Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Így készülj tudatosan a tavaszi túrákra és kirándulásokra!

Érdekességek2023. április 25.

Getty ImagesA tavaszi jó idő beköszöntével és a napos óraszámok növekedésével azonnal kedvünk támad kiszabadulni a természetbe. Néha egy véletlenszerű, pár órás kirándulás is nagyszerű élményt nyújt, de ha a komolyabb, régóta tervezgetett vágyainknak szeretnénk eleget tenni, akkor itt az idő az ötletelésre, a helyszíngyűjtésre és a készülődésre. Fontos például, hogy a megfelelő felszerelés már időben a rendelkezésünkre álljon, amikor egy kellemes túrázás mellett döntünk. Akár két lábon, akár két keréken képzeljük el. 

A tudatos tervezés során mentálisan, fizikálisan és anyagilag is érdemes készülni a természetjárásra, ezzel elkerülve a kellemetlen meglepetések és a hirtelen ránk zúduló anyagi terhek kockázatát. Íme 3+1 kezdő túrázási tipp, hogy neked is felejthetetlen tavaszi élményekben legyen részed!

#1 Válassz helyszínt, tervezd meg az útvonalat előre!
A túrahelyszín és a hozzá tartozó útvonal kiválasztása az első és egyik legfontosabb lépése a tervezési fázisnak. Elsősorban azt kell eldönteni, hogy külföldi vagy belföldi célállomás mellett döntesz, mert egy országhatárokat átívelő nagyobb utazás értelemszerűen még több szervezéssel jár – elég csak az odajutásra (a busz-, vonat- vagy repülőjegy megszerzésére, árára) vagy a csomag optimális összeállítására gondolni. 
Természetesen az idehaza megszervezett kirándulásoknál is gondolni kell ezekre a szempontokra, de azért lássuk be, itthon könnyebb megoldást találni rájuk. Szerencsére Magyarországnak szebbnél szebb térségei vannak, amiket egy életben nem is elég csak egyszer látni. A tavaszi hónapok biztosítják a legjobb időt például a kisebb és nagyobb biciklis túrák megtételéhez.

A Velencei-tó kör egyenesen kötelező program, ha eddig mindig lemaradt a bakancslistáról. Épp olyan hosszúságú útvonalakat kínál, amiknek köszönhetően a bátrak és a kevésbé ambíciózusak is tudnak egy kellemeset sportolni és nézelődni. A kisebb kör 30 km, a hosszított táv pedig 43 km (amiben jócskán van emelkedő is), tehát utóbbit a kifejezetten edzett biciklistáknak javasoljuk. Egy biztos, mindkettő útvonal sok élménnyel szolgál, és a családdal közösen is jó program.
 
#2 Gyűjtsd össze a túrához szükséges felszerelést!
Amennyiben nem autóban ülve szeretnéd megcsodálni az újjáéledő természet szépségeit - mi több, kifejezetten vágysz egy túrázási élményre -, érdemes időben összegyűjtened hozzá a felszerelést. Kezdőként sokan beleesnek olyan hibába, hogy egy jó kialakítású futócipőt visznek magukkal az útra, ami hiába, hogy nagyon kényelmes, közel sem felel meg egy túrabakancs feltételeinek.
Ahogyan a bakancsnak tartani kell a bokát, strapabírónak kell lennie minden időjárási viszontagság ellenére (például vízhatlannak kell lennie és esőben sem szabad csúsznia), úgy a ruházat többi részében is figyelni kell az ideális darabok beszerzésére. Kezdőként persze nincs szükség a legkorszerűbb és legdrágább felszerelésre, de megfelelő öltözékre biztosan.
Kifejezetten fontos például, hogy az öltözet egy része (alsónemű, felső, pulóver) légáteresztő legyen – erre a célra a legalkalmasabb textília a gyapjú és a polár. Továbbá mindig kell, hogy legyen kéznél egy olyan széldzseki vagy esőkabát, aminek vízhatlan a varrásai és a cipzárai, illetve olyan kapucnival rendelkezik, ami használat közben sem zavarja a látást. Végül, de nem utolsó sorban nadrágnak sem lesz elég egy kényelmes mackónadrág. Egy speciális túranadrág szintén légáteresztős, és a térd, illetve sípcsont résznél is meg van erősítve, hogy egy kisebb baleset során se tudjon megsérülni.
 
