Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Betegség? Hagyjunk fel a bűntudattal!

Érdekességek2025. január 20.

Amikor beüt egy betegség, gyakran a felelősségünkre célzó kérdések, majd tanácsok, netán utasítások merülnek fel a környezetünkben lévők részéről. Jóindulatúaknak tűnnek, azonban az adott betegséggel kapcsolatban rendszerint kevés ismeret alapján hangzanak el, és bűntudatot okoznak – amire egyáltalán nincs szükségünk.

Fotó: gettyimages.comHány éppen megbetegedett személy tapasztalt már olyan „jóindulatú”, érdeklődő vagy tanácsokat adó szavakat, véleményeket rokonoktól, barátoktól, kollégáktól,  melyek azt sejtetik, hogy  megelőzhető lett volna a baj, ha a beteg más módon él, táplálkozik stb. Mindez felelősségérzetet von maga után, és bűntudatot okozhat, így  pszichés teherként jelentkezik. Fájdalmas, és nehéz megérteni az éppen jelentkező betegség okozta szenvedést, de meghallgatásra és empátiára van szükség a környezetünkben lévők részéről, nem bűntudat előidézésére.

Íme 4 példa ez említett, „jóindulatú” véleményekre a bekövetkezett betegséggel kapcsolatban és a bűntudat elkerülhetőségére.

„Egy kis akarattal le lehetne fogynod”

Fontos, hogy az elhízás ne legyen „bélyeg”, hiszen az orvosok azt betegségnek ismerik el, miközben prevalenciája (előfordulási gyakorisága) folyamatosan növekszik, A bűntudat, amely az ebben szenvedő embereknél a legtöbbször előfordul, leginkább azon a hibás elképzelésen alapul, amely nagymértékben jelen van a vékony alkatot, a soványságot nagyra értékelő társadalmunkban.

Természetesen nem kis számban vannak az elhízáshoz vezető, főleg egyéni, téves döntéseken, illetőleg az akaraterő hiányán alapuló tényezők. Ilyen pl. a helytelen táplálkozás (pl. iparilag feldolgozott élelmiszerek fogyasztása, melyek az endokrin rendszert károsító anyagok forrásai), az ülő életmód vagy a rossz alvás, amelyet fokoz a „képernyő mögötti” életmód. Ugyanakkor az „egy kis akarattal le lehetne fogynod” vélemény szintén számos okból nem helytálló. Tudományos vizsgálódások megállapították, hogy a genetikai hajlam, a géneknek a kapcsolata a környezettel (epigenetika), illetve az eltérő anyagcsere is alapvető szerepet játszik az elhízásban. Míg a pszichés tényezők sem mellékesek: pl. önértékelési zavarok, lelki traumák, veszteségek „érzelmi táplálkozásra” kondicionálják az érintetteket.

Egyes gyógyszeres kezelések – kortikoszteroidok, bizonyos nyugtatószerek és hormonális készítmények szedése – szintén befolyásolják a súlygyarapodást, csakúgy, mint egyes betegségek (pl. pajzsmirigy alulműködés) és életszakaszok (terhesség, menopauza stb.). Az elmúlt években pedig a mikrobióta széleskörű kutatása feltárta, hogy kétségtelenül a bélflóra is szerepet játszik az elhízásban (anélkül, hogy minden mechanizmust még tisztáztak volna).

Mindezen tényezők összefonódása, és lehetséges szétválasztása komplex, kezelhető betegséggé teszi az elhízást. A bűntudat érzése pedig csak nehezíti a tőlünk függő vagy független okok miatt bekövetkező elhízás betegség orvoslását.


„De miért vagy deprimált?  Mindened megvan ahhoz, hogy boldog légy: rázd
meg magad!”

Mondhatjuk egy depressziós személynek, hogy nincs oka a levertségre, mert nem látunk semmi olyat az életében, ami ezt indokolná? Semmiképpen sem. Hiszen nincs is az ilyen megállapításnál rosszabb, sőt veszélyeket rejt magában: súlyos esetben késleltetheti a segítség kérését, az orvoshoz (pszichiáterhez) fordulást.

