Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Fáj a térdem, mit tegyek ellene?

Érdekességek2022. június 16.

Szilárd, bonyolult felépítése ellenére, amelynek egy életen át el kell viselnie ütéseket, ütődéseket, egyéb erőbehatásokat, a térdízület törékennyé válhat, és fájdalmat okozhat. Az ilyen típusú problémák megelőzése és enyhítése érdekében elengedhetetlen az izmok erősítésére és lazítására irányuló, rendszeres fizikai aktivitás. 

Fotó: 123rf.comKülönböző okokból, pl. ficam következtében vagy reumás betegség tüneteként a térdfájdalom lehet egyszerű kellemetlen érzés ébredéskor, de egész napon át tartó, a mozgást nehezítő fájdalommá is válhat. De mindenképpen tennünk kell ellene, jól megválasztott mozgásformák rendszeres gyakorlásával, adott esetben borogatással, hogy enyhítsünk a fájdalmon, vagy még jobb, ha megelőzzük annak kialakulását. 

A térd az emberi test leginkább igénybe vett ízülete

A térd értékes ízületünk, és minden életkorban fontos törődnünk vele, hogy még hosszú évekig jól működhessen, miközben elkerüljük az azzal kapcsolatos fájdalmakat. Ez az erős és stabil ízület képes ellenállni pl. a futás, ugrás és csavarodás által okozott szélsőséges erőknek is. Amellett minden lépésnél a testsúlyunk ötszörösének-nyolcszorosának kitett, így ez testünk leginkább igénybe vett ízülete.

Úgy „tervezték”, hogy egy életen át több milliárd lépést kibírjon, a térd azonban gyengülhet az ízületi kopás következtében. Mit tehetünk az ilyen típusú fájdalom elkerülése és megszüntetése érdekében? Bár nem minden térdproblémát lehet megelőzni, de számos funkció javítható erő- és hajlékonyságfokozó edzéssel. Mivel az ízületet körülvevő izmok lengéscsillapító (terhelés elosztó) szerepet töltenek be, minél erősebbek, annál jobban tehermentesíthetik a csípőt és a térdeket.

Mozgassuk a térdet reggel a fájdalom enyhítésére 

Reggelente a térdünk gyakran merev, duzzadt és fájdalmas? (Ami a gyulladás jele). Ilyen esetekben segítenünk kell térdünknek „felébredni”: az ágy szélén ülve lassú mozdulatokkal masszírozzuk a térdkalács mindkét oldalán, majd kb. tízszer, óvatosan húzzuk vissza a térdet a mellkas felé. Ezek a mozgások segítenek csökkenteni az ödémával járó fájdalmat. Felkelés után ugyanezeket a gyakorlatokat pl. a zuhany alatt is elvégezhetjük a víz jótékony hatása csillapítja a fájdalmat, elősegíti az izmok és ízületek „felébredését”, a mobilitást.

Kombináljuk a hideg borogatást és az agyagborogatást a fájdalom ellen

Az ilyen módszerek hatékonysága átmeneti, de számos előnnyel jár. A hideg a fájdalmas térd szövetségese, és különösen ajánlott az ízületi porckopás (osteoarthritis) gyulladásos fellángolásának csökkentésére. Kb. 20 percig hagyjuk a térden a jégzselé párnát vagy egy ruhába csomagolt jégkockát. Alkalmazzuk újra 4 óránként a fájdalom enyhítésére.

A hideg borogatás váltakozva a zöld agyagborogatással szintén hatásos lehet. E módzser gyulladáscsökkentő tulajdonsága segít az ödéma elleni küzdelemben. Használhatunk drogériákban kapható agyagpasztát, vagy keverjük össze az agyagport vízzel, és kenjük be vastag rétegben a térdet, mielőtt fóliával becsomagoljuk. (Ügyeljünk arra, hogy ne túl szorosan tekerjük rá a fóliát)..Hagyjuk hatni kb. 1 órán át, majd öblítsük le a térdünket.

Jó tudni: A hidegre vagy melegre való hajlam egyéni. Próbáljuk ki mindkettőt, hogy megtudjuk, melyik enyhíti jobban a fájdalmat. A meleg (mikrohullámú sütőben melegítendő párnák vagy száraz melegvizes palackok segítségével) általában enyhíti pl. az izom-összehúzódásokat, vagy felkészíti a térdet a fizikai aktivitás gyakorlására.

Hogyan enyhíthető a térdfájdalom edzés útján?

Városi vagy szobabicikli tekerése, északi gyaloglás, úszás… A fizikai aktivitás gyakorlása elengedhetetlen a térdízületi fájdalmak csökkentéséhez és a térdízületi mobilitás javításához.

