Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Baj ha a gyermek feketével rajzol?

Érdekességek2022. április 22.

Fekete grafika, fekete festmény. Kéznél van a színes, mégis megtagadja? Valami bajt jelez, vagy csupán kedveli a színt?  

Fotó forrása: PixabayAmikor először látjuk meg néhány esztendős gyermekünk rajzain a fekete színt, valószínűleg a szívünkhöz kapunk. Sokunkat már az is elijeszti, ha valaki gyakran, s főleg, ha mindig feketében jár. Amikor valaki tarka színezés helyett, rajzolni, festeni is csak az éj árnyalataival hajlandó végképp eltorzul arcunk. A tizenévesek legnagyobb változásaik alatt, főként az első szerelmi megpróbáltatások idején hajlamosak mélabúba esni, s erre a korra jellemző egyfajta elvont művésziség is, amikor mindent éjsötéttel alkotnak meg. Egy 15-16 esztendősnél, még csak-csak - szólunk, de a kicsi gyermeknél, mi oka lehet? Merül fel a kérdés.

Minden képe fekete

Ha fekete színnel rajzol gyermekünk nem szükségszerű kétségbe esnünk. A dackorszakos gyermekeknél igen gyakori jelenség a fekete szín alkalmazása. A legtöbb esetben akár a teljes rajz készülhet feketével. Noha ez az erős, mindent eltakaró szín valóban figyelemfelhívó, mégis a legtöbbször csak a takarásról, elfedésről szól, nincs komolyabb üzenet értéke. A 2-3 esztendős kicsi ilyenkor megjelölni, lefedni szeret, és inkább utal ez hatalma gyakorlására, mint valódi problémákra. Ha az egész festmény fekete - és minden gyermeknél készülnek ilyen képek - valószínűleg beleszerelmesedett ebbe az árnyalatba. Próbáljuk meg bíztatni, kérni a színek használatára, ha olykor újra elővesz egy-egy színt műveiben, dicsérjük, emeljük ki és erősítsük meg benne, hogy tetszik nekünk színes képe.

Fekete kontúr

A fekete szín másik gyakori előfordulási formája a kontúrfestés, vagy rajzolás. Nagyobbaknál lehet ez grafitceruzával történő körülhatárolás is. Ilyenkor a gyermek annak szeretne hangot adni, hogy élete szabályokat követ, esetleg túl sok korlátot érez maga körül. Ha a gyermek ezt a fekete kontúrt tartja, akkor talán fél is picit, de mindenképpen szeretne megfelelni a határoknak. Ha áthágja a kontúrt akkor inkább dacol, lázad és kitörni szeretne. Figyelemfelkeltő, a belső feszültségekre utaló jel lehet, ha erős fekete kontúrokat, lángnyelvszerűen kicsapó, vörös festésekkel hág át a gyermek. Természetesen a kontúrtartást életkorhoz mérten kell megfigyelnünk. Egészen másképp tudja még a határokat betartani rajzaiban egy két éves illetve egy tíz éves gyermek.

Ha a rajz színes és kevés, de hangsúlyos a fekete

Ha a rajz színes és a fekete szín csak elvétve jelenik meg a gyermek rajzain, akkor lehet általános színhasználatról szó, pl. fatörzsének festése, repülők, fémtárgyak, gépezetek jelölése, föld, út jelölése, de lehet kiemelt jellegű is, pl. ha a családrajzon az édesanya torka fekete. Ha a természetben - illetve az általa látott, rendszeresen nézett mesékben kitalált elem szerint - előforduló jelenséget fest meg a gyermek feketével, többnyire nem jelent gondot. Bár itt is érdemes megfigyelni, milyen gyakran esik erre a színre a választás, volt-e helyette szürke, barna, stb. Ha viszont természetellenes, nem megszokott helyzetekben alkalmazza a cseperedő, akkor érdemes szimbolikus jelentésére odafigyelnünk.


Helyes vagy helytelen?

