Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Hogyan tegyünk a tavaszi fáradtság ellen?

Érdekességek2025. május 10.

Fotó: drobotdean | freepikNemrég beköszöntött a meteorológiai tavasz, ezzel együtt pedig a tavaszi fáradtság jeleit is egyre többen érzékelik magukon. A JYSK és a Magyar Alvás Szövetség közösen végzett piackutatásának adatai alapján a tavaszi fáradtság mellett az óraátállítás és a stressz is hatással van ilyenkor az alvásminőségre. Az áruházlánc képzett alvásszakértője osztja meg tippjeit a szezonális alvásproblémák csökkentésére.

A JYSK és a Magyar Alvás Szövetség 2024 őszén reprezentatív kutatás keretében vizsgálták a magyar lakosság alvási szokásait és körülményeit, az eredmények pedig rámutattak, hogy a megkérdezettek nagy százaléka küzd valamilyen alvási problémával.

Az óraátállítás és a stressz hatása az alvásunkra

A JYSK alvási szokásokra vonatkozó kutatása során az alvást befolyásoló külső tényezők jelentőségét is vizsgálta, és felmérte többek között, hogy a megkérdezettek hogyan viselik a téli és nyári óraátállításokat, valamint azt is, hogy milyen hatással van a stressz az alvásuk minőségére.

A téli és nyári óraátállítások hatásával kapcsolatban mindössze a megkérdezettek 5 százaléka érezte úgy, hogy hosszú távon is nagyon megviseli és 14 százalékuk számára komolyabb nehézséget okoz az óraátállítás, de alkalmazkodnak hozzá. 40 százaléka a válaszadóknak arról számolt be, hogy kisebb nehézséget okoz számára az óraátállítás, de csak néhány napig érzi a hatását, 41 százalék számára pedig egyáltalán nem okoznak problémát a szezonális átállások.


Az ábrán látható értékek százalékban vannak feltüntetve. A 100%-tól való +/- 1%-os eltérések a kerekítési szabályok miatt jöhetnek létre. A válaszadók ezeknél a kérdésnél több választ is megjelölhettek.

Míg a többség számára nincs jelentős hatása az óraátállításnak az alvásminőségére, addig a stressz hatása sokkal komolyabb. 44 százalék ugyanis azok aránya, akiknek a stressz sokszor ront az alvásminőségen, 15 százalék pedig azt válaszolta, hogy a stressz minden alkalommal nagyon komoly hatással van az alvására. A megkérdezettek 22 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a stressz nem okoz számára komolyabb gondot és csak kevéssé ront az alvása minőségén, 9 százalékuk pedig azt mondta, hogy alvásuk minősége többnyire változatlan, és a stressz nem befolyásolja azt.

Az ábrán látható értékek százalékban vannak feltüntetve. A 100%-tól való +/- 1%-os eltérések a kerekítési szabályok miatt jöhetnek létre. A válaszadók ezeknél a kérdésnél több választ is megjelölhettek.

Tippek, amelyekkel enyhíthetjük a szezonális fáradtságot

Horváth Sándor, a JYSK értékesítési vezetője és alvásszakértője szerint a tavaszi fáradtság kialakulásában főként élettani hormonális folyamatok játszanak szerepet, és a jelenség nagyon gyakran okoz olyan panaszokat, mint az alvászavar, kimerültség, fáradtság, rossz közérzet, valamint koncentrációs zavar.

Mivel az alvás minősége kritikus hatással van az élet számos területére, így elengedhetetlen, hogy kezeljük a szezonális átállás miatt egyre többeknél kialakuló tüneteket. Horváth Sándor alvásszakértő szerint a megfelelő, vitaminokban és ásványi anyagokban dús étrend és a rendszeres testmozgás mellett az alvási körülményeink megváltoztatása és az alvási eszközeink helyes kiválasztása is jelentősen hozzájárulhatnak a fáradékonyság leküzdéséhez.

Így válasszuk ki a megfelelő alvási eszközöket

Az alváshoz használt eszközök gondos kiválasztása, a párna és paplan típusa, valamint a matrac keménysége és cseréjének gyakorisága nagyban meghatározzák alvásunk minőségét.

