Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Hány óra van a lakásban? Megmutatja személyiséged!

Érdekességek2025. április 03.

Az ember személyiségének a tükre a lakása, azaz a tárgyi környezet jeleiből következtethetünk az ember tulajdonságaira. Az órákkal kapcsolatban is igaz a mondás, hogy "ahány ház annyi szokás". Van, akinek az életterében egyáltalán nincsen óra, van, akinél viszont a lakás minden egyes helyiségében van óra, annak is a legkülönbözőbb változatai. Az órák mennyisége, elhelyezése, működése utal tulajdonosainak az időhöz való viszonyára. Minden falon vagy egy darab se? Siet, késik, hibás, rossz, régi? Órák, személyiségek. Idő és térrendezés. Teszteld magad!

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Rohan az idő - Időérzékelés
A mindennapi életünkben egyes helyzetekben másképpen érzékeljük az időt. Amíg az emberek a természettel összhangban éltek közelebb állt az időérzékelése az idő természetes haladásával. Ez arra vezethető vissza, hogy a nap számukra a napfelkeltével kezdődött és napnyugtakor lett vége és az egyes munkafolyamatok meghatározott sorrendben történtek. Mivel az évkör rendjével harmóniában élt az ember, az időhöz való hozzáállása is természetesebb volt.

Az évszakok váltakozása is befolyásolja az időérzékelést, a tavaszi időszak a lendület, a gyors kezdetek ideje, nyáron repül az idő, ősszel kissé lelassul, míg télen olyan érzésünk lehet, hogy megáll az idő. Ezt a városi ember már kevésbé érzi, mivel életét nem a természet ritmusa határozza meg.

Pszichológusok is foglalkoztak azzal, hogy miért eltérő az emberek időérzékelése. Miért van az, hogy olykor úgy érezzük, hogy repül az idő, máskor pedig azt érezzük, hogy nagyon lassan telik, vagy éppen áll az idő. Az érzelmi állapotunktól és az adott történéshez való viszonyulásunktól függ. Ha egy helyzetben jól érezzük magunkat, érdekesnek, izgalmasnak találjuk, akkor az idő múlását gyorsabbnak érezzük. Ha pedig egy kellemetlen helyzetben vagyunk vagy várunk valamit, valakire, ennek éppen az ellenkezőjét tapasztaljuk és azt érezzük, hogy lassan telik az idő.

Személyiségünkből fakad, hogy eltérő az időérzékelésünk, vannak pontos, késő ill. kevert típusok. A környezethez való alkalmazkodás is kiválthatja azt, hogy az embernek megváltozzon az időhöz való viszonya.

Az időérzékelés a korral is összefügg. A gyermekeknek hét éves korig nem számít az idő, nem is értik, hogy mi az, majd amikor iskolába kerülnek megváltozik ez a helyzet. Az idősebb korosztály számára sem olyan fontos az idő, mivel idejük nagy részét otthon töltik és nincsenek annyira időhöz kötve, mint a dolgozó emberek.

Hány óra van a lakásban?
Az órák száma és az idő fontossága egyenes arányosságban vannak egymással. Vannak olyan óramániás emberek, akik gyűjtik az órákat. Ők valószínűleg pontos emberek, akiknek fontos életükben a rendszeresség, a megbízhatóság.


Itt az ideje…
Amikor egy házban, lakásban még nincs egyetlen falióra sem, akkor egyfajta időtlenséget érezhetünk. Ha feltesszük az első órát a falra, akkor megmozgatjuk az energiákat az adott életterületen.

Új párkapcsolatom elején tettük fel az első órát a lakás középső részére. A korábbi párkapcsolatomban nem volt óra a lakásban, hiányzott.” Dóra

Nem jól működnek az órák a lakásban?
Elképzelhető olyan eset, hogy egy lakásban, ahány óra, annyiféle időt mutat, azaz nem pontosan járnak. Ez utalhat arra, hogy nem megfelelő az időhöz való hozzáállásunk, sokszor időzavarral küszködünk. Ebben az esetben nincs harmónia az elvégzendő munka és a rendelkezésre álló idő között.

