Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Hogyan szabadulhatunk meg a menses okozta fájdalomtól?

Érdekességek2018. január 20.

Fájdalmas menstruáció tünetével fordult hozzám a héten egy édesanya. Gyakori jelenség ez, minden második-harmadik nő panaszkodik alhasi fájdalmai, görcsös menstruációja miatt. Vendégem deréktáji, kismedencei fájdalmakról számolt be. A fájdalomhoz enyhe hasmenés is társult. Gyakori kísérő jelenség a migrén, ez az ő esetében is megjelent.  

Miután orvosi vizsgálattal kizártuk a szervi elváltozást, hormonális problémát, vagy az endometriózis lehetőségét, egy hat kezelésből álló shiatsu kúrát javasoltam neki. A kezelés során olyan meridiánokat érintettem, melyek szoros összeköttetésben állnak a méhvel, és a petefészkekkel. A kezelés során régi, elnyomott traumák is felszínre kerültek.

A fent említett hölgy esetében az előzetes állapotfelmérés során kiderült, hogy hétköznapjai során konfliktusba került a külső követelményekkel és saját, belső igényeivel. Az anyasággal járó feladatainak ellátása, a feleség, háziasszony szerep, mely a kisgyermekes lét része, s annak rutinszerű, gyakran örömtelen feladatai, szembefordultak szenvedélyes, kreatív női egyéniségével.

Vágyott arra az én-időre, melyet sok nő nem, vagy csak igen szűk keretek között ad meg önmagának. Érezte, hogy ezt az időt lelke megújítására, és a pihenésre kellene fordítania, ám ezt, hozott mintáihoz való öntudatlan ragaszkodása miatt nem engedte meg magának. Szinte tehetetlenül figyelte, amint egyre növekvő fáradtsága érdektelenné laposítja egykor tüzes egyéniségét.


A régi időkben, mikor egy nő fölé kerekedett a fáradtsága, és teste, lelke pihenésre vágyott, a gyermeke gondozását átvették tőle az idősebb asszonyok, kik a szűk család, vagy a tágabb közösség tagjai voltak. Az anya segítőkre lelt, ilyenkor önmagát, testét-lelkét is erősítő magányba vonulhatott, ahol hanyatló erejére újra rátalálhatott. A bennszülött nők még ma is tudják ezt a titkot. Tudják, hogy a magány segít hozzáférni elzárt részeikhez, és nemcsak a menstruáció, hanem az egész élet lényegesen könnyebbé válik az egyedül megélt csendességben. Tudják, hogy nem foszthatják ki életüket, szükség van örömre. S ha nem követik saját ciklusukat, mert hosszú ideig gondoznak másokat, az ő életritmusuk szerint, annak bizony ára van. 

A bennszülöttek elkülönített helye a Vörös Sátor. De bárkinek lehet ilyen titkos helye, egy terebélyes fa árnyékában, az erdőben, vagy akár a folyó partján, esetleg elméje palotájában. Fontos, hogy időről időre meglátogassuk és gondozzuk rejtekhelyünket!

A női ciklus gyakran követi a Hold fázisait, így gyakran éppen teliholdkor erősödik fel a női intuíció, ekkor válik könnyebbé a belső lényünkkel való párbeszéd is. Ráláthatunk kapcsolatainkra, családi életünkre, gyermekeinkre. Ennek eszköze lehet a meditáció, úszás, festés, éneklés, dobolás, tánc. Lényeg, hogy mindez örömmel végzett, belső központunkba vezető, egyszerű tevékenység legyen.

A shiatsu kezelés is ilyen! Kezelés közben tested minden apró részlete tudatosodik elmédben, egyúttal mély, meditatív állapotba kerülsz. Ebben a paraszimpatikus állapotban a test könnyedén befogadja a tápláló, gyógyító érintéseket, és a szervezet öngyógyító mechanizmusa is bekapcsol. Az akupresszúrás pontok pedig hatékonyan enyhítik a fájdalmakat, köztük a menstruációs panaszokat is. Szervezeted a finom érintések hatására regenerálódni kezd. Lényed örömtelivé válik, és erődbe emel. Tégy egy próbát!


forrás: Harmonet
hírek, aktualitások

A fenntartható táplálkozás gyakorlati szempontjai

2025. július 02.



Nincs általános és globális fenntartható étrend. Egy étrend akkor fenntartható, ha az adott nemzet földrajzi elhelyezkedéséhez, környezeti adottságaihoz, gasztronómiai szokásaihoz, vallási előírásaihoz alkalmazkodik. Hatalmas jelentőséggel bír a fenntarthatóságon belül a reklámokból oly jól ismert „vedd a hazait!” Valóban tisztában vagyunk azzal, mikor minek van szezonja? A nagy élelmiszerláncok januártól decemberig kínálnak szinte minden zöldséget, gyümölcsöt. A szezonális termékek közti eligazodásban – az áron kívül – segítségünkre lehet az MDOSZ Terítéken az egészség FB oldala, ahol elérhető az ún. szezonális táblázat (1. táblázat).




