Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Előzzük meg a terhességnél kialakuló striákat!

Érdekességek2020. április 07.

Fotó: gettyimages.com

Talán nincs is olyan kismama, aki ne kenné a pocakját krémekkel és olajokkal, hogy elkerülje a striák megjelenését. Ez pedig vagy sikerül, vagy nem. Ebből is látszik, hogy a folyamat bonyolultabb annál, hogy csak krémekkel meg lehetne oldani. A témában dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos van a ratkotunde.hu segítségére.

Miért?

Egy kicsit egyszerű lenne azzal elintézni a striákat, hogy a táguló bőr okozza. Persze, ezt mindannyian tudjuk, a bőr csak egy bizonyos pontig képes tágulni, és az is ok, hogy ez mindenkinél eltér, de nem lehet tenni ellene?

A tágulás mértéke függ a bőr állapotától. Ez viszonylag könnyen bemutatható: ha a nő nem krémezi rendszeresen az arcát, akkor a téli hidegben kirepedhet a bőre. Nagyjából erről van szó a striák esetében is, csak itt nem az egész bőr reped meg, hanem “csupán” az alsó, kötőszöveti rész. Ez viszont nem igazán jön helyre.

Mikor?

Stria nem csak a terhesség folyamán alakulhat ki, de igaz, itt igen nagy rá az esély. De igazából minden olyan folyamat, mely a bőr hirtelen nyúlásával jár, erre hajlamosíthat. Ez lehet a kamaszkori növekedés, a hirtelen hízás, és hasonlók.

Hogy miért jelentkezik sok nőnél stria, mikor a kamaszkort megúszták nélküle? Nem azért, mert nem nőttek sokat. Az ok prózaibb, de reményre is okot adhat. Egyszerűen arról van szó, hogy a bőr tápanyagellátottsága jelentősen csökken a várandósság alatt, hiszen a hasznos anyagokra a babának van szüksége – mondja dr. Angyal Géza a ratkotunde.hu-nak. Ezen a helyzeten pedig csak részben képes javítani az, hogy különböző olajokkal kenjük a bőrünket. Sajnos az is tény, hogy a már kialakult striákon segíteni nehéz, és teljesen striamentes bőrt elérni nem lehet.


A krémek mellett

A szép bőr titka, hogy belülről kell ápolni. Ha ráncok ellen is a lehető legjobb megoldás a hidratáltság, amit belülről lehet elérni. A striák esetében is a tápanyagbevitel jelenthet hatalmas segítséget, amit szintúgy belülről kell megoldani.

Mivel a várandósság alapból egy igen energiaigényes folyamat, ráadásul manapság az élelmiszereink beltartalma sem éppen ideális, így remek megoldást jelenthetnek a várandósvitaminok, melyeket ma már a szakemberek többsége is javasol.

De melyik?

Azonban nem mindegy, hogy melyiket választjuk. Ígérhet egy vitamin sok mindent, ha a készítményben szereplő anyagok nem szerves kötéssel vannak jelen, akkor csupán 10-20%-nyi szívódik fel belőlük. Ezzel szemben az olyan várandósvitamin, mely szerves, biológiailag aktív kötési formákkal rendelkezik (-citrát, -glükonát), a hasznosulásban is 80%-kal jobb.

Ha már várandósvitamin, akkor arra is figyelni kell, hogy megfelelően tagolt legyen, hiszen a szervezet mást igényel az első, a második vagy a harmadik trimeszterben. Külön bónusz, hogy a megfelelő várandósvitamin nem csak a babavárást könnyíti meg, és jó eséllyel megóv a striáktól is, de a vitaminoknak, nyomelemeknek és ásványi anyagoknak hála a körmök és a haj is egészségesek és fénylőek lesznek.


forrás: Bébik.hu
hírek, aktualitások

8 ok a mindig kiújuló orrdugulás hátterében

2026. március 10.