Siet? Késik? Áll az óra?
Azoknál az embereknél, akiknél álló óra (nem működő) van a lakásban, valószínűsíthető, hogy „megállt az idő” valamelyik életterületen. Az idő analógiába vonható a haladással, a változással, a fejlődéssel. Az óra mozgása az idő folyamatosságát mutatja.

Azokban a lakásokban, ahol nincsen falióra vagy csörgőóra egyfajta időtlenséget élhetünk meg. Az ilyen otthonban lakóknak valószínűleg nem szokványos az időhöz való viszonyulásuk.

A siető órák valamiféle kapkodás, keresés, sietést mutatnak éppen azon az életterületen, ahol ketyegnek.

Mindegyik óra a lakásban siet. Amikor készülődünk valahova, akkor az utolsó pár perc mindig rohangálós, mintha kéne az az idő, amennyivel előbbre vannak az órák.” Éva

A késő órák valamiféle lassúságra utalnak, azaz egy kényelmes hozzáállásra, amikor azt hisszük, hogy ráérünk, van még időnk, pedig lehet, hogy már elkéstünk. Azok az emberek, akiknek rendszeresen késik az órájuk, lehet, hogy az életben is lekésnek a lehetőségekről, elszalajtják azokat.

Ketyeg, kattog, hangosan üt az óra….
Idegesít vagy szereted? Megmutatja, hogy mennyire fogadod el az idő múlását ill. következtetni lehet arra is, hogy melyik életterület az, ahol zavar az idő múlása. Ha megnyugtat a ketyegés, akkor békességet sugall, lelassíthatja az elme pörgését, szimbolizálva, hogy alkalmazkodunk az idő haladásához.

Hatékony vagy az időszervezésben? Be tudod osztani az idődet?
Sok ember küzd olyan problémákkal, hogy úgy érzi, hogy nem elegendő semmire az ideje. Ez a mai felgyorsult világban jellemző tendencia, hogy úgy érezzük, hogy mindig kevés az idő.
Az is előfordul, hogy túl sok a célunk, tervünk és mindenbe belekezdünk, majd nem marad időnk (energiánk), hogy befejezzük. 

Hogyan segít az órák tudatos elhelyezése?
Amikor az ember harmóniában van a természettel ösztönösen tudja, hogy melyik napszakban „mit kell tennie”. Azaz nem csinál az éjszakából nappalt stb. Tehát az idejét egyfajta rend jellemzi, ami mindig iránytű számára. Életében jelen van a folyamatos változás, megújulás, a kemény munka, az erőfeszítések, a számvetés, megnyugvás és a pihenés is. Amibe belekezd, azt be is fejezi, mert ez az élet rendje.

Tippek az óra elhelyezéséhez:
Nézzük az égtájak energiáit figyelembe véve, hogyan serkenthető ez a természetes körforgás a magyar térrendezés elvei szerint. 

Keleti helyiségben lévő ill. keleti falra helyezett óra:
Erősíti a változást, tegyük ide az órát, ha szeretnénk megújulni. Lendületet ad, kissé gyorsabbnak érezhetjük az idő múlását a hatására. Segíti az átalakulást, az új dolgok beindulását.

Déli helyiségekben lévő ill. déli falra helyezett óra:
A kibontakozásban segít. Aktivizálja az energiákat, pörgeti az időt. Ha úgy érezzük, hogy gyorsítanunk kell, akkor tegyük délre az órát.

Nyugati helyiségekbe helyezett ill. a nyugati falra akasztott óra:
Segít az összegzésben, a lezárásban. Azoknak, akiknek nehezére esik a dolgaikat lezárni, befejezni mindenképpen javasolt egy pontos óra a nyugati részen.

Északi helyiségekben lévő ill. az északi falra akasztott óra:
Ha pihenésre, visszavonulásra vágyunk, tegyük az órát északra. Azok az emberek, akiknél az északi falon van az óra, nem érzékelik annyira az idő múlását, lassabbnak érzik azt.

