Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Hogyan hatnak a szervezetünkre a romantikus regények?

Érdekességek2024. november 09.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Az olvasás az egyik legjobb módja annak, hogy egy rövid időre elmeneküljünk a problémáink elől és átkerüljünk egy olyan világba, ahol a gondokkal végre nem nekünk kell megküzdenünk. Különösen igaz ez a romantikus könyvekre, nem véletlen tehát, hogy ezek népszerűsége az utóbbi években folyamatosan nő: itt a minden akadályt legyőző igaz szerelemről olvashatunk, ami a magánéleti nehézségeket is segíthet egy kicsit könnyebben elviselni. De hogyan hatnak ezek a történetek a testünkre és az elménkre? Az alábbiakban ennek a kérdésnek járunk utána.  

1. Emelkedik a boldogsághormonok szintje

A hormonok rendkívül fontos szerepet játszanak a szervezetünk működésében, így alapvetően befolyásolják azt is, hogy mennyire érezzük magunkat boldognak. Ezért az eufórikus érzésért elsősorban a dopamin, a szerotonin, az oxitocin és az endorfinok felelnek, melyek felszabadításáért mi is sokat tehetünk: segít a helyes étkezés, a rendszeres testmozgás, egy kiegyensúlyozott kapcsolat, a napfény, a pihenés, a nevetés és természetesen az olvasás.

A romantikus könyvek jellemzője, hogy a főhős, bár számos megpróbáltatáson megy keresztül, a nehézségeket végül legyőzi és megtalálja az igaz szerelmet. Amikor erről a pozitív végkifejletről, az ide vezető izgalmas útról olvasunk, szervezetünkben felszabadulnak a jó hangulatért, a boldogságért felelős hormonok, ez pedig segít abban, hogy a hétköznapi életünkben is meglássuk a szép dolgokat, így összességében elégedettek és kiegyensúlyozottak lehessünk.

2. Csökken a stressz-szintünk

Különböző mértékben ugyan, mégis mindannyiunk életében jelen van a stressz, mely kis mennyiségben rendkívül motiváló lehet, ha azonban elhatalmasodik, könnyen maga alá temethet minket, súlyosabb esetben pedig szorongáshoz, depresszióhoz is vezethet. Meg kell felelnünk a munkahelyünkön és a magánéletünkben is, ami sokszor nem egyszerű, így nagyon fontos az, hogy a feszültséget csökkentsük, ennek pedig az a legjobb módja, hogy megtanulunk kikapcsolódni és időnként saját magunkra is fordítunk egy kis időt.

Annak, aki szeret olvasni, természetesen a regények jelentik a megoldást: a romantikus könyvek segítenek ellazulni, hiszen egy amíg ezeket lapozgatjuk, a saját problémáinkról egy kicsit megfeledkezhetünk. Elmenekülünk egy másik világba, amely persze tele van nehézségekkel és olykor fájdalommal is, ezekkel azonban nem nekünk kell megküzdenünk. A mi feladatunk csupán az, hogy elmerüljünk a történetben, együtt izguljunk a főhőssel, végül pedig örüljünk a boldogságának – és persze a saját nyugalmunknak.

bb izgalmas történetben: nem fogjuk megbánni.


3. Rendeződik a vérnyomás

Egy nyugodt, pihentető tevékenység, aminek segítségével kikapcsolhatunk és relaxálhatunk nagymértékben hozzájárulhat a vérnyomásunk csökkentéséhez. A tartósan fennálló magas vérnyomás számos komolyabb betegséghez is elvezethet, ezért mindenkinek nagyon hasznos olykor kézbe vennie egy romantikus regényt: olvasás közben megnyugszunk, lassul a szívverésünk és olyan belső békére lelhetünk rá, ami segít abban, hogy sokáig egészségesek maradjunk.

4. Könnyebb lesz az elalvás

A szervezetünk egészséges működéséhez elengedhetetlen az elegendő és pihentető alvás. Ha lefekvés előtt tv-t nézünk vagy a telefonunkkal foglaljuk el magunkat, sokkal nehezebben jön a szemünkre az álom, ezzel szemben az esti olvasás segít kikapcsolni, elengedni a napi gondokat és felkészíteni a testünket a pihenésre. Elalvás előtt válasszunk egy romantikus regényt, mely akár az álmainkra is hatással lehet, így pedig az ébredés is garantáltan kellemesebb lesz.

