Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Így öltöztessük a kicsiket télen

Érdekességek2018. január 09.

Így öltöztessük a kicsiket télenA kisbabák szobai öltözéke a pelenka fölé adott bady (kombidressz), a rékli vagy ing, a rugdalózó vagy kantáros kisnadrág, az angolpólya, a hálózsák a zokni vagy papucs és a takaró. Ágyába nem túl kemény (kókusz) matrac, pamut (nem zizegő, nem műszálas) lepedő és a fejecskéje alá az ágyneműt védő textil pelenka kerül.

A kisbaba ruhái legyenek kényelmesek


Ha már tipeg…

A tipegő kisded télen a lakásban a bady fölött hosszú ujjú pólót, mellényt, kantáros nadrágot, vagy, tréningruhát viselhet. A nadrág alá térdzoknit vagy harisnyanadrágot adunk.

A babaláb fejlődése, a talp boltozata, járás során alakul ki az aktív izommunka hatására, és ezt legjobban a „mezítlábas” járás biztosítja. A megfázás ellen lábacskáira csúszásmentes (figurális tapadókorongos) vastag, meleg zoknit vagy kötött csúszásmentes papucsot, puha kocsi-cipelőt (nem műanyagcsoszogót) húzunk. Szobában cipőt csak akkor adunk rá, ha már biztosan jár. Cipője puha, hajlítható tapadóstalpú és a sarkat, a bokát tartó száras, bőr vagy vászon felsőrészű legyen. Tanácsos széles-orrút (a lábujjak mozgásának engedő) és 1 számmal nagyobbat vásárolni (a felhúzott cipőbe a cipő és a baba sarka közé még férjen be a mutató ujjunk). Sportcipőt 3 éves korig nem ajánlunk.

Levegőzni télen is kell

A levegőztetés a csecsemő és kisgyerek egészséges fejlődésének télen is fontos napirendje.

A kisbaba téli ruhatára a hosszú ujjú bady,- ing, és pulóver, a harisnyanadrág, hosszúnadrág, bundazsák, majd cipzárral ellátott kezeslábas (overál), dzseki, sapka, kesztyű és a meleg vízhatlan lábbeli.

Alsó rétegként használjunk természetes anyagú ruházatot, ez fölé adható műszálas hőszigetelő, szélvédő és vízhatlan anyagból készült meleg, de mozgásban nem korlátozó ruházat.

A babakocsiban levegőző picurt bundazsákba dugjuk, melyben végtagjai testével közös meleg térben vannak, mozgása sem korlátozott. Ha már menő-manó, akkor bélelt kezeslábas (overál) a téli öltözéke. Ez is melegen tart nem kell alája túlöltőztetni. Jó választás a kapucnival, kesztyűvel és leszedhető lábrésszel ellátott változat.

dzseki és bélelt nadrág csak a szabadban játszó szobatiszta nagyobb gyereknek való.

A téli lábbeli a vízhatlan bakancs, csizma vagy hótaposó, 1-2 számmal nagyobb legyen a kisgyerek lábánál. Fontos, hogy a meleg zokni mellett is maradjon hely a lábujjak mozgásához.

Csecsemőre, kisgyerekre ne adjunk sálat. Rövid nyakuk van, a sál fullasztó érzést kelt. Helyettesíthetjük magas nyakú (garbó jellegű) pulóverrel, vagy garbós kötött sállal esetleg „csősapkával”. A sapka téli viselet. Plusz 10-15 fokú száraz, napsütéses szélmentes időben csak az arcüreggyulladásra és középfülgyulladásra hajlamos gyereknek kell sapka. Különben a sapka alatti izzadás árt a hajhagymáknak, és levetkezve nagyobb a megfázás esélye. Zimankós, szeles, hófúvásos időben mindenkinek ajánlott a jól záró, a fej formájára illő, fület és homlokot védő, az áll alatt megköthető termo hatású sapka viselése. De ilyen időben csecsemőt csak szobában, nyitott ablaknál levegőztetünk. Ehhez nem kell bundasapka, elég egy kapucnis pulóver. A kapucnis pulcsik, és kabátfélék szükség esetén jól betöltik a sapka szerepét is.

Kézmelegítőnek kisbabáknak 0 ujjas, sétáló és hóval ismerkedő kicsinek 1 ujjas, mászókázó csemetének 5 ujjas vízhatlan kesztyű az ideális választás. Ha nincs gyárilag a kabáthoz rögzítve, akkor érdemes ezt házilag megoldani.

Babakocsihoz hasznos tartozék lehet a lábzsák és az esőponyva. Aki kendőbe vagy kenguruba hordozza babáját, annak tanácsos egy erre alkalmas babát is takaró kabátot beszereznie.

Dr. Kerekes Judit

gyermekorvos


forrás: Bébik.hu
hírek, aktualitások

A fenntartható táplálkozás gyakorlati szempontjai

2025. július 02.



Nincs általános és globális fenntartható étrend. Egy étrend akkor fenntartható, ha az adott nemzet földrajzi elhelyezkedéséhez, környezeti adottságaihoz, gasztronómiai szokásaihoz, vallási előírásaihoz alkalmazkodik. Hatalmas jelentőséggel bír a fenntarthatóságon belül a reklámokból oly jól ismert „vedd a hazait!” Valóban tisztában vagyunk azzal, mikor minek van szezonja? A nagy élelmiszerláncok januártól decemberig kínálnak szinte minden zöldséget, gyümölcsöt. A szezonális termékek közti eligazodásban – az áron kívül – segítségünkre lehet az MDOSZ Terítéken az egészség FB oldala, ahol elérhető az ún. szezonális táblázat (1. táblázat).