#3 Mérlegeld az állóképességed, a távot, és hogy kivel túrázol!
Ha szeretsz kint lenni a szabadban, de nem vagy hozzászokva a nagyobb távokhoz, akkor az első túrákat semmiképp ne tervezd 10-12 kilométernél hosszabbra! Ezt a tanácsot több szempontból is érdemes szem előtt tartanod: egyrészt, a tested hirtelen történő túlterhelése nem játék, másrészt a túrázás csak akkor felejthetetlen élmény, hogyha kínlódás helyett élvezetet és felfrissülést nyújt.
Amikor már több éve rendszeresen túrázol megcélozhatsz nagyobb magasságokat, emelkedőket és bonyolultabb terepeket, de ez kezdőként tartozzon inkább a jövő kihívásai közé. A legegyszerűbb és kezdő szintű túraútvonalakat itthon 1-es számmal jelölik, mert ez mutatja a táv nehézségi fokát – érdemes ezek között keresgélni!
Végezetül azt is vedd figyelembe, hogy kivel túrázol. Ha egyedül mész, “csak” magadért felelsz, de amint vannak kísérőid, akkor már az ő igényeiket és testi épségüket is szem előtt kell tartanod. Gyerekekkel mindig bele kell kalkulálni, hogy egy útvonal másfélszer több időt igényel, mert velük több megállót kell beiktatni útközben, és egyébként is lassabban haladnak. Családosan érdemes megnézni és körbesétálni  a balatoni látnivalókat.
Körültekintést igényel az is, hogyha négylábúval kirándulsz. Ha ilyen terveid vannak, mindenképp mérd fel állatorvos segítségével a kiskutyád kondícióját, ellenőrizd a kullancs elleni védelmét, frissítsd az oltásait (ha szükséges), és tájékozódj a túraútvonal szabályairól! Sok helyen például nem megengedett a kutya póráz nélküli sétáltatása.
 
+1 Gondolj az anyagiakra, készíts költségvetést!
Ahogyan azt már említettük, kezdő túrázóként nem lesz szükséged csúcsminőségű felszerelésre, de még ilyen esetben is számolhatsz nagyobb kiadással. Szállásköltség, étel-ital, új bakancs: a sok apróságból is tetemes összeg tud kerekedni, főleg, ha az egész család is veled tart. Ha pedig beleszeretsz a túrázás világába, nincs megállás, az anyagiakra mindig gondolnod kell.

Ezért arra biztatunk, hogy a költségvetést mindig készítsd el előre, és ha úgy látod, hogy segítségre lenne szükséged, akkor böngéssz a személyi kölcsönök feltételei között! Így könnyedén találhatsz megoldást a nagyobb kiadások biztosítására, anélkül, hogy le kellene mondanod a régóta vágyott kirándulásokról!


forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Fenntartható táplálkozás a dietetikai gyakorlatban

2025. június 30.

A fenntarthatóság nem csupán arról szól, hogy ne üljünk autóba, használjunk közösségi közlekedést vagy járjunk gyalog, kerékpárral. Az elfogyasztott élelmiszereink is rendelkeznek kisebb/nagyobb ökológiai lábnyommal, mellyel segíthetünk vagy árthatunk a Földünk ökológiai állapotának.
Az ökológiai lábnyom az az érték, amely azt fejezi ki, hogy adott technológiai fejlettség mellett egy emberi társadalomnak milyen mennyiségű földre és vízre van szüksége önmaga fenntartásához és a megtermelt hulladék megsemmisítéséhez, feldolgozásához. A használt föld és halászati terület alapján az ökológiai lábnyom hat tényezőből tevődik össze: szén lábnyom, legelő lábnyom, erdő és halászati lábnyom, szántó és beépített területek lábnyoma.
Az ökológiai lábnyom-érték kiszámítható a legkülönfélébb dolgokra vetítve, például: országok, csoportok, egyének, vállalatok stb.
A táplálkozásra vonatkoztatva a következőképpen számolhatjuk ki az ökológiai lábnyomot:
ökológiai lábnyom (gha) = élelmiszer-mennyiség (kg) x ökológialábnyom-intenzitás (gha/kg) (1)

Az OKOSTÁNYÉR és az ökológiai lábnyom

Vetőné Mózner Zsófia és Szűcs Zsuzsanna kutatásukban összehasonlították a hazai táplálkozás ökológiai lábnyomát az OKOSTÁNYÉR®-ban ajánlott étrendi mintázat ökológiai lábnyomával. Látható, hogy a húsok, húskészítmények, a zsiradékok és a tejtermékek adják a „lábnyom” legnagyobb részét, közel 71%-t (1. ábra).

Milyen a megfelelő napolaj?

2025. június 30.



A modern kozmetikumok korában már nem az „olaj” a használatos a nap káros hatásainak kiszűrésére, hanem különböző összetételű egyéb termékek, melyek az ultraviola A és B sugárzás korlátozott átengedése mellett még mást is nyújtanak a bőrnek: biztosítják a bőrsejtek megfelelő nedvességtartalmát (azaz kellően hidratálnak). Nyilvánvaló, hogy a készítmény allergiamentes alapanyagokból kell, hogy összeálljon, emellett nem tömítheti el a bőr pórusait.

