Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Bélférgesség: gyerekre, kutyára veszélyes!

Érdekességek2024. október 27.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.A kutyatulajdonosok a világ legelvetemülteb emberei lennének, akik szánt szándékkal hajtják bele a homokozóba kedvenceiket, hogy azok aztán ott végezhessék el szükségleteiket? A kisgyerekek pedig jobb, ha nagy ívben elkerülik a csahosokat, nehogy megfertőződjenek? Tegyünk végre rendet a fejekben!  

A kedvtelésből tartott kutyák nagy száma és a környezet fokozódó parazita- terhelése miatt valóban számottevő állategészségügyi és közegészségügyi jelentősége van a kutyák bélférgességének. S hogy mit tehetünk a bélférgesség és az ezzel járó veszélyek ellen? Semmiképpen sem az a megoldás, hogy megszabadulunk kedvenceinktől, vagy gyermekeinket nem engedjük kutyák közelébe.
A jelszó: megelőzés és jól informáltság!

A fertőzés leggyakoribb okai

A kutyák féregfertőzöttsége rendkívül gyakori: fertőződés nemcsak egyik kutyáról, alomtársról a másikra terjedhet; hanem már a méhen belül, illetve az anyatejjel is megkaphatják a kiskutyák. Egyes férgek a bőrön keresztül jutnak az állat szervezetébe, sőt nem ritkán a bolhák is közvetítik a fertőzést. A kutyák tünetei is rendkívül változatosak.

Orsóférgesség- figyeljünk rá!

Kölyökkutyák esetén az orsóférgesség jelenti a legnagyobb veszélyt, mert a fertőző lárvákkal már méhen belül vagy az anyaállat tejével is fertőződhetnek. Az orsóféreg az emberre is veszélyes lehet, általában az állat simogatása után a kezünkről kerülhet fertőző lárva a szervezetünkbe.
A felelős kutyatartók számára azonban természetes, hogy évente féregtelenítik kedvenceiket, hiszen ezzel nemcsak őket védik meg, hanem a család kisebb tagjait is nyugodt szível engedhetik a kutyusok közelébe.
Gyerekek esetében  azonban fontos figyelni néhány intő jelre: hasi fájdalom, láz, hosszan tartó köhögés mellett akár tüdőgyulladás, belső szemgyulladás arra int, hogy fel kell keresni az orvost.

Fonál- és galandférgesség

Elsősorban felnőtt kutyák megbetegedése az úgynevezett fonálférgesség és galandférgesség. Ez a fertőzés bágyadtságot, étvágytalanságot vagy adott esetben normál vagy fokozott étvágy mellett lesoványodást, hasmenést okozhat a kutyáknál. Mindkét fertőzöttség befolyásolja a fertőző betegségekkel szembeni ellenálló képességet is. Nagyon gyakori fonálférgek fertőzöttségnek jellegzetes tünetegyüttese a felfúvódott és nyomásérzékeny has, a híg és nyálkás bélsár, továbbá hányás, hasmenés, köhögés és orrfolyás. 
Ne feledjük: egy biztonságos és jól kiválasztott féregtelenítő szer ezt a problémát is megelőzi!


Igen súlyos tüneteket is okozhat!

A kutyatartóknak fontos tisztában lenniük azzal, hogy súlyos bélfertőzöttség esetén fiatal kutyáknál idegrendszeri tünetek, görcsök, szövődményes tüdőgyulladás is felléphet, a kölykök akár el is pusztulhatnak. Más féregfajok vérzéses bélgyulladást, vérszegénységet, lesoványodást, étvágytalanságot okozhatnak. Ugye senki nem szeretné kedvencét ilyen állapotban látni?

Megelőzés, megelőzés, megelőzés
Mit tehetünk mi, kutyatartók a bélférgesség ellen? A tünetek ismeretében senkit nem kell meggyőzni, mennyire fontos a megelőzés. A kölyök kutyákat már 1-2 hetes korban el kell kezdeni kezelni, de a felnőtt korban is negyedévente-évente ajánlott a kutyusokat féreghajtani, hogy megelőzzük az újabb és újabb fertőződést.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

Ma már jogszabály írja elő, hogy évente a kötelező veszettségoltás mellé a féreghajtás is kötelező.

Szerencsére termékek széles választéka áll rendelkezésre, melyeket biztonságosan alkalmazhatók: számos tabletta, paszta, illetve még spot-onok is kaphatók erre a célra, melyek közül kedvencünk kezelő állatorvosa ki tudja választani a megfelelő hatóanyagtartalmú készítményt, amely a legjobb a kutyus korának, testméretének.

Az Intervet erre a célra a Triantelm tablettát ajánlja, mely három hatóanyag kombinációjának köszönhetően széles hatásspektrummal rendelkezik, így a kutya leggyakoribb bélférgei ellen hatékony.

Mit mond az állatok természetgyógyásza?