Ami minél később történik meg, a depressziós személy annál jobban kitett a sikertelen kezelés kockázatának. Amellett a pszichés fájdalmat másoknak sokkal nehezebb megérteni, mint a fizikait. Pedig éppen a megértésre van szüksége a depresszióban szenvedőnek. A körülötte lévők egyik fő küldetése, hogy felismerve a tüneteket segítsenek neki abban, hogy elfogadja a betegségét, és hagyjon fel a bűntudat érzésével.

A bűntudatot a depressziós már túl nehéz lelki teherként viseli. Ez része a betegségének, ami mélyen megváltoztatja olyan adottságait, mint a szeretetre vagy a döntésre való képesség, és teljesen lefegyverzi. A betegség többek közt bizonyos számú, fiziológiai, velejáró rendellenességből tevődik össze. Biológiai egyensúlyhiány lép fel az agyban, a különböző neurotranszmitterek (ingerületátvivő anyagok) között.

Fotó: 123rf.com

Ezek kémiai hírvivő molekulák, amelyek az idegsejtek közötti információ-továbbításért és szabályozásért felelősek. A szervezet nem képes gátolni a kortizol, a stressz hatására felszabaduló hormon túlzott termelődését, az alvást, az étvágyat, a hangulatot, valamint a figyelmet egyensúlyba hozó szerotonin és noradrenalin termelése, átvitele megszakad.

Nem magunk választjuk a depressziótól való lelki szenvedést sem. Az első epizód általában az elmúlt tizenkét hónap negatív életeseményei felhalmozódása után következik be, amikor a megküzdési készségek különösen nagy kihívást jelentenek. Többé-kevésbé kiszolgáltatottak vagyunk, attól függően, hogy érintenek vagy érintettek-e bennünket stresszes események (zavaros gyermekkor, nehéz életkörülmények stb.), mert agyunk nyomon követi a korábbi stressz minden epizódját, amelyek kedvezhet a depresszió megjelenésének. A kikerülés ebből az esemény-láncból határozottan nem az akaraton múlik.

Amikor a saját felelőssége nehezedik a betegre: „Biztos a stressz miatt kaptam rákot.”
„Nem eszem több cukrot, mert az táplálja.”

Miért én? Amikor bejelenti az orvos a diagnózist, a legtöbb embernek ez a gondolat villan át az agyán. A tapasztalatok szerint a páciensek, de a környezetükben lévők 90%-a is, okot keres a betegség felbukkanására. Az életmód, lévén a megelőzésben nagy hangsúllyal emlegetett, hajlamosító tényező, gyorsan rávezeti a beteget saját felelősségére: „túl stresszes életet élek, nem törődtem eleget magammal, keveset mozogtam”, „fájdalmas volt a válásom”, „rosszul táplálkozom” stb. Különböző formában bár, de a bűntudat ilyenkor nagyon gyakran jelen van.

Ugyanakkor a ritka, genetikai okból bekövetkező rákbetegségek kivételével a betegség totális igazságtalanságnak is tekinthető, amelyre nincs egyértelmű magyarázat, többtényezős jelenség. A normál sejteket rákos sejtekké alakító mutáció fellépésekor teljesen véletlenszerűen genetikai mechanizmusok, környezeti tényezők és összetett sejtfolyamatok lépnek közbe. A stressz, akármilyen nagy is, nem „váltja ki” a rákot.

Amellett egyetlen étel sem okozza, vagy stimulálja azt. Még a cukor sem, amelytől a betegek megfosztják magukat, mert bűntudatot éreznek arra a gondolatra, hogy édességet szoktak enni, meggyőződve arról, hogy ezzel „táplálják” a rákot. A cukor megvonása magunktól nem „éhezteti” ki a rákot: a témában végzett vizsgálatok nem mutatták ki, hogy javítaná a gyógyulás vagy a túlélés esélyeit. A kockázat viszont az, hogy kiéheztetjük a glükózra szoruló szervezetet, miközben a betegség már alultápláltsághoz és izomvesztéshez vezethet.