Az órák megfelelő elhelyezésével, karbantartásával energiákat mozgathatunk, azaz az időhöz való hozzáállásunk is változhat.

Sok sikert kívánok hozzá!
Németné Wéber Gabriella


forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Ilyen okai lehetnek a féloldali fejfájásnak

2025. június 28.

A féloldali fejfájás ugyanolyan kínzó lehet, mint amikor a fej más részein jelentkezik a fájdalom, ám az okok közt elsődleges és úgynevezett másodlagos fejfájást is diagnosztizálhatnak. Ezt pedig azért nagyon fontos tudni dr. Para Szabolcs, a Fájdalomközpont – Prima Medica neurológusa szerint, mert teljesen más kezelést igényelhet például a migrén, mint a gerinc probléma miatt jelentkező fejfájás.

Elsődleges fejfájások típusai

Bizonyos esetekben a fejfájás a fej egyik oldalán intenzívebben jelentkezhet, mint a másikon, de az is előfordulhat, hogy csak a fej egyik oldalán érzékelhető. Ilyen panaszt okozhat többféle elsődleges fejfájás is, mint például a migrén, a cluster fejfájás és a paroxizmális hemicrania, valamint a hemicrania continua is. Az elsődleges fejfájás (vagy primer fejfájás) önálló betegségnek tekinthető, és nincs egyetlen, minden esetben beváló gyógymódja.
Mit érdemes tudni ezekről az elsődleges fejfájástípusokról?

Migrén

Tipikusan csak az egyik oldalon, például a tarkó, halánték vagy a homlok jobb oldalán jelentkezik. Jellemzően a fej egyik oldalán jelentkezik, lüktető fájdalom formájában. 6-9 erősségű egy tízes fájdalompontozó skálán, ami órákon, vagy akár 1-2 napon át is tarthat. Jellemzője, hogy fizikai aktivitás fokozza és társul hozzá rosszullét, hányinger, fény-túlérzékenység. Ezt a gyakran aurajelenségekkel bevezetett fejfájást nők háromszor gyakrabban tapasztalják.

Cluster fejfájás

A cluster fejfájás jellemzően csak az egyik szem körüli, szem mögötti rendkívül intenzív fájdalmat vált ki, többnyire időszakosan jelentkezve. Időszakosan előfordul, hogy mindennap kialakul, jellemzően 2-3 órával a lefekvés után vagy hajnali órákban erre ébred a beteg máskor akár egy évig nem jelentkezik. Rendszeresen társul hozzá könnyezés, orrfolyás vagy dugulás, lógó szemhéjak, szemvörösség, esetleg izzadás a homlokon vagy arcon, szűk pupilla. A 30-60 perces roham nagyon erőteljes, a beteg nyugtalan, járkál, dörzsöli a fejét – ellentétben a migrénnel, ahol inkább csendet és sötétséget keres

Paroxizmális hemicrania

Ez a fejfájástípus jóval ritkább, mint az többi. A cluster fejfájáshoz hasonlóan a paroxizmális hemicrania rohamok is eltartanak egy ideig. De az időszakok rövidebbek (10-30 perc) és gyakoribbak (naponta 5-15 alkalommal). A fej egyik oldalán jelentkező szúró vagy égető fájdalom mellett influenzára hasonlító tünetek – folyó orr, verejtékezés – is előfordulhat.

Hemicrania continua

Ez egy ritka, állandó egyoldali fejfájás, amely mindig ugyanazon az oldalon jelentkezik. A fájdalom folyamatosan jelen van, naponta 24 órában, de időnként felerősödhet. Jellemző tünete, hogy a fejfájás sosem vált oldalt, tartós, tompa vagy nyomó jellegű fájdalom, időnként erősebb, szúró, lüktető rohamokkal, időnként társulhat könnyezéssel, orrdugulással, szemvörösséggel az érintett oldalon.

Többféleképpen oldható a vizsgák előtti szorongás és stressz

2025. június 27.



