Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Büdös vagy kincsem; de tehetsz ellene!

Érdekességek2022. július 04.

Beleszagolsz a hőségben a levegőbe és kényszeredetten szembesülsz azzal, hogy ez az érett sajtszerű bűz bizony belőled árad? Izzadsz, mint a ló? Futás haza fürödni? Állj! Előbb derítsd ki mitől izzadsz! Ha valaki egyáltalán nem izzad, az betegség! De bűzleni a hőségben, napi több tusokás után szintén az lehet.  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

Mikor fordul elő az izzadás?

  1. mindig rossz szagú a tested?
    Azonnal fordulj orvoshoz, mert a tested kipárolgása belső problémákról árulkodik. Feltételezhető, hogy némi túlsúlytól is meg kell szabadulnod, de a leglényegesebb, hogy a májfunkcióid rendben legyenek. Erre csak orvos adhat választ.
     
  2. A nők esetében a menstruáció előtti héten és a menstruáció alatt erőteljesebb lehet a testszag, ami néha nagyon zavaró.
    Sok nő van aki ilyenkor telirakja a táskáját mindenféle dezodoráló szerekkel, és mosdik állandóan, de a hatás elmarad. Használjunk kelyhet, ami teljesen elzárja a szagokat és elég este üríteni, cserélni. 

    Mit tehetünk ilyenkor? Ne hordjunk nejlonból készült ruhákat, pamut alapanyagú bugyit vegyünk fel.
    A menstruáció előtti héten inkább rostdús és folyadékban gazdag táplálkozást folytassunk, iktassuk ki teljesen a húsféléket és inkább zöldfélék formájában vigyünk be vasat a szervezetünkbe. Minden alkohol tilos, mert fokozza a testszagot ezeken a napokon. 
     
  3. Nagy testi igénybevétel után
    Ilyenkor természetes az izzadás, és ha néha kicsit büdösebb az izzadtságunk, annak az okát a táplálkozásban kell keresnünk. Lehetőleg ne az edzés előtt egy órával lakjunk jól fokhagymával. A férfiak egyébként is több izadtságmiriggyel rendelkeznek, mint a nők, náluk természetesebb az izzadás nagyobb mértéke.
    A túlsúlyosok is erősebben izzadnak, és gyakran szagosabbat is - itt is a táplálkozás helyrehozása a cél. (Szakemberrel!) 
     
  4.  Pszichés izzadás: Ha nagyon ideges vagy, vizsga vagy egy fontos találkozó, randi előtt, sokkal intenzívebb izzadás léphet fel. Ezt kineziológussal beszéld meg, hiszen izzadásod pszichés eredetű.
     
  5. Betegségből eredő izzadás - ez gyakran jellegzetes szagú is, mint a cukorbetegeknél. Érdemes tisztában lenni vele, mert árulkodó jel lehet, ha valaki rosszul lesz. A pajzsmirigy zavaroktól kezdve az izületi problémákon át egy sor oka lehet a túlzott izzadésnak, ezért ha a tünet tartós, kezeljük azt komolyan, orvosi úton. 

Néhány tanács, hogy a büdös izzadástól megaszabadulj!

  Hol izzadsz? Mit tehetsz ellene?

Hónaljizzadás ellen: naponta mossuk meg hónunk alját egy marék tölgyfalevél és mezei zsurló keverékéből készült főzettel (1 liter forró vízzel öntsük le a leveleket, majd hagyjuk kihűlni).

Lábizzadás ellen: használ a melegvizes, ecetes vizes lábfürdő, a szódabikarbónás lábfürdő (1 liter vízhez keverjünk 2 kanál szódabikarbónát), vagy a tölgyfakéregből vagy zsályából készült főzettel gazdagított lábfürdő.

Rostdús, húsmentes étkezéssel alkohol és kávé nélkül, cukormentesen

Az, aki az izzadástól szeretne megszabadulni, annak az étkezéséből legjobb kiiktatni egy kúra idejére a hús ételeket, és heti egynél nem gyakrabban, vagy egyáltalán nem enni tésztaféléket és burgonyát. A tavasz/nyár a legjobb időszak erre, hiszen ilyenkor sok zöldségfélét fogyaszthatunk, sok a gyümölcs is. Fontos, hogy ez nem jelenti minden áron a vegetáriánus táplálkozásra való átállást, de nem is zárja ki azt, ez egy tudatos kúra. Ilyenkor semmi alkoholt, semmi édesítőt vagy hozzáadott cukrot, semmi kávét és fekete teát nem fogyaszthatunk, de gyógynövény kúrát végezhetünk. A májat, vesét (kiválasztórendszert) regeneráló teák, a bélmosás (colon hydroterápia) orvossal egyeztetve, valamint a váltózuhanyok használata (Hideg - meleg váltogatása, amit mindig hideggel fejezünk be és utána törölközővel melegítjük vissza a testet, vagy adott testrészt) és a jóga - chi kung gyakorlatok is segítenek. 

Nyáron érdemes egy-egy életmód táborba benevezni, ahol ezeket egyben megkapjuk, és közöségben könnyebb is tartani, belekezdeni, hogy otthon is bírjuk!