Mindent egybevetve a fekete szín alkalmazása törvényszerűen nem rossz. Nagyon sok esetben, erősségét, mindent elfedő jellegét részesítik benne előnyben a gyermekek, ahogy az anyukák, nagymamák is gyakran hordják karcsúsító és mindent megszépítő, elegáns hatása miatt. Ha a fekete szín alkalmazása elhúzódik, nem csak egy rövid időszakot tesz ki, ha sok más használható szín ellenére mindig e mellett dönt, vagy ha egyéb előrejelző szimbólumok jelennek meg a gyermek rajzán, akkor érdemes egy szaktanácsadó véleményét kérni. Ilyenek a kifejezetten vörös-fekete, tüzet is tartalmazó rajzok. A gyakori kereszt rajzolatok, kereszt alakú út, vagy szabályos kereszt alkatú pálcikaemberek megjelenése, templom, vagy óriási erődítmény jellegű várak megjelenése, stb. Ha szülői ösztönünk rosszat sejt, a kép érthetetlenséget sugall érdemes a szakembert is megkérdezni, akár egy bescannelt, emailben elküldött képpel. Ha részletes rajzelemzést szeretnénk kérni, nem árt összegyűjteni a kicsi korábbi rajzait, akár időrendi, készülési sorrendbe tenni őket, s ezt mindet megmutatni a rajzelemzőnek. A leggyakrabban a szakember még ekkor is a helyszínen is rajzoltatja a gyermeket, mivel a lap tartása, a ceruza, zsírkréta fogása rengeteget elárul a hozzáértő szemeknek.

Nagyné Dankó Erzsébet képzései nyomán - köszönet érte!


forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Érdemes tudatos vásárlónak lenni a pszichés segítségkérésben is

2025. július 13.

Coach, pszichológus, pszichiáter, vagy más szakember? Honnan tudhatja a segítségkérő, hogy kihez forduljon a problémája megoldásában és mire érdemes odafigyelni a választásnál? Erre kerestük a választ Kasza Zsuzsannával, a Budai Pszichológus Központ szakmai vezetőjével. 

A pszichológiai segítségnyújtás iránti igény napjainkban egyre természetesebb jelenség, ugyanakkor sokak számára továbbra is kérdés marad: kihez forduljanak a problémájukkal? Kasza Zsuzsanna szakpszichoterapeuta, klinikai szakpszichológus szerint a szakember kiválasztásának számos tényezője van: személyes tapasztalataink, a minket körülvevő közeg és a pszichés nehézségekhez való viszonyunk mind befolyásolják, hogy milyen megoldást keresünk. Vannak, akik számára természetes, hogy szakemberhez fordulnak, mások előbb tájékozódni szeretnének, ismereteket gyűjtenek.  

A lelki támogatás területén igen széles a kínálat, a különféle képzettségű segítők eltérő mélységű és fókuszú támogatást nyújtanak. Éppen ezért kulcsfontosságú, hogy aki segítséget keres, tisztában legyen azzal, mire van szüksége, és milyen szempontok mentén érdemes választani a szakemberek közül.

Képzettségek és kompetenciák: mit jelent a szakértelem?

Amikor valaki segítséget keres, természetes, hogy szeretné megtalálni azt a szakembert, akiben megbízhat, és aki valóban alkalmas arra, hogy támogassa őt a nehézségeiben. Ehhez azonban nem árt tisztában lenni azzal, hogy mit is jelent pontosan a „pszichológus” megnevezés, és milyen képzettségi szintek, specializációk léteznek ezen a területen.

A pszichológusi alapvégzettség megszerzése öt év egyetemi tanulmányt jelent. Ezt követően a pszichológusok többféle irányba szakosodhatnak – például klinikai, tanácsadó, egészségpszichológiai vagy pedagógiai területekre. Ha valaki lelki zavarokkal, szorongással, hangulati problémákkal küzd, érdemes olyan szakemberhez fordulnia, aki rendelkezik klinikai szakpszichológusi képesítéssel. Ez egy államilag elismert, négy évig tartó képzés, amely már célzottan a pszichés betegségek felismerésére és kezelésére készít fel.

A valóságban más a GLP-1 gyógyszeres fogyás, mint a kísérletekben

2025. július 12.



A valóságban a szemaglutid és a tirzepatid hatóanyagú gyógyszerek alkalmazása sokkal kisebb súlycsökkenést eredményez, mint a klinikai vizsgálatokban, derült ki egy új kutatásból. Ennek nagyrészt az az oka, hogy a páciensek korán abbahagyják a gyógyszerszedést, vagy alacsonyabb fenntartó adagokat alkalmaznak az előírtnál. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont – Prima Medica endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista mutatta be az új eredményeket és felhívta a figyelmet a tartós fogyás kulcsmozzanataira.