Egyes szakemberek szerint pl. az álló kerékpáros edzés a legegyszerűbb módja annak, hogy elkezdjük erősíteni a test alsó végtagjait. Ezzel az eszközzel különösen a térd és a csípő mobilitásán dolgozhatunk. Kombinálhatjuk ezt a tevékenységet erősítő és hajlékonyságot fokozó gyakorlatokkal, amelyek célja több izomcsoport egyidejű erősítése, valamint segíthet a térd stimulálásában és az állandó térdfájdalmak megelőzésében. Ügyeljünk azonban arra, hogy a térdünk állapotához igazodó gyakorlatokat válasszunk, és mielőtt elkezdenénk, vagy kétségeink lennének, forduljunk orvoshoz. Hetente legalább 3 alkalommal tanácsos ily módon edzeni, de ha naponta módunkban áll, ne mulasszuk el.


Három izomerősítő és hajlékonyságot növelő gyakorlat:

Jó tudni: osteoarthritis esetén a térd duzzanata annak a jele, hogy túl sok terhelés (séta, gyaloglás, állás stb.) érte. Ilyenkor pihenjünk: pócoljuk fel a lábat kb. 10 percre, és lassan folytassuk az addigi tevékenységet, ha a fájdalom elviselhetővé vált.

Fotó: gettyimages.com

Mikor viseljünk térdmerevítőt?

A merevítő sín (ortézis) használata azoknak a betegeknek ajánlott, akiknek különösen akkor vannak fájdalmaik, ha lépcsőn vagy lejtőn lefelé vagy felfelé haladnak. Ezek a fájdalmak gyakran kapcsolódnak a térd instabilitásához, ami a laza térd érzését kelti. Ez a gyógyászati segédeszköz ideális a fájdalmas gyulladásos fázisok idején. Nem szabad azonban túlzott mértékben függeni tőle. Amikor a fájdalom csökken, meg kell próbálni nélkülözni.

Két lehetőség közül lehet választani: az elöl nyitott, erősítés nélküli rugalmas térdmerevítő, vagy a csuklós ortézis között, amely lehetővé teszi a térd mozgékonyságának megőrzését. A döntést orvossal kell meghozni, mivel a sínek egy bizonyos helyzetben tartják az ízületet, aminek meg kell felelnie igényeinknek. Ezzel szemben a pihentető ortézisek nem ajánlottak, mert immobilizálják az ízületet.


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Milyen erős a napsugárzás?

2025. július 07.

Az ultraviolasugárzás erőssége napról napra és területről területre, sőt a tengerszint feletti magasságtól függően is változik.

Az UV-sugárzás erősségét az ún. UV-index adja meg, melyet egységes elvek alapján az ENSZ Környezetvédelmi programjának keretében az Egészségügyi Világszervezet (WHO) dolgozott ki. A mérőszámok 1-25-ig emelkednek és a sugárzás erősségét mutatják. Minden nap tájékozódhat a sugárzásról az Országos Meteorológiai Intézet internetes honlapján (www.met.hu) vagy külföldön a szállásadótól, illetve a nemzetközi meteorológiai honlapokról (www.metoffice.gov.uk).

Tájékoztatásul az UV-index skálája és besorolása a következő ábrán látható (az egyes számokhoz tartozó színkódokat nemzetközi előírások rögzítik).

Milyen a jó napszemüveg?

2025. július 07.



Az UV-sugarak nagy részét a szaruhártya elnyeli, csupán 3%-uk éri el a szemfeneket. Az intenzív sugárzás hatására ezért a szem külső képletei „leéghetnek”. (Ez a jelenség okozza az ún. „hóvakságot” is – l. „A téli sportok veszélyei” című rész). A szem szárazzá válik, erezettsége megnő, fájdalmas és fényérzékeny lesz. A tüneteket sokszor heves fejfájás kíséri. Ilyenkor a kamillateás hideg borogatás, a szem lefedése és a fény kerülése jó hatású.

A szem sugárártalmainak megelőzésében fontos a jó napszemüveg. Ennek ismérve, hogy kellően sötétített, nem korlátozza a látásélességet és a színlátást, valamint 100%-os UV-védelmet biztosít. Nem elengedhetetlen kellék a szemüvegszárba épített MP3-lejátszó, de a szemüvegszár adjon oldalt és alul-felül is megfelelő takarást a szemnek. Fontos tudni, hogy a zöld színű szemüveggel a legjobb a természetes színlátás, a kék pedig a havas táj vakító fehérségét tompítja. A szürke szemüveglencse erős napfényben tökéletes, a természetes színeket adja vissza. A barna lencsén át a szem erős napfényben a mélységet, a teret jól érzékeli. Ezért kerékpározáshoz, hegymászáshoz a legideálisabb. A sárga lencse viselete gyenge fényben ajánlott, jó képélességet biztosít azáltal, hogy erősíti a kontrasztokat. Erős fényben viszont hunyorgásra késztet, akárcsak a rózsaszín üveg.