HarmoNet tippek:
Használj deó kristályt! Illatmentes természetes izzadásmegelőző szer.
Vegyél a gyógyszertárban castellani oldatot, ez segít a kényes helyeken a bőrön felszaporodott gombáktól megszabadulni. (Természetesen egy bőrgyógyásszal is konzultálhatunk)

Ne használj alumínium vegyületeket tartalmazó izzadásgátlókat, amiket hatásosnak hirdetnek, de becsukják az izzadtságot a bőrödbe és a méreganyagokkal együtt az egész a szervezetedben marad. Ugyancsak ne injekcióztasd be magad izzadás ellen, hosszú távon egészségtelen.
Inkább kérd egy természetgyógyász tanácsát!

Képforrás: Canva Pro adatbázis.


forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

A tiszta környezet csökkenti a hiányzást és erősíti a pszichés biztonságérzetet

2025. július 05.

A munkahelyi higiénia ma már nem pusztán esztétikai kérdés, hanem a dolgozói jóllétet és a versenyképességet befolyásoló tényező. Szakértőnk szerint a rendszeres fertőtlenítés, a portalanított környezet és a rendezettség kézzelfogható hatással van a munkavállalók egészségére és pszichés biztonságérzetére. Egy tiszta irodai tér motiválólag hat, erősíti a munkáltató iránti bizalmat, és hozzájárul a cég külső jó megítéléséhez is.

„A munkahelyi higiénia ma már nem pusztán esztétikai kérdés, hanem versenyképességi szempont, dolgozói jóllétet befolyásoló tényező, sőt, sok esetben stratégiai befektetés” – véli Hidvégi Norbert, a HW Solutions ügyvezető igazgatója. Mint mondja, a pandémia után a takarítás szerepe gyökeresen átalakult: ami korábban egy csendes háttérfolyamat volt, mára a bizalom, a biztonság és a professzionalizmus szimbóluma lett.

De miért is érdemes többet költeni rá, miért fordítanak ma már a cégvezetők is komolyabb figyelmet a takarítás minőségére? A válasz valójában egyszerű és sokszorosan megtérül: a professzionális, rendszeres takarítás kézzelfogható hatással van a munkavégzés hatékonyságára, a dolgozók egészségi állapotára és lelki közérzetére, valamint arra az élményre is, amit az ügyfelek az irodákba belépve a céggel kapcsolatban átélnek.

A higiénia mint bizalom- és motivációépítő erő

„Egy tiszta iroda nemcsak szebb, hanem sokkal egészségesebb is. A portalanított környezet, a megfelelően tisztított szellőzőrendszerek és a gyakran fertőtlenített felületek miatt kevesebb a megbetegedés, így kevesebb a betegszabadság is. Ez pedig közvetlenül hat a produktivitásra” – magyarázta Hidvégi Norbert, a HW Solutions ügyvezetője.

A higiénia azonban nemcsak fizikai biztonságot ad. Egy rendezett, jól karbantartott munkakörnyezet pszichológiai biztonságot is nyújt. Segít a stressz csökkentésében, a kiszámíthatóság érzésének fenntartásában, és megerősíti azt a benyomást is, hogy a munkáltató törődik a kollégákkal.

„A munkavállalók sokkal motiváltabbak egy olyan környezetben, ahol látszik, hogy fontos a tisztaság. Ez nemcsak az egészségről szól, hanem arról is, hogy a munkáltató felelősséget vállal az emberekért. Ezt mindenki megérzi” – tette hozzá a szakértő.

A véradással és plazmaadással reményt adhatunk másoknak és életeket menthetünk

2025. július 05.

2004 óta minden év június 14-én tartott Világnap több nemzetközi egészségügyi szervezet, köztük az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kezdeményezésére jött létre. A Világnap tudatosítja a vér- és a plazmaadás jelentőségét. Az idei jelmondat – „Adj vért, adj reményt: együtt életeket menthetünk!” – arra hívja fel a figyelmet, hogy a vér- és plazmaadásnak köszönhetően sokan kapják vissza a reményt a gyógyulásra, a teljes életre.

A vér és a plazma elengedhetetlen a modern orvoslásban. A vér kritikus fontosságú a műtétek és a traumatológia során, míg a plazmából származó gyógyszerek életmentőek hemofíliában, immunrendszeri rendellenességekben szenvedők, transzplantált betegek és súlyos égési sérültek számára. Ezek a kezelések nemcsak gyógyítanak, hanem új esélyt kínálnak egy teljes életre.

A vér és a plazma egyedüli forrását egyaránt az önkéntes donorok jelentik. Magyarországon naponta mintegy 1600–1800 véradóra van szükség a vérellátás biztosításához1. Folyamatosan nő a plazma iránti igény is, mivel egyre több betegség kezelésében alkalmazzák. Egy felnőtt hemofíliás beteg egy évi kezeléséhez például átlagosan 1200 plazmaadás szükséges.

