Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Egészséges vénák a terhesség idején is – szakértői tippek a kismamáknak

Érdekességek2025. január 10.

Fotó: 123rf.com

A hideg hónapok beköszöntével a bőrünk különleges törődést igényel. A téli szél, a száraz beltéri levegő és a hormonális változások egyaránt kihívást jelenthetnek, különösen a várandós nők számára. Az érzékenyebb bőr, a striák, a visszérproblémák vagy a cellulit megjelenése gyakori jelenség ilyenkor, de a megfelelő bőrápolási rutin és néhány egyszerű lépés sokat segíthet.

Hidratálás: a striák megelőzésének alapja 

A téli hideg és a fűtött helyiségek száraz levegője csökkenti a bőr nedvességtartalmát, így különösen fontos a rendszeres hidratálás. A kismamák bőre a hormonális változások miatt érzékenyebb lehet, hajlamosabb a kiszáradásra és irritációra. A striák, vagyis terhességi csíkok a bőr mélyebb rétegeiben keletkező repedések, amelyek leggyakrabban a hason, a combokon és a melleken jelennek meg.  Ezért célszerű olyan krémeket használni, amik táplálják a bőrt és elősegítik annak regenerációját. Különösen hatékonyak azok a speciális stria elleni krémek, amelyek panthenol, centella asiatica kivonat vagy borostyán összetevőket tartalmaznak, ugyanis erősítik a bőr kötőszövetét és fokozzák annak rugalmasságát. 

Visszerek és seprűvénák: megelőzés és kezelés

A várandósság alatt a seprűvénák és visszerek kialakulásának esélye nő, majdnem minden második kismamát érint. A hormonális változások és a növekvő testsúly fokozott terhelést jelenthet az ereknek, amit a hideg idő tovább ronthat. Ezért fontos, hogy időben lépéseket tegyünk.

Cellulit elleni harc természetes megoldásokkal

A cellulit vagy narancsbőr sok kismama számára kihívást jelent, különösen a combokon és fenéken. A hideg időben a bőr regenerációja lassul, ezért ilyenkor különösen fontos a célzott kezelés.

A gyógynövény-alapú cellulit elleni készítmények, például bedörzsölő gélek, serkentik a mikrokeringést és segítenek a salakanyagok eltávolításában. Természetes összetevőik kíméletesek, így érzékeny bőrre is használhatók. A rendszeres használat csökkentheti a narancsbőr és a striák kialakulását, miközben puhává és feszesebbé teszi a bőrt.

,,A téli bőrápolásban a természetes hatóanyagok kiemelt szerepet kapnak. A panthenol és a centella mélyen hidratálják és védik a bőrt, míg a vadgesztenye-kivonatban található eszcin támogatja a vénás keringést, enyhítve a visszérproblémákat. A koffein és a borostyánkivonat serkentik a mikrokeringést, hatékonyan csökkentve a cellulit megjelenését. Ezek az összetevők kíméletesen, mégis hatékonyan ápolják az érzékeny vagy hormonális változások által érintett bőrt, így az ilyen kozmetikumok a várandósság és a szoptatás időszakában is biztonsággal használhatóak, nem jelentenek semmiféle veszélyt az édesanyára és a magzatra sem” – emelte ki Dr. Kelen Ákos, a Dr.Kelen márka termékfejlesztő szakgyógyszerésze.


Hidratálj belülről is!

A téli időszakban gyakran elfeledkezünk a megfelelő folyadékbevitelről, pedig a bőr hidratáltságához ez elengedhetetlen. A kismamáknak különösen fontos, hogy elegendő vizet fogyasszanak, hiszen a bőr állapotát jelentősen befolyásolja a belső hidratáltság.


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Az öngyógyítás lehetőségei utazási hasmenés esetén

2025. július 04.

Sajnos, az utazók 80%-a nem tartja be a biztonságos evés-ivás szabályait. Még a legfigyelmesebb turista is vét kisebb hibákat, melyek betegséghez vezethetnek. Mit lehet tenni, ha mégis fellép a hasmenés az utazás közben?

Az utazási hasmenés kezelésének tengelyében a folyadékpótlás áll. A többszöri hasmenés, hányás ugyanis nemcsak folyadékvesztéssel jár, hanem a szervezetből ekkor igen sok, a sejtműködéshez elengedhetetlen só is távozik. Ugyanaz a helyzet áll elő, mint amit az előző fejezetben a kiszáradásról írtam. Folyadékpótlás történhet palackozott ásványvízzel, teával, vagy házilag elkészíthető keverékkel: 4 púpozott teáskanál cukor, fél teáskanál só 1/2 liter forralt vagy palackozott (nem szénsavas) vízben feloldva. (Lásd még a kiszáradás elleni védekezésnél).

