Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Elköteleződés a barátunk

Érdekességek2023. június 25.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Nagyon sokszor, amikor egy régi rossz szokásunkat szeretnénk elhagyni, amikor változtatni szeretnénk, kudarcba fulladunk már az elején. Mi lehet a hiba? Hol vannak azok a pontok, ahol másként is lehetett volna gondolkoznunk, cselekednünk a siker érdekében? A legtöbbször a felkészülésnél érdemes keresnünk a választ.  

Amikor úgy döntünk, hogy változtatunk egy számunkra vagy környezetünk számára kellemetlen viselkedésünkön, legyen az akár az alkohol, drog, munka, különböző evési függőségeink a legfontosabb, hogy ne hirtelen tegyük azt, hanem töltsünk időt a felkészüléssel, rákészüléssel.

Az a tapasztalatom, hogy ha kellő időt, energiát és információt fordítunk erre a szakaszra, sokkal könnyebben és sikeresebben fogjuk venni a cselekvés idejében az akadályokat. A felkészülés ugyanis azzal az előnnyel jár, hogy rákészülhetünk magára a cselekvésre, a változásra és a váratlan kihívásokra.

Gyakori, hogy az emberek az utolsó percre hagyják a felkészülést, amiből kapkodás, káosz, feszültség lehet csak. Ez sokszor azért történik így, mert úgy gondolják, hogy maga a helyzet távol van még tőlük, vagyis érzelmileg eltávolítják maguktól a cselekvést. Az utolsó pillanatban viszont már ez az énvédelem megszűnik, mert felerősödik érzelmileg az itt az idő a cselekvésre helyzet.

Az egyetlen egy eszköz, ami ebben az időszakban segíteni tud nekünk: az elköteleződés. A felkészülés szakasza ugyanis nem szól másról, mint arról, hogy minden egyes kétségünket, magyarázatunkat megcáfoljuk ami eltántoríthat minket magától az elköteleződéstől. Addig amíg ezt nem tudjuk teljesen megtenni, azaz agyban és érzésben nem hozzuk magunkat harmóniába, nem fog sikerülni, az elhatározás. Egyszerűbben fogalmazva, ameddig lemondásnak élünk meg mindent ami a változással kapcsolatos, sikertelenek leszünk.


A lemondás pozitív ellentettje az elköteleződés, ami azt jelenti, hogy hiszünk abban, hogy a változás, az új szokás vagy mintázat kialakulása számunkra csak jót hozhat. Átértékeljük önmagunkat úgy, hogy az egyre inkább a jövőbeli vágyott önmagunk felé mutat, ezáltal nő magabiztosságunk , önbizalmunk és önmagunkba vetett hitünk, hogy sikerrel fogunk járni, és ahová eljutunk, az csakis jó lehet számunkra.

Természetesen ez az a szakasz, a rákészülés, ami reálissá teszi számunkra, hogy az út, amit meg kell tennünk nem lesz könnyű, és tele lesz olyan helyzetekkel amelyek könnyen megingathatnak minket elhatározásunkban. Éppen ezért kell alaposan szemügyre venni gyenge pontjainkat, beismerni elakadásainkat, hogy megfelelő megoldásokat tudjunk készíteni. Például, ha azt döntöm el, hogy nem fogok többet inni, akkor figyelembe kell venne, hogy amikor baráti összejövetelekre hívnak, mit fogok ott kezdeni azzal, ha körülöttem isznak majd. Mi lesz a stratégiám, mi az amiről tudom, hogy régen működött és mi az amiről azt hittem működni fog, de mégis becsaptam vele magam. Érdemes ilyenkor bevonni a tervek elkészítésében hozzátartozókat, barátokat, akik egy reális és valós visszajelzést tudnak adni önmagunkról.

