Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Feloldható szorongások

Érdekességek2017. március 12.

A legtöbb szülõ tudja, hogy nemcsak õ, hanem gyereke is komoly stresszben tölti mindennapjait. Mégis, ha a túlzott megterhelés, a teljesíthetetlen vagy ellentmondó elvárások miatt baj van, csak ritkán gondol arra, hogy esetleg gyereke stressztûrõ képességét kellene javítani.

A gyermekek általában fizikai biztonságban élnek, többségük anyagi értelemben nem nélkülöz, sokkal ritkább a bántalmazás, mint egy fél évszázaddal ezelõtt, a valaha okkal rettegett gyermekbetegségeket leküzdötte az orvostudomány. Ennek ellenére a mai gyerekek sokkal szorongóbbak, idegesebbek, türelmetlenebbek, mint a korábbi nemzedékek tagjai, többször betegszenek meg lelki eredetû, pszichoszomatikus kórokban. Soha ennyit nem fájt a kisiskolások feje, mint manapság, a testi okok nélkül fellépõ hányinger, gyomorgörcs, szédülés a 10-12 évesek hatvan százalékát sújtja rendszeresen. Egyre több a rosszul alvó, a szorongó, az agresszív, a fékezhetetlen, a hiperaktív gyerek. Ezek a tünetek nagyrészt azt jelzik, hogy a kicsikben nem alakultak ki a stressz elkerüléséhez, oldásához és elviseléséhez nélkülözhetetlen készségek.

 

Nem csak az iskola bûne

 

A problémák láttán a szülõk, pedagógusok, pszichológusok hajlamosak arra, hogy a gyerekek terheinek csökkentését sürgessék, mondván, túl sokat kell tanulniuk már a kisiskolásoknak is. Ez azonban nem tûnik megvalósíthatónak, hiszen az egymást követõ nemzedékeknek vitathatatlanul egyre nagyobb tudásra van szükségük ahhoz, hogy eredménnyel tudjanak bekapcsolódni a munka világába, jó állást kapjanak, az elvárt színvonalon tudjanak élni.

 

Valószínûleg csak a másik út járható, nevezetesen a gyerekek stressztûrõ képességének, problémamegoldó technikáinak fejlesztése, javítása. Annál is inkább szükség van erre, mert az elõrejelzések szerint az elkövetkezõ évtizedekben a pszichés eredetû megbetegedések kerülnek – világviszonylatban – a betegségek gyakorisági listáján az elsõ helyre.

 

Az iskolai élettel összefüggõ konfliktusok kezelésében nyilvánul meg leginkább a gyerekek tûrõképességének hiánya, ez azonban nem jelenti azt, hogy az intézmény a legsúlyosabb stresszforrás. Az alsó tagozatos években a gyerekek életében igen jelentõs fejlõdési folyamatok mennek végbe. Ilyenkor erõsödnek meg a nemi szerepek, ekkor tisztázódnak az erkölcsi fogalmak, ekkor térnek át az elvont gondolkodásra. „Mellékesen” pedig megtanulnak írni, olvasni, kialakul az egész életre szóló öntudatuk. Sajnos, az iskola és gyakran a szülõk is mindebbõl csupán az írásra, olvasásra, és általában a tanulásra összpontosítanak. A válási statisztikák azt mutatják, hogy a legtöbb házasság akkor bomlik fel, amikor a gyerekek 6-10 évesek. Lelki teherbírásukat próbára teheti a szülõk állásvesztése, költözködések, iskolaváltások. De még ezek nélkül is ott vannak a napi kihívások: megfelelni a család és az iskola elvárásai-nak, a kortárs csoportban megfelelõ helyet elérni, és nem utolsósorban megvívni a kisebb-nagyobb csatákat a barátokkal, osztálytársakkal, testvérekkel, szülõkkel, pedagógusokkal.

 

Elkerülni, amit csak lehet

 

A gyermekek – pszichés terheiket tekintve – semmivel sincsenek könnyebb helyzetben, mint a felnõttek. Annyi elõnyük mégis van, hogy nagyon fia-talok, így személyiségük, készségeik képlékenyek. Ehhez célirányos képzésre lenne szükség, aminek Magyarországon e pillanatban nyoma sincs. Természetesen a gyermeke sorsát felelõsségteljesen alakító, érdeklõdõ és maga is változásra kész szülõ is nagyon sokat tehet.

