Ha kisgyermeket szállítunk kerékpáron, feltétlenül ültessük  megfelelően rögzített gyerekülésbe, különben leeshet vagy a lába beakadhat a küllőkbe, és nagyon súlyos sérülést szenvedhet.

4.    Nyáron sokan kerékpárra ülnek, akik egyébként ritkán bicikliznek, és nem rendelkeznek rutinnal a forgalomban. Nagy óvatosságot követel, ha gyerekeket viszünk vagy engedünk biciklizni az utakon. Tanítsuk meg nekik a legfontosabb szabályokat, mielőtt elindulnánk, és akár útközben is gyakoroljuk velük a tudnivalókat. Lehetőleg mindig legyen velük felnőtt kísérő. Autóvezetőként pedig legyünk különösen türelmesek és elővigyázatosak, ha kiskorú kerékpárosok mellett haladunk el.