Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Fantom effektus - a csodás elmék helyzete a társadalomban

Érdekességek2023. június 17.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Miért van az, hogy ma az igazán híres emberek mindig kommunikatívak, kreatívak és nyitottak, beszédesek és önmenedzselők? Megszoktuk, hogy ez a módi. De mi van a valóban tehetséges emberrel, a csodálatos elmékkel? Valóban az igazi elmék azok, akik ma országainkat irányítják, vagy magánvállalatok élén állnak? Aligha. Hol vannak az igazi szuperemberek?  

A legtöbb szuperember, a legtöbb valóban zseni elbújik. Nehezen tudnak szocializálódni, nehezen nyílnak meg. Az asztrológiában a valódi tehetséget az ún. nevezett uralkodó bolygók jelentik. Ekkor van egy erő egy hatás valóban ereje teljében. Ekkor van valóban erőben és kitárulkozóban. Legyen szó rendszeretetről, precizitásról, sportosságról, művészi készségről, jó üzleti érzékről. Ha egy bolygó saját jelében uralkodik horoszkópképletünkben, megkapjuk előnyös hatásait és erejét.

Egy autista gyermek asztrológiai képletében pl. 6 db uralkodó bolygót találhatunk. Ehhez azonban házhelyzet jelzi, hogy ez a csodálatos elme nem tud megnyilvánulni. A gyermek személyének kisugárzása megnyilvánulása, tanításai a beszélő, kommunikáló társadalom felé egyértelműek, azonban nem átadhatóak a megszokott módon, így a tudás, értékek elvesznek. Létezik, hogy ez a gyermek nem tudja, nem képes átadni a teljes tudást, az isteni rendet hordozza magában, de nem képes megnyilvánítani meglátásait elképzelését és szavakba önteni?
Igen, és mi kimaradunk ebből a rendből és rendszerből, kimaradunk ebből a teljességből.

A leányhoz hasonlóan más szülöttek is igen gyakran rendelkeznek túlterhelt képletekkel. Csak ritkán találják meg pályájukat és lesznek segítők, gyógyítók, lelkészek, vagy papok. Az egyik kuruzsló, a másik pedig, megvetett szakma, ma így gondolkoznak. Aztán ott van az, hogy gyakran éppen azok a személyek kezdenek el ezeken a területeken tevékenykedni, akiknek nincsen semmiféle természetes adottságuk ezekhez a szakmákhoz.

A tehetség miért jár azonban elzárkózással?

Gondoljunk csak bele, hogy egy olyan világban kell élnünk, elménkben rendszerrel, határozott de nehezen szavakba önthető képességekkel, amiben káosz és zavar van, amiben káosz és mocsok honol a belső rendhez képest. Általában az újszerű és építő jellegű megnyilvánulásokat nagyon nehezen fogadják el korunkban az emberek. Berögződéseink mindig sokkal erősebbek, mint nyitottságunk. A valódi elmebeli tehetségek ezer és egy területen megnyilvánulhatnak. Természettudományos területen, matematikai vagy fizikai készségekkel, de akár csak kommunikáció, vagy éppen metakommunikációs, ezoterikus, ún. misztikus képességekkel is megáldottak lehetnek.


Ezeket a hatásokat azonban korunk embere nehezen fogadja be. Az átlag felettit éppen úgy elutasítjuk, mint az átlag alattit, még ha törekvő is. A gyermek, aki szimplán okos, még elfogadható, de ha éppen rosszaságával, cserfességével, szókimondásával hívja fel helytelenségekre a figyelmet, akkor már rossz, elítélendő és hibás. Nem fogadjuk be az új rendszereket. Mindenki a vízöntő korban a saját igazát keresi. A valódi tehetségek többnyire terheltek és szorongásosak a belső világuk, és a külső, látható valóság közötti kontraszt hatására.

Ennek a kontrasztnak az eredménye, hogy az asztalfióknak írnak, a mappának rajzolnak, vagy éppen csak elhallgatják képességeiket. Gyakran az is jellemző, hogy családi, szülői nyomásra olyan területen keresik helyüket, eredménytelenül, bukdácsolva, ahol nem képesek célt érni és minden önbizalmuk elforgácsolódik ezen az úton, noha egy másik szakmában, vagy másik tudományterületen kiemelkedő tehetségek lehetnének.

 

A konfliktusok hatására csodálatos elmék gyakran antiszociálisak, elbújnak a világtól. Gondoljunk csak a Hálózat csapdájában című film főszereplőjére, aki mindent az Interneten csinált, a pizzát is csak az Interneten rendelte meg, és nem volt hajlandó kimozdulni otthonából. De éppen így ismerünk alkoholista, alulértékelt házikójukban tevékenykedő kézműveseket, a világtól elvonult írókat, és nyelvi zseniket, akik elsőre tanulnak, hallás alapján, és akik számára elsajátítani 4-5 nyelvet 20 esztendős korukra, nem nehézség és nem dicsőség. Gyakran a könnyen jött tudást maguk sem értékelik.

Mit tehetünk értük?