Fotó: pixabay.com

A bűntudat érzése azáltal, hogy mindenáron keressük az okot, szükséglet lehet, egy mód arra, hogy a beteg visszaszerezze az irányítást, amikor a rák támad. De jobb, ha megpróbálja meggyőzni magát, hogy önmaga okolása csak ront a helyzeten.

„A fájdalom a fejedben van”

Sokan szenvednek krónikus (több mint három hónapig tartó) fájdalomtól, ami mindennapi megpróbáltatásnak és bűntudatot kiváltó ítéleteknek is kiteheti őket. Ilyen speciális esetekben semmilyen látható elváltozás nem magyarázza a fájdalmukat, amely nem hátrál meg. Orvosok közt vándorolva nagyon gyakran hallják a környezetükben lévőktől, hogy a probléma a fejükben van, azaz képzeletbeli vagy pusztán pszichológiai. Pedig a fájdalom, még nyilvánvaló ok nélkül is, igazi betegség, az agyba irányuló és az onnan kiinduló idegkörök bevonásával, amelyek továbbítják és modulálják a fájdalomüzenetet.  

A probléma az, hogy egyes esetekben semmilyen objektív marker, vérteszt vagy képalkotó vizsgálat nem tudja kimutatni. Az intenzitását egy skálán tudják értékelni, de ez nem sokat mond a fizikai, lelki, szociális hatásairól. Pedig meg kell hallani és hallgatni, mert a fájdalom valódi. Egy krónikus fájdalom esetén ajánlható a távolságtartás a fájdalmától, amennyire lehet, hogy az kevésbé támadja meg az érintettet, de segítségadás is szükséges különféle módokon (eszközök, technikák alkalmazása). De a bűntudat ébresztése azzal, hogy a fájdalom csak az érintett „fejében van”, mindenképp kerülendő. 


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Hasi zsírlerakódás és puffadás jellemző a PCOS-hasra

2025. május 05.

A PCOS, vagyis a policisztás ovárium szindróma egy szerteágazó tünetekkel járó hormonális állapot, amely megnehezítheti, akár el is lehetetlenítheti a fogyást. Többek közt emiatt is alakulhat ki az úgynevezett PCOS-has, amelynek okairól és a kezelés lehetőségeiről dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt. 

A PCOS szerteágazó tüneteket okozhat

A policisztás ovárium szindróma egy viszonylag gyakori állapot, amely azonban sokszor diagnosztizálatlan marad (bár az ultrahang látható teszi a petefészek cisztákat). A szerteágazó tünetek sem könnyítik meg a felismerést, a vezető panasz azonban legtöbbször a szabálytalan vagy hiányzó menstruáció. Emellett árulkodó lehet többek közt az aknés bőr, a hajhullás, a testszőrzet erősödése, a meddőség, a hangulatváltozások és a laborvizsgálatokkal sokszor kimutatható a magas inzulinszint, valamint a férfihormonok, főként a tesztoszteron magas szintje is.  
– Ami gyakran és gyorsan feltűnik a nőknek, az a testsúlynövekedés, különösen hasi tájon és a fogyási nehézség vagy képtelenség. Akár az a kifejezés is használható erre a tünetre, hogy PCOS-has – mondja Mutnéfalvy doktor. – A PCOS-has abban különbözik más testzsíroktól, hogy nagyobb benne a belső szervekre rakódott, úgynevezett viszceláris zsírok aránya és ez a fajta súlynövekedés gyakran kapcsolatba hozható a gyulladások jelenlétével is. Többek közt ez is hozzájárul az inzulinrezisztencia kialakulásához, ami viszont stimulálja a férfihormonok termelődését, ami pedig további súlynövekedéshez vezethet. Ráadásul az inzulin egy étvágyfokozó hatással is bíró hormon, tehát minél magasabb a szintje a szervezetben, annál gyakrabban érezheti magát éhesnek az érintett. Vagyis nagyon könnyen kialakulhat egy ördögi kör.   