Aki volt már megfázva, az valószínűleg átélte az orrdugulás jelenségét is, ami nem csak a hétköznapi tevékenységeket nehezíti meg, de sokszor az alvást is. Éppen ezért, ha ez a tünet időről időre visszatér, már csak az életminőség romlásának megakadályozása miatt is fontos kideríteni, pontosan mi okozza. Dr. Lukács Anita, a Fül-orr-gégeközpont – Prima Medica fül-orr-gégésze, audiológus, allergológus és klinikai immunológus számos okot sorolt fel, amelyek döntő részben kezelhetők.

Miért dugul be az orrunk?

Az orrüreg fő feladata a belélegzett levegő felmelegítése, párásítása, valamint tisztítása, melyhez nagy nyálkahártya felületre, bő érhálózatra van szükség. Ez az erekben bővelkedő nyálkahártya a legkisebb gyulladásra is térfogatnövekedéssel válaszol és így elzárul a levegő útja.
– Ahhoz, hogy pontosan tudjuk, mi okozza az orrdugulást, számos vizsgálatot végezhetünk, akár már az első viziten is, illetve elrendelhetünk olyan további vizsgálatokat, mint például allergiateszt esetleg képalkotó eljárások, amelyek segítenek tisztázni a helyzetet – mondja dr. Lukács Anita, a Fül-orr-gégeközpont – Prima Medica fül-orr-gégésze, audiológus, allergológus és klinikai immunológus. – Ha pedig tudjuk az okot, javarészt megtaláljuk a megoldást is, legyen szó akár célzott tüneti kezelésről, immunterápiáról, műtétről, vagy társszakmák bevonásáról.

D-vitamin pótlása

2026. március 10.

A tudatos életmód nem kizárólag az edzésről vagy a kalóriák számlálásáról szól. A mindennapi energiaszint, a jó közérzet és a hosszú távú egészség szempontjából fontos, hogy szervezetünk megkapja a szükséges mikrotápanyagokat. Ezek közül az egyik legfontosabb a D-vitamin, amely kulcsszerepet játszik több alapvető folyamatban.

A European Food Safety Authority (EFSA), vagyis az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság által jóváhagyott állítások szerint a D-vitamin hozzájárul az immunrendszer és az izomfunkciók normál működéséhez, részt vesz a csontok és fogak egészségének fenntartásában és szerepet játszik a kalcium-foszfor anyagcserében. A modern, jellemzően zárt térben zajló életmód és a kevesebb természetes napfény miatt azonban sokaknál nem biztosított az optimális bevitel.

Több hazai vizsgálat szerint a magyar felnőtt lakosság jelentős része – különösen az őszi–téli és kora tavaszi időszakban – nem éri el az optimális D-vitamin-szintet. Magyarország földrajzi adottságai miatt az év nagy részében a napsugárzás nem elegendő a megfelelő D-vitamin-termeléshez, amit tovább erősít az ülőmunka és a beltéri életvitel.

Egyedül vagy magammal? A magányosság, az énidő és a lelki egészség kapcsolata

2026. március 09.

Ön mennyi időt szokott egyedül tölteni egy héten? Valamint a még fontosabb kérdés. Ez kényszerű egyedüllét, amit magánynak él meg, avagy feltöltő, kényeztető énidő? A mi nyugati társadalmunkban az elmúlt pár évben, évtizedben két érdekes és egymásnak kissé ellentmondó tendenciát vehetünk észre a magunkkal töltött idő viszonylatában.

Az egyik jelenség a társas magány paradoxonja: úgyis tudjuk magányosnak érezni magunkat, hogy körülvesznek minket emberek. Ez fokozottan igaz a jelenlegi városi élethelyzetben: soha nem éltünk még ilyen közelségben emberek ekkora tömegével, soha nem volt még ennyi emberi kapcsolatunk, és mégis. Soha nem éreztük még magunkat ennyire magányosnak – derül ki a kutatásokból.

Gondoljunk csak bele, hogy a nagyvárosokban egy-egy társasházban mennyi ember él fizikai közelségben egymáshoz – érzelmileg, emberileg mégis hatalmas távolságban. Nem ritka, hogy még azokat a szomszédjainkat sem ismerjük, akikkel közös a gang vagy a belső udvar. Talán tudatosan szigeteljük el magunkat „az idegenektől”, védve a saját privát szféránkat, mégis, úgy tűnik, ez nincs ránk jótékony hatással.