Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Beszélgetés ifj.Richter Józseffel

Érdekességek2018. április 15.

A 42. Monte-carlói Nemzetközi Cirkuszfesztivál záró gálaestjén január 23-án adták át az Arany Bohóc-díjat ifj. Richter Józsefnek, a Magyar Nemzeti Cirkusz igazgatójának. A magyar csapat a cirkusz világ „Oscar-díja” mellett három különdíjat és a közönség díjat is megkapta a több mint négyezer ember előtt bemutatott produkcióikért.

Hetedik generáció, 250 év, világsiker

Nem mindent. Vannak még céljaim. Ez egy életcél volt nálam, ezt a bohócot elérni. Első magyarként tíz évvel ezelőtt a bátyámnak ez sikerült, és akkor megfogalmazódott bennem, hogy egyszer én is szeretnék majd egy ilyet. Rengeteg munkát fektettünk bele, hogy ez valóban létrejöjjön. Nem is a bohócnak van értéke, és ez nem is pénzdíjjal járó díj, hanem hatalmas eszmei értéke van, egy óriási elismerés.

Igen, négy évvel ezelőtt már Budapesten, a budapesti fesztiválon felléptünk, és ott is aranydíjat sikerült nyerni. Az volt a második legnagyobb fesztivál, a bemelegítés tulajdonképpen, és most a monte-carlói cirkuszfesztivál. Szakmailag nincs ennél magasabb díj, amit el lehet érni artistaként. De amellett, hogy én aktív artista vagyok, a Magyar Nemzeti Cirkusznak az igazgatója is vagyok, és most az a cél, hogy üzletileg is, erkölcsileg is a nemzeti cirkusznak az image-ét tovább építsük, hogy ez még sikeresebb cirkusz legyen, és bebizonyítsuk azt, hogy a cirkuszművészetet is lehet magas színvonalon művelni.


Amikor elmegyünk vendégszerepelni, néha úgy érzem, egy kicsit egyszerűbb a helyzetem, mert artistaként csak a porondon kell az állatokkal teljesíteni. De ha Magyarországon megy a turné, akkor 70 fős társulattal utazunk, több mint egy km hosszú a cirkuszszerelvény, 24 városban vagyunk láthatók egy évben, majdnem száz idomított állattal. Hatalmas logisztika áll emögött. Például, amikor megérkezünk a városba, már ott legyen a széna, a szalma, a zöldség, az áramellátás stb. Egy nagy stáb dolgozik ezen, és ez még mindig egy családi vállalkozás, mindenki besegít ott, ahol tud.

Az nagyon nagy előny, hogy az ember ebben nő fel, és valahogy automatikussá válik ez az életforma. Az édesapámtól nagyon sokat tanultam – aki megalapította a Magyar Nemzeti Cirkuszt –, hogy az üzleti életben is hogyan kell együttműködni másokkal. És persze az állatokkal – az sokszor egyszerűbb, mint az emberekkel. Az állatokkal felépül egy bizalom. Az ember ismeri az állatok karakterét, tudja, melyik mire képes, mi várható el tőle. De ha az ember igazgatóként dolgozik, nagyon sok olyan helyzettel találkozik, amire nem is gondolt előtte. Én mindig azt mondom, hogy egy cirkusznál az igazgatónak pszichológusi feladatokat is el kell látnia. Mert amikor elkezdődik a turné, akkor még mindenki szeret mindenkit, de ahogy egyre telik az idő, egyre jobban fáradnak az emberek, és kijönnek a konfliktusok. De a cirkusznak mennie kell tovább … és nagyon sokszor kell mint igazgatónak olyan lépéseket tennem, hogy az emberek is valahogyan együtt tudjanak dolgozni. És ezt fiatalon nehéz.

Nem is ezzel van a gond, hanem inkább az esetleges tapasztalatlansággal bizonyos helyzetekben. Kb. öt éve vezetem a nemzeti cirkuszt, akkor a világ legfiatalabb cirkuszigazgatója voltam. Látom az akkori önmagamat, és a mostanit, amikor már sokkal több tapasztalatom van, és a helyzetekre sokkal jobban tudok reagálni, mint akkor, mert már átéltem azt a szituációt. Nyilván mindig vannak új helyzetek is, de egyre jobban beletanul az ember, hogy mit hogyan és mikor mit kell csinálni.