Fenntarthatósági szempont
Tevékenység


Húsfogyasztás
Az elfogyasztott hús mennyiségének csökkentése
Heti legalább 1 húsmentes nap beiktatása Hús kiváltása egyéb teljes értékű fehérjékkel (tojás, tejtermékek)


Halfogyasztás
Heti legalább egy alkalommal fogyasszunk halat
Válasszuk az MSC jelzéssel ellátott termékeket
Fogyasszunk minél több hazai halt


Élelmiszerhulladék
Tervezzük meg előre az étrendünket Bevásárlás előtt készítsünk listát és ne menjünk éhesen vásárolni Figyeljünk a szavatossági időre és a termékek megfelelő tárolására Vigyünk magunkkal többször használatos zsákot és szatyrot a termékeknek


Globalizáció élelmiszerkilométer
Válasszunk helyi termékeket Ellenőrizzük a termék címkéjén a származási országot Fogyasszunk idényjellegű zöldségeket és gyümölcsöt


Egészséges táplálkozás
Csak annyi táplálékot vigyünk be, amennyire szervezetünknek ténylegesen szüksége van Étkezzünk rendszeresen és változatosan Ha nem szükséges, ne zárjunk ki semmit az étrendünkből Kerüljük a feldolgozott élelmiszereket



Az utazási hasmenés fő tünetei

2025. július 02.



Külföldön az emberek általában szívesen próbálják ki a helyi konyhát. Vannak azonban, akiknek érzékeny a gyomruk és az idegen ételtől gyomorrontást kapnak: ennek tünetei szintén hányás, hasmenés, gyomorgörcsök. Ez azonban diéta és bő folyadékfogyasztás mellett hamar elmúlik. A komolyabb betegségről, az utazási hasmenésről akkor van szó, ha az utazónál megérkezése után három napon belül, legalább napi három alkalommal híg székletürítésre kerül sor, valamint a vezető tünetek közül (alig visszatartható székelési inger, hastáji fájdalom vagy puffadás, hasi görcsök, émelygés, láz, hányás, véres vagy nyálkás jellegű széklet) legalább három fellép.

A legfontosabb a megelőzés

A rossz hír az, hogy az alkoholfogyasztás, mely a közhiedelem szerint „fertőtleníti az emésztőcsatornát” – nem igaz. Példa rá Hemingway, aki sűrűn alkoholizált utazásai közben (is), mégis, afrikai útjáról mint „az Önök vérhasban szenvedő tudósítója” számolt be olvasóinak. A megelőzés biztos módja a biztonságos, nem fertőzött ételek és italok fogyasztása. Erről a Zsebdoktor utazóknak c. könyv „Egzotikus vidékek – egzotikus ételek” című fejezetében részletesen olvashat.

A diétás megszorításokat és a biztonságos étkezésre vonatkozó szabályokat az utazók többsége nem tartja be, az erre való törekvés mintegy két nap után lanyhul. Mivel az utazási hasmenés tipikusan az elutazás utáni harmadik napon lép fel, a kezdeti óvatosság az első két napban – úgy tűnik – meghozza a gyümölcsét. A megelőzésképpen szedett antibiotikumok – más káros mellékhatásaikon kívül – sem akadályozzák meg a hasmenés kialakulását, főleg azért, mert nem minden utazási hasmenést okozó mikroba érzékeny az adott antibiotikumra.

Ezért nehéz egyedül formába lendülni otthon

2025. július 01.

Hogyan lehet mégis tartós a fejlődés?

Sokan hajlamosak magukat okolni, ha otthon nem jönnek az edzés eredmények, pedig a valóság ennél jóval árnyaltabb. A négy fal között edzeni nemcsak kényelmes, hanem tele van nehézségekkel is: könnyű elveszíteni a lelkesedést, elcsúszni a rendszerességen, vagy épp tanácstalanul válogatni a rengeteg online videó között. Fodor Réka fitnesz szakértő szerint nem a kitartás hiánya a fő akadály, hanem az, ha nincs egy jól felépített terv, személyre szabott segítség és bátorító közösség.

A szakértő szerint a siker kulcsa a részletekben és a tudatosságban rejlik.

„Az otthoni edzés nem szükségszerűen könnyebb vagy kevésbé hatékony, mint az edzőtermi, de csak akkor hozza a kívánt formát, ha helyesen végezzük” – hívta fel a figyelmet a Barackcsapat online edzésplatform alapítója.

Túlzott lelkesedés vs. teljes rendszertelenség

Fodor Réka szerint az egyik leggyakoribb buktató a túlzott kezdeti lelkesedésből fakadó túledzés, vagy éppen ennek ellenkezője, a rendszertelenség.

„Sem a pihenőnapok nélküli, mindennapos intenzív mozgás, sem a hetekig tartó kihagyások nem vezetnek optimális eredményre. Előbbi könnyen túlterheléshez és sérüléshez, utóbbi pedig motivációvesztéshez és a fejlődés elmaradásához vezethet. A megoldást egy okosan felépített, fokozatosságot biztosító edzésterv jelentheti, amely figyelembe veszi az egyéni terhelhetőséget és biztosítja a szükséges regenerációt.” – meséli Fodor Réka.