Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Bébipapi…februárra

Érdekességek2018. február 05.

Főzni jó! Babáknak, kicsi gyereknek sem nehéz, de tudatosságot és felelősséget igényel. Sőt, még az sem biztos, hogy mindig külön kell főzni a picinek. A családnak elkészített étel „babásítása” is sokszor lehet megoldás.

CéklaCékla

Kitűnő vitamin- és ásványianyag-forrás, antioxidáns tulajdonságú, fokozza az ellenálló képességet, étvágyjavító (folsav), bőrszépítő (szilícium), rákellenes hatással bír (vörös festékanyaga okán). Az alaposan (kefével) megmosott céklát lehetőleg héjában főzzük meg, és csak ezután hámozzuk le. A nyers cékla kicsavart leve a zöldségitalok egészséges kiegészítője lehet.

Mikortól adható?

A burgonya, sárgarépa, sütőtök bevezetése után jöhet a cékla.

Céklafőzelék

Hozzávalók: bébi cékla, köménymag, só, szalonnazsír, fokhagyma, zabpehely, pirospaprika, só, bors, zöldségpor.
Elkészítés: 5-6 sötétpiros bébi céklát köménymaggal ízesített sós vízben puhára főzünk. Forró szalonnazsíron (vagy olajon) megfuttatunk 2 gerezd aprított fokhagymagerezdet, rászórunk 4-5 evőkanálnyi durvára darált zabpelyhet, csipetnyi pirospaprikát, és jól összekeverjük. Felöntjük annyi vízzel, hogy kétujjnyira ellepje a zabot. Sóval, borssal és kiskanálnyi zöldségporral ízesítve puhára főzzük. A céklát meghámozzuk, nagy lyukú reszelőn legyaluljuk, és a mártásalaphoz adjuk. Jól összefőzzük, citromlével vagy balzsamecettel pikánssá savanyítjuk. Tálaláskor tormás tejszínnel meglocsoljuk és hagymacsírával díszítjük. Főtt hússal, sonkával tálaljuk.


Céklasaláta

Hozzávalók: Cékla, sárgarépa, alma, citrom, só, cukor, kömény, csíraolaj, kefir.
Elkészítés: 2 evőkanál főtt, reszelt céklát, 2 evőkanál reszelt sárgarépát és 1 reszelt almát összekeverünk.
Fűszerezzük 1 evőkanál citromlével, pici sóval, pici cukorral, csipetnyi őrölt köménnyel és 1 mokkáskanál csíraolajjal. tálaláskor kefirrel meglocsoljuk.
Fogatlan babáknak turmixgéppel pépesítjük. Értékes tápanyagokban, gazdag védőanyagokban, ízletes uzsonna vagy salátapótló szósz húsételek mellé.
Egyéves kor után 1 evőkanál tejszínes tormával dúsítjuk.

Citrusfélék

A citrom, narancs, kivi, mandarin, grépfrút köztudottan gazdag C-vitamin- és növényirost-hordozók, vírusellenes és üdítő hatású gyümölcsök. Jótékony hatásukat azonban csak az érett, frissen szedett és nyersen elfogyasztott gyümölcsök fejthetik ki. Csak akkor válnak egészségünkre, ha biotermést választunk, és azt is alaposan megmossuk. Reszelt héjuk nélkülözhetetlen ízesítője a süteményeknek, savaik nagy hatással vannak a gyümölcsök és zöldségek színeinek élénkítésére. Néhány kiskanálnyi mennyiségben italok, desszertek ízesítésére 4–6 hónapos kortól ajánlható. Savasító és allergizáló hatásuk miatt nagyobb babáknak is csak alkalmanként, kis mennyiségben és egymással váltogatva kínáljuk.

Mikortól adható?

Néhány kiskanálnyi mennyiségben az érzékenységtől függően italok, desszertek ízesítésére 4–6 hónapos kortól ajánlható.

Meggyel és naranccsal készült banánturmix

Egy érett, megmosott és meghámozott banánt 10 szem meggyel, fél narancs és fél citrom levével 1-2 teáskanál mézzel, csipetnyi fahéjjal (ez el is maradhat) összeturmixolunk. Laktató tízórai. Nagyétkű babáknak piskótával kínáljuk. Reggeli ital céljából csipketeával vagy ásványvízzel hígítjuk.

Citrommáz vagy narancsmáz süteményre

Hozzávalók: Citrom vagy narancs, cukor.
Elkészítés: 1 citrom levét vagy 1 narancs levét 30 deka cukorral addig keverjük (elektromos habverővel), amíg nagyon sűrű, fényes, fehér és nehezen folyó masszát kapunk. A citromlétől fehér és enyhén savanyú lesz, a narancslé sárgára festi a cukrot. A színes cukormázat az elkészült sütemény tetejére csorgatjuk, késsel elsimítjuk, és amikor félig megszáradt, éles késsel bevonalazzuk a szeletek helyét, mert ha teljesen megkeményedik, szeleteléskor összetörne.

Bébipapi alapművelet

Passzírozás: A passzírozás célja, hogy a baba emésztését megterhelő durvább rostokat szétnyomjuk.
Az áttöréshez drót- és szőrszitát vagy passzírozógépet használunk. A főtt anyagokat legkönnyebb még forró állapotban áttörni.

A könyv most 10% kedvezménnyel rendelhető meg a Galenus webáruházban!

