Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Hogyan válasszunk vitaminkészítményt?

Érdekességek2022. október 27.

Azok a szülők, akik a bölcsőde, az óvoda vagy az iskola első heteiben szeretnék gyermekük vitamin- és nyomelem-raktárait feltölteni, számos készítmény közül választhatnak. Mik a legfontosabb szempontok, amiket érdemes figyelembe venni, ha vitamint választunk a gyermeknek?

Fotó: 123rf.com1. Hány éves a gyermek?

Már a kisgyermekeknek is vásárolhatók vitamin(oka)t tartalmazó szerek. A különféle vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek kombinációját tartalmazó készítményt általában legkorábban egy éves kortól lehet adni a kicsiknek. Nem sok multivitaminos készítmény van azonban, amit ilyen fiatal kortól alkalmazni lehet. Általában minél idősebb a kisgyermek/gyermek, annál nagyobb a választék. Sok multivitaminos szer négy éves kortól adható csak.

2. Egyféle vagy többféle vitamint tartalmazzon a készítmény?

Választhatók egyféle vitamint – jellemzően C-vitamint- tartalmazó szerek, illetve többféle vitamint tartalmazó ún. multivitaminok a gyermekeknek.
A multivitaminok a vízoldékony vitaminok széles skáláját, tipikusan a B1-, B2-, B3-, B5-, B6-, B12- és C-vitamint tartalmazzák, ami mellett még a zsíroldékony A- és D-vitamin is előfordulhat. A többféle vitamint tartalmazó szerek választása mellett szól az, hogy a különféle vitaminok egymás hatását erősíthetik, javíthatják.

3. Mit tartalmazzon még a vitaminokon túl a patikaszer?

4. Oldat, emulzió, szirup vagy tabletta legyen?


5. Miből mennyit tartalmaz a készítmény egy adagja?

Amellett, hogy hányféle összetevőt tartalmaz egy adott szer, lényeges az is, hogy egy vitaminból vagy nyomelemből a napi adag az ajánlott napi bevitel (RDA; azaz Recommended Dietary Allowance = javasolt napi bevitel) hány százalékát fedezi. A készítmények csomagolásán feltüntetik azt, hogy adott korú gyermeknél a készítmény egy adagja az ajánlott napi bevitel hány százalékát fedezi. Például: 1-3 éves korú gyermekeknél az egyetlen adagban lévő 35 mg C-vitamin az ajánlott napi bevitel 70 %-át fedezi.

Fotó: 123rf.com

Míg vitaminokra, ásványi anyagokra és nyomelemekre vonatkozóan léteznek RDA-értékek, addig bizonyos összetevőkre, pl. egyes növényi kivonatokra vonatkozóan nem ismert, nincs meghatározva RDA-érték.

6. Meddig elegendő egy doboz tartalma?

Az ár-érték összehasonlításhoz a kiszerelés nagysága (pl. a szirup vagy emulzió össztérfogata, a rágótabletták darabszáma), valamint a készítmények összetétele mellett az RDA-értékek is segítséget nyújtanak.

7. Kap-e rendszeresen D-vitamint a kisgyermek?

Magyarországon minden csecsemő és kisgyermek napi egy csepp D-vitaminos készítményt kap, ez különösen a téli, napfényhiányos szezonban lényeges. Mivel egyes multivitaminok is tartalmaznak D-vitamint, ez felveti az egyébként zsíroldékony vitamin túladagolásának a lehetőségét, bár ennek az esélye elhanyagolható. Több olyan multivitaminos készítmény is létezik, ami D-vitamint egyáltalán nem tartalmaz, így a D-vitamin-cseppek adagolása mellett is nyugodtan szedhető.

8. Tartalmaznak-e cukrot a multivitaminok?

Napjainkban egyre nő azoknak a készítményeknek az aránya, amik a fogakat kímélő, azaz fogszuvasodást nem okozó cukrot tartalmaznak pl. nyírfacukrot vagy más néven xilitet.

Előnyösek továbbá a szorbitot tartalmazó készítmények is, amik akár cukorbetegség esetén is alkalmazhatók. Ne tévesszen meg azonban senkit az egyes készítményekben található „invert cukor”, ugyanis az „invert cukor” is cukor, nem ajánlott, illetve különös körültekintést igényel a fogyasztása cukorbetegeknél.

9. Mennyi „mesterséges anyag” található a készítményben?

Célszerű előnyben részesíteni azokat a szereket, amik a vitaminok, nyomelemek mellett minél kevesebb mesterséges színanyagot és ízanyagot tartalmaznak. Ha lehetséges, akkor természetes aromákat és természetes színezékeket tartalmazó vitamin-készítményeket adjunk a gyermekeknek!

10. Mit fogad szívesen a gyerek?

Mennyivel könnyebb beadni egy olyan vitamint a gyereknek, amit kedvel! Sok esetben a kicsik úgy ennék a vitaminkészítményeket, mint a cukrot! Nem biztos azonban, hogy vitamin-összetétel és segédanyagok szempontjából is az a legkedvezőbb választás, ami a gyereknek a leginkább ízlik.

Dr. Budai Marianna PhD
szakgyógyszerész


forrás: Bébik.hu
hírek, aktualitások

Többféleképpen oldható a vizsgák előtti szorongás és stressz

2025. június 27.



Napi nyolc óra minőségi alvással, rendszeresen végzett testmozgással, tíz-tizenöt perces pihenőidőkkel, relaxációs gyakorlatokkal csökkenthető a vizsgák előtti szorongás és stressz. A kiegyensúlyozottsághoz ilyenkor még fontosabb a tudatos felkészülés, a megfelelő időbeosztás, a napi vagy heti teendők pontos összeállítása. A hatékony stresszkezelés egyik alapja, a feszült állapot testi és lelki jeleinek felismerése, tudatosítása, melyek ezt követően a megfelelő technikákkal, stratégiákkal hatékonyan enyhíthetők – mondja Cserép Melinda, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika szakpszichológusa.


A stressz, így a vizsgadrukk teljesen természetes jelenség, a szervezet válasza a kihívást jelentő helyzetekre, azonban jelentősen befolyásolhatja a tanulók teljesítményét, fizikai-és pszichés jóllétét. A vizsgaidőszakban a fiatalok fokozott lelki és mentális megterhelésnek vannak kitéve, az ezekkel járó stressz, szorongásos tüneteket, alvási problémákat, étvágytalanságot vagy épp fokozott evési késztetést, ingerlékenységet, koncentrációs nehézségeket okozhat, mindezek pedig tovább nehezítik a felkészülést, ronthatják az eredményeket. „Ilyen típusú panaszokról gyakran számolnak be a hozzánk forduló serdülők felvételi- és érettségi időszakban vagy épp osztályozóvizsgák környékén – hangsúlyozza Cserép Melinda szakpszichológus.

Így lesz gondtalan a pihenés – fogászati panaszok nélkül

2025. június 27.

Szakértői tanácsok nyaralóknak a fogak egészségéért

A várva várt nyaralás hevében, a gondos csomagolás és felkészülés ellenére is becsúszhat az a baki, hogy a szájápolási eszközök otthon maradnak. Ebben az időszakban az is előfordul, hogy egyszerűen lazábban vesszük a napi rutint. Szakértő hívja fel a figyelmet arra, milyen következményekkel járhat a hanyagság, hogyan óvhatjuk meg a fogaink egészségét az utazás alatt is.

A nyári vakáció alkalmával javasolt ugyanolyan gondossággal összeállítani a szájápolási csomagot is, mint ahogy magát az utazást megszerveztük. Ma már a nagyobb gyártók kínálatában minden fontos eszköz megtalálható ahhoz, hogy a szájápolás terén se legyen szükség kompromisszumra, a nyaralás alatt sem. Kompakt hordozható eszközöket, kisebb kiszerelésű fogkrémet, szájvizet is magunkkal vihetünk, ezek repülős utaknál különösen hasznosak.

