Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Fontos, hogy legyen célja az edzéseinknek, vagy elegendő a kellemes időtöltés?

Érdekességek2023. augusztus 05.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Tény, hogy nem mindenki szeretne testépítő vagy élsportoló lenni, ezért az edzésre sokan csak egyfajta hobbiként tekintenek. Azonban fontos, hogy legyenek kitűzött céljaink, vagy elég, ha hetente néhány alkalommal csak kedvünk szerint mozgunk egy kicsit? Alábbi cikkünkben pontosan erre a kérdésre keressük a választ!  

Miért nem baj, ha nem vesszük túl komolyan az edzéseket?

Ha heti 2-3 alkalommal mozgunk 1 órát, azzal már rengeteget tehetünk az egészségünk érdekében. Kellően átmozgathatjuk az izmainkat, kifejezetten fittek maradhatunk, illetve jelentősen javíthatjuk a vérkeringésünket is. Természetesen ehhez az kell, hogy valóban odategyük magunkat az edzéseken, és ne beszélgetéssel vagy minimális intenzitású mozgással töltsük az időnket.

A lényeg, hogy rendszeresen sportoljunk, és ne csak félévente eddzünk néhány hét erejéig. Így a mozgásnak szemmel látható eredménye lesz, ráadásul a közérzetünk is sokat javulhat, hiszen a sportolás bizonyítottan dopamint, azaz “boldogsághormont” szabadít fel a szervezetben.


Miért érdemes mégis célokat kitűzni?

Hatékonyabban haladhatunk
Akár tömegnövelő vagy szálkásító edzéstervet követünk, mindenképpen ajánlott legalább egy könnyen meghatározható célt kitűzni magunk elé. Már az is elég lehet, ha azt mondjuk, hogy “1 év múlva sokkal jobban szeretnénk kinézni a tükörben”. Így már lesz egy célunk, és hozzá is láthatunk az ideális edzésterv megkereséséhez, amivel lépésről lépésre, tudatosan haladhatunk az ideális testképünk felé.

Egy konkrét célt hajszolhatunk
Ha idáig az egyik héten inkább kardióztunk, a másik héten pedig nehéz súlyzós edzést végeztünk, akkor egyik irányba sem mozdultunk el igazán effektíven. Azonban ha már van egy célunk, akkor minden edzésünket alárendelhetjük, így pontosan tudni fogjuk, hogy mit is kell csinálnunk a konditeremben vagy éppen az otthoni edzőtermünkben.

Növelhetjük a motivációnkat
Sajnos ahhoz, hogy az edzéssel látványos eredményeket érjünk el, nem elég néhány héten keresztül kitartóan sportolni. Viszont egy elérhető céllal és egy kiforrott edzésterv követésével 6 hónapon belül már garantáltan érezni fogjuk a változást. Így a motivációnk is töretlen maradhat, csupán egy kis türelem és kitartás kell.

Hogyan tervezzük meg az edzéseinket?
Az interneten már számtalan kezdő, középhaladó és haladó edzéstervet is találunk, ezért érdemes néhányat kipróbálni közülük. Természetesen a legjobb döntés, ha személyre szabott edzésterv készítése mellett döntünk. Ha semmit nem szeretnénk a véletlenre bízni, akkor kérjünk meg egy személyi edzőt, hogy tervezze meg A-tól Z-ig az edzésprogramunkat.

Első lépésként tanácsos eldönteni, hogy tömegnövelő vagy szálkásító edzéstervet szeretnénk-e követni. Ezután határozzuk meg, hogy a kezdő vagy már inkább a haladó szintet képviseljük. Fontos leszögezni, hogy kezdőként nem ajánlatos még csak középhaladó edzéstervet sem követni, hiszen a gyakorlatok száma vagy az intenzitás nagysága miatt hamar sérülést szenvedhetünk.

Ne becsüljük alá az étkezés szerepét!
Izmaink fejlődéséhez elegendő mennyiségű és minőségű tápanyag bevitele szükséges. Egyszerű helyett fogyasszunk összetett szénhidrátokat, illetve testsúlykilogrammonként kb. 2 gramm fehérjét is biztosítsunk szervezetünk számára. Étkezzünk változatosan sok zöldség és gyümölcs fogyasztásával, illetve támogassuk az étrendünket táplálékkiegészítőkkel is.

