Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Három tipp, ami hosszú távon segíti alacsonyan tartani lakásunk rezsijét

Érdekességek2023. július 09.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.A rezsi mértéke egyre gyakoribb téma a megélhetés szempontjából, hiszen a világszinten jelentkező külső tényezők - háborúk, társadalmi problémák - miatt egyre magasabb áron jutunk hozzá a legfőbb energiahordozókhoz, amelyek a modern világban már az élet alapvető szükségletei. Akadnak azonban olyan hétköznapi praktikák, valamint jól átgondolt megoldások, rendszerek, amelyek segíthetnek minket abban, hogy csökkentsük a rezsivel kapcsolatos kiadásainkat.  

Megújuló energiaforrások alkalmazása

A fenntarthatóság ma már fontos része a közbeszédnek, mindennapi téma, de még mindig keveset beszélünk arról, milyen szorosan összefüggenek a környezetbarát megoldások a költséghatékonysággal. Különösen egy ház vagy lakás kapcsán kerül elő számos lehetőség, amely szakít a hagyományos energiahordozókkal, és másféle utakat használ a fűtés vagy a világítás megvalósításához. A fenntarthatóbb megoldások kapcsán nagyon fontos alaposan körbejárni a kérdést. Tény, hogy az induló költségek magasak, de hosszú távon anyagilag sokkal kifizetődőbb ilyen rendszereket alkalmazni. Nézzük, mely környezetbarát megoldások segítenek a rezsi költségeinek csökkentésében!

Napkollektor

A megújuló energiaforrások közül az egyik legnépszerűbb megoldás a napenergia felhasználása. Ezek a napelemes rendszer részeként a napfényt alakítják elektromos energiává, ennek alkalmazásával pedig akár nullára is csökkenthető a villanyszámla. A napelemes rendszer telepítése nem bonyolult folyamat: nem csak építkezés esetén van rá lehetőség, régebbi otthonunk is modernné varázsolható vele.


Hőszivattyú

Szintén alternatív megoldást kínál a hőszivattyús rendszer, amely többféle lehetőséget is kínál. A talajvizet, a levegő energiáját, valamint a geotermikus energiát egyaránt képes hasznosítani. Bármelyik típusú rendszer telepítése igényel földmunkát, illetve betonozást, azonban a kialakítás általában egyszerű folyamat. A csöveket, a talajkollektort a föld alatt helyezik el, kiépítése ezért természetesen jelentős anyagi vonzattal jár. Emellett azonban hosszú távon igazán sokat tudunk spórolni, ha függetlenedünk a hagyományos energiahordozóktól.

A hőszivattyúkkal a fűtés, hűtés, valamint a melegvíz előállítás is megoldottá válik. A másik nagyon lényeges tényező, hogy a hőszivattyúk élettartama hosszú, maga a rendszer megbízható kialakítású. Nem kell tartani az évek múlva szükséges cserétől, vagy az újabb telepítés költségeitől.

Hétköznapi praktikák

Sok kicsi sokra megy - tartja a mondás, ami nagyon igaz akkor is, ha a rezsi csökkentése a célunk. Rengeteg apró lépés segíthet hozzá minket ahhoz, hogy kevesebb összeget lássunk viszont azokon a bizonyos sárga csekkeken. Alapvetésnek tűnik, de figyeljünk oda rá és tanítsuk meg gyerekeinket is, hogy amennyiben nem tartózkodunk adott szobában, mindig kapcsoljuk le a villanyokat.

Kiskortól legyen egyértelmű szabály, hogy nem folyatjuk a csapvizet fogmosás közben, hogy választható a zuhanyzás is a fürdés helyett, illetve a mosogatást sem folyó vízben végezzük. Emellett érdemes a háztartási gépek közül is az energiatakarékos típusokat beszerezni: a mosogatógép, a mosógép és a tűzhely is beszerezhető jó minőségben minél kisebb energiafelhasználást igényelve.