Fenntarthatósági szempont
Tevékenység


Húsfogyasztás
Az elfogyasztott hús mennyiségének csökkentése
Heti legalább 1 húsmentes nap beiktatása Hús kiváltása egyéb teljes értékű fehérjékkel (tojás, tejtermékek)


Halfogyasztás
Heti legalább egy alkalommal fogyasszunk halat
Válasszuk az MSC jelzéssel ellátott termékeket
Fogyasszunk minél több hazai halt


Élelmiszerhulladék
Tervezzük meg előre az étrendünket Bevásárlás előtt készítsünk listát és ne menjünk éhesen vásárolni Figyeljünk a szavatossági időre és a termékek megfelelő tárolására Vigyünk magunkkal többször használatos zsákot és szatyrot a termékeknek


Globalizáció élelmiszerkilométer
Válasszunk helyi termékeket Ellenőrizzük a termék címkéjén a származási országot Fogyasszunk idényjellegű zöldségeket és gyümölcsöt


Egészséges táplálkozás
Csak annyi táplálékot vigyünk be, amennyire szervezetünknek ténylegesen szüksége van Étkezzünk rendszeresen és változatosan Ha nem szükséges, ne zárjunk ki semmit az étrendünkből Kerüljük a feldolgozott élelmiszereket



Az utazási hasmenés fő tünetei

2025. július 02.



Külföldön az emberek általában szívesen próbálják ki a helyi konyhát. Vannak azonban, akiknek érzékeny a gyomruk és az idegen ételtől gyomorrontást kapnak: ennek tünetei szintén hányás, hasmenés, gyomorgörcsök. Ez azonban diéta és bő folyadékfogyasztás mellett hamar elmúlik. A komolyabb betegségről, az utazási hasmenésről akkor van szó, ha az utazónál megérkezése után három napon belül, legalább napi három alkalommal híg székletürítésre kerül sor, valamint a vezető tünetek közül (alig visszatartható székelési inger, hastáji fájdalom vagy puffadás, hasi görcsök, émelygés, láz, hányás, véres vagy nyálkás jellegű széklet) legalább három fellép.

A legfontosabb a megelőzés

A rossz hír az, hogy az alkoholfogyasztás, mely a közhiedelem szerint „fertőtleníti az emésztőcsatornát” – nem igaz. Példa rá Hemingway, aki sűrűn alkoholizált utazásai közben (is), mégis, afrikai útjáról mint „az Önök vérhasban szenvedő tudósítója” számolt be olvasóinak. A megelőzés biztos módja a biztonságos, nem fertőzött ételek és italok fogyasztása. Erről a Zsebdoktor utazóknak c. könyv „Egzotikus vidékek – egzotikus ételek” című fejezetében részletesen olvashat.

A diétás megszorításokat és a biztonságos étkezésre vonatkozó szabályokat az utazók többsége nem tartja be, az erre való törekvés mintegy két nap után lanyhul. Mivel az utazási hasmenés tipikusan az elutazás utáni harmadik napon lép fel, a kezdeti óvatosság az első két napban – úgy tűnik – meghozza a gyümölcsét. A megelőzésképpen szedett antibiotikumok – más káros mellékhatásaikon kívül – sem akadályozzák meg a hasmenés kialakulását, főleg azért, mert nem minden utazási hasmenést okozó mikroba érzékeny az adott antibiotikumra.

Ezért nehéz egyedül formába lendülni otthon

2025. július 01.

Hogyan lehet mégis tartós a fejlődés?

Sokan hajlamosak magukat okolni, ha otthon nem jönnek az edzés eredmények, pedig a valóság ennél jóval árnyaltabb. A négy fal között edzeni nemcsak kényelmes, hanem tele van nehézségekkel is: könnyű elveszíteni a lelkesedést, elcsúszni a rendszerességen, vagy épp tanácstalanul válogatni a rengeteg online videó között. Fodor Réka fitnesz szakértő szerint nem a kitartás hiánya a fő akadály, hanem az, ha nincs egy jól felépített terv, személyre szabott segítség és bátorító közösség.

A szakértő szerint a siker kulcsa a részletekben és a tudatosságban rejlik.

„Az otthoni edzés nem szükségszerűen könnyebb vagy kevésbé hatékony, mint az edzőtermi, de csak akkor hozza a kívánt formát, ha helyesen végezzük” – hívta fel a figyelmet a Barackcsapat online edzésplatform alapítója.

Túlzott lelkesedés vs. teljes rendszertelenség

Fodor Réka szerint az egyik leggyakoribb buktató a túlzott kezdeti lelkesedésből fakadó túledzés, vagy éppen ennek ellenkezője, a rendszertelenség.

„Sem a pihenőnapok nélküli, mindennapos intenzív mozgás, sem a hetekig tartó kihagyások nem vezetnek optimális eredményre. Előbbi könnyen túlterheléshez és sérüléshez, utóbbi pedig motivációvesztéshez és a fejlődés elmaradásához vezethet. A megoldást egy okosan felépített, fokozatosságot biztosító edzésterv jelentheti, amely figyelembe veszi az egyéni terhelhetőséget és biztosítja a szükséges regenerációt.” – meséli Fodor Réka.