A romantikus könyvek a lelkünknek is jót tesznek

Az olvasás az egyik legjobb módja a kikapcsolódásnak és a feltöltődésnek, jól tudja ezt minden könyvrajongó. Egy romantikus regény karaktereivel nagyon könnyű azonosulni, ráadásul láthatjuk, hogy ennek olvasása a szervezetünkre is pozitív hatással van. Merüljünk el egy úja


forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Tavaszi–nyári testtömegcsökkentő étrend nőknek (1200 kcal/nap)

2025. május 08.



A receptek nyersanyagkiszabása 1 személyre vonatkozik.
A reggeli, illetve uzsonna zöldségei „korlátlan” mennyiségben, lemérés nélkül fogyaszthatók, mint ahogy az édesítőszerrel ízesített teák is.
A többi élelmiszernél és készételnél ügyelni kell a megadott mennyiségekre!
Az étlap nem fedezi a napi 2,5–3,0 l folyadékigényt, erről gondoskodni kell, elsősorban ásványvíz formájában! Az édes íz hiányát energiamentes édesítőszerekkel lehet pótolni!

1. NAP (1221 kcal)

Reggeli
Citromos tea (édesítőszerrel)
Köményes sajt (50 g)
Korpás Abonett (2 db)
Uborka

Tízórai
Alma (1 db)

Ebéd
Csontleves zöldségbetéttel (200 ml)
Sült virsli (1 db)
Lecsós zöldbab (zöldbab 150 g, szójacsírakonzerv 30 g, étolaj 1 evőkanál, lecsó 50 g, vöröshagyma)

Uzsonna
Málnás túró (félzsíros túró 100 g, málna 50 g, mesterséges édesítőszer)

Vacsora
Joghurtos szárnyas saláta (csirkemell 100 g, zeller 100 g, ananász 50 g, sárgarépa 50 g, joghurt 50 g, édesítők ízlés szerint)
Korpás kifli (1 db)

Forradalmi áttörés a szúnyogirtásban: egy környezetbarát technológiával hatékonyabban védekezhetünk

2025. május 07.

Új, az eddigieknél jóval hatékonyabb hordozóanyagot fejlesztettek ki a biológiai szúnyogirtáshoz HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont (HUN-REN TTK) kutatói, együttműködésben az ELTE és a Bay Zoltán Kutatóintézet kutatóival. Az új anyag nemcsak az irtószerek hatékonyságát növeli, hanem környezetbarát is.

A szúnyoggyérítés kérdése egyre fontosabb téma hazánkban, és nemcsak az apró rovarok bosszantó csípései, hanem a megjelenő új, potenciálisan súlyos betegségeket terjesztő fajok miatt is.

A legismertebb irtási mód, amivel nyaranta találkozhatunk, az úgynevezett vegyszeres irtás. Az ilyenkor használt szerek azonban nemcsak a vérszívókat, hanem sok más hasznos élőlényt, például a méheket is elpusztítják, komoly ökológiai kárt okozva. Éppen ezért fontos kutatások zajlanak az olyan szelektív biológiai ágensek kifejlesztésére, amelyek kizárólag a szúnyoglárvákat pusztítják el – ezeket a módszereket ismerhetjük úgy, hogy biológiai szúnyoggyérítés.


Az elmúlt 30 év egyik legnagyobb szúnyograjzására számítanak a kutatók a Balatonnál

2024 nyarán a tartósan meleg vízhőmérséklet és fényszegény körülmények miatt megnőtt az algák mennyisége, különösen a Siófoki-medencében (ahol a tavalyinál magasabb alga mennyiséget csak 1994-ben mértek eddig). Ez kedvezett az árvaszúnyogoknak: lárváik nagy számban telepedtek meg az üledékben, így 2025 tavaszán (április-június) az elmúlt 30 év egyik legnagyobb rajzására számíthatunk – fogalmaznak friss jelentésükben a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (HUN-REN BLKI) kutatói.

A biológiai gyérítés nehézsége azonban, hogy ezeket a szereket egy jóval kisebb területre kell kijuttatni, és ezek az élőhelyek sokszor sűrű növényzettel borítottak, így komoly probléma, hogy az ide kiszórt szerek nem jutnak el a vízfelszínig, ahol a lárvák táplálkoznak, és ahol ki kéne fejteniük hatásukat.