Kevesen tudják, és élnek azzal a lehetőséggel, hogy kutyusaik székletéből mintát vegyenek, és állatorvosuknak leadják ezt vizsgálat céljából. A vizsgálattal kideríthető azonnal, hogy szükséges-e a kötelezőn túl további féreghajtó készítményt adni az állatnak, ráadásul az eredmények további támpontokat is adhatnak a kutya egészségi állapotát illetően.

Ha a kutyatulajdonos él ezzel a lehetőséggel, akkor elegendő akár évente egy féregtelenítés is, amivel házi kedvencünket is biztonságban tudhatjuk, és egészségében sem tettünk kárt! A vizsgálat idje ugyan hosszabb, mint beletenni kutyánkba valamilyen szert - ha szükséges, ha nem - és némileg drágább is, mivel egy laborvizsgálatról van szó, de az állat egészségét hosszú távon is óvja.

Személyes felelősség

A  megelőzés másik fontos része a személyes felelősség kihangsúlyozása. Egy felelős, kutyájára és környezetére figyelő tulajdonos számára természetes a kutya egészségi állapotának megóvása- az oltások, a féreghajtás szükséges elvégzése, a rendszeres bolhairtás, és a kutya jó közérzetének biztosítása.

A kutya hozzátartozik a családhoz, akiről élete végéig gondoskodnak, és akinek nem kell attól tartania, hogy bármikor az utcára kerül. A megelőzés, a figyelem és a négylábú iránti szeretetünk kellő biztonságot nyújt neki és a környezetében élőknek is! Ne spóroljunk ezekkel!


forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

A leggyakoribb nőgyógyászati problémák, amelyeknek akár pár óra alatt búcsút inthetünk

2025. május 08.



A lányok és a nők többsége élete során legalább egyszer találkozik valamilyen nőgyógyászati problémával, akár serdülőkorban, gyermekvállalásnál vagy változókorban. Ezek megoldásához bizonyos esetekben kisebb műtéti beavatkozásra is szükség lehet, hogy a tünetek mérséklődjenek vagy teljesen megszűnjenek. A Budai Egészségközpontban a nőgyógyászati kezelések részeként immár húszféle egynapos nőgyógyászati kisműtét vehető igénybe, amelyek az összes nőgyógyászati műtéti típus mintegy 70 százalékát lefedik. Az intézmény ezenfelül az esetleges szövődmények ellátására a szektorban egyedülálló módon intenzív osztályos támogatást biztosít.

Gyakori nőgyógyászati elváltozások, amelyeknél műtétre lehet szükség

A nők jelentős része küzd olyan problémákkal, amelyek elhúzódó- és rendellenes vérzéshez, fogantatási nehézségekhez vagy meddőséghez, illetve akár rosszindulatú daganat kialakulásához is vezethetnek. Az egyik leggyakoribb nőgyógyászati probléma a vérzészavar, amikor a menstruáció 10 napnál tovább tart és/vagy nagyon erős, zavarja a napi tevékenységet, vagy ha 21 nap alatt egymás után többször is megjön. A vérzészavara nők 85 százalékánál jelentkezik életük során, és bár a 40-55 éves korosztálynál fordul elő leggyakrabban, nem csak a változókorba lépőket érinti. Hátterében számos tényező állhat, többek között hormonális egyensúlyzavarok – beleértve a policisztás ovárium szindrómát (PCOS) és a korai menopauzát, illetve a klimax előtti hormonális változásokat –, de okozhatják miómák és méhpolipok (együttesen méhüregi elváltozások), endometriózis és petefészekciszták is, amelyek mind a gyakori problémákhoz sorolhatók és amelyek esetén műtéti beavatkozásra lehet szükség.

A mióma (méhtesti jóindulatú daganat) és a méhpolip (a méhnyálkahártya növekedése) egyaránt eltávolíthatók hiszteroszkópos, azaz méhtükrözéses módszerrel, ami rövid ideig tartó vénás altatásban zajlik. Szintén gyakori rendellenességnek számítanak a méhnyakelváltozások (pl.: méhszájrepedés, méhszájseb, kóros hámelváltozások), amelyek akár rosszindulatú daganat, méhnyakrák kialakulásához is vezethetnek. Ilyen esetben ún. kacskonizációval, azaz hurokkimetszéssel lehet eltávolítani a daganatot.  

Azoknál a nőknél, akik nem tudnak megfoganni, a meddőség kivizsgálásának részeként a petevezeték átjárhatóságának kivizsgálása is javasolt, mely során megállapítható, hogy átjárhatóak-e a petevezetékek a spontán teherbeeséshez vagy inszeminációhoz. Amennyiben a petevezeték elzáródott, azt érdemes műtéttel eltávolítani. „A vérzészavarok egy része gyógyszeresen is kezelhető. Ez általában hormonális kezelést jelent, ami szövődménnyel járhat, és nincs szövettani eredménye. Így nem ez az elterjedt terápiás módszer, hanem a műtéti beavatkozás. Ez csak akkor nem végezhető el, ha a páciens nem altatható pl. elhízás, súlyos alapbetegségek vagy vérzékenység miatt, de ez extrém ritka. A Budai Egészségközpontban végzett kisműtétek minimálisan invazív beavatkozások, amelyek gyorsabb felépülést, kisebb fájdalmat és kevesebb komplikációt biztosítanak a páciensek számára, mivel alig vagy nincs szövődményük – mondja dr. Nagy László Zoltán, a Budai Egészségközpont nőgyógyásza.