Az újraértékelésnél érdemes akár egy relaxált állapotban látni önmagunkat, úgy, hogy a viselkedés amitől meg akarunk szabadulni már nincs jelen, így milyennek látjuk magunkat. Hol vagyunk, mit csinálunk és kivel másként? Minél részletesebben el tudjuk ezt képzelni és bármikor előhívni, annál nagyon az esélye annak, hogy ezt meg fogjuk valósítani. Különböző módszereket is segítségül hívhatunk, mint például a művészetterápiás módszereke, tánc, zene, rajz, festészet bármilyen alkotás ami által ez meg tudjuk jeleníteni magunk számára és vonzóvá tenni mindezt.

Mindez az elköteleződésünket fogja erősíteni a változásba, ami nélkül nem leszünk képesek megvalósítani azt. Az elköteleződést sokszor akaraterőnek is hívják én kevésbé szeretem ezt a kifejezést, inkább az elköteleződést, motivációt szeretem használni, mert kevésbé okoz szorongást, rossz érzést akár bennem vagy bennünk mint az akaraterő. Abban én személy szerint érzékelek valami megfeszülést, valami olyasmit, ami lehúz, ami nehéz, ami elvárás. Bizonyára többen hasonlóan éreztek ezzel kapcsolatban, ezért hasznos egy olyan szót használni az egész változás útra, ami az eddigi életedben pozitívként hatott rád és mindig sikerhez juttatott. Az én ilyen szavam például az elhivatottság, de lehet ez akár elmélyülés, kreativitás, józanság bármi, ami a tiéd és büszkeséggel, jó érzéssel tölt el!

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

6+1 szokás, hogy nyáron is megőrizhessük egészségünket

2025. július 10.

Testünk és lelkünk is meghálálja a törődést

A nyár sokunk számára a felszabadulás és a felhőtlen kikapcsolódás időszaka. A megszámlálhatatlan élmény közepette azonban könnyű elveszíteni a fókuszt önmagunkról, pedig ahogy az év többi részében, úgy a meleg hónapokban is fontos tudatosan figyelnünk az egészségünkre, hiszen ilyenkor is számos tényező gyakorolhat negatív hatást rá. Az AVON az egészséges életmód elkötelezett támogatójaként arra bíztat, hogy nyáron se hanyagoljuk el testi-lelki jóllétünket. Ennek érdekében érdemes beépíteni mindennapjainkba a szépségmárka szakértői által összegyűjtött tippeket, melyek nemcsak a nyár folyamán javíthatják közérzetünket, de hosszútávon is hozzájárulhatnak egészségünk megőrzéséhez.

1. Belső hidratálás

Az év legmelegebb napjain fontos, hogy körültekintően figyeljünk a megfelelő folyadékpótlásra. A hidratáltság nemcsak szervezetünk kiegyensúlyozott működéséhez szükséges, hanem bőrünk egészségéhez is hozzájárul, ráadásul a jó közérzetet is elősegítheti. Egy felnőtt nő számára naponta legalább 2 liter víz elfogyasztása ajánlott[1], ez a mennyiség pedig a nyári hónapokban növekedhet. Fontos ugyanakkor arra is gondolni, hogy a cukrozott, koffeines vagy alkoholos italok nem helyettesítik a víz jótékony hatásait, így ennek tudatában alakítsuk a napi folyadékbevitelt.

A meleg környezet ártalmai

2025. július 09.

A napszúrás a fejet érő, intenzív, hosszan tartó napsugárzás, mely következtében mérsékelt agyi nyomásfokozódás alakul ki. Fejfájás, szédülés, fénykerülés jellemzi a tüneteket, sokszor hányinger, hányás kíséri. A beteget azonnal hűvös helyre kell vinni, hideg borogatás adható. Ha az állapot rövidesen nem javul, tanácsos az orvosi ellátás, mert a tünetek hátterében egyéb, súlyosabb betegség rejtőzhet.

A hőség okozta ájulás a már ismertetett, meleg okozta vérkeringési zavarok eredménye. A test hűtése értelemszerű tennivaló, a lábak felpolcolása pedig segít a keringő vérmennyiségnek az agyi erekbe való átterelésében. Ha a beteg ájult, nem szabad őt itatni!