 

Forrás: Dr. Kerekes Judit: Jó étel jó élet c. könyve


forrás: BEBIK.HU
hírek, aktualitások

A lapocka fájdalom komplex kezelése: Több mint egy masszírozásra váró izomcsomó

2025. május 02.



A lapocka környéki fájdalom gyakori panasz, amely sokak életminőségét befolyásolja jelentősen. Míg az érintettek többsége azonnali megoldásként egy gyors masszázsban keresi az enyhülést, a szakemberek szerint a probléma gyakran összetettebb, és tartós eredményt csak a fájdalom valódi okainak feltárásával érhetünk el.

A tünetek mögött meghúzódó komplex okok

A lapocka körüli fájdalom diagnosztizálása és kezelése különösen kihívást jelenthet, mivel a fájdalom forrása gyakran nem ott van, ahol a tüneteket érezzük. Ráadásul számos különböző ok állhat a háttérben, amelyek tünetei nagyon hasonlóak lehetnek.

A leggyakoribb kiváltó okok között szerepelnek:


A Cloward-zónák: A kutatások szerint a gerincoszlop nyaki szakaszánál kilépő idegek elágazási pontjainál található területek, ahová a fájdalom kisugározhat. Ez magyarázza, miért érezhetünk fájdalmat a lapockánknál, amikor valójában a probléma forrása a nyaki gerinc környékén keresendő.

A tej

2025. május 02.



II. rész: A tej hőkezelési eljárásai

Mit jelent a pasztörizálás?

A pasztörizálás a kórokozó csírákat hőhatással elpusztító hőkezelési módszer. Nevét a francia vegyész-bakteriológusról, Louis Pasteurről kapta. A tejüzemek jelenleg rövid idejű pasztörizálást alkalmaznak magas hőfokon (15 másodperc 75 °C-on), vagy hosszabb idejű kezelést, viszonylag alacsony hőmérsékleten (nagyjából fél óra 60-62 °Con). Ezzel a módszerrel a baktériumok 99,5%-a elpusztul. Bizonyos élelmiszereket, például a tejet is csak korlátozott ideig, 3–5 napig lehet eltartani, 6 °C-nál nem melegebb hőmérsékleten. A pasztörizálás során a tejnek az emberi táplálkozás szempontjából fontos összetevői és tulajdonságai nem károsodnak és nem semmisülnek meg.

Mi az UHT technológia?

Ultra High Temperature Treated, vagyis ultramagas hőfokon történő hőkezelési módszer, amit ultrapasztőrözésnek is neveznek. A tejet nagyon rövid időre (2–3 másodpercre) felhevítik nagyjából 135-137 °C-ra. Ezután gyorsan lehűtik és aszeptikus környezetben aszeptikus csomagolásba töltik. Így az összes mikroorganizmus elpusztul, és a tej szobahőmérsékleten akár 3–6 hónapig is eltartható. Más, aszeptikus módszerrel kezelt élelmiszerek akár 24 hónapig is eltarthatók.

Mi a homogenizálás?

A homogenizálás folyamata során a tejet nagy nyomással átpréselik egy kis résen. Így a tejzsír kis elemekre törik össze, emulgeált állapotban marad meg a tejben és nem jön fel a felszínre. A tej homogenizálásának célja, hogy azt azok is könnyebben megemészthessék, akik bél- és emésztőrendszeri problémákkal küzdenek.

Mi az aszeptikus technológia?

Az aszeptikus technológia a XX. század forradalmi találmánya. Ezért a találmányért kapta meg a Tetra Pak 1989-ben az élelmiszeripari technológia területén az utóbbi ötven év legjelentősebb tudományos felfedezésének járó díjat. 1996-ban az amerikai elnökhelyettes, Al Gore a Tetra Brik Aseptic csomagolásának – amely a világ legelterjedtebb kartoncsomagolása – az Aszeptikus Csomagolás Folyamatos Fejlődéséért díjat adományozta. Az aszeptikus csomagolásba töltött élelmiszereket szobahőmérsékleten lehet tárolni (feleslegessé válik a szállítás, a rakodás és a raktározás során a költséges hűtés), ráadásul sokkal tovább eltarthatók, mint a pasztőrözött termékek. Az élelmiszereket – az UHT-kezelést követően – légmentesen zárt, aszeptikus gyártósorokon töltik a steril dobozokba! Ez az eljárás megbízhatóan elpusztítja a kórokozó baktériumokat és azok csíráit, de az élelmiszer tápértéke, minősége és íze megmarad.

A tej

2025. május 01.



I. rész: A tej, mint megbízható kalciumforrás

A magyarok átlagosan 67,5 liter, naponta 1,8 dl tejet isznak (2010. évi adat), kevesebb mint felét a szakértők által javasolt napi félliteres mennyiségnek.

Az emberi szervezet legkönnyebben a tehéntejből jut kalciumhoz, mert a fehérje, a kalcium, a D-vitamin, a foszfor, a tejzsír és a tejcukor csak a tejben található meg együtt, a megfelelő arányban.

A tej az egyik legfontosabb alapélelmiszer, s az emberi szervezet elsődleges kalciumforrása.

Sajnos számos, tejhez kapcsolódó tévhit van a köztudatban, holott a tej jótékony hatással van az egészségre, gyermekkorban pedig különösen fontos pillére az egészséges táplálkozásnak. Könnyen és jól emészthető táplálékról van szó, mely túlnyomórészt egészséges zsírokat tartalmaz, ugyanakkor hangsúlyozni kell, hogy fogyasztás előtt szükséges és fontos a hőkezelés.