 

Leegyszerûsítve, két megoldás kínálkozik a stresszkezelésben: amit lehet, elkerülni, tudatosan védekezni ellene, amit viszont kénytelenek vagyunk vállalni, azt a lehetõ leghatékonyabban tegyük. A gyerekekre különösen jellemzõ, hogy dolgozatírás elõtt már napokkal szoronganak, rosszul alszanak, nyugtalanok. Ez felesleges energiapazarlás, ami ráadásul a tanulás hatékonyságát is csökkenti. Megfelelõ gyakorlatokkal meg lehet tanítani õket, hogy az ilyen stressztényezõket önmaguk is ki tudják iktatni.

 

A 6-12 évesek nagyon könnyen megtanulják a különféle relaxációs technikákat. Ebben az életkorban még sokkal jobb kapcsolatban vannak a testükkel, mint a legtöbb felnõtt, így könnyebben ismerik fel a testi panaszok és a stresszhelyzetek összefüggéseit. Mivel a gyerekek egyébként is szívesen vesznek részt különféle szerepjátékokban, gyorsan elsajátítják a stresszkezelõ stratégiákat.

 

Az õsrégi naplóírás

 

Egy ilyen módszer a naplóírás. A gyermek folyamatosan rögzíti, hogy a különféle események milyen érzéseket, gondolatokat és testi tüneteket váltottak ki belõle. Amikor ezeket a szülõvel megbeszéli, felismeri, hogy ami tegnap, tegnapelõtt még annyira nyomasztotta, mára már elillant. Ez erõt ad a következõ stresszhelyzetben, hogy kevésbé reagálja túl az eseményeket.

 

A házilagos stresszkezelés során a konfliktusokat létezõ és sokszor elkerülhetetlen dolgoknak kell tartani, s nem az egészet automatikusan a gyerek vagy az iskola nyakába varrni. Ha a gyerek rosszul viseli a különféle kihívásokat, meg kell próbálni ugyanolyan feladatnak tekinteni mentális teherbíró képességének javítását, mint amikor biciklizni, síelni vagy gyöngyöt fûzni tanult.

 

A gyerekek tanulásra termettek, legfeljebb a zavaró körülmények veszik el a kedvüket. Gondoljunk csak arra, hogy megszületésüktõl 3-4 éves korukig lényegében maguktól megtanultak járni, beszélni, önmagukat a világtól megkülönböztetni. Késõbb pedig mindennél jobban el akarja sajátítani az önálló élethez szükséges ismereteket.

 

A családi beszélgetésekben sajnos csak alkalmanként kerül terítékre a stressz kezelése. A gyerekek csak ritkán tudnak úgy beszámolni az õket ért sérelmekrõl szüleiknek, hogy azok ne vágnának a szavába, mégpedig rendreutasító, fegyelmezõ stílusban. Felmérések igazolják: a szülõk nagy része nem is hiszi el, hogy gyermeke pszichoszomatikus tünetei, alvási nehézségei, gyomorpanaszai, fejfájása az õt ért stressz következménye. (Miközben saját magára vonatkoztatva ugyanezt fennen hangoztatja.)

 

Féltett szülõi tekintély

 

Feltehetõen sokan a rosszul értelmezett szülõi tekintély elvesztésétõl tartanak, amikor nem mernek egy ilyen beszélgetésbe belevágni. Pedig akár még a szülõ is tanulhatna a gyermekétõl – és fordítva, ha a munkahelyi és iskolai, esetleg a mindkettõjüket érintõ otthoni konfliktusokat is megbeszélnék, nem azt vizsgálva, kinek van igaza, hanem hogy ki miként éli meg a történteket. Az úgynevezett humanisztikus pszichológia énüzenetnek nevezi az olyan beszélgetést, amelyben a résztvevõk kizárólag a saját érzéseiket, gondolataikat mondják el egy adott, esetleg vitatott kérdésrõl. Az ilyen párbeszéd felszabadító erejû, mert kölcsönösen biztosak lehetnek a résztvevõk, hogy a másik nem szidni, számon kérni, felelõsségre vonni fog, hanem csupán azt mondja el, mit érez, mit váltott ki benne például egy kudarc, egy csalódás, egy negatív esemény.


forrás: Vital Magazin
hírek, aktualitások

Az intim területeken kínzó ekcéma is kezelhető

2025. április 30.

A nemi szervek környékén kialakuló viszketés, gyulladás sokakban a szexuális úton terjedő betegségek gyanúját veti fel, holott nem ritkán ekcéma okozza a kellemetlen tüneteket. Dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus azzal a jó hírrel szolgált, hogy bár az ekcéma krónikus bőrbetegség, de a kínzó viszketés enyhíthető, a gyulladás kezelhető.