A folyadékbevitel a napi minimum 2 litert el kell, hogy érje: félóránként egy pohár folyadék, plusz minden széklet után még egy pohár ajánlott.

A nagy mennyiségű víz ivása maga is hányingert okoz, ezért előnyben kell részesíteni a teát vagy gyümölcslevet. Jómagam a gyermekbetegeimnek – azok nagy örömére – bő kólafogyasztást és ropievést javasolok: a sósrúd nemcsak szomjúságot okoz, melyre inni kell (folyadékpótlás!) hanem sóval is ellátja a szervezetet.

Székletfogók alkalmazása is indokolt. A hasmenés kezelésére enyhébb esetekben loperamid adását szokták javasolni. Saját tapasztalataim szerint az utazási hasmenésnél, előnyben kell részesíteni a vényre kapható, erősebb, hatásosabb szereket, feltéve, ha a betegnek nincs szürkehályogja. Súlyosabb esetekben jön szóba az antibiotikum adása, mely általában 24 órán belül enyhíti a tüneteket. Ezek azonban vényköteles gyógyszerek, a háziorvos írhatja fel. A rifaximin-származékokat ajánlják széles spektrumuk és bélrendszerből fel nem szívódó hatóanyaguk miatt. A rifamixin 2×200 mg dózisban három napig szedve hatásos szernek bizonyul, ugyanakkor utazóbarát adagolása még azt is eltűri, ha a beteg egy alkalommal elmulasztja a beszedését.

Kiegészítő gyógyszerek, fájdalomcsillapító és görcsoldó nyugodtan alkalmazható.

Érthetetlen módon szinte mindenki elfelejtkezik a diéta megtartásáról, pedig ez az alapja annak, hogy ne terhelje tovább az amúgy is meggyötört emésztőrendszerét.

Apa csak egy van

2025. július 04.



A PSA vizsgálat fontossága

A prosztatarák korai felismerésének leghatékonyabb eszköze a PSA (prosztata specifikus antigén) szint mérése a vérből. A PSA ugyan nem „rák-specifikus”, azaz az emelkedett szintje nem jelenti a rák diagnózisát, de mindenképp felhívja a figyelmet a daganat előfordulásának veszélyére, és további vizsgálatot, szövettani mintavételt tehet indokolttá. A PSA-t egyénre szabottan kell értékelnie a szakorvosnak: a megítélése függ a beteg életkorától, a prosztata nagyságától.

A „szervre lokalizált prosztatarák” (amikor a tumor nem terjed túl a szerv határain, nem ad áttétet nyirokcsomókba vagy távoli szervekbe) jó eséllyel gyógyítható és a beteg további életkilátásai megegyeznek a vele azonos korú és egészségi állapotú férfiakéval.

Szeretnénk kiemelten felhívni a figyelmet a szűrések fontosságára és a megelőzésre, mivel a prosztata rák tünetet csak a késői stádiumban mutat, ugyanakkor idejében felfedezve a legtöbb esetben teljes sikerrel gyógyítható!

Hogyan kell használni a fényvédő termékeket?

2025. július 03.



A fényvédő termékek teljes mértékben csak akkor hatékonyak, ha megfelelő mennyiségben és időközben alkalmazzák őket.

Az átlagos testméretű felnőttek teljes testfelületének védelméhez kb. hat teáskanálnyi (kb. 35 ml) mennyiségnek megfelelő fényvédő készítmény szükséges. Ajánlatos már a napozás, napon tartózkodás előtt 20 perccel bekenni a bőrt, és ezt kétóránként megismételni.

Fürdés, erős izzadás után is ismételni szükséges a bőr lekenését. Egy átlagos flakonnyi fényvédő készítmény tehát 1-2 nap alatt elfogy. Ha ennél tovább kitart, akkor valami helytelen volt az alkalmazás során.

Sokan a tartós napozás helyett megszakításokkal napoznak, mert így vélik elkerülni a tartós sugárzás hatását. A rossz hír az, hogy az ultraviola sugárzás hatása felhalmozódik (kumulálódik) a nap folyamán, tehát a napozásra szánt összidő ne legyen több fél–egy óránál.