Napi nyolc óra minőségi alvással, rendszeresen végzett testmozgással, tíz-tizenöt perces pihenőidőkkel, relaxációs gyakorlatokkal csökkenthető a vizsgák előtti szorongás és stressz. A kiegyensúlyozottsághoz ilyenkor még fontosabb a tudatos felkészülés, a megfelelő időbeosztás, a napi vagy heti teendők pontos összeállítása. A hatékony stresszkezelés egyik alapja, a feszült állapot testi és lelki jeleinek felismerése, tudatosítása, melyek ezt követően a megfelelő technikákkal, stratégiákkal hatékonyan enyhíthetők – mondja Cserép Melinda, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika szakpszichológusa.


A stressz, így a vizsgadrukk teljesen természetes jelenség, a szervezet válasza a kihívást jelentő helyzetekre, azonban jelentősen befolyásolhatja a tanulók teljesítményét, fizikai-és pszichés jóllétét. A vizsgaidőszakban a fiatalok fokozott lelki és mentális megterhelésnek vannak kitéve, az ezekkel járó stressz, szorongásos tüneteket, alvási problémákat, étvágytalanságot vagy épp fokozott evési késztetést, ingerlékenységet, koncentrációs nehézségeket okozhat, mindezek pedig tovább nehezítik a felkészülést, ronthatják az eredményeket. „Ilyen típusú panaszokról gyakran számolnak be a hozzánk forduló serdülők felvételi- és érettségi időszakban vagy épp osztályozóvizsgák környékén – hangsúlyozza Cserép Melinda szakpszichológus.

Így lesz gondtalan a pihenés – fogászati panaszok nélkül

2025. június 27.

Szakértői tanácsok nyaralóknak a fogak egészségéért

A várva várt nyaralás hevében, a gondos csomagolás és felkészülés ellenére is becsúszhat az a baki, hogy a szájápolási eszközök otthon maradnak. Ebben az időszakban az is előfordul, hogy egyszerűen lazábban vesszük a napi rutint. Szakértő hívja fel a figyelmet arra, milyen következményekkel járhat a hanyagság, hogyan óvhatjuk meg a fogaink egészségét az utazás alatt is.

A nyári vakáció alkalmával javasolt ugyanolyan gondossággal összeállítani a szájápolási csomagot is, mint ahogy magát az utazást megszerveztük. Ma már a nagyobb gyártók kínálatában minden fontos eszköz megtalálható ahhoz, hogy a szájápolás terén se legyen szükség kompromisszumra, a nyaralás alatt sem. Kompakt hordozható eszközöket, kisebb kiszerelésű fogkrémet, szájvizet is magunkkal vihetünk, ezek repülős utaknál különösen hasznosak.

Gyors, praktikus megoldások

„Sokan tapasztalják, hogy a vakáció izgalma eltereli a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás” – fogalmaz Ferenczi Eszter dentálhigiénikus. „Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy gyakran előfordul, otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ilyenkor érkezéskor kellemetlen kihívást jelenthet egy megfelelő üzlet felkutatása, ahol nemcsak a nyelvi nehézségekkel, de az ismeretlen termékekkel és a csomagolások értelmezésével is meg kell küzdenünk” – figyelmeztet a szakértő.
Egy hosszú út során az is előfordulhat, hogy egyszerűen nincs lehetőség a fogmosásra.

„Ilyenkor érkezéskor gyors megoldás lehet egy mentolos rágótabletta vagy cukorka, ami átmenetileg felfrissíti a leheletet” – javasolja a Dental Rituals tulajdonosa.

Azonban nem csak a feledékenység okozhat problémát.
A legkellemetlenebb forgatókönyv, ha pont a nyaralás alatt kezd el fájni egy fog. „Helyismeret hiányában nehéz és költséges is lehet a sürgősségi beavatkozás igénybevétele, különösen akkor, ha nem beszéljük az adott ország nyelvét. Kempingezés vagy túrázás alkalmával, ahol korlátozottak a segítségkérési lehetőségek, egy intenzív fogfájás akár a tervezettnél korábban véget vethet a kalandnak” – mondta Ferenczi Eszter.