A helyes étrend összeállításában dietetikus vagy személyi edző segítségét is kérhetjük, hogy biztosan a megfelelő ételeket válasszuk. Fordítsunk legalább akkora figyelmet az étkezésekre, mint az edzésekre, hiszen egyénre szabott étrend nélkül vajmi kevés sikert érhetünk el.

Ha csak kellemes időtöltésként tekintünk az edzésekre, akkor is ajánlott legalább egy könnyedén elérhető célt kitűzni. Így sokkal tudatosabban sportolhatunk, illetve könnyebben megtervezhetjük az edzéseinket és az étrendünket is. Természetesen nem kell túlgondolni, viszont amennyire csak lehet, álljunk profin az edzéseinkhez, hogy minél hamarabb látványos eredményekre tegyünk szert.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.


forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Mire figyeljen, aki Rómába utazik a 2025-ös Szentévben?

2025. július 11.

Előzetes regisztráció és szigorúbb szabályok érvényesek a turistákra

Róma a 2025-ös katolikus Szentév és XIV. Leó pápa megválasztása miatt zarándokok millióit fogadja. A jubileumi esemény 2026. január 6-ig tart, ez idő alatt a négy pápai bazilika szent kapuin való áthaladással teljes búcsú nyerhető. A Vatikán és környéke zsúfolt, a belépés regisztrációhoz kötött, a szállások gyorsan betelnek. Nagy Szilvia, a Vár a Világ utazási iroda ügyvezetője figyelmeztet: már öt hónappal előre tervezni kell egy ilyen utazással, a biztonsági intézkedések szigorúak, a zsebtolvajok pedig aktívak. A szakemberek a hőség miatt inkább tavaszi és őszi látogatást javasolnak.

Róma különleges időszakot él meg 2025-ben, mivel jubileumi Szentévet hirdetett a katolikus egyház, és új pápát is választottak. A „Spes non confundit” – A remény nem csal meg – mottóval meghirdetett jubileumi év zarándokok millióit vonzza a városba, miközben Robert Francis Prevost bíborost májusban XIV. Leó néven pápa rangjára emelték, miután Ferenc pápa 88 éves korában elhunyt. A szent kapuk 2024 karácsonyán nyíltak meg, és a szentév 2026. január 6-án, vízkeresztkor zárul.

A szentév során azok a hívők, akik átlépnek a négy pápai bazilika – a Szent Péter-, a Lateráni Szent János-, a Santa Maria Maggiore- és a Falakon kívüli Szent Pál-bazilika – szent kapuin, teljes búcsút nyerhetnek, ha szentgyónást végeznek, áldoznak, és imádkoznak a pápa szándékaira. Ehhez kapcsolódva egész évben tematikus zarándoklatokat szerveznek különböző hivatáscsoportok és közösségek számára.

A Szentév – valamint az új pápa személye – nagymértékben megnövelte a Rómába utazók számát. Nagy Szilvia, a Vár a Világ utazási iroda ügyvezetője szerint a város turisztikai leterheltsége jelentősen megnőtt:

„Valójában azzal a várakozással indult ez az év, hogy majd olyan mennyiségű turistát kell, hogy kezeljen Róma, amit esetlegesen nem fog tudni. Aztán ez fokozódott még az új pápa személye és az e körüli eseményeknek köszönhetően. Ami biztos, hogy idén sokkal több lesz az ide zarándokló, akik a turisták mellett jelennek meg Rómában ebben az évben. A Vatikán és környéke különösen zsúfolttá vált, ez a tömeg az utazástól kezdve az étkezéseken át a szállásfoglalásig mindenre hatással van.”

Elhízással összefüggő magas vérnyomás – mit lehet tenni?

2025. július 11.

Az elhízás nem csak önálló betegség, de számos más kórkép rizikófaktora is, így például a cukorbetegségé, a szív-érrendszeri betegségeké és a magas vérnyomásé. Ugyanakkor nem lenne szabad bűnösként tekinteni a túlsúllyal küzdőkre, hiszen egyrészt nagyon komplex okai lehetnek az elhízásnak, másrészt a megbélyegzés csak további negatív hatásokat gerjeszt. Dr. Jenei Zsigmond Máté, a KardioKözpont – Prima Medica kardiológusa mondta el, milyen kezelési lehetőségeket érdemes megfontolni.