Hogy néz ki a PCOS-has?

A PCOS-has azért nézhet ki másképp, mint a más ok miatti túlsúly, mert PCOS-nél a has nagyobbnak tűnik a test többi részéhez képest. Ezt részben a zsírtöbblet, részben a puffadás indokolja, ugyanis gyakran mindkettő jelen van. A viszceláris zsírokat pedig sokkal nehezebb leadni, mint a bőr alatti zsírréteget, vagyis még fogyókúra mellett is ez a hasi zsírtöbblet marad meg legtovább. 
– A PCOS-sel élő páciensek életében valóban nagy kihívást jelenthet a fogyás, valamint a további tünetek csökkentése, megszüntetése. Az első lépés azonban mindenképpen a diagnosztizálás, hiszen ebből lehet kiindulni. A pontos diagnózis felállításához endokrinológiai és nőgyógyászati vizsgálat is szükséges. A tünetek jellegétől függően vizsgálni lehet többek közt a szőrnövekedés, a hajhullás mértékét, a haskörfogatot, a vérnyomást, a lipidszintet és a szénhidrát anyagcserét. A betegség pontos okainak felderítése céljából a hormonértékek eltérő időszakokban történő mérésére is szükség van. A diagnózis birtokában kezdődhet a kezelés, amelynek első lépése a hormonszintek normalizálása. A terápiás mód megválasztását a panaszok és tünetek határozzák meg. Elképzelhető, hogy a beteg aktuális kezelését évekig tartó gondozás követi, amely során a terápia is módosulhat az állapot függvényében – hangsúlyozza dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista. – A gyógyszeres kezelés mellett PCOS esetében is döntő jelentőségű a helyes életmód, többek közt a testsúlycsökkentés miatt is. A megfelelő diéta és rendszeres mozgás segíti továbbá az optimális inzulinszint elérését, ami a tünetek javulását, a meddőség megszűnését, a metabolikus szindróma és a cukorbetegség kockázatának csökkenését eredményezheti.

Hogyan lehet helyreállítani a felső légutak ellenálló-képességét betegség után?

2025. május 05.

A mostani influenza szezonban akár hetekig is eltarthat, mire kijövünk a betegségből, abbamarad a köhögés vagy éppen elmúlik a rossz közérzet. De mi a helyzet akkor, ha végre magunk mögött hagytuk a megfázást, mit tehetünk a felső légutak erősítése érdekében? Ilyenkor ugyanis elengedhetetlen a nyálkahártyák ápolása, egészséges állapotának helyreállítása.

A legtöbb vírus és baktérium a felső légutak nyálkahártyáján keresztül támad. Ha éppen túl vagyunk egy légúti fertőzésen, akkor sem nyugodhatunk meg, hiszen a nyálkahártya-immunitásunk még nem állt teljesen helyre, így a kórokozók ilyenkor is veszélyt jelentenek. Ahhoz, hogy egy betegség után az immunrendszerünk újra maximálisan tudjon védekezni, a nyálkahártyának időre van szüksége a regenerációhoz. De mit is tehetünk pontosan? Abban Dr. Szabó Linda a ViroStop szakértője segít nekünk. „Minden fertőzés létrejötte, legyen az vírusos vagy bakteriális, azt jelenti, hogy immunrendszerünk nem működik 100 %-on. Vírusfertőzések esetén a vírusrészecskék bejutnak a saját sejtjeinkbe, kényszerítve őket, hogy elkezdjenek másolatokat készíteni róluk, ezt követően pedig a sejt elpusztul. A fertőzés előrehaladtával ez a folyamat ismétlődik, és a vírus másolatai egyre több sejtet támadnak meg. A bakteriális fertőzés sok esetben más egészségügyi probléma szövődménye, általában elsődleges vírusfertőzésé vagy allergiás rhinitis-é. A baktériumok többnyire az orrmelléküregekben és az orrüregekben található nyálkahártyán telepednek meg. Ez gyulladásos reakciót vált ki, amely megváltoztatja a nyálkahártyák szerkezetét és működését. Emiatt fontos a megfázásos tünetek azonnali kezelése, és az orrváladék alapos eltávolítása. A betegség kezelése attól függ, hogy vírusos vagy bakteriális fertőzéssel van dolgunk. Speciálisan az adott problémára kiválasztott terápiát be kell tartani, és nem szabad túl korán abbahagyni.”