Ha látunk egy-egy tehetséget, azt gondozni kell. Szakembert keresni, támogatni, előadásokat szervezni neki önbizalmát megtámogatni, de nem túllőni, túlnöveszteni. Lehetőségeket, támogatókat keresni neki, vagy további oktatást, és főként számára érdekes inputprogramokat, tanulmányokat szervezni, ahol tovább képezheti magát, és ahol ápolhatja szendergő tudását. Mint a fényérzékeny festőnő, aki csak szobájában alkot, vagy árnyas parkokban, aki csak éjjel utazik emiatt buszokon, lehet, hogy felfedezettünknek is lesznek kifogásai, dilemmái és terhei, amiket úgy tudunk kezelni, hogy jogos kéréseinek eleget teszünk, és kompromisszumokra kérjük a nehezen kezelhető dolgokban. El kell magyaráznunk nekik, hogy tehetségük felfedezésével egy újjászületést és új életet nyerhetnek.

Gyakran a csodálatos elmék lemaradtak a tanulásban és elfordul tőlük a környezetük, akár éppen mániákusságuk egy téma iránt való erős figyelmük miatt, nem mindennapi jellemük miatt. Ha valaki igazán tehetséges valamiben és ráérez az ízére lehetséges, hogy lazítás nélkül csak azt az egy dolgot képes végezni és sem kikapcsolódni, sem szabadidős programokat szervezni és elfogadni nem képes. Szocializáció nélkül ebben a társadalomban azonban partra vetett halként vergődhetnek és döglődnek, ezért kézen kell fogni e személyeket és útmutatást adva, de megadva a tiszteletet, megőrizve egyéniségüket és személyes méltóságukat kell őket egy új pálya felé segítenünk.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

A meleg környezet ártalmai

2025. július 09.

A napszúrás a fejet érő, intenzív, hosszan tartó napsugárzás, mely következtében mérsékelt agyi nyomásfokozódás alakul ki. Fejfájás, szédülés, fénykerülés jellemzi a tüneteket, sokszor hányinger, hányás kíséri. A beteget azonnal hűvös helyre kell vinni, hideg borogatás adható. Ha az állapot rövidesen nem javul, tanácsos az orvosi ellátás, mert a tünetek hátterében egyéb, súlyosabb betegség rejtőzhet.

A hőség okozta ájulás a már ismertetett, meleg okozta vérkeringési zavarok eredménye. A test hűtése értelemszerű tennivaló, a lábak felpolcolása pedig segít a keringő vérmennyiségnek az agyi erekbe való átterelésében. Ha a beteg ájult, nem szabad őt itatni!

A hőguta viszont már azonnali beavatkozást kívánó károsodás. Leggyakrabban magas hőmérsékleten, nagy páratartalmú helyeken (így trópusokon, szubtrópusi országokban: Egyenlítő és környéke, Dél-Amerika, Közel- és Távol-Kelet és Izrael stb.) lép fel: lényege, hogy a nagy páratartalom gátolja a szervezet természetes hűtését, az izzadást. Ha ehhez még fokozott tevékenység is járul (pl. sportolás a napon) a szervezet maga is pluszhőt termel, és a testhőmérséklet fokozatosan emelkedik, akár 40 °C-ra is.

A magas testhőmérsékletű betegnek a bőre száraz, gyakran félrebeszél, zavart. A test azonnali hűtése, és orvosi ellátás szükséges. Megelőzésképpen bő folyadékfogyasztás (ez napi 10 liter is lehet!) javasolt, akkor is, ha az illető nem érzi a szomjúságot.

Szívritmuszavar: a csendes ellenség, amely bárkit érint

2025. július 09.

A szívritmuszavar napjainkban egyre növekvő egészségügyi kihívást jelent világszerte és Magyarországon egyaránt. Legújabb becslések szerint hazánkban közel 400 ezer1 ember érintett a leggyakoribb szívritmuszavar-típusban, a pitvarfibrillációban, miközben sokan még nem is tudnak betegségükről. Az okoseszközök már ezen a téren is segítségünkre lehetnek. A Budai Egészségközpont szakembere a szívritmuszavar világhete alkalmából elmagyarázza, hogyan. Egyúttal pedig beavat a szívprobléma felismerésével, kezelésével és megelőzésével kapcsolatos tudnivalókba.

A szívritmuszavar, szaknyelven aritmia, a szívverés ritmusának megváltozását jelenti. Egészséges körülmények között a felnőtt szív percenként 60-100 alkalommal ver szabályos ritmusban. Szívritmuszavar esetén azonban a szív túl gyorsan (tachycardia – 100 feletti pulzusszám), túl lassan (bradycardia – 60 alatti pulzusszám) vagy szabálytalan ritmusban dobog. A szív négy üregének összehangolt működését és ezáltal a folyamatos vérkeringést egy „természetes pacemaker” irányítja, amelynek kiindulópontja a jobb pitvarban található szinuszcsomó. Amikor ez az elektromos rendszer meghibásodik, szívritmuszavar alakul ki, amely bármely életkorban előfordulhat, gyakorisága azonban az évek számával együtt növekszik (főként 65 év fölött). A leggyakrabban előforduló szívritmuszavar, a pitvarfibrilláció több mint 11 millió embert érint csak Európában. Magyarországon a betegek száma megközelíti a 300 ezret. Aggasztó azonban, hogy az érintettek mintegy 25 százaléka, vagyis csaknem 100 ezer ember nem is tud a betegségéről.

