Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Család, sport és karrier együtt?

Érdekességek2017. november 22.

Testi és lelki egészség Király Nóra szemével – Király Nóra ötgyermekes családanya, jelenleg önkormányzati képviselő, rendszeresen sportol, mindemellett Újbuda alpolgármestere. 2016-ban két egyesületet alapított – a Fiatal Családosok Klubját (Ficsak) és a NőiSzemet – azzal a céllal, hogy a fiatal családokat és a nők társadalmi szerepvállalását támogassa a mai kor szellemében, modern, fiatalos lendülettel.

– Imádom a családomat, a gyermekeimet, de mellettük a munkám és a sport együtt adja meg számomra a teljes testi és lelki egészséget.

A napi időbeosztásomban első helyen vannak a gyermekeim, akiket kicsikoruk óta önállóságra szoktatok, hiszen gyorsabb csak ellenőrizni öt felvett cipőcskét vagy megfésült hajat, mint megcsinálni helyettük, ráadásul ők is ügyesednek eközben.

A férjem, bár nagyon elfoglalt, szerencsére bőven kiveszi a részét a gyermeknevelésből és a házimunkából, illetve nagyon szerencsés vagyok azért is, mert közel laknak hozzánk a nyugdíjas szüleim. Ők és a testvéreim bármikor be tudnak ugrani pár órára, vagy náluk hagyhatom a gyerekeket, míg elmegyek sportolni, vagy egy későn kezdődő megbeszélésre.

A munkám miatt elég sok hétvégi programom van. Ilyenkor, hacsak lehet, magammal viszem őket, így addig is együtt lehetünk.


 

  • Milyen üzenettel segítené azokat a nőket, akik, hasonlóan önhöz, egyszerre szeretnének anyaként, feleségként és dolgozó nőként helytállni?

– Arra buzdítanék mindenkit, hogy merjen segítséget kérni a szülőktől, rokonoktól, barátoktól vagy szükség esetén egy bébiszittertől, hiszen mindenkinek szüksége van minimális „énidőre”! Nem állítom, hogy könnyű néha elszakadni otthonról, de megéri, hiszen egy óra múlva kicserélten, megkétszerezett energiával jövök vissza a sportolásból, és ezáltal a családomhoz is türelmesebb, a munkámban pedig kreatívabb, aktívabb leszek, így mindenki jól jár.

  • Ön Újbuda egészségügyért is felelős alpolgármestere. Milyen intézkedésekkel, programokkal segít az itt élőknek?

– Büszkén mondhatom, hogy az egészségügy területén sok pozitív változás történt, amelyek közül néhányat említenék:

Az idén harmadik alkalommal szerveztük meg a több ezer fős látogatottságú Újbudai EgészségPart elnevezésű rendezvényünket, ahol ingyenes szűrővizsgálatokkal, tanácsadásokkal, előadásokkal vártuk a családokat.

Ezenkívül nagy hangsúlyt fektetünk a rákmegelőzésre. Ennek érdekében évente többször családi napokat tartunk, ahol kreatív játékok, szóróanyagok és személyes felvilágosítás segítségével szólítjuk meg a kicsiket és nagyokat.

A kerületben hamarosan egy nagy befogadóképességű gyermekegészségügyi központ kerül kialakításra, kiterjesztettük a védőnői hálózatot, és fontos megemlíteni, hogy Egészséges Újbuda címmel egy kiadványt juttattunk el a kerület óvodásai és kisiskolásai számára. A kis füzet könnyed, érthető, színes képekkel illusztrált, receptekkel, életmódtanácsokkal gazdagított, így a gyerekek és szülők egyaránt szívesen veszik kézbe.

  • Civil szervezetek alapítójaként is a szívén viseli a testi és lelki egészség megőrzését, valamint a munka és a család összeegyeztethetőségének hirdetését.

– Valóban, a Ficsak és a NőiSzem egyesületekkel miden hónapban több eseményt is szervezünk, többször más civil szervezettekkel összefogva.