A fogyókúrás gyógyszereket sokan túl korán abbahagyják

Nemrégiben jelent meg az Obesity című szaklapban egy kutatás, amely meglepő eredményt hozott. A betegek több mint 80%-a jóval kevesebbet fogyott a való életben a GLP-1 típusú gyógyszerek hatására, mint amit a randomizált klinikai kutatásokban mértek. A kutatók arról beszéltek, hogy bár azzal tisztában voltak, hogy a fogyókúrás céllal szedett gyógyszerek abbahagyása után a betegek hajlamosak visszaszedni a leadott kilókat, arra nem volt rálátásuk, hogy valójában mikor is történik ez a leállás. Vagyis nem ismerték pontosan, hogy a valóságban mire számíthatnak a páciensek a testsúlyuk változása és ha prediabéteszben szenvedtek, akkor a glikémiás kontrolljuk változásának szempontjából.  
Az adatok alapján úgy találták, hogy nagyon sokan túl korán térnek át az alacsony fenntartó dózisokra, sőt a felírástól számított egy éven belül a páciensek fele már egyáltalán nem szedi a gyógyszert. A vizsgálat eredményei szerint a fogyókúrás gyógyszert korán abbahagyók (vagyis akik 3 hónapon belül abbahagyták azt) 3,6%-os testsúlycsökkenést értek el, akik később fejezték azt be, 6,8%-ot fogytak és akik nem hagyták abba addig, amíg az orvos azt nem javasolta, 11,9%-nyit adtak le a súlyukból. Azok pedig, akik tartósan szedték a gyógyszert az előírt dózisban, tehát nem csökkentették azt, 1 év alatt átlagosan 14,7%-nyit fogytak. (Érdekes azonban, hogy a való életben sokkal kevésbé volt jellemző a jojó-effektus, mint a kísérletekben.)
Ugyanilyen összefüggés volt megfigyelhetők a prediabétesz alakulásában is, ugyanis akik tartósan, az előírt mennyiségben szedték a gyógyszert, azoknak 67,9%-ánál állt vissza a normál vércukorszint, míg a korai lemorzsolódóknál csak 33,1%-ban. 

Lelki töltődés madárdallal

2025. július 12.

Amióta hét ágra süt a nap és meleg van, azt vettem észre, hogy akárhányszor madárcsicsergést hallok, gondolkodás nélkül megállok egy pillanatra, és minden figyelmemet a hangra összpontosítom. „Beszívom” a füttyszót. Nem ritkán még el is mosolyodok tőle – ösztönösen.

Így hat rám a madárdal, amit városi emberként különösen értékelek a budapesti „betondzsungelen” áthaladva. Nem csak én derülök fel egy pillanat alatt a madárszótól. Eszembe jutott egy kedves ismerősöm története, aki a Covid-világjárvány alatt a városi kórház intenzív osztályán dolgozott ápolóként. Talán nem is kell magyarázni, hogy miért, de hatalmas stresszt élt meg a munkájában akkoriban. Az segítette őt a mindennapokban, hogy a dolgozói pihenőben megpihent pár szabad percében, ami hogy, hogynem, madárdaltól volt hangos. Az a pár perc aranyat ért számára, a madarak éneke feltöltötte, megnyugtatta, sőt furcsán reménytelivé is tette őt. Később derült ki számára, hogy nem a környékbeli parkban lakó madarak énekét hallotta, hanem a kórház rádiójából szólt a madárfütty: az igazgatóság azt gondolta, hogy ez jól fog esni az egészségügyi dolgozóknak abban a különösen embert próbáló időszakban. És milyen igazuk volt! Elgondolkodtatott ez a történet, és a saját tapasztalatom.

Vajon tényleg ekkora hatással lenne a pszichés jóllétünkre, hangulatunkra a madarak éneke?

Olyannyira, hogy egy ilyen világszintű krízis alatt tulajdonképpen pszichológiai beavatkozásként használják a stresszes és a kimerült egészségügyi dolgozók számára?

Persze, azt ma már tudjuk, hogy a természetben eltöltött idő jelentősen hozzájárul a testi-lelki egészségünkhöz is (pl. növeli a boldogságérzetet, javítja az alvásunkat, csökkenti a vérnyomásunkat és még sorolhatnánk). De vajon tényleg az is ekkora hatással van ránk, ha ki se tesszük a lábunkat az erdőbe, ám az ablakon kidugva a fejünket hallgatjuk a fekete rigó énekét?