Ha van nagy boldogság, akkor ez az volt. Nagyon régóta várok erre. Minden produkciót kétszer mutatunk be, amit pontoz a szakmai zsűri. Hiába vagyunk csak a legjobbak, ha aznap nem tudjuk azt nyújtani. Ha csak rajtam múlik, egy főn, akkor magamnak köszönhetem, ha sikerül, ha nem. De itt 23 főről beszélünk és 60 állatról, és mindegyiknek aznap 100%-ot kellett nyújtania! Már a gyakorlások alkalmával is tudni kell, hogy pl. melyik lónak kell picit többet szaladnia, hogy jobb állapotba kerüljön, vagy van olyan ló, akit inkább pihentetek, mert este akkor jobban fog teljesíteni. Az akrobatáknál is, van, akit inkább hagyok, hogy pihenje ki magát a verseny előtt, a másikkal még gyakorolni kell. És akkor még magammal is törődök, hogy én is jól tudjak szerepelni, ez a nehéz. De hogy pont aznap a 3000 ember előtt, a szakmai zsűri előtt, a hercegi család előtt, Monacóban valóban élete formáját tudja nyújtani valaki, ez nagyon nehéz, és sok embernek nem is sikerül.

Pontosan. Ha én ideges vagyok, az állatok is idegesek, és rögtön jelzik is, és nem úgy sikerül a produkció.

Ez a csúcs. Most értesültem róla, hogy állami kitüntetést is kapok, Hortobágyi Károly-díjat, ami a színészeknél a Jászai Mari-díjnak felel meg. Ennek is nagyon örültem, és ahogy mondtam, a Magyar Nemzeti Cirkusznak a továbbvitele a cél. Az, hogy minél magasabb pozícióra érjen el, és persze családot is szeretnék alapítani. Eddig a feleségemmel Monte-Carlóra vártunk, most a családalapítás is egy cél.

Nem korai, de nem fogjuk erőltetni, hiszen rám sem volt ez erőltetve. Például én négy-öt évig teniszezőnek készültem. Tehát megvolt a választásom, hogy mit szeretnék folytatni.

Ez egy olyan életforma, amelybe én is beleszülettem, és amikor nem ezt csináltam, akkor hiányzott. Ez nem csak munka, teljesen más, mint a civil élet.

Szerintem nem.

Ez ki fog derülni pár éven belül. Én úgy gondolom, hogy ezt lehet kezelni, és remélem, hogy ez jó példa a fiatal generációknak, nemcsak az artistáknak, hanem mindenkinek, hogy ha az ember keményen dolgozik, és megtesz mindent érte, akkor jönnek a sikerek is, ez az én tapasztalatom legalábbis. Tehát érdemes dolgozni, hogy az ember elérje a céljait.
 

Az interjú helyszínére közben bekukkantott Richter József, az édesapa, aki büszkén tekintett a bohóc szoborra, melyet a világ legfiatalabb cirkuszigazgatója, a fia tartott a kezében. Elmondása szerint ő már 1974-ben volt az első ezüstérmes, s azóta is töretlenül viszik tovább a családi hagyományt, mégpedig világszínvonalon. Az egész cirkuszi világ erről a díjról beszél, odafigyelnek a magyarokra, ami az országnak is egy dicsőség, s büszkeséggel tölthet el mindenkit.

Dr. Szarvasházi Judit
főszerkesztő-gyógyszerész


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

Éjszakai kéz- és lábzsibbadás? Ilyen okai lehetnek

2025. július 10.

Az éjszaka jelentkező végtagzsibbadás nagyon kellemetlen lehet, bár a legtöbb esetben egyszerű oka van, nevezetesen, hogy olyan pozícióban alszunk, ami elnyomja a kezünk vagy a lábunk vérkeringését. Ha azonban ez nem csak egyszer-egyszer fordul elő, és gyakran ébredünk zsibbadásra, érzéskiesésre, bizsergésre, fontos utánajárni a kiváltó oknak. Ebben a témában segített eligazodni dr. Para Szabolcs, a Fájdalomközpont – Prima Medica neurológusa.