Megoldásként ezeket a hatóanyagokat valamilyen granulátumra, például homokra, vagy műanyagra rögzítik, de ez a módszer is számos nehézségbe ütközik. A sokszor használt homokszemcsék, bár természetes anyagok, éles széleik károsíthatják a növényeket, ráadásul túl gyorsan süllyednek le az aljzatra, így az irtószer nem tud elég ideig dolgozni a felszínen. A szintén gyakran használt műanyag hordozók ugyan kiküszöbölik ez utóbbi problémát – hiszen könnyű szemcseként sokáig lebegnek a felszínen –, de a kémiai irtószerekhez hasonlóan környezetkárosítók. A speciális fehérjékből készült jégpelletek is jó megoldást jelentenek, de gyors olvadásuk korlátozza a használatukat, különösen azokon a meleg klímájú területeken, ahol jellemzően nagy a szúnyog-koncentráció.

Úgy véli, felnőttként már nem lehet 1-es típusú cukorbeteg? De igen!

2025. május 07.



Az 1-es típusú cukorbetegséget sokáig fiatalkori diabétesznek hívták, hiszen döntően gyerekeknél és tinédzsereknél diagnosztizálták azt. A tévhitekkel szemben azonban felnőtteknél is kialakulhat ez a típus, ám mivel a tünetei nagyon hasonlítanak a 2-es típusú cukorbetegség tüneteihez, nem kizárt a kezdeti téves diagnózis sem. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista éppen ezért arra hívta fel a figyelmet, mennyire fontos megérteni a különbséget és megfelelő kezelést alkalmazni.

A felnőttkori 1-es típusú cukorbetegség könnyen összetéveszthető a 2-es típusúval

A felnőttkorban, tipikusan 30 év felett induló 1-es típusú cukorbetegség akkor következik be, amikor a hasnyálmirigy valamiért leáll az inzulintermeléssel, vagy legalábbis csökkenti azt – emögött általában egy autoimmun folyamat áll. Ha valóban erről van szó, akkor LADA típusú cukorbetegségről lehet beszélni (Latent Autoimmune Diabetes in Adults). Az inzulintermelés csökkenése vagy leállása azzal jár, hogyha kevés van ebből a vércukor mennyiséget szabályozó hormonból, akkor a táplálékkal bevitt cukrok a véráramban maradnak ahelyett, hogy energiává alakulnának az izmokban, zsírban, májban.
– Az egyik nagy különbség a gyermekkorban induló 1-es típusú cukorbetegség és a felnőttkori megjelenés közt, hogy míg a gyerekek általában inzulinkezelésre szorulnak, a felnőtteknek nem minden esetben szükséges azonnal elkezdni az inzulinadást, főként, ha a hasnyálmirigy még termel valamennyit. Emiatt viszont előfordulhat, hogy 2-es típusúnak diagnosztizálják a valójában 1-es típusú diabéteszt.

Milyen tünetekre kell felfigyelni?

Egyelőre nem tudjuk, mi lehet az oka annak, hogy az immunrendszer éppen a hasnyálmirigyet támadja meg, vizsgálják a vírusok, a környezeti mérgező anyagok szerepét. Az azonban biztos, hogy a genetika nem megkerülhető, ha ugyanis az egyik szülőnek van 1-es típusú cukorbetegsége, az utódnál 1-8% a kialakulás esélye, két szülő érintettsége esetén pedig már 30%. Felnőttkorban lassan, hónapok alatt alakulhat ki a diabétesz, az alábbi, fokozatosan megjelenő panaszokra kell felfigyelni:
– extrém éhség, szomjúság még akkor is, amikor eleget ettünk, ittunk,
– gyakori vizelési inger, még éjjel is,
– szokatlan fáradtság, gyengeség,
– hirtelen és szándék nélküli fogyás,
– homályos látás vagy más látászavarok,
– gombás és más jellegű gyakoribb fertőzések,
– gyümölcsös, édeskés illatú lehelet,
– légzési nehézségek,
– kézben, lábbal jelentkező zsibbadás, bizsergés,
– száraz, viszkető bőr.