Gyors, praktikus megoldások

„Sokan tapasztalják, hogy a vakáció izgalma eltereli a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás” – fogalmaz Ferenczi Eszter dentálhigiénikus. „Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy gyakran előfordul, otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ilyenkor érkezéskor kellemetlen kihívást jelenthet egy megfelelő üzlet felkutatása, ahol nemcsak a nyelvi nehézségekkel, de az ismeretlen termékekkel és a csomagolások értelmezésével is meg kell küzdenünk” – figyelmeztet a szakértő.
Egy hosszú út során az is előfordulhat, hogy egyszerűen nincs lehetőség a fogmosásra.

„Ilyenkor érkezéskor gyors megoldás lehet egy mentolos rágótabletta vagy cukorka, ami átmenetileg felfrissíti a leheletet” – javasolja a Dental Rituals tulajdonosa.

Azonban nem csak a feledékenység okozhat problémát.
A legkellemetlenebb forgatókönyv, ha pont a nyaralás alatt kezd el fájni egy fog. „Helyismeret hiányában nehéz és költséges is lehet a sürgősségi beavatkozás igénybevétele, különösen akkor, ha nem beszéljük az adott ország nyelvét. Kempingezés vagy túrázás alkalmával, ahol korlátozottak a segítségkérési lehetőségek, egy intenzív fogfájás akár a tervezettnél korábban véget vethet a kalandnak” – mondta Ferenczi Eszter.

10 dolog, amitől óvd a gyereked nyáron

2025. június 26.

A nyár számtalan kalandot és izgalmat tartogat a gyerekek számára. A vakáció a strandolás, a sport és a játék ideje. Az élményekkel együtt azonban veszélyek is járnak, ezért ilyenkor nagyobb szabadság elővigyázatosságra van szükség, hogy elkerüljük az esetleges baleseteket. Összegyűjtöttük a tíz legfontosabb tudnivalót, amire figyelni kell, nehogy sérülés vagy betegség tegye tönkre a nyaralást. 

1.    Ha autóval utazunk, ügyeljünk, hogy mindegyik kisgyermek a megfelelő méretű gyermekülésben legyen bekötve! A nagyobb gyerekek és a szülők pedig feltétlenül használják a biztonsági öveket, még rövid távolságokra is! A legkisebbeket menetiránynak háttal kell bekötni, ellenkező esetben a fej előrebillenésekor eltörhet a nyaka.

2.    Ha külföldre készülünk, utasbiztosítás nélkül ne lépjük át az országhatárt! Különösen azoknak érdemes erre figyelniük, akik gyerekekkel utaznak. Egy szakosodott online kutatásából kiderült, hogy a megkérdezettek 14%-ával történt már baleset vagy megbetegedés külföldi utazás során. A családok, kisgyermekesek jellemzően a saját szervezésű utazásokat részesítik előnyben, s ilyenkor a sok tennivaló között elfelejtődhet a biztosítás. Pedig egy külföldi gyógykezelés vagy mentés akár milliókba is kerülhet.

3.    Csak úgy engedjük a gyerekeket biciklivel, görkorival vagy rolleren közúton közlekedni, ha bukósisakot visel! Ha kisgyermeket szállítunk kerékpáron, feltétlenül ültessük  megfelelően rögzített gyerekülésbe, különben leeshet vagy a lába beakadhat a küllőkbe, és nagyon súlyos sérülést szenvedhet.

4.    Nyáron sokan kerékpárra ülnek, akik egyébként ritkán bicikliznek, és nem rendelkeznek rutinnal a forgalomban. Nagy óvatosságot követel, ha gyerekeket viszünk vagy engedünk biciklizni az utakon. Tanítsuk meg nekik a legfontosabb szabályokat, mielőtt elindulnánk, és akár útközben is gyakoroljuk velük a tudnivalókat. Lehetőleg mindig legyen velük felnőtt kísérő. Autóvezetőként pedig legyünk különösen türelmesek és elővigyázatosak, ha kiskorú kerékpárosok mellett haladunk el.