Nyálkahártya tisztítása és gyulladáscsökkentés

Az orrváladék állagának megváltozása alapján azonnal felismerhetjük, hogy szervezetünk légúti fertőzéssel küzd. A váladék kezdetben a szokásosnál hígabb, majd besűrűsödik. Annak ellenére, hogy egy hét elteltével jelentősen jobban érezhetjük magunkat, lehetséges, hogy továbbra is zavarni fog minket a váladék és a rendszeres köhögés. A légutakat mindenképp megfelelően tisztítani kell egy fertőzés után is, és ebben mi is tudunk segíteni.A megfelelő orrhigiénia felgyorsíthatja és megkönnyítheti a teljes kezelési folyamatot. Választhatunk orröblítést, inhalálást vagy meleg, nedves levegő rendszeres belélegzését, például forró zuhany alatt.

A biológiai életkor meghatározásával, őssejt-stimulációval és oxigénterápiával növelhető az egészséges élettartam

2025. május 04.



A dohányzás, a túlsúly, az alkohol, a mozgásszegény életmód és a stressz is nagy szerepet játszik az öregedésben. A modern orvostudománynak és a tudatos életmódnak köszönhetően azonban az élettartam kitolható, de nem mindegy, hogy a hosszú életet milyen minőségben éljük le. Magyarországon az egészségesen töltött évek száma a nőknél átlagosan csupán 63, a férfiaknál 61 év, míg a teljes átlagéletkor 75-84 év. A longevity abban segít, hogy az élet nagy része egészségben teljen – hangzott el az EndoLife Longevity Központ nyitóeseményén.

Longevity: hosszú, egészséges élet

A longevity a hosszú és egészséges élet tudatos megőrzésére irányuló törekvés. Nem csupán a várható élettartam meghosszabbítását jelenti, hanem a testi és szellemi frissesség megőrzését is. Az élettartam (lifespan) az ember teljes életéveinek számát jelenti, míg az egészségspan (healthspan) azoknak az éveknek az összessége, amelyeket az egyén krónikus betegségek nélkül, jó életminőségben él.

A longevity program a biológiai életkor – ami a sejtek, a szövetek és a szervek valós életkorát jelöli – meghatározásával, genetikai rizikófaktorok azonosításával, infúziós és vitamin kúrával, a sejtek regenerációját segítő kezeléssel és az őssejteket stimuláló oxigénterápiával igyekszik meghosszabbítani a várható egészséges élettartamot. A székesfehérvári Endo-Kapszula Magánorvosi Centrumban helyt kapó EndoLife Longevity Központban alkalmazott eljárásokat nemzetközi, széles körben elfogadott orvosi kutatásokra alapozzák. Az intézményt megnyitó eseménynek a Fejér Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara adott otthont, ahol gyakorló orvosok, biológusok és táplálkozáskutató szakemberek járták körül a témát.

Stressz, alkohol, traumák és a testmozgás hiánya is gyorsíthatja az öregedést

Rövidíti az életet a dohányzás, a túlsúly, a mentális stressz, és az alkoholfogyasztás. Már egy korty alkohol is bántja a mikrobiomot, ezért egészségmegőrzés szempontjából zéró alkoholtolerancia javasolt. A stressztől a szervezet kifárad, szív- és érrendszeri, valamint daganatos betegséget okozhat. A túlsúly szintén nagy probléma, a hazai lakosság mintegy 60%-a túlsúllyal él, ami a refluxtól egészen a rákos elváltozásokig számos betegség okozója. Emellett az öregedés folyamatát befolyásolhatják a különböző fertőzések is: a COVID például egyértelműen felgyorsította az érintettek biológiai óráját.