Az elhízás és a magas vérnyomás gyakran együtt jár

Az elhízás egy összetett probléma, ami egyre nagyobb gondot okoz a fejlett világban. Az okai közt vizsgálni kell az elfogyasztott ételek mennyiségét és minőségét, a fizikai aktivitás mennyiségét, a genetikai adottságokat, a családi hátteret és még az alvás mennyiségét és minőségét is. (Fontos megkülönböztetni a túlsúlyt az elhízástól, amelynek legismertebb – bár nem egészen pontos mutatója – a BMI, a testtömeg-index.)
Magas vérnyomásról akkor lehet beszélni, ha a normálisnál nagyobb nyomással folyik a vér az artériákon keresztül. Az önállóan és komplexitásában is kezelendő magas vérnyomás betegség olyan további kórképekhez vezethet például, mint a szívbetegségek, a stroke, a vesebetegség és bizonyos daganatok. Miközben pedig amerikai adatok szerint a felnőttek 47%-a él magas vérnyomással, egyharmaduk nem is tud róla, és csak egynegyedüknél van az orvosi kontroll alatt.
– Az elhízás talaján nagyobb eséllyel alakul ki magas vérnyomás, illetve a már meglévő betegség is romolhat a plusz kilók hatására – hangsúlyozza Jenei doktor. – Az összefüggés megértéséhez látni kell, hogy a nagyobb mennyiségű zsírszövet komplex változásokat hoz létre a szervezetben. Többek közt túlaktiválja a szimpatikus idegrendszert, stimulálja a vérnyomás szabályozásában szerepet játszó RAS rendszert, változásokat indukál a zsírszövetből származó hormonokban, inzulin rezisztenciát és leptin rezisztenciát eredményez és a vesefunkcióra is kihat. Mindezek a hatások együttesen vezetnek a magas vérnyomás kialakulásához.   

Éjszakai kéz- és lábzsibbadás? Ilyen okai lehetnek

2025. július 10.

Az éjszaka jelentkező végtagzsibbadás nagyon kellemetlen lehet, bár a legtöbb esetben egyszerű oka van, nevezetesen, hogy olyan pozícióban alszunk, ami elnyomja a kezünk vagy a lábunk vérkeringését. Ha azonban ez nem csak egyszer-egyszer fordul elő, és gyakran ébredünk zsibbadásra, érzéskiesésre, bizsergésre, fontos utánajárni a kiváltó oknak. Ebben a témában segített eligazodni dr. Para Szabolcs, a Fájdalomközpont – Prima Medica neurológusa.

Az idegek többféle ok miatt sérülhetnek

Amikor őseink kétlábra álltak, számos előnyre tettek szert azáltal, hogy a kezek szabaddá váltak a tevékenységekhez. Ez a pozíció azonban sebezhetőbbé is tett minket a gravitáció hatásaival szemben, amelyek például a csont- és izomrendszert érintik. Ez a kockázat ráadásul még alvás közben is fennáll, amikoris a vázizmok ellazulnak, és a nehézségi erő átveszi az irányítást. Ez tartós és gyakran egyenetlen nyomást gyakorol a vállak, lábak és csípők ízületeire és kötőszövetére. Az olyan változóktól függően, mint az ember életkora, súlya, csontvázszerkezete, általános egészségi állapota és fittsége, valamint a meglévő sérülései, ez káros hatással lehet az idegekre is.
Az egyik különösen érzékeny terület a nyaki gerinc, amelynek területén olyan összekapcsolódó idegköteg helyezkedik el, amely a karok, csuklók, kezek és ujjak mozgását szabályozza, érzékelésüket biztosítja. Ha ezek közül az idegek közül bármelyik összenyomódik, megsérül, vagy oxigén- és tápanyaghiány alakul ki bennük, az bizsergést, zsibbadást vagy izomgyengeséget is okozhat.
– Ez az összenyomódás, vagyis kompresszió olyan egyszerű és visszafordítható dologból is adódhat, mint a rossz testtartás. Ugyanakkor számos kórkép is állhat a háttérben, mint például a gerinccsatorna szűkülete, az ízületi gyulladás, a kéztőalagút-szindróma, a degeneratív betegségek, egyes fertőzések és a fizikai sérülések. A bizsergés és zsibbadás maguknak az idegeknek a károsodása miatt is felléphet, amit betegség és sérülés okozhat. Ezt az idegkárosodást nevezzük neuropátiának– foglalja össze Para doktor.