Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Havibaj vagy piros betűs ünnepnapok?

Érdekességek2023. február 26.

A nők többségének életét (akár titkolja a társadalmi szokásoknak megfelelően, akár nem) többnyire megkeseríti a menstruáció és a vele járó tünetcsoport, szinte egyöntetűen a pokolba kívánjuk a valójában nőiességünk esszenciáját jelentő néhány napos eseményt, kevesebbnek, tisztátalannak érezzük magunkat, amikor éppen "megvan".  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Vajon a természet, a tökéletes alkotó tényleg ki akart szúrni velünk, amikor havonta néhány nap „szenvedésre” ítélt bennünket? Vagy lehetséges más, pozitívabb módon is viszonyulni a havivérzésünkhöz? 

Betegség, amelyet gyógyszerekkel kell kezelni?
A tampon- és betétreklámok szinte egytől egyig azt sugallják, hogy a nőnek kötelessége ilyenkor is fittnek és energikusnak lennie, és ugyanazt az életet élnie, mint máskor és 100 %-osan teljesítenie otthon és a munkahelyén egyaránt.

Az általános felfogás az, amelyet egyébként egyértelműen támogat a család és a munkahely is, hogy ez egy egészségügyi probléma, szinte betegségszámba menő nyűg, amit maradéktalanul kezelni kell, lehetőleg úgy, hogy a környezet ebből ne vegyen észre semmit.

Így már nekünk, nőknek is természetes, hogy a „nehéz napokon” tömjük magunkba az erősebbnél erősebb fájdalomcsillapítókat és igyekszünk úgy tenni, mintha minden rendben lenne.

Tisztább, szárazabb, biztonságosabb érzés?
Ez a természetes élettani folyamat mára illetlenné, mocskossá, takargatnivalóvá vált a szemünkben. Ezért, hogy környezetünket megkíméljük a látványtól és a szagoktól, hajlandóak vagyunk megvenni a „láthatatlanként” reklámozott vagy egyenesen illatosított (!) betéteket is, hiszen az élelmes gyártók természetesen erre is gondoltak.

Mára eljutottunk odáig, hogy csak a vérzést, a fájdalmat és a szokásos napi rutinra való alkalmatlanságot látjuk ebben az összetett testi-lelki folyamatban, és kizárólagosan arra törekszünk, hogy mindezeket a kellemetlenségeket kiiktassuk egy „tisztább, szárazabb, biztonságosabb” érzés érdekében. 

A misztikus női természet
Vajon tényleg ez volt a természet, a tökéletes alkotó célja, hogy a nőket havonta néhány nap „szenvedésre” ítélje? Ideje felülvizsgálni a régi mítoszokat, amelyek szerint a nő büntetésként kapta a havibajt bizonyos ősi tettei megtorlásaként.

Spirituális szemszögből a nő befogadó, elfogadó, passzív, ciklikus lény ellentétben férfi párjával, az aktív, megvalósításra törekvő, lineárisan gondolkodó, szellemi erővel – erről árulkodnak eltérő formájú nemi szerveink és a hozzájuk kapcsolódó szimbólumok is. (Nő – kör, spirál, Férfi - egyenes, bot, pálca stb.) 


EGY-ség az élet és halál körforgásában
A női természet sajátja az élet körforgásának szerető támogatása, fenntartása és elfogadása. Ez a női bölcsesség tükröződik a női ciklus Hold-ciklusokhoz hasonló folyamatában is, ami hónapról hónapra a születés-virágzás-halál körforgását testesíti meg, mintegy újra és újra figyelmeztetve a nőt a természet örök rendjére és saját regenerációs képességére.

A nő könnyebben maradt közeli kapcsolatban a természeti erőkkel, a Hold és az elemek változásaival, saját ösztönösségével. A nő legbensőbb lényéből fakad az emberi élet változásainak békés elfogadása: az életet a halállal együtt, a virágzást az elmúlással együtt, a ragyogó emberi természetet árnyoldalaival együtt, egységben érzékeli.

Piros betűs ünnepnapok?
A menstruáció egyfajta tisztulás, a régi, elavult elengedése, átalakítása, felkészülés az új ciklusra, és ez bizony sokszor fájdalommal jár. Érdemes ezt elfogadni, semmint mindenáron gyógyszerekkel küzdeni ellene. Természetesen minden nőnél előfordul igazán fájdalmas menstruáció, amikor szükségét érezheti egy-két csillapító gyógyszernek, de ebben az esetben sem árt a mértékletesség.

Lenyűgöző a női természet, hogy a régi elengedését testi szinten is lehetővé teszi számunkra havi rendszerességgel. Emellett a fájdalom csak egyfajta kellemetlen „mellékhatás”, ami gyengéden visszahelyez a testünkbe, és amivel meg lehet barátkozni, hiszen saját női mivoltunkból fakadó, folyton megújuló teremtő erőnkre hívja fel a figyelmünket. 

