Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Egyre kevesebb a baba hazánkban is

Érdekességek2025. január 29.

Fotó: sayfutdinov © 123RF.com

Nincs egyszerű dolga a pároknak, amikor a gyermekvállalás kerül szóba. Hiszen tudjuk, a gyereket felnevelni nem olcsó, sokszor várunk a megfelelő időpontra is. Sajnos azonban igen sok esetben a párok egyszerűen nem tudnak babát vállalni, vagy azért, mert meddők, vagy azért, mert túl sokáig várnak. Többek közt ennek is köszönhető, hogy a hazai születésszám 2023-ban soha nem látott alacsony szintet ért el…

A problémáról dr. Angyal Géza szülész nőgyógyász főorvossal, a Trimeszter termékenységi Klinika szakértőjével beszélgettünk.

Nagy a baj?

Ez meglátás kérdése. Demográfiai és gazdasági szempontból nem jó az irány, hiszen a termékenységi arányszám egy nőre vetítve ma már 1,5 körül mozog, vagy az alá is kerül. Ideális esetben ez 2,1 vagy magasabb kellene, hogy legyen.

Ha azonban a gazdasági mutatókat nem szemléljük, akkor az alacsony születésszámban jelen vannak azok a párok is, akik tudatosan döntenek a gyermektelenség mellett – ez pár 10 éve még nem volt ilyen elfogadott – mondja dr. Angyal Géza a Trimeszter Termékenységi Klinika szakértője.

Sajnos azonban tény, hogy az arány romlása annak is köszönhető, hogy egyre több a meddő pár hazánkban is, illetve azok a párok is, akik halogatják a gyermekvállalást – többnyire anyagi megfontolásból – aztán szembesülnek azzal, hogy “kifutottak az időből”.

Támogatás vagy döntés?

Nyilván abba senki nem szólhat bele, ha egy pár nem akar gyermeket vállalni. Az, hogy pénzügyileg milyen terhet jelent a gyerek, az állam asztalára tartozó kérdés, mi inkább azokra a párokra koncentrálunk, akik szeretnének gyermeket, de nem sikerül a családalapítás.

Ennek oka lehet a meddőség, vagy az is, ha a nő eléri azt a kort, mikor a menopauza jelentkezik. Sok esetben azonban még csak nem is erről van szó, hanem arról, hogy az idősebb, azaz a 40 körüli, akár a feletti nők gyermekvállalása a szervezetük állapota, a tápanyagraktáraik rossz töltöttsége miatt hiúsul meg. Ezen azonban lehet segíteni!


A meddőség ellen, otthon is

Bár lehetne olyat ígérni, hogy ha ezt és ezt megtesszük, akkor a meddőségnek is búcsút inthetünk. Csodaszer nincsen, de a szervezet állapotán nagyon sok múlik! A várandósság a női szervezet számára nagy kihívás, amit nem fog támogatni a szervezet, ha a rendelkezésre álló tápanyagok szűkösek. Napjainkban pedig még egészséges étkezés mellett is sokszor ez a helyzet. A tápanyaghiányok – vagyis minkor adott tápanyagból/tápanyagokból nem áll rendelkezésre elegendő – kifejezetten jellemző problémák. Idehaza jól ismert tény, hogy a jóddal lehetnek ilyen gondok, de sajnos a D-vitamin, a vas, a cink, a réz és sok más anyag is egyre gyakrabban kerül fel a tápanyaghiányok listájára.

Biztos recept a meddőség, illetve a sikertelen családalapítás kivédésére nincsen. Mindenképpen érdemes szakemberhez fordulni a gonddal, illetve hangsúlyt helyzeni a megfelelő tápanyagellátottságra – ez utóbbi ugyanis rajtunk áll. A változatos, egészséges étkezés és a mozgás alapkövetelmény, de sokszor már kevésnek bizonyul – ez az oka annak is, hogy a WHO, vagyis az Egészségügyi Világszervezet ma már hivatalos ajánlást fogalmaz meg a kismamáknak a mikrotápanyagok pótlására.

Ennek remek eszköze lehet a várandósvitamin – elvégre éppen erre találták ki – mely jó esetben már a felkészülési időszakban is nagyon hatékony segítséget nyújthat, ha megfelel néhány alapkövetelménynek. Mivel a tápanyaghiányok ritkán jelentkeznek önmagukban, így mindenképpen érdemes a komplex pótlás mellett dönteni, vagyis olyan készítményt választani, mely sok összetevőt tartalmaz. Ezzel az anyagok hasznosulását is javíthatjuk, hiszen az egyes anyagok segítik mások felszívódását. A hasznosulás másik erős fegyvere a szerves kötés. A jellemzően -citrát és -glükonát kötések révén ugyanis az anyagok hasznosulása akár 80%-kal is javul!

Mivel várandósvitaminról van szó, még egy dolgot mindenképpen tartsunk szem előtt. Az eltérő trimeszterek, vagyis fejlődési szakaszok nem azonos tápanyagigénnyel rendelkeznek! Vagyis a kiválasztott készítménynek képesnek kell követni az eltérő trimeszterek eltérő igényeit is!


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Hogyan kell használni a fényvédő termékeket?

2025. július 03.



A fényvédő termékek teljes mértékben csak akkor hatékonyak, ha megfelelő mennyiségben és időközben alkalmazzák őket.