Tavaszi–nyári testtömegcsökkentő étrend nőknek (1200 kcal/nap)

2025. május 08.



A receptek nyersanyagkiszabása 1 személyre vonatkozik.
A reggeli, illetve uzsonna zöldségei „korlátlan” mennyiségben, lemérés nélkül fogyaszthatók, mint ahogy az édesítőszerrel ízesített teák is.
A többi élelmiszernél és készételnél ügyelni kell a megadott mennyiségekre!
Az étlap nem fedezi a napi 2,5–3,0 l folyadékigényt, erről gondoskodni kell, elsősorban ásványvíz formájában! Az édes íz hiányát energiamentes édesítőszerekkel lehet pótolni!

1. NAP (1221 kcal)

Reggeli
Citromos tea (édesítőszerrel)
Köményes sajt (50 g)
Korpás Abonett (2 db)
Uborka

Tízórai
Alma (1 db)

Ebéd
Csontleves zöldségbetéttel (200 ml)
Sült virsli (1 db)
Lecsós zöldbab (zöldbab 150 g, szójacsírakonzerv 30 g, étolaj 1 evőkanál, lecsó 50 g, vöröshagyma)

Uzsonna
Málnás túró (félzsíros túró 100 g, málna 50 g, mesterséges édesítőszer)

Vacsora
Joghurtos szárnyas saláta (csirkemell 100 g, zeller 100 g, ananász 50 g, sárgarépa 50 g, joghurt 50 g, édesítők ízlés szerint)
Korpás kifli (1 db)

Forradalmi áttörés a szúnyogirtásban: egy környezetbarát technológiával hatékonyabban védekezhetünk

2025. május 07.

Új, az eddigieknél jóval hatékonyabb hordozóanyagot fejlesztettek ki a biológiai szúnyogirtáshoz HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont (HUN-REN TTK) kutatói, együttműködésben az ELTE és a Bay Zoltán Kutatóintézet kutatóival. Az új anyag nemcsak az irtószerek hatékonyságát növeli, hanem környezetbarát is.

A szúnyoggyérítés kérdése egyre fontosabb téma hazánkban, és nemcsak az apró rovarok bosszantó csípései, hanem a megjelenő új, potenciálisan súlyos betegségeket terjesztő fajok miatt is.

A legismertebb irtási mód, amivel nyaranta találkozhatunk, az úgynevezett vegyszeres irtás. Az ilyenkor használt szerek azonban nemcsak a vérszívókat, hanem sok más hasznos élőlényt, például a méheket is elpusztítják, komoly ökológiai kárt okozva. Éppen ezért fontos kutatások zajlanak az olyan szelektív biológiai ágensek kifejlesztésére, amelyek kizárólag a szúnyoglárvákat pusztítják el – ezeket a módszereket ismerhetjük úgy, hogy biológiai szúnyoggyérítés.


Az elmúlt 30 év egyik legnagyobb szúnyograjzására számítanak a kutatók a Balatonnál

2024 nyarán a tartósan meleg vízhőmérséklet és fényszegény körülmények miatt megnőtt az algák mennyisége, különösen a Siófoki-medencében (ahol a tavalyinál magasabb alga mennyiséget csak 1994-ben mértek eddig). Ez kedvezett az árvaszúnyogoknak: lárváik nagy számban telepedtek meg az üledékben, így 2025 tavaszán (április-június) az elmúlt 30 év egyik legnagyobb rajzására számíthatunk – fogalmaznak friss jelentésükben a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (HUN-REN BLKI) kutatói.

A biológiai gyérítés nehézsége azonban, hogy ezeket a szereket egy jóval kisebb területre kell kijuttatni, és ezek az élőhelyek sokszor sűrű növényzettel borítottak, így komoly probléma, hogy az ide kiszórt szerek nem jutnak el a vízfelszínig, ahol a lárvák táplálkoznak, és ahol ki kéne fejteniük hatásukat.

Megoldásként ezeket a hatóanyagokat valamilyen granulátumra, például homokra, vagy műanyagra rögzítik, de ez a módszer is számos nehézségbe ütközik. A sokszor használt homokszemcsék, bár természetes anyagok, éles széleik károsíthatják a növényeket, ráadásul túl gyorsan süllyednek le az aljzatra, így az irtószer nem tud elég ideig dolgozni a felszínen. A szintén gyakran használt műanyag hordozók ugyan kiküszöbölik ez utóbbi problémát – hiszen könnyű szemcseként sokáig lebegnek a felszínen –, de a kémiai irtószerekhez hasonlóan környezetkárosítók. A speciális fehérjékből készült jégpelletek is jó megoldást jelentenek, de gyors olvadásuk korlátozza a használatukat, különösen azokon a meleg klímájú területeken, ahol jellemzően nagy a szúnyog-koncentráció.