Ünnepeld a megtisztulást!
Amikor érzed a kezdődő görcsöket, fájdalmakat a testedben, teremts alkalmat egy rövid elengedő szertartásra vagy meditációra. Mondj köszönetet a testednek, hogy ebben a hónapban is lehetővé teszi számodra a tisztulást, a régi dolgoktól való megszabadulást. Írj listát azokról a tulajdonságaidról, rossz szokásaidról, emlékeidről vagy érzéseidről, amiktől úgy érzed, már ideje megválnod, mert nem támogatják tovább a fejlődésedet. Gyújts gyertyát és égesd el azzal a szándékkal, hogy hajlandó vagy őket elengedni – a tűz elem mágikus ereje segít a megtisztulásban. 

Légy gyengéd önmagadhoz!
A menstruáció, mint minden mélyreható testi-lelki változás, fájdalmakkal, vérzéssel, hormonszint-ingadozással járó átalakulás, sebezhetőbbé és érzékenyebbé teszi a nők nagy részét, sokan ingerültek, hisztisek és akár elviselhetetlenek is tudunk lenni a menstruáció előtt és közben. Fogadd el azt, hogy ezeken és a megelőző napokon esetleg visszahúzódóbb, elesettebb és kevésbé aktív vagy, gyengédségre, egyedüllétre, netán lustálkodásra vágysz.

Tudatosítsd, hogy ez a bensőséges folyamat csak rólad szól: gondoskodj magadról aktuális állapotodnak megfelelően. Lehetőség szerint ne vállalj többet ilyenkor, mint amennyire képes vagy, esetleg időzítsd ekkorra a fokozott elmélyülést, kreativitást igénylő feladatokat.

Fejezd ki önmagadnak támogató szeretetedet, nagyrabecsülésedet

Figyelj befelé!
Sokan ilyenkor öntudatlanul is befelé fordulnak, mintegy összegezve a lezáruló ciklust. A vérzés megindulását megelőző és követő néhány nap kifejezetten alkalmas önreflexióra, önvizsgálatra, - szentelj elég időt és figyelmet önmagadnak.

A menstruáció megtanít a saját magunkról való gondoskodásra és felelősségvállalásra is. Ha megadjuk magunknak azt az elfogadó szeretetet, törődést és gyengédséget, amire ilyenkor különösen szükségünk van, képesek leszünk más módon viszonyulni a környezetünkhöz és az is hozzánk. 

Használd a teremtő erődet!
A menstruáció során gyakran kreatív energiáink is felszabadulnak, az emelkedő ösztrogén-szint pozitívan befolyásolja szellemi tevékenységeinket. Nem véletlen, hogy sok nő azokon a napokon hegyeket tudna megmozgatni, és levertség helyett a teremtő erőit érzi magában áradni. Bizonyos dél-amerikai indián törzsek asszonyai saját menstruációs vérükkel öntözik földjeiket a termékenységért.

Könnyen lehet, hogy a havivérzésünkhöz való hozzáállásunk változásával ezeket a napokat tartjuk majd a legkreatívabb, legbensőségesebb vagy akár legenergikusabb időszaknak. 

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Többféleképpen oldható a vizsgák előtti szorongás és stressz

2025. június 27.



Napi nyolc óra minőségi alvással, rendszeresen végzett testmozgással, tíz-tizenöt perces pihenőidőkkel, relaxációs gyakorlatokkal csökkenthető a vizsgák előtti szorongás és stressz. A kiegyensúlyozottsághoz ilyenkor még fontosabb a tudatos felkészülés, a megfelelő időbeosztás, a napi vagy heti teendők pontos összeállítása. A hatékony stresszkezelés egyik alapja, a feszült állapot testi és lelki jeleinek felismerése, tudatosítása, melyek ezt követően a megfelelő technikákkal, stratégiákkal hatékonyan enyhíthetők – mondja Cserép Melinda, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika szakpszichológusa.


A stressz, így a vizsgadrukk teljesen természetes jelenség, a szervezet válasza a kihívást jelentő helyzetekre, azonban jelentősen befolyásolhatja a tanulók teljesítményét, fizikai-és pszichés jóllétét. A vizsgaidőszakban a fiatalok fokozott lelki és mentális megterhelésnek vannak kitéve, az ezekkel járó stressz, szorongásos tüneteket, alvási problémákat, étvágytalanságot vagy épp fokozott evési késztetést, ingerlékenységet, koncentrációs nehézségeket okozhat, mindezek pedig tovább nehezítik a felkészülést, ronthatják az eredményeket. „Ilyen típusú panaszokról gyakran számolnak be a hozzánk forduló serdülők felvételi- és érettségi időszakban vagy épp osztályozóvizsgák környékén – hangsúlyozza Cserép Melinda szakpszichológus.

Így lesz gondtalan a pihenés – fogászati panaszok nélkül

2025. június 27.