A narancs árnyalatú lencse, ugyanúgy, mint a barna, szintén jól érzékeli a mélységet, viszont nem ajánlott erős fényben. A lila lencsék kedvező tulajdonságairól (ha van) a szerző értesítést kér.

A legbiztosabb védelem a napsugárzás hatásaitól az, ha az UV-sugárzás a felsorolt védőeszközökkel mérsékelhető. Ez általában délelőtt 11 óra előtt és a délutáni órákban, 15 óra után lehetséges.

Ezekre az ételekre és italokra figyeljünk a nyári hőségben!

2025. július 06.

Ahogy megérkezik a nyári meleg, nemcsak a gardróbot, hanem az étrendet is érdemes „átöltöztetni”. A kánikula különösen megterhelő lehet a szív- és érrendszer számára, ezért fontos, hogy ne csak a folyadékpótlásra, hanem az étkezések minőségére is figyeljünk. Bakk Brigitta, a Flora dietetikusa osztja meg legfontosabb tanácsait arról, hogyan őrizhetjük meg egészségünket a meleg nyári napokon.

A hőség mindenkire hatással van

A nyári hőhullámok idején jellemző a vérnyomás csökkenése, miközben a pulzus emelkedik – ez különösen megterheli a szívet. Fokozódhatnak a migrénes tünetek, csökkenhet a koncentrációképesség, nőhet a reakcióidőnk. Előfordulhat alvászavar, kimerültség, melyek mind tovább növelhetik a különböző betegségek kockázatát. A leginkább veszélyeztetettek közé a krónikus betegségben szenvedők (például cukorbetegek, vesebetegek, magas vérnyomással élők), az idősek, kisgyermekek és a várandósok tartoznak. Ugyanakkor egészséges embereknél is előfordulhatnak a hőség miatti panaszok, még diagnosztizált szívbetegség nélkül is; ilyenkor nem kell megijedni, de érdemes odafigyelni arra, mit, mikor és mennyit viszünk be a szervezetünkbe.

Folyadékbevitel: nem csak a mennyiség, a minőség is számít

A meleg napokon mindenki számára alapvető fontosságú a megfelelő folyadékpótlás, de különösen azoknak, akik szívbetegséggel vagy magas vérnyomással élnek. Bár a régi ajánlások szerint szívbetegeknek korlátozni kellett a folyadékbevitelt, ez egy tévhit, a jelenlegi kutatások nem támasztják alá – a folyadékfogyasztás elengedhetetlen. Ami viszont valóban fontos, a sóbevitel csökkentése, hiszen az megköti a vizet, ezáltal emelheti a vérnyomást. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása napi 5 g – ez kb. egy teáskanálnyi só. Ehhez képest a magyarok átlagosan akár a 15-20 grammot is elérik naponta, melynek fő forrása nem a sószóró, hanem az ipari élelmiszerek: kenyerek, felvágottak, konzervek, sajtok. A só használatát főzéskor is egyszerűen korlátozhatjuk; sokan nem tudják, de a fűszerkeverékek is nagy százalékban tartalmaznak nátrium-kloridot, ezért használjunk inkább friss zöldfűszereket, citrusféléket. Az ásványvizek nátriumtartalma is eltérő lehet, így ellenőrizzük a címkét; 1 g nátrium kb. 2,5 g sónak felel meg. Ha sportolás vagy erős izzadás miatt izotóniás italra van szükség, kivételnek számít, de átlagos napi fogyasztásnál nem indokolt. Fontos, hogy ne várjuk meg, amíg szomjasak legyünk, a nap során legyen kiegyensúlyozott a folyadékbevitel.

Vörösbor, margarin, avokádó – tévhit vagy valóság?

A szívegészséggel kapcsolatban több táplálkozási tévhit is él. Az egyik legismertebb, hogy a vörösbor fogyasztása jót tesz a szívnek. Igaz ugyan, hogy tartalmaz rezveratrolt – egy értékes antioxidánst –, de az alkohol károsító hatása ezt bőven felülírja. Sokkal jobban járunk, ha ugyanazt a vegyületet szőlőhéjból vagy szőlőmagból nyerjük ki, alkoholmentes formában. Ugyanígy elterjedt tévhit, hogy a margarinok tele vannak transzzsírokkal – ez már rég nem igaz. A modern, jó minőségű margarinok, így a Flora original is kifejezetten a szív egészségét támogató növényi olajokból készülnek, értékes omega-3 és omega-6 zsírsavakat és vitaminokat tartalmazva. A nyári étrend tervezésekor érdemes előnyben részesíteni a káliumban és magnéziumban gazdag ételeket: például banánt, avokádót, olajos magvakat, zöldségeket. A bennük lévő ásványi anyagok fontos szerepet játszanak a szívizom működésében, a vérnyomás szabályozásában, és a szívritmus egyensúlyának fenntartásában.