Az idegek többféle ok miatt sérülhetnek

Amikor őseink kétlábra álltak, számos előnyre tettek szert azáltal, hogy a kezek szabaddá váltak a tevékenységekhez. Ez a pozíció azonban sebezhetőbbé is tett minket a gravitáció hatásaival szemben, amelyek például a csont- és izomrendszert érintik. Ez a kockázat ráadásul még alvás közben is fennáll, amikoris a vázizmok ellazulnak, és a nehézségi erő átveszi az irányítást. Ez tartós és gyakran egyenetlen nyomást gyakorol a vállak, lábak és csípők ízületeire és kötőszövetére. Az olyan változóktól függően, mint az ember életkora, súlya, csontvázszerkezete, általános egészségi állapota és fittsége, valamint a meglévő sérülései, ez káros hatással lehet az idegekre is.
Az egyik különösen érzékeny terület a nyaki gerinc, amelynek területén olyan összekapcsolódó idegköteg helyezkedik el, amely a karok, csuklók, kezek és ujjak mozgását szabályozza, érzékelésüket biztosítja. Ha ezek közül az idegek közül bármelyik összenyomódik, megsérül, vagy oxigén- és tápanyaghiány alakul ki bennük, az bizsergést, zsibbadást vagy izomgyengeséget is okozhat.
– Ez az összenyomódás, vagyis kompresszió olyan egyszerű és visszafordítható dologból is adódhat, mint a rossz testtartás. Ugyanakkor számos kórkép is állhat a háttérben, mint például a gerinccsatorna szűkülete, az ízületi gyulladás, a kéztőalagút-szindróma, a degeneratív betegségek, egyes fertőzések és a fizikai sérülések. A bizsergés és zsibbadás maguknak az idegeknek a károsodása miatt is felléphet, amit betegség és sérülés okozhat. Ezt az idegkárosodást nevezzük neuropátiának– foglalja össze Para doktor.

6+1 szokás, hogy nyáron is megőrizhessük egészségünket

2025. július 10.

Testünk és lelkünk is meghálálja a törődést

A nyár sokunk számára a felszabadulás és a felhőtlen kikapcsolódás időszaka. A megszámlálhatatlan élmény közepette azonban könnyű elveszíteni a fókuszt önmagunkról, pedig ahogy az év többi részében, úgy a meleg hónapokban is fontos tudatosan figyelnünk az egészségünkre, hiszen ilyenkor is számos tényező gyakorolhat negatív hatást rá. Az AVON az egészséges életmód elkötelezett támogatójaként arra bíztat, hogy nyáron se hanyagoljuk el testi-lelki jóllétünket. Ennek érdekében érdemes beépíteni mindennapjainkba a szépségmárka szakértői által összegyűjtött tippeket, melyek nemcsak a nyár folyamán javíthatják közérzetünket, de hosszútávon is hozzájárulhatnak egészségünk megőrzéséhez.

1. Belső hidratálás

Az év legmelegebb napjain fontos, hogy körültekintően figyeljünk a megfelelő folyadékpótlásra. A hidratáltság nemcsak szervezetünk kiegyensúlyozott működéséhez szükséges, hanem bőrünk egészségéhez is hozzájárul, ráadásul a jó közérzetet is elősegítheti. Egy felnőtt nő számára naponta legalább 2 liter víz elfogyasztása ajánlott[1], ez a mennyiség pedig a nyári hónapokban növekedhet. Fontos ugyanakkor arra is gondolni, hogy a cukrozott, koffeines vagy alkoholos italok nem helyettesítik a víz jótékony hatásait, így ennek tudatában alakítsuk a napi folyadékbevitelt.

A meleg környezet ártalmai

2025. július 09.

A napszúrás a fejet érő, intenzív, hosszan tartó napsugárzás, mely következtében mérsékelt agyi nyomásfokozódás alakul ki. Fejfájás, szédülés, fénykerülés jellemzi a tüneteket, sokszor hányinger, hányás kíséri. A beteget azonnal hűvös helyre kell vinni, hideg borogatás adható. Ha az állapot rövidesen nem javul, tanácsos az orvosi ellátás, mert a tünetek hátterében egyéb, súlyosabb betegség rejtőzhet.

A hőség okozta ájulás a már ismertetett, meleg okozta vérkeringési zavarok eredménye. A test hűtése értelemszerű tennivaló, a lábak felpolcolása pedig segít a keringő vérmennyiségnek az agyi erekbe való átterelésében. Ha a beteg ájult, nem szabad őt itatni!

A hőguta viszont már azonnali beavatkozást kívánó károsodás. Leggyakrabban magas hőmérsékleten, nagy páratartalmú helyeken (így trópusokon, szubtrópusi országokban: Egyenlítő és környéke, Dél-Amerika, Közel- és Távol-Kelet és Izrael stb.) lép fel: lényege, hogy a nagy páratartalom gátolja a szervezet természetes hűtését, az izzadást. Ha ehhez még fokozott tevékenység is járul (pl. sportolás a napon) a szervezet maga is pluszhőt termel, és a testhőmérséklet fokozatosan emelkedik, akár 40 °C-ra is.

A magas testhőmérsékletű betegnek a bőre száraz, gyakran félrebeszél, zavart. A test azonnali hűtése, és orvosi ellátás szükséges. Megelőzésképpen bő folyadékfogyasztás (ez napi 10 liter is lehet!) javasolt, akkor is, ha az illető nem érzi a szomjúságot.