Az alvásszakértő szerint az egyik legfontosabb tényező, hogy alvás közben gerincünk megfelelően alá legyen támasztva, ehhez pedig megfelelő keménységű matracot kell választanunk, mivel ennek hiányában az izmok és az ízületek túl nagy nyomásnak vannak kitéve. Ez a probléma elsősorban túl puha matrac esetében merülhet fel, de a túlzottan kemény matrac sincs jó hatással a hátunkra. „Alapvetően a testsúlyunk és a testünk formája határozza meg, hogy pontosan milyen sűrűségű és keménységű matracra van szükségünk. A leegyszerűsített szabály az, hogy minél nehezebb vagy, annál keményebbnek kell lennie a matracnak annak érdekében, hogy a megfelelő alátámasztást biztosítsa” – tette hozzá Horváth Sándor.

Emellett a derékfájás elkerülése érdekében fontos a matrac idejében történő cseréje. Előbb-utóbb ugyanis minden anyag elhasználódik, a habszivacs és a rugók is elöregednek. Egy megfelelő minőségű matracot körülbelül 10 év után kell leváltani, mivel az alátámasztó képessége fokozatosan romlik az évek során. Az alvásszakértő szerint nem szabad megelégedni a tökéletes matrac megtalálásával, hiszen a megfelelő paplan és párna kiválasztása is segít a pihentető és kényelmes alváskörnyezet biztosításában.

Fontos kiemelni azonban, hogy mindenkinek teljesen mások az igényei és a preferenciái, ezért mindenképpen ajánlott egyéni, személyre szabott tanácsadást kérni a megfelelő matrac, paplan és párna megtalálásához. A matrac körültekintő kiválasztása az első és legfontosabb feladat, a JYSK áruházakban pedig lehetőség van számos matrac kipróbálásra, sőt a GOLD kategóriás matracok vásárlásakor 100 napos tesztelési lehetőséget is biztosítunk, ami nagyban segíti a folyamatot” – mondta Horváth Sándor, a JYSK értékesítési vezetője és alvásszakértője.


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Így lesz gondtalan a pihenés – fogászati panaszok nélkül

2025. június 27.

Szakértői tanácsok nyaralóknak a fogak egészségéért

A várva várt nyaralás hevében, a gondos csomagolás és felkészülés ellenére is becsúszhat az a baki, hogy a szájápolási eszközök otthon maradnak. Ebben az időszakban az is előfordul, hogy egyszerűen lazábban vesszük a napi rutint. Szakértő hívja fel a figyelmet arra, milyen következményekkel járhat a hanyagság, hogyan óvhatjuk meg a fogaink egészségét az utazás alatt is.

A nyári vakáció alkalmával javasolt ugyanolyan gondossággal összeállítani a szájápolási csomagot is, mint ahogy magát az utazást megszerveztük. Ma már a nagyobb gyártók kínálatában minden fontos eszköz megtalálható ahhoz, hogy a szájápolás terén se legyen szükség kompromisszumra, a nyaralás alatt sem. Kompakt hordozható eszközöket, kisebb kiszerelésű fogkrémet, szájvizet is magunkkal vihetünk, ezek repülős utaknál különösen hasznosak.

Gyors, praktikus megoldások

„Sokan tapasztalják, hogy a vakáció izgalma eltereli a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás” – fogalmaz Ferenczi Eszter dentálhigiénikus. „Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy gyakran előfordul, otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ilyenkor érkezéskor kellemetlen kihívást jelenthet egy megfelelő üzlet felkutatása, ahol nemcsak a nyelvi nehézségekkel, de az ismeretlen termékekkel és a csomagolások értelmezésével is meg kell küzdenünk” – figyelmeztet a szakértő.
Egy hosszú út során az is előfordulhat, hogy egyszerűen nincs lehetőség a fogmosásra.

„Ilyenkor érkezéskor gyors megoldás lehet egy mentolos rágótabletta vagy cukorka, ami átmenetileg felfrissíti a leheletet” – javasolja a Dental Rituals tulajdonosa.

Azonban nem csak a feledékenység okozhat problémát.
A legkellemetlenebb forgatókönyv, ha pont a nyaralás alatt kezd el fájni egy fog. „Helyismeret hiányában nehéz és költséges is lehet a sürgősségi beavatkozás igénybevétele, különösen akkor, ha nem beszéljük az adott ország nyelvét. Kempingezés vagy túrázás alkalmával, ahol korlátozottak a segítségkérési lehetőségek, egy intenzív fogfájás akár a tervezettnél korábban véget vethet a kalandnak” – mondta Ferenczi Eszter.

10 dolog, amitől óvd a gyereked nyáron

2025. június 26.