  1. A rákellenes világnap alkalmából tizenkét civil szervezettel együtt szándéknyilatkozatot írtunk alá, melynek értelmében az aláírók mindent megtesznek a szervezetükhöz tartozók prevenciós segítésében, hiszen ANYA csak egy van!
  2. Országos, több százezer családot érintő kérdés a „Sulibüfé egészségesen” projektünk. Kétségbeesett szülők fordultak hozzánk olyan fotókkal, amelyeket az iskolabüfékben készítettek. A polcokon roskadásig sorakoztak a rossz minőségű cukorkák, csokik, olvadós rágók. Mivel nekünk sem mindegy, mit eszik a gyerekünk az iskolában, az erre vonatkozó törvény betartatása érdekében az Emmihez fordultunk, és egy egészséges alternatívát is bemutattunk, amely szintén egy hosszas projekt része lesz.
  3. Nagyon fontos és ritkán emlegetett világnap a láthatatlan munka napja. Az ezzel kapcsolatos rendezvényen felhívtuk a figyelmet, hogy az otthon végzett munka vagy ápolás éppen annyira fontos, mint a mérnök vagy akár a pék munkája, ezt azonban 24 órában, fizetés nélkül végzik – általában a hölgyek.
  4. Apák napi kisfilmünk bejárta az országot. Ebben az üzenetben az édesapákat egy olyan összeállítással köszöntöttük, amelyben a gyerekek mondják el, miért szeretik őket.
  5. Az idősek családban betöltött szerepének fontosságát hangsúlyoztuk a Parlamentben tartott Generációk együtt – szövetségben című rendezvényünkön, ahol közösen kerestük a lehetőséget a minél hatékonyabb kommunikációra, a tapasztalatok kölcsönös cseréjére.
  6. Mi lesz a legközelebbi nagy projekt?

– 2017. december 3-án a Millenáris D épületében több mint harminc civil szervezet összefogásával nagyszabású jótékonysági adventi vásárt szervezünk, amelynek bevételével a koraszülötteket támogatjuk.

  • Sok sikert, minél több résztvevőt kívánunk a vásárhoz és további jó (testi és lelki) egészséget a jövőbeni munkájához!

forrás: Bébik.hu
hírek, aktualitások

Ilyen okai lehetnek a féloldali fejfájásnak

2025. június 28.

A féloldali fejfájás ugyanolyan kínzó lehet, mint amikor a fej más részein jelentkezik a fájdalom, ám az okok közt elsődleges és úgynevezett másodlagos fejfájást is diagnosztizálhatnak. Ezt pedig azért nagyon fontos tudni dr. Para Szabolcs, a Fájdalomközpont – Prima Medica neurológusa szerint, mert teljesen más kezelést igényelhet például a migrén, mint a gerinc probléma miatt jelentkező fejfájás.

Elsődleges fejfájások típusai

Bizonyos esetekben a fejfájás a fej egyik oldalán intenzívebben jelentkezhet, mint a másikon, de az is előfordulhat, hogy csak a fej egyik oldalán érzékelhető. Ilyen panaszt okozhat többféle elsődleges fejfájás is, mint például a migrén, a cluster fejfájás és a paroxizmális hemicrania, valamint a hemicrania continua is. Az elsődleges fejfájás (vagy primer fejfájás) önálló betegségnek tekinthető, és nincs egyetlen, minden esetben beváló gyógymódja.
Mit érdemes tudni ezekről az elsődleges fejfájástípusokról?

Migrén

Tipikusan csak az egyik oldalon, például a tarkó, halánték vagy a homlok jobb oldalán jelentkezik. Jellemzően a fej egyik oldalán jelentkezik, lüktető fájdalom formájában. 6-9 erősségű egy tízes fájdalompontozó skálán, ami órákon, vagy akár 1-2 napon át is tarthat. Jellemzője, hogy fizikai aktivitás fokozza és társul hozzá rosszullét, hányinger, fény-túlérzékenység. Ezt a gyakran aurajelenségekkel bevezetett fejfájást nők háromszor gyakrabban tapasztalják.

Cluster fejfájás

A cluster fejfájás jellemzően csak az egyik szem körüli, szem mögötti rendkívül intenzív fájdalmat vált ki, többnyire időszakosan jelentkezve. Időszakosan előfordul, hogy mindennap kialakul, jellemzően 2-3 órával a lefekvés után vagy hajnali órákban erre ébred a beteg máskor akár egy évig nem jelentkezik. Rendszeresen társul hozzá könnyezés, orrfolyás vagy dugulás, lógó szemhéjak, szemvörösség, esetleg izzadás a homlokon vagy arcon, szűk pupilla. A 30-60 perces roham nagyon erőteljes, a beteg nyugtalan, járkál, dörzsöli a fejét – ellentétben a migrénnel, ahol inkább csendet és sötétséget keres

Paroxizmális hemicrania

Ez a fejfájástípus jóval ritkább, mint az többi. A cluster fejfájáshoz hasonlóan a paroxizmális hemicrania rohamok is eltartanak egy ideig. De az időszakok rövidebbek (10-30 perc) és gyakoribbak (naponta 5-15 alkalommal). A fej egyik oldalán jelentkező szúró vagy égető fájdalom mellett influenzára hasonlító tünetek – folyó orr, verejtékezés – is előfordulhat.