Az átlagos testméretű felnőttek teljes testfelületének védelméhez kb. hat teáskanálnyi (kb. 35 ml) mennyiségnek megfelelő fényvédő készítmény szükséges. Ajánlatos már a napozás, napon tartózkodás előtt 20 perccel bekenni a bőrt, és ezt kétóránként megismételni.

Fürdés, erős izzadás után is ismételni szükséges a bőr lekenését. Egy átlagos flakonnyi fényvédő készítmény tehát 1-2 nap alatt elfogy. Ha ennél tovább kitart, akkor valami helytelen volt az alkalmazás során.

Sokan a tartós napozás helyett megszakításokkal napoznak, mert így vélik elkerülni a tartós sugárzás hatását. A rossz hír az, hogy az ultraviola sugárzás hatása felhalmozódik (kumulálódik) a nap folyamán, tehát a napozásra szánt összidő ne legyen több fél–egy óránál.

Nem múlik a nyakmerevség? Fontos az orvosi kivizsgálás

2025. július 03.



A nyaki merevség általában egy egyszerű „elalvás” miatt alakul ki, de ha az állapot tartósan fennáll, az jelentősen rányomja a bélyegét a hétköznapokra, különösen, ha más tünetek, például váll- vagy fejfájás is társulnak mellé. Dr. Csengei Gábor PhD, a Fájdalomközpont – Prima Medica reumatológusa azokra a jelekre hívta fel a figyelmet, amelyekkel orvoshoz kell fordulni.

A merev nyak az autóvezetésben is akadályozhat

A nyakmerevség jellegzetes tünete a fájdalom és nyak mozgatásának nehézsége, amely főként a fej oldalra fordításkor jelentkezik. Néha a nyak olyan merevvé válhat, hogy csak a teljes test elfordításával tudunk oldalra nézni. Igen gyakran jelentkezik ez a panasz reggel, felkelés után, ám egyes esetekben egész nap fennmarad a merevség. Máskor konkrét mozdulathoz köthető a fájdalom, amikor mintegy „meghúzzuk” a nyakunkat. Elképzelhető, hogy a nyaki probléma az oka a fejfájásnak, váll- és karfájdalomnak is.
– A nyaki merevséggel járó fájdalom az egészen enyhétől a komoly, éles, kínzó érzésig terjedhet. Különösen oldalra fordításnál nyilallhat bele a fájdalom a testrészbe, ami adott esetben lehetetlenné teszi az olyan mindennapos tevékenységeket, mint például az autóvezetés.

Izomfeszülés és gerincprobléma is okozhatja


A nyakmerevség leggyakoribb oka a rándulás. Különösen a lapockaemelő izom hajlamos a sérülésre, amely összekapcsolja a nyaki gerincet a vállal. Ez az izom számos, hétköznapi tevékenység során megrándulhat, terhelődhet. Ilyen lehet például a rossz pozícióban történő alvás, a sportsérülés, amikor hirtelen behatásra oldalra csapódik a fej, vagy éppen a tartós, helytelen nyakpozíció, jellemzően számítógép- vagy mobiltelefon-használat kapcsán. Az is gyakori eset, hogy a tartós stressz miatti izomfeszültség okozza a nyak merevségét is – foglalja össze a tudnivalókat Csengei doktor.

A fenntartható táplálkozás gyakorlati szempontjai

2025. július 02.



Nincs általános és globális fenntartható étrend. Egy étrend akkor fenntartható, ha az adott nemzet földrajzi elhelyezkedéséhez, környezeti adottságaihoz, gasztronómiai szokásaihoz, vallási előírásaihoz alkalmazkodik. Hatalmas jelentőséggel bír a fenntarthatóságon belül a reklámokból oly jól ismert „vedd a hazait!” Valóban tisztában vagyunk azzal, mikor minek van szezonja? A nagy élelmiszerláncok januártól decemberig kínálnak szinte minden zöldséget, gyümölcsöt. A szezonális termékek közti eligazodásban – az áron kívül – segítségünkre lehet az MDOSZ Terítéken az egészség FB oldala, ahol elérhető az ún. szezonális táblázat (1. táblázat).




Fenntarthatósági szempont
Tevékenység


Húsfogyasztás
Az elfogyasztott hús mennyiségének csökkentése
Heti legalább 1 húsmentes nap beiktatása Hús kiváltása egyéb teljes értékű fehérjékkel (tojás, tejtermékek)


Halfogyasztás
Heti legalább egy alkalommal fogyasszunk halat
Válasszuk az MSC jelzéssel ellátott termékeket
Fogyasszunk minél több hazai halt


Élelmiszerhulladék
Tervezzük meg előre az étrendünket Bevásárlás előtt készítsünk listát és ne menjünk éhesen vásárolni Figyeljünk a szavatossági időre és a termékek megfelelő tárolására Vigyünk magunkkal többször használatos zsákot és szatyrot a termékeknek


Globalizáció élelmiszerkilométer
Válasszunk helyi termékeket Ellenőrizzük a termék címkéjén a származási országot Fogyasszunk idényjellegű zöldségeket és gyümölcsöt


Egészséges táplálkozás
Csak annyi táplálékot vigyünk be, amennyire szervezetünknek ténylegesen szüksége van Étkezzünk rendszeresen és változatosan Ha nem szükséges, ne zárjunk ki semmit az étrendünkből Kerüljük a feldolgozott élelmiszereket