A nyár számtalan kalandot és izgalmat tartogat a gyerekek számára. A vakáció a strandolás, a sport és a játék ideje. Az élményekkel együtt azonban veszélyek is járnak, ezért ilyenkor nagyobb szabadság elővigyázatosságra van szükség, hogy elkerüljük az esetleges baleseteket. Összegyűjtöttük a tíz legfontosabb tudnivalót, amire figyelni kell, nehogy sérülés vagy betegség tegye tönkre a nyaralást. 

1.    Ha autóval utazunk, ügyeljünk, hogy mindegyik kisgyermek a megfelelő méretű gyermekülésben legyen bekötve! A nagyobb gyerekek és a szülők pedig feltétlenül használják a biztonsági öveket, még rövid távolságokra is! A legkisebbeket menetiránynak háttal kell bekötni, ellenkező esetben a fej előrebillenésekor eltörhet a nyaka.

2.    Ha külföldre készülünk, utasbiztosítás nélkül ne lépjük át az országhatárt! Különösen azoknak érdemes erre figyelniük, akik gyerekekkel utaznak. Egy szakosodott online kutatásából kiderült, hogy a megkérdezettek 14%-ával történt már baleset vagy megbetegedés külföldi utazás során. A családok, kisgyermekesek jellemzően a saját szervezésű utazásokat részesítik előnyben, s ilyenkor a sok tennivaló között elfelejtődhet a biztosítás. Pedig egy külföldi gyógykezelés vagy mentés akár milliókba is kerülhet.

3.    Csak úgy engedjük a gyerekeket biciklivel, görkorival vagy rolleren közúton közlekedni, ha bukósisakot visel! Ha kisgyermeket szállítunk kerékpáron, feltétlenül ültessük  megfelelően rögzített gyerekülésbe, különben leeshet vagy a lába beakadhat a küllőkbe, és nagyon súlyos sérülést szenvedhet.

4.    Nyáron sokan kerékpárra ülnek, akik egyébként ritkán bicikliznek, és nem rendelkeznek rutinnal a forgalomban. Nagy óvatosságot követel, ha gyerekeket viszünk vagy engedünk biciklizni az utakon. Tanítsuk meg nekik a legfontosabb szabályokat, mielőtt elindulnánk, és akár útközben is gyakoroljuk velük a tudnivalókat. Lehetőleg mindig legyen velük felnőtt kísérő. Autóvezetőként pedig legyünk különösen türelmesek és elővigyázatosak, ha kiskorú kerékpárosok mellett haladunk el.

Montezuma átka – az utazási hasmenés

2025. június 26.



A második világháború után főként csak az Egyesült Államok polgárai engedhették meg maguknak az utazást. A szomszédos Mexikó volt az egyik népszerű turistahely, de az onnan visszatérők legtöbbje hasmenésben szenvedett. El is nevezték a jelenséget Montezuma átkának, utalva arra, hogy az azték uralkodót a vérszomjas spanyol hódítók megölték, és emiatt halála után bosszút áll a fehér embereken. Az utazás alatti hasmenés ma is a leggyakoribb, utazással összefüggő megbetegedés, mely az utazók felét utoléri, és pár napra megrontja a nyaralás örömét, megakadályozza az élményszerzést, mert a napi többszöri székletürítés a szobájához köti a beteget.

Mi okozza?

Az utazási hasmenés legtöbbször fertőzött étel vagy ital fogyasztása miatt lép fel, de nem minden, a fertőzött étel-ital útján a szervezetbe jutott kórokozó eredményez ilyet. Okozhatják fertőzött tárgyakról a kézre, majd onnan az emésztőtraktusba jutott mikroorganizmusok is. Ugyancsak gyakori fertőzési forrás az uszodai víz lenyelése. Noha bebizonyosodott, hogy a hasmenést nagy részben baktérium okozza, kialakulásában szerepet játszhat (főleg a trópusi vidékeken) az utazó megváltozott bélflórája, az utazással együtt járó stressz, és az étkezési szokások megváltozása is.

Sok kórokozó igen ellenálló, ezek szaporodása (például giardia lamblia nevű élősködő) az emberi-állati bélrendszerben történik, és a szennyezett széklettel fertőzött víz vagy étel fertőzi meg a többi embert. Az amőba histiolytica nevű parazitával a trópusi országokban a lakosság 100%-a is fertőzött lehet, ezért a trópusi országokban a hámozatlan zöldségek és a nyers saláták fogyasztását főleg az amöbiasis fokozott veszélye miatt kell kerülni.