Szigetelés

Nemcsak a legújabb megoldásokra, de a régi nagy igazságokra is érdemes figyelmet fordítani, amikor a rezsi minimalizálásán gondolkodunk. A jó szigetelés remek megoldást kínál arra, hogy az otthonunk minél inkább megtartsa a szükséges hőt: télen a meleget, a nyári időszakban pedig a hűvösebb klímát. Az alapos szigetelés, valamint a modern nyílászárók mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy minél kisebb mértékben kelljen változtatni a hőmérsékletet. A megfelelő szigetelés ráadásul sokszor feltétele a megújuló energiaforrásokat felhasználó rendszerek beépítésének.

Gondolkodjunk hosszú távon!

A legfontosabb, hogy miközben mérlegeljük jelenlegi lehetőségeinket az otthonunk kapcsán, igyekezzünk hosszú távon gondolkodni. Az energia- és költséghatékonyság ugyanis valódi befektetés, legyen szó hőszivattyúról vagy a legmodernebb nyílászárókról. Emellett ne féljünk a számunkra ismeretlen, új dolgokba belevágni: ma már igazán minőségi szakmai segítséget kaphatunk, ha egy hőszivattyú vagy egy napelemes rendszer beépítését tervezzük. Továbbá tapasztalatokat is meghallgathatunk más felhasználóktól, hiszen a konkrét számok mindig segítenek meghozni egy nagy, egész életmódunkra kiható döntést. A pénztárcánknak biztosan jót tesz, ha a fenti tanácsokat megfogadjuk – ráadásul kevésbé kell tartanunk a rezsiárak emelkedésétől is.

 

Képforrás: Canva Pro adatbázis.


forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Éjszakai kéz- és lábzsibbadás? Ilyen okai lehetnek

2025. július 10.

Az éjszaka jelentkező végtagzsibbadás nagyon kellemetlen lehet, bár a legtöbb esetben egyszerű oka van, nevezetesen, hogy olyan pozícióban alszunk, ami elnyomja a kezünk vagy a lábunk vérkeringését. Ha azonban ez nem csak egyszer-egyszer fordul elő, és gyakran ébredünk zsibbadásra, érzéskiesésre, bizsergésre, fontos utánajárni a kiváltó oknak. Ebben a témában segített eligazodni dr. Para Szabolcs, a Fájdalomközpont – Prima Medica neurológusa.

Az idegek többféle ok miatt sérülhetnek

Amikor őseink kétlábra álltak, számos előnyre tettek szert azáltal, hogy a kezek szabaddá váltak a tevékenységekhez. Ez a pozíció azonban sebezhetőbbé is tett minket a gravitáció hatásaival szemben, amelyek például a csont- és izomrendszert érintik. Ez a kockázat ráadásul még alvás közben is fennáll, amikoris a vázizmok ellazulnak, és a nehézségi erő átveszi az irányítást. Ez tartós és gyakran egyenetlen nyomást gyakorol a vállak, lábak és csípők ízületeire és kötőszövetére. Az olyan változóktól függően, mint az ember életkora, súlya, csontvázszerkezete, általános egészségi állapota és fittsége, valamint a meglévő sérülései, ez káros hatással lehet az idegekre is.
Az egyik különösen érzékeny terület a nyaki gerinc, amelynek területén olyan összekapcsolódó idegköteg helyezkedik el, amely a karok, csuklók, kezek és ujjak mozgását szabályozza, érzékelésüket biztosítja. Ha ezek közül az idegek közül bármelyik összenyomódik, megsérül, vagy oxigén- és tápanyaghiány alakul ki bennük, az bizsergést, zsibbadást vagy izomgyengeséget is okozhat.
– Ez az összenyomódás, vagyis kompresszió olyan egyszerű és visszafordítható dologból is adódhat, mint a rossz testtartás. Ugyanakkor számos kórkép is állhat a háttérben, mint például a gerinccsatorna szűkülete, az ízületi gyulladás, a kéztőalagút-szindróma, a degeneratív betegségek, egyes fertőzések és a fizikai sérülések. A bizsergés és zsibbadás maguknak az idegeknek a károsodása miatt is felléphet, amit betegség és sérülés okozhat. Ezt az idegkárosodást nevezzük neuropátiának– foglalja össze Para doktor.