Szakértői tanácsok nyaralóknak a fogak egészségéért

A várva várt nyaralás hevében, a gondos csomagolás és felkészülés ellenére is becsúszhat az a baki, hogy a szájápolási eszközök otthon maradnak. Ebben az időszakban az is előfordul, hogy egyszerűen lazábban vesszük a napi rutint. Szakértő hívja fel a figyelmet arra, milyen következményekkel járhat a hanyagság, hogyan óvhatjuk meg a fogaink egészségét az utazás alatt is.

A nyári vakáció alkalmával javasolt ugyanolyan gondossággal összeállítani a szájápolási csomagot is, mint ahogy magát az utazást megszerveztük. Ma már a nagyobb gyártók kínálatában minden fontos eszköz megtalálható ahhoz, hogy a szájápolás terén se legyen szükség kompromisszumra, a nyaralás alatt sem. Kompakt hordozható eszközöket, kisebb kiszerelésű fogkrémet, szájvizet is magunkkal vihetünk, ezek repülős utaknál különösen hasznosak.

Gyors, praktikus megoldások

„Sokan tapasztalják, hogy a vakáció izgalma eltereli a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás” – fogalmaz Ferenczi Eszter dentálhigiénikus. „Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy gyakran előfordul, otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ilyenkor érkezéskor kellemetlen kihívást jelenthet egy megfelelő üzlet felkutatása, ahol nemcsak a nyelvi nehézségekkel, de az ismeretlen termékekkel és a csomagolások értelmezésével is meg kell küzdenünk” – figyelmeztet a szakértő.
Egy hosszú út során az is előfordulhat, hogy egyszerűen nincs lehetőség a fogmosásra.

„Ilyenkor érkezéskor gyors megoldás lehet egy mentolos rágótabletta vagy cukorka, ami átmenetileg felfrissíti a leheletet” – javasolja a Dental Rituals tulajdonosa.

Azonban nem csak a feledékenység okozhat problémát.
A legkellemetlenebb forgatókönyv, ha pont a nyaralás alatt kezd el fájni egy fog. „Helyismeret hiányában nehéz és költséges is lehet a sürgősségi beavatkozás igénybevétele, különösen akkor, ha nem beszéljük az adott ország nyelvét. Kempingezés vagy túrázás alkalmával, ahol korlátozottak a segítségkérési lehetőségek, egy intenzív fogfájás akár a tervezettnél korábban véget vethet a kalandnak” – mondta Ferenczi Eszter.

10 dolog, amitől óvd a gyereked nyáron

2025. június 26.

A nyár számtalan kalandot és izgalmat tartogat a gyerekek számára. A vakáció a strandolás, a sport és a játék ideje. Az élményekkel együtt azonban veszélyek is járnak, ezért ilyenkor nagyobb szabadság elővigyázatosságra van szükség, hogy elkerüljük az esetleges baleseteket. Összegyűjtöttük a tíz legfontosabb tudnivalót, amire figyelni kell, nehogy sérülés vagy betegség tegye tönkre a nyaralást. 

1.    Ha autóval utazunk, ügyeljünk, hogy mindegyik kisgyermek a megfelelő méretű gyermekülésben legyen bekötve! A nagyobb gyerekek és a szülők pedig feltétlenül használják a biztonsági öveket, még rövid távolságokra is! A legkisebbeket menetiránynak háttal kell bekötni, ellenkező esetben a fej előrebillenésekor eltörhet a nyaka.

2.    Ha külföldre készülünk, utasbiztosítás nélkül ne lépjük át az országhatárt! Különösen azoknak érdemes erre figyelniük, akik gyerekekkel utaznak. Egy szakosodott online kutatásából kiderült, hogy a megkérdezettek 14%-ával történt már baleset vagy megbetegedés külföldi utazás során. A családok, kisgyermekesek jellemzően a saját szervezésű utazásokat részesítik előnyben, s ilyenkor a sok tennivaló között elfelejtődhet a biztosítás. Pedig egy külföldi gyógykezelés vagy mentés akár milliókba is kerülhet.

3.    Csak úgy engedjük a gyerekeket biciklivel, görkorival vagy rolleren közúton közlekedni, ha bukósisakot visel! Ha kisgyermeket szállítunk kerékpáron, feltétlenül ültessük  megfelelően rögzített gyerekülésbe, különben leeshet vagy a lába beakadhat a küllőkbe, és nagyon súlyos sérülést szenvedhet.

4.    Nyáron sokan kerékpárra ülnek, akik egyébként ritkán bicikliznek, és nem rendelkeznek rutinnal a forgalomban. Nagy óvatosságot követel, ha gyerekeket viszünk vagy engedünk biciklizni az utakon. Tanítsuk meg nekik a legfontosabb szabályokat, mielőtt elindulnánk, és akár útközben is gyakoroljuk velük a tudnivalókat. Lehetőleg mindig legyen velük felnőtt kísérő. Autóvezetőként pedig legyünk különösen türelmesek és elővigyázatosak, ha kiskorú kerékpárosok mellett haladunk el.