A külső nemi szerveken jellemző a kontakt ekcéma

Az ekcéma (dermatitis) a leggyakoribb, gyulladással, szárazsággal és viszkető érzéssel járó bőrbetegség, ami testszerte bárhol megjelenhet, és bár leggyakrabban a végtagokat érinti, az intim területek bőrfelületein is kialakulhatnak a vöröses, fénylő, viszkető foltok. Az ekcémának több típusa van, de jellemzően nem mindegyik érintheti az intim testtájakat.
Az atópiás dermatitisz például általában gyerekkorban kezdődik, és tipikus megjelenési formája a száraz, kipirosodott bőr, ami viszket és gyakran be is repedezik, az akut tenyér-talpi ekcéma, vagyis a dyshidroticus ekcéma pedig a kezeken, ujjakon, lábfejen, talpon jelenik meg és típusos tünetekkel jár.
A külső nemi szerveken leginkább a kontakt ekcéma okozhat kínzó tüneteket. Az allergiás kontakt dermatitisz akkor alakul ki, ha a páciens bőre kontaktusba, kapcsolatba kerül egy olyan anyaggal, ami allergiát vált ki nála. Ez bármi lehet, gyakran valamilyen fém, virág, háztartási anyag, festék, intim területeknél gyakran ilyenek az illatosított mosakodószerek, szappanok, tusfürdők. Az így kialakult ekcémás tünetek (kivörösödő bőr, erős viszketés, duzzanat, hólyagocskák, amelyek kifakadhatnak, váladékozhatnak) nem azonnal, hanem akár napokkal később jelennek meg. Ha a tünetek, főként a duzzanat és a pirosság közvetlenül az allergénnek való érintkezés kapcsán jelennek meg, akkor csalánkiütésről lehet szó.

Így lehet kezelhető az intim részeken kialakult ekcéma

– Az ekcéma kezelésének alapja a bőr folyamatos hidratálása, az elveszített zsírok, lipidek pótlása, amely tünetmentes állapotban is fontos. A helyi gyulladáscsökkentő készítmények viszonylag rövid idő alatt szüntetik meg a gyulladást, ami gyors és jelentős megkönnyebbülést jelent a páciensnek. A tünetek enyhülésekor úgynevezett immunmoduláló helyi krémekkel, kenőcsökkel fenntartható a hosszabb tünetmentes állapot. A szakszerűn alkalmazott immunmoduláló szerek úgy akadályozzák meg a gyulladásos folyamatok kialakulását, hogy közben nem károsítják a bőr szerkezetét. Személyre szabottan más kiegészítő kezelések is szóba jöhetnek, mint bizonyos viszketéscsillapító szerek, gyógyszeres kezelés – hangsúlyozza dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus.
Bőrgyógyász szakorvos javaslatára ajánlott utána járni az esetleges provokáló tényezőknek is, kontakt ekcéma esetén elsősorban a tisztálkodószereknek, a fehérnemű anyagának. A bőrszárazságra hajlamos személyeknek eleve ajánlatos illat- és színezőanyagmentes mosdótermékeket és pamut fehérneműt viselni. Emellett nem szabad megfeledkezni a stresszről sem, mint önálló rizikófaktorról, és azt is tudni kell, hogy sok esetben a gondos kivizsgálás során sem lehet a tünetekért felelős tényezőt kimutatni, a kezelés azonban ekkor is elengedhetetlen.

Elhízással küzdőknek nagy segítség a mozgásterápia a fogyáshoz

2025. április 30.



A fogyás egyik közismerten leghatékonyabb eszköze a megfelelő táplálkozási rendszert kiegészítő rendszeres mozgás. Azonban, aki túlsúlyos vagy elhízott, pontosan tudja, hogy nem könnyű megváltoztatni a korábbi ülő életmódot, különösen, ha társbetegségek is jelen vannak, és akár a saját testsúlyt mozgatni is nagy feladat. Mészáros Marcell, az Életmód Orvosi Központ mozgásterapeutája, személyi edző arról beszélt, hogyan lehet otthon elkezdeni egy mozgásprogramot és mikor, kinek ajánlott a szakértői irányítás.