A termékeket különböző hangzatos nevekkel illetik (naptej, napbalzsam, napozókrém stb.). Soha ne higgye el azt az állítást, hogy egy termék 100%-ban kiszűri a sugarakat (ezeket „sunblocker” megnevezéssel dicsérik), hiszen minden készítmény kisebb-nagyobb mértékben átengedi az ultraviola sugarakat.

A napvédő készítmények nem azért vannak, hogy meghosszabbítsák a napon való tartózkodás idejét, hanem azért, hogy védelmet nyújtsanak a bőrnek a napon.

A fényvédő készítményeknél az UVB-sugárzást elnyelő képességet az SPF (az angol sun protection factor – nap ellen védő tényező rövidítése) számban, 2-100-ig terjedő tartományban adják meg. Ha egy készítmény SPF10 besorolást kap, az azt jelenti, hogy az UVB-sugárzás 90%-át elnyeli (legalábbis, míg nem szívódik fel a krém a bőrbe), tehát ennyivel csökken a sugárzás DNS-károsító hatása.

Az SPF20 felirat azt jelzi, hogy a készítmény a sugaraknak már a 95%-át kiszűri. A UVA-faktor a krém UVA-sugárzást elnyelő képességére vonatkozik, értéke 2-30-ig terjedhet. Értelemszerűen a magasabb számok a nagyobb fényvédő képességet jelzik. Tehát a jó napozókrém mindkétfajta sugárzás ellen véd, és a védelem faktorát mind a két értékre megadják.

Csak olyan készítményt vegyen, melyen a fenti értékek fel vannak tüntetve, minden más reklámszöveg mellékes! A napozást mindig a nagyobb, minimum SPF15/UVA12 faktorú fényvédő krémmel kell kezdeni. Érzékeny bőr esetén még erősebbel.

Magyar kutatók űrgeodéziai módszerekkel figyelik, hogyan mozognak a parajdi sóbánya sótömbjei

2025. június 29.

A HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) kutatói több mint öt éve működtetnek nemzetközi együttműködés keretében egy korszerű űrgeodéziai megfigyelőrendszert (InSAR reflektort) a parajdi Sóháton és környékén, helyi szakértők közreműködésével. A gyűjtött adatokból nagy pontossággal lehet követni a felszíni mozgásokat, aminek köszönhetően jobban megérthetjük a mostani eseményeket.

Az elmúlt hetekben Parajdra figyel a térségünk. A turisztikailag is népszerű sóbányát be kellett zárni az áradások miatt, mivel május 29-én a turisták által látogatott 120 mélyen lévő szint is feltelt vízzel. Lezárták a sóbánya bejáratát, jelenleg fennáll a veszély, hogy a régi bányarész födémje beomlik. Miután süllyedést tapasztaltak a Dózsa-bánya fölött, elővigyázatosságból a parajdi sóbánya környéki lakosokat evakuálták. Először 10, majd 45 házból telepítették ki a lakókat, számolt be a maszol.ro.

A helyieknek a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (HUN-REN FI) is segítséget ajánlott fel, valamint szakmai kérdésekkel is megkeresték őket. Kutatóintézetünk több mint öt éve vesz részt a nemzetközi Topo-Transylvania kutatási projektben, amelynek részeként egy korszerű műholdas megfigyelőrendszert telepítettek (InSAR reflektorokat) Parajd térségébe, a Sóhát és környéke felszínére is. A hálózat létrehozásának eredeti célja nem a napi rendszeres megfigyelés, hanem a sótömzs lassú mozgásának monitorozása volt. A mostani sajnálatos események rámutattak, hogy a hálózat új hasznosítási lehetőséggel is tud szolgálni és fontos szerepet kaphat az áradás utáni megfigyelőrendszerekben.

A rendszer űrgeodéziai módszereken alapul, amellyel rendkívül pontos méréseket végezhetnek a kutatók. A felszín alatti sótömbök mozgásait akár milliméteres pontossággal is észlelni tudják. A telepített reflektorok (a mellékelt fotókon) nem bocsátanak ki jelet, viszont kiválóan visszaverik a Sentinel-1 műholdak által kibocsátott mikrohullámú radarjeleit, amelyeket az Európai Unió Copernicus földmegfigyelő programja működtet. A műholdak 6-12 naponta repülnek el ugyanazon terület felett, ezért a változások napi szintű megfigyelésére nem alkalmasak. Ugyanakkor hosszabb távon, néhány hetes-hónapos időszakban megbízhatóan kimutatható, hogy a bányát ért vízbetörés előtt és után milyen felszíni mozgások történtek.