A hőguta viszont már azonnali beavatkozást kívánó károsodás. Leggyakrabban magas hőmérsékleten, nagy páratartalmú helyeken (így trópusokon, szubtrópusi országokban: Egyenlítő és környéke, Dél-Amerika, Közel- és Távol-Kelet és Izrael stb.) lép fel: lényege, hogy a nagy páratartalom gátolja a szervezet természetes hűtését, az izzadást. Ha ehhez még fokozott tevékenység is járul (pl. sportolás a napon) a szervezet maga is pluszhőt termel, és a testhőmérséklet fokozatosan emelkedik, akár 40 °C-ra is.

A magas testhőmérsékletű betegnek a bőre száraz, gyakran félrebeszél, zavart. A test azonnali hűtése, és orvosi ellátás szükséges. Megelőzésképpen bő folyadékfogyasztás (ez napi 10 liter is lehet!) javasolt, akkor is, ha az illető nem érzi a szomjúságot.

Szívritmuszavar: a csendes ellenség, amely bárkit érint

2025. július 09.

A szívritmuszavar napjainkban egyre növekvő egészségügyi kihívást jelent világszerte és Magyarországon egyaránt. Legújabb becslések szerint hazánkban közel 400 ezer1 ember érintett a leggyakoribb szívritmuszavar-típusban, a pitvarfibrillációban, miközben sokan még nem is tudnak betegségükről. Az okoseszközök már ezen a téren is segítségünkre lehetnek. A Budai Egészségközpont szakembere a szívritmuszavar világhete alkalmából elmagyarázza, hogyan. Egyúttal pedig beavat a szívprobléma felismerésével, kezelésével és megelőzésével kapcsolatos tudnivalókba.

A szívritmuszavar, szaknyelven aritmia, a szívverés ritmusának megváltozását jelenti. Egészséges körülmények között a felnőtt szív percenként 60-100 alkalommal ver szabályos ritmusban. Szívritmuszavar esetén azonban a szív túl gyorsan (tachycardia – 100 feletti pulzusszám), túl lassan (bradycardia – 60 alatti pulzusszám) vagy szabálytalan ritmusban dobog. A szív négy üregének összehangolt működését és ezáltal a folyamatos vérkeringést egy „természetes pacemaker” irányítja, amelynek kiindulópontja a jobb pitvarban található szinuszcsomó. Amikor ez az elektromos rendszer meghibásodik, szívritmuszavar alakul ki, amely bármely életkorban előfordulhat, gyakorisága azonban az évek számával együtt növekszik (főként 65 év fölött). A leggyakrabban előforduló szívritmuszavar, a pitvarfibrilláció több mint 11 millió embert érint csak Európában. Magyarországon a betegek száma megközelíti a 300 ezret. Aggasztó azonban, hogy az érintettek mintegy 25 százaléka, vagyis csaknem 100 ezer ember nem is tud a betegségéről.

Mi váltja ki a szívritmuszavart?

A szívritmuszavar kialakulásának számos oka lehet. A leggyakoribbak közé tartoznak a szívbetegségek (szívroham, szívelégtelenség, szívbillentyű-problémák, koszorúér-betegség, valamint örökletes szívizom és ioncsatorna betegségek), az elektrolitegyensúly-zavarok (nátrium, kálium, kalcium és magnézium hiánya vagy túltengése), a hormonális problémák (pajzsmirigy túl- vagy alulműködése), valamint közvetetten a magas vérnyomás és a cukorbetegség. Az életmódbeli tényezők is jelentős szerepet játszanak a szívritmuszavar megjelenésében. Adohányzás, illetve a nikotinbevitel, a túlzott alkohol- vagy koffeinfogyasztás, a krónikus stressz, az alvási apnoe és az elhízás mind növelik a kockázatot. Emellett bizonyos gyógyszerek mellékhatásai is szerepet játszhatnak.