6+1 szokás, hogy nyáron is megőrizhessük egészségünket

2025. július 10.

Testünk és lelkünk is meghálálja a törődést

A nyár sokunk számára a felszabadulás és a felhőtlen kikapcsolódás időszaka. A megszámlálhatatlan élmény közepette azonban könnyű elveszíteni a fókuszt önmagunkról, pedig ahogy az év többi részében, úgy a meleg hónapokban is fontos tudatosan figyelnünk az egészségünkre, hiszen ilyenkor is számos tényező gyakorolhat negatív hatást rá. Az AVON az egészséges életmód elkötelezett támogatójaként arra bíztat, hogy nyáron se hanyagoljuk el testi-lelki jóllétünket. Ennek érdekében érdemes beépíteni mindennapjainkba a szépségmárka szakértői által összegyűjtött tippeket, melyek nemcsak a nyár folyamán javíthatják közérzetünket, de hosszútávon is hozzájárulhatnak egészségünk megőrzéséhez.

1. Belső hidratálás

Az év legmelegebb napjain fontos, hogy körültekintően figyeljünk a megfelelő folyadékpótlásra. A hidratáltság nemcsak szervezetünk kiegyensúlyozott működéséhez szükséges, hanem bőrünk egészségéhez is hozzájárul, ráadásul a jó közérzetet is elősegítheti. Egy felnőtt nő számára naponta legalább 2 liter víz elfogyasztása ajánlott[1], ez a mennyiség pedig a nyári hónapokban növekedhet. Fontos ugyanakkor arra is gondolni, hogy a cukrozott, koffeines vagy alkoholos italok nem helyettesítik a víz jótékony hatásait, így ennek tudatában alakítsuk a napi folyadékbevitelt.

A meleg környezet ártalmai

2025. július 09.

A napszúrás a fejet érő, intenzív, hosszan tartó napsugárzás, mely következtében mérsékelt agyi nyomásfokozódás alakul ki. Fejfájás, szédülés, fénykerülés jellemzi a tüneteket, sokszor hányinger, hányás kíséri. A beteget azonnal hűvös helyre kell vinni, hideg borogatás adható. Ha az állapot rövidesen nem javul, tanácsos az orvosi ellátás, mert a tünetek hátterében egyéb, súlyosabb betegség rejtőzhet.

A hőség okozta ájulás a már ismertetett, meleg okozta vérkeringési zavarok eredménye. A test hűtése értelemszerű tennivaló, a lábak felpolcolása pedig segít a keringő vérmennyiségnek az agyi erekbe való átterelésében. Ha a beteg ájult, nem szabad őt itatni!

A hőguta viszont már azonnali beavatkozást kívánó károsodás. Leggyakrabban magas hőmérsékleten, nagy páratartalmú helyeken (így trópusokon, szubtrópusi országokban: Egyenlítő és környéke, Dél-Amerika, Közel- és Távol-Kelet és Izrael stb.) lép fel: lényege, hogy a nagy páratartalom gátolja a szervezet természetes hűtését, az izzadást. Ha ehhez még fokozott tevékenység is járul (pl. sportolás a napon) a szervezet maga is pluszhőt termel, és a testhőmérséklet fokozatosan emelkedik, akár 40 °C-ra is.

A magas testhőmérsékletű betegnek a bőre száraz, gyakran félrebeszél, zavart. A test azonnali hűtése, és orvosi ellátás szükséges. Megelőzésképpen bő folyadékfogyasztás (ez napi 10 liter is lehet!) javasolt, akkor is, ha az illető nem érzi a szomjúságot.