Általános ajánlások felnőtteknek

Az átlagosnak tekinthető felnőtteknek szükséges mozgásmennyiségre vonatkozó nemzetközi ajánlások ma már egyre szélesebb körben ismertek. Ez az alábbi heti mennyiségeket tartalmazza:
– 150 perc közepes intenzitású kardiómozgás (például intenzív gyaloglás),
– vagy 75 perc magas intenzitású kardiómozgás (például futás),
– plusz legalább 2 alkalom izomerősítő (rezisztencia) edzés súlyokkal vagy saját testsúllyal, kiegészítve nyújtó gyakorlatokkal.
Aki fogyási céllal mozog, annak szüksége van mindkét típusú aktivitásra, hiszen a legalább 30 percig végzett aerob mozgás fokozza az energiafelhasználást, az izomerősítő tréning pedig segít fenntartani az izmok mennyiségét és erejét, miközben megfelelő étrend mellett, kalóriadeficittel a fogyás csökkenti a testsúlyt.
A szakember arra hívja fel a figyelmet, hogy a mozgásnak korántsem csak fizikai hatásai vannak, sőt akár abban is segít, hogy az érintettek védelmet nyerjenek a testsúlyuk miatt érzett megbélyegzés ellen. Az pedig szintén fontos mentális trükk lehet azoknak, akik tartanak a mozgástól, hogy a tréning során próbálják meg elválasztani a fogyási célt a test mozgatásától, és csak az utóbbira fókuszáljanak. Így sokkal élvezetesebbnek érezhetik a fizikai aktivitást.

Hogyan kezdjenek el mozogni az elhízással küzdő személyek?

A legfontosabb, hogy ha nem csupán néhány kiló testsúlyfeleslegről, hanem valódi elhízásról van szó, a korábban nem mozgók vegyenek részt egy kivizsgáláson, mielőtt megváltoztatják az életmódjukat. Erre optimális lehet egy életmód orvosi fizikai állapotfelmérés. Ezek után az általános tanácsok az alábbiak:
– Kezdjünk lassan: mivel a kutatások szerint már a legkisebb aktivitás is csökkenti a szív-érrendszeri betegségek rizikóját, nem szabad és sokszor nem is lehet óriási elánnal belevágni. Eleinte már 10 perces mozgás is elég lehet.
– Igazodjunk az állapothoz: az elhízással élőknek nem szabad túl intenzív mozgásokkal kezdeni az új életmódot. Mindig az adott állapothoz, fittségi szinthez kell alkalmazkodni. Ha nem megy a gyors gyaloglás, legyen lassú! Így lesz ideje a szervezetnek adaptálódni.
– Találjunk otthoni kihívásokat: a mozgásra mindenhol lehet találni alkalmat, próbáljunk lépcsőzni, kertészkedni, intenzív házimunkát végezni, kutyát sétáltatni. Aki szereti, táncoljon a kedvenc dalaira, de ne hajtsa túl magát!

10 tipp, hogy boldog légy!

2025. április 29.

A boldogságot legtöbbször valamilyen nagy változástól, külső tényezőtől, nem várt örömforrástól várjuk. Pedig az életben számos olyan dolog van, mely képes boldoggá tenni minket. Ezek nagy része pedig már most is része a mindennapjainknak - vagy könnyen azzá tehető - csak fel kell azt ismernünk, és megtanulnunk értékelni. Fedezd fel az élet mindennapi örömforrásait, és élvezd őket! Ne feledd, a boldogság elsősorban döntés kérdése.

1. Reggeli kényeztetés

Egy finom kávé vagy tea reggel csodákra képes.
Nem csak a testünket, hanem a lelkünket is feltölti energiával.
Engedd, hogy magával ragadjon ez az élmény. Tedd a mindennapjait részévé ezt az örömteli rituálét.
Kényeztesd magad!

2. Megjelenés

A megjelenés megtervezése számos nő számára jelent kihívást, miközben mások örömmel vetik bele magukat a feladatba.
Nézd át a ruhatáradat, válogass össze újabb és újabb darabokat, tanuld meg kombinálni őket.
Tanulmányozz divatblogokat, meríts belőlük inspirációt. Találd meg a számodra megfelelő stílus és színvilágot. Tervezd meg a megjelenésedet, leld örömödet egy-egy jól sikerült kompozícióban. Tapasztalataidat oszd meg másokkal is.

3. Esztétika

Nem csupán saját magunk, hanem a környezetünk díszítésében is örömünket lelhetjük. Nem csak a folyamat maga, hanem a végeredmény is szemet, és lelket gyönyörködtethető lehet.
Szép környezetben pedig a munka és a pihenés is sokkal jobban esik.
Ne sajnáljuk hát az időt rá! Ha utána olvasunk, kis fantáziával akár pénztárcabarát módon is újjávarázsolhatjuk a környezetünket. Leld benne örömöd!

4. Gasztronómia

A finom ízek, a jóízű beszélgetések, a társaságban elfogyasztott ételek, egy-egy új étterem, vagy kultúra konyhájába való betekintés mindig izgalmas és élvezetes időtöltést jelentenek.
Adózz a testi örömök ezen fajtájának időnként, fedezz fel új ételeket, recepteket, tapasztalj meg új élményeket, és oszd meg őket azokkal, akik közel állnak a szívedhez.
Ne feledd, a minőségi ételek nem csupán a testedet, hanem a lelkedet is táplálják!