„Vérplazmából készült gyógyszereket nemcsak ritka betegségek kezelésénél alkalmaznak” – mondja dr. Nyerges Judit, a Magyarországon 10 modern plazmagyűjtő központot üzemeltető BioLife Plazma Hungary Kft. ügyvezetője. „Súlyos fertőzések, autoimmun kórképek, égési sérülések, szervátültetések vagy épp komplikált szülések során is létfontosságúak lehetnek. A plazmából nyert immunglobulinok és alvadási faktorok segítenek megállítani a vérzést vagy megelőzni az életveszélyes szövődményeket – segítve a betegeket, hogy visszatérhessenek a mindennapi életükhöz.”

A BioLife Europe, egy vérplazma gyűjtésére és feldolgozására szakosodott nemzetközi vállalat által 2025 elején, több mint 1800 ember bevonásával végzett felmérés kimutatta, hogy a donorok egyik legfőbb motivációja mások segítése.

A nemzeti vérkészlettel való gazdálkodás szabályairól szóló 439/2015. (XII. 28.) Korm. rendelet értelmében a rendszeres plazmaadóknak évente egyszer teljes körű véradáson is részt kell venniük. A plazmaközpontok ezt külön véradási napokkal támogatják, biztosítva a folyamatos és biztonságos országos vérellátást.

A BioLife felmérése azt is megállapította, hogy egyre több ember ismeri a vér- és plazmaadás közötti különbségeket, bár sokan még mindig nem tudják, hogy plazma sokkal gyakrabban adható.

„A plazmaadás hasonló a véradáshoz” – mondja Dr. Nyerges Judit. „De a véradással ellentétben, ahol minden összetevőt levesznek, és ezek újratermelődése körülbelül 56 napot vesz igénybe, a plazmaadás során egy modern és biztonságos eszköz elválasztja a plazmát a többi vérkomponenstől, majd ez utóbbit, köztük a vörös- és fehérvérsejteket visszajuttatja a donor szervezetébe. Ezt plazmaferezisnek nevezik. Mivel a szervezet könnyebben pótolja a plazma összetevőit, ezért plazma gyakrabban adható: legalább két donációmentes napnak kell eltelnie két plazmaadás között. Azok, akik rendszeresen részt vesznek mindkét típusú donációban, jól tájékozottak a vér- és plazmaadás közötti különbségekről” – magyarázza Dr. Nyerges Judit.

Az öngyógyítás lehetőségei utazási hasmenés esetén

2025. július 04.

Sajnos, az utazók 80%-a nem tartja be a biztonságos evés-ivás szabályait. Még a legfigyelmesebb turista is vét kisebb hibákat, melyek betegséghez vezethetnek. Mit lehet tenni, ha mégis fellép a hasmenés az utazás közben?

Az utazási hasmenés kezelésének tengelyében a folyadékpótlás áll. A többszöri hasmenés, hányás ugyanis nemcsak folyadékvesztéssel jár, hanem a szervezetből ekkor igen sok, a sejtműködéshez elengedhetetlen só is távozik. Ugyanaz a helyzet áll elő, mint amit az előző fejezetben a kiszáradásról írtam. Folyadékpótlás történhet palackozott ásványvízzel, teával, vagy házilag elkészíthető keverékkel: 4 púpozott teáskanál cukor, fél teáskanál só 1/2 liter forralt vagy palackozott (nem szénsavas) vízben feloldva. (Lásd még a kiszáradás elleni védekezésnél).

A folyadékbevitel a napi minimum 2 litert el kell, hogy érje: félóránként egy pohár folyadék, plusz minden széklet után még egy pohár ajánlott.

A nagy mennyiségű víz ivása maga is hányingert okoz, ezért előnyben kell részesíteni a teát vagy gyümölcslevet. Jómagam a gyermekbetegeimnek – azok nagy örömére – bő kólafogyasztást és ropievést javasolok: a sósrúd nemcsak szomjúságot okoz, melyre inni kell (folyadékpótlás!) hanem sóval is ellátja a szervezetet.

Székletfogók alkalmazása is indokolt. A hasmenés kezelésére enyhébb esetekben loperamid adását szokták javasolni. Saját tapasztalataim szerint az utazási hasmenésnél, előnyben kell részesíteni a vényre kapható, erősebb, hatásosabb szereket, feltéve, ha a betegnek nincs szürkehályogja. Súlyosabb esetekben jön szóba az antibiotikum adása, mely általában 24 órán belül enyhíti a tüneteket. Ezek azonban vényköteles gyógyszerek, a háziorvos írhatja fel. A rifaximin-származékokat ajánlják széles spektrumuk és bélrendszerből fel nem szívódó hatóanyaguk miatt. A rifamixin 2×200 mg dózisban három napig szedve hatásos szernek bizonyul, ugyanakkor utazóbarát adagolása még azt is eltűri, ha a beteg egy alkalommal elmulasztja a beszedését.

Kiegészítő gyógyszerek, fájdalomcsillapító és görcsoldó nyugodtan alkalmazható.

Érthetetlen módon szinte mindenki elfelejtkezik a diéta megtartásáról, pedig ez az alapja annak, hogy ne terhelje tovább az amúgy is meggyötört emésztőrendszerét.