Mi váltja ki a szívritmuszavart?

A szívritmuszavar kialakulásának számos oka lehet. A leggyakoribbak közé tartoznak a szívbetegségek (szívroham, szívelégtelenség, szívbillentyű-problémák, koszorúér-betegség, valamint örökletes szívizom és ioncsatorna betegségek), az elektrolitegyensúly-zavarok (nátrium, kálium, kalcium és magnézium hiánya vagy túltengése), a hormonális problémák (pajzsmirigy túl- vagy alulműködése), valamint közvetetten a magas vérnyomás és a cukorbetegség. Az életmódbeli tényezők is jelentős szerepet játszanak a szívritmuszavar megjelenésében. Adohányzás, illetve a nikotinbevitel, a túlzott alkohol- vagy koffeinfogyasztás, a krónikus stressz, az alvási apnoe és az elhízás mind növelik a kockázatot. Emellett bizonyos gyógyszerek mellékhatásai is szerepet játszhatnak.

Éjjel felerősödő asztmás tünetek? Ilyen okai lehetnek

2025. július 08.

Ha éjszaka erőteljesebb nehézlégzés, úgynevezett fulladás, köhögés jelentkezik, az asztmás betegek úgy vélhetik, súlyosbodott a betegségük. Holott ezeket a tüneteket más, akár az asztmával összefüggő betegségek is okozhatják. Ezért hívta fel dr. Potecz Györgyi, a Tüdőközpont – Prima Medica tüdőgyógyásza, allergológus a figyelmet arra, mennyire fontos a felerősödő panaszok kivizsgálása és a helyes diagnózis felállítása.

Az asztma tünetei éjjel-nappal jelentkezhetnek

Az asztma a légutak gyulladásával járó krónikus betegség, amely nem egyik napról a másikra alakul ki. Az egyik első intő jel lehet, ha nehezebben bírjuk a fizikai aktivitást és kialakul a terhelésre jelentkező nehézlégzés. A betegség gyermek- és felnőttkorban is kialakulhat, és egyik életkorban sem kell feltétlenül az állóképesség hiányára gondolni, ha már enyhe mozgásra is fújtatva vesszük a levegőt, bár tény, hogy a túlsúly és az edzetlenség szintén okozhat ilyen panaszt.
– Azok az asztmás betegek, akik már egy ideje együtt élnek a betegséggel, azt is tudják, hogy náluk milyen triggerek válthatnak ki rohamot, súlyosbíthatják a tüneteket. Gyakran ilyen lehet például a dohányfüst, a légszennyezettség, a fizikai terhelés, légúti allergia, de sok asztmás a hideg levegő belélegzésére és a stresszre is így reagál. Ha az asztmás tünetek elsősorban éjszaka erősödnek fel, fontos kivizsgálni a pácienst, hiszen ilyen jellegű panaszokat más betegségek is okozhatnak – magyarázza Potecz doktornő.

Milyen betegségek állhatnak az éjjel felerősödő asztmás tünetek mögött?

Fül-orr-gégészeti betegségek

A fekvő testhelyzettel függhet össze az éjszaka köhögés, ha mögötte úgynevezett hátsó garatfali csorgás áll. Ez gyakran a krónikus orrmelléküreg-gyulladás egyik jellegzetes tünete lehet, amikoris a garat felé csorgó váladék ingerköhögést okoz. A háttérben több kiváltó ok is állhat, amelyek felderítéséhez fontos a fül-orr-gégészeti vizsgálat.

Reflux (GERD)

Éjjelente erős tüneteket okozhat a reflux is, ugyanis fekvő helyzetben a gyomorból a nyelőcsőbe visszajutó savas gyomornedv irritálja a torkot, ami köhögési ingert vált ki. Az asztma gyakran együtt jár a reflux betegséggel, a gyakori köhögés és egyes asztma gyógyszerek is felerősíthetik a reflux tüneteit. Ilyen esetben gasztroenterológus bevonásával lehet a két betegséget eredményesen kezelni.

Beltéri allergének kiváltotta allergia

Ha az asztmás tünetek éjszaka rosszabbodnak, akkor elképzelhető, hogy valamilyen allergia is áll a háttérben. A triggerek között már említettük a polleneket, ezek elsősorban a szabadban jelentenek gondot. Beltéri panaszok akkor alakulhatnak ki pollentől, ha például a hajban megmaradnak a pollenszemek, és éjjel, amikor lefekszünk, ezeket könnyebben belélegezzük. Előfordulhat azonban, hogy beltéri allergénekre alakul ki allergia, igen gyakran pl. poratka allergia. Mivel pedig a háziporatka nagyon „szeret” a hálószobában, a matracban, ágyneműben, szőnyegekben nagyobb mennyiségben megbújni, ez éjszakánként felerősítheti a nehézlégzést, a sípoló légzést, a köhögést, egyéb tüneteket.