Hemicrania continua

Ez egy ritka, állandó egyoldali fejfájás, amely mindig ugyanazon az oldalon jelentkezik. A fájdalom folyamatosan jelen van, naponta 24 órában, de időnként felerősödhet. Jellemző tünete, hogy a fejfájás sosem vált oldalt, tartós, tompa vagy nyomó jellegű fájdalom, időnként erősebb, szúró, lüktető rohamokkal, időnként társulhat könnyezéssel, orrdugulással, szemvörösséggel az érintett oldalon.

Többféleképpen oldható a vizsgák előtti szorongás és stressz

2025. június 27.



Napi nyolc óra minőségi alvással, rendszeresen végzett testmozgással, tíz-tizenöt perces pihenőidőkkel, relaxációs gyakorlatokkal csökkenthető a vizsgák előtti szorongás és stressz. A kiegyensúlyozottsághoz ilyenkor még fontosabb a tudatos felkészülés, a megfelelő időbeosztás, a napi vagy heti teendők pontos összeállítása. A hatékony stresszkezelés egyik alapja, a feszült állapot testi és lelki jeleinek felismerése, tudatosítása, melyek ezt követően a megfelelő technikákkal, stratégiákkal hatékonyan enyhíthetők – mondja Cserép Melinda, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika szakpszichológusa.


A stressz, így a vizsgadrukk teljesen természetes jelenség, a szervezet válasza a kihívást jelentő helyzetekre, azonban jelentősen befolyásolhatja a tanulók teljesítményét, fizikai-és pszichés jóllétét. A vizsgaidőszakban a fiatalok fokozott lelki és mentális megterhelésnek vannak kitéve, az ezekkel járó stressz, szorongásos tüneteket, alvási problémákat, étvágytalanságot vagy épp fokozott evési késztetést, ingerlékenységet, koncentrációs nehézségeket okozhat, mindezek pedig tovább nehezítik a felkészülést, ronthatják az eredményeket. „Ilyen típusú panaszokról gyakran számolnak be a hozzánk forduló serdülők felvételi- és érettségi időszakban vagy épp osztályozóvizsgák környékén – hangsúlyozza Cserép Melinda szakpszichológus.

Így lesz gondtalan a pihenés – fogászati panaszok nélkül

2025. június 27.

Szakértői tanácsok nyaralóknak a fogak egészségéért

A várva várt nyaralás hevében, a gondos csomagolás és felkészülés ellenére is becsúszhat az a baki, hogy a szájápolási eszközök otthon maradnak. Ebben az időszakban az is előfordul, hogy egyszerűen lazábban vesszük a napi rutint. Szakértő hívja fel a figyelmet arra, milyen következményekkel járhat a hanyagság, hogyan óvhatjuk meg a fogaink egészségét az utazás alatt is.

A nyári vakáció alkalmával javasolt ugyanolyan gondossággal összeállítani a szájápolási csomagot is, mint ahogy magát az utazást megszerveztük. Ma már a nagyobb gyártók kínálatában minden fontos eszköz megtalálható ahhoz, hogy a szájápolás terén se legyen szükség kompromisszumra, a nyaralás alatt sem. Kompakt hordozható eszközöket, kisebb kiszerelésű fogkrémet, szájvizet is magunkkal vihetünk, ezek repülős utaknál különösen hasznosak.

Gyors, praktikus megoldások

„Sokan tapasztalják, hogy a vakáció izgalma eltereli a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás” – fogalmaz Ferenczi Eszter dentálhigiénikus. „Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy gyakran előfordul, otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ilyenkor érkezéskor kellemetlen kihívást jelenthet egy megfelelő üzlet felkutatása, ahol nemcsak a nyelvi nehézségekkel, de az ismeretlen termékekkel és a csomagolások értelmezésével is meg kell küzdenünk” – figyelmeztet a szakértő.
Egy hosszú út során az is előfordulhat, hogy egyszerűen nincs lehetőség a fogmosásra.

„Ilyenkor érkezéskor gyors megoldás lehet egy mentolos rágótabletta vagy cukorka, ami átmenetileg felfrissíti a leheletet” – javasolja a Dental Rituals tulajdonosa.

Azonban nem csak a feledékenység okozhat problémát.
A legkellemetlenebb forgatókönyv, ha pont a nyaralás alatt kezd el fájni egy fog. „Helyismeret hiányában nehéz és költséges is lehet a sürgősségi beavatkozás igénybevétele, különösen akkor, ha nem beszéljük az adott ország nyelvét. Kempingezés vagy túrázás alkalmával, ahol korlátozottak a segítségkérési lehetőségek, egy intenzív fogfájás akár a tervezettnél korábban véget vethet a kalandnak” – mondta Ferenczi Eszter.