Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Babakozmetikumok varázsszavai

Érdekességek2017. július 13.

A babaápolási termékek széles választéka vár az anyukákra és apukákra, akik a lehető legtöbb gondoskodást szeretnék megadni gyermeküknek. Nem könnyű választani a babafürdetők, babasamponok, babaolajok, törlőkendők, popsikenőcsök dzsungelében.

Hangzatos feliratok, úgymint „ásványi olajoktól mentes”, „bőrbarát pH”, „hipoallergén”, „illatanyagmentes”, „könnymentes”, „parabénmentes”, „SLS-mentes” tarkítják a csomagolásokat.
Mit is jelentenek ezek? Lényeges, hogy ilyenek legyenek a megvásárolt termékek?

Ásványi olajoktól mentes

Sok hagyományos babaápolási termék, így pl. a babaolajok, popsikenőcsök a kőolajlepárlás során nyerhető olajat tartalmaznak. Ezek az ún. ásványi olajok folyékony vagy szilárd paraffin (Paraffinum liquidum vagy Paraffinum solidum) vagy valamilyen vazelinféleség (fehér vazelin=Vaselinum album, sárga vazelin=Vaselinum flavum, illetve koleszterines vazelin=Vaselinum cholesterinatum) neveken találhatók meg az összetevők között. Vannak termékek, amelyek szilikonolajat tartalmaznak.

Az említett olajok, zsíros anyagok, legyenek bármilyen tiszták is, babaápolási termékek esetén nem tekinthetők korszerű alapanyagoknakHasználatuk során lezárják a bőrt, mint egy jól záró kötés, és nem engedik azt lélegezni. 

Az ásványi olajoknál előnyösebbek a növényi olajokat (is) tartalmazó termékek. Babaápolási termékeknél méltán népszerű a jojobaolaj, aminek az összetétele valamennyi növényi olaj közül a leginkább hasonlít az emberi bőrt fedő faggyú összetételéhez. A növényi olajok további előnye, hogy különféle zsíroldékony, hámápoló vitaminokban gazdagok, így az A- és E-vitaminokban, amik a bőr egészségének megtartása szempontjából fontosak.


Bőrsemleges (vagy bőrbarát) pH

Egészséges felnőtteknél a természetes bőrflórához tartozó, és a kórokozó baktériumok megtelepedését gátló, jótékony baktériumok népesítik be a bőrt. A természetes baktériumflóra által kialakított kémhatás enyhén savas: pH= 5,5. Ezzel szemben, születéskor az újszülöttek bőrén védőbaktériumok még nem találhatók. A megszületést követő első három hónap során felépül azonban a védő baktériumflóra, amit a későbbiekben – a bőrápolószerek megfelelő megválasztásával is – óvni kell. Ideális esetben a bőrön alkalmazott ápolószerek (fürdetők, krémek stb.) pH-ja a bőrével közel azonos (pH= 5-6), hogy a bőrön megtelepedett jótékony baktériumok életkörülményei ne legyenek megzavarva.

Hipoallergén

A hipoallergén kifejezés azt jelenti, hogy az adott termék az átlagosnál kevésbé vált ki allergiás reakciókat. A hipoallergén kifejezést az ötvenes években használták elsőként a kozmetikai termékeknél. Hipoallergénné tehet egy terméket az, ha nem tartalmaz – gyakran allergizáló – mesterséges színezőanyagokat, mesterséges illatanyagokat.

Könnymentes

A könnymentes babasamponok nem csípik a csecsemő, kisgyermek szemét, ezzel is kényelmesebbé, könnyebbé teszik a hajmosás procedúráját.

Hogyan valósul meg a könnymentesség?

Parabénmentes

tartósítószerek a kórokozó mikrobák (baktériumok, gombák stb.) készítményekben való megtelepedését akadályozzák meg. Erre a célra a leggyakrabban alkalmazott vegyületek az ún. parabének. A parabének vegyületcsoportba számos vegyület sorolható: pl. metil-parabén (azaz metil-para-hidroxi-benzoát), etil-parabén (azaz etil-para-hidroxi-benzoát), propil-paraben (azaz propil-para-hidroxi-benzoát). A parabének általában a vizes alapú termékekben (pl. hidratálókban, samponokban, nedves törlőkendőkben) találhatók meg, ahol a vizes környezet – tartósítószerek nélkül – különösen kedvező a baktériumok, penészgombák elszaporodásához. Lehetséges, hogy az egyes készítmények által okozott kipirosodással járó bőrgyulladás, az ún. kontakt dermatitisz, a termékek parabén-tartalmával hozható összefüggésbe. Az utóbbi években emiatt valóságos kultusza van a parabének kerülésének, nem csak a babák érzékeny bőrére fejlesztett készítmények esetén, de a felnőtteknek szánt kozmetikumokban is.

SLS-mentes

Az SLS a nátrium-lauril-szulfát angol nevének rövidítéséből ered. Angolul a nátrium-lauril-szulfát: sodium lauryl sulfate (SLS) vagy sodium dodecyl sulfate. A VII. és VIII. Magyar Gyógyszerkönyv alapján Natrium laurylsulfuricum, illetve Natrium laurilsulfas neveken is szerepelhet az SLS a készítmények összetevői között. Az SLS tisztító, zsíroldó hatású felületaktív anyag, ami általában felnőtteknek szánt samponokban, tusfürdőkben és egyéb kozmetikai készítményekben használatos. Az SLS-t napjainkban rengeteg támadás éri, mivel bőrirritáló hatású, arra érzékeny egyéneknél bőrgyulladást, kontakt dermatitiszt válthat ki. Ez a bőrpírral járó elváltozás leginkább arcbőrrel történő érintkezéskor fejlődhet ki, főként akkor, ha hosszabb ideig, lemosás nélkül rajta marad az SLS a bőrön.
Számos csecsemőknek szánt termék csomagolásán kiemelik, hogy nem tartalmaz nátrium-lauril-szulfátot, azaz „SLS-mentes”. A babasamponokban az SLS helyett kevésbé vagy egyáltalán nem irritáló hatású tisztító anyagok találhatók.

Dr. Budai Marianna PhD
szakgyógyszerész


forrás: Bébik.hu
hírek, aktualitások

Egészségesen él, mégis magas a vérnyomása – miért?

2025. május 17.

A magas vérnyomás az egyik leggyakoribb betegség világszerte, amelynek kezelése döntő a szív-érrendszeri betegségek miatt fellépő, idő előtti halálozás megelőzésében. De vajon mi lehet annak az oka, hogy olyanok is küzdhetnek a hipertóniával, akik egészségesen élnek és fittnek mondhatók? Ilyen esetben min érdemes változtatni és hogyan segíthet az orvos? Dr. Jenei Zsigmond Máté, a Kardioközpont kardiológusa válaszolt a kérdésre.

Az életmód és a genetikai is befolyásol

A magas vérnyomás jellemzően semmiféle tünetet nem okoz, szép csendben, évek alatt kialakulva viszont veszélyezteti a szív-érrendszer egészségét – ezért is hívják sokszor csendes gyilkosnak. Nem egyszer kapjuk fel a fejünket, amikor látszólag egészséges és fiatal vagy középkorú emberek szívinfarktust kapnak, akár végzetes kimenetellel. Ennek hátterében nem ritkán a fel nem ismert és ezért nem kezelt magas vérnyomás húzódik meg. Ha az érintettről tudható, hogy stresszes, rohanó életet élt, nem mozgott, nyugati étrenden élt, esetleg még túlsúllyal is küzdött, akár azt is gondolhatjuk, hogy az életmódja szinte predesztinálta a súlyos eseményt.
De mi a helyzet akkor, ha egészséges életet élő, fit személyek, akár sportolók szembesülnek a magas vérnyomás diagnózisával, akik láthatóan minden megtesznek, hogy ez ne következhessen be?
– A magas vérnyomás betegségről azt mondjuk, hogy multifaktoriális eredetű, vagyis több ok is hozzájárulhat a manifesztálódásához. Számos ilyen tényezőt befolyásolni tudunk az életmódunkkal, vannak azonban olyan genetikai faktorok, amelyekre nincs ráhatásunk – magyarázza Jenei doktor. – A genetikai hatás ráadásul nagyon összetett, hiszen bizonyos veszélyes génmutációk éppúgy hozzájárulnak a magas vérnyomás kialakulásához, mint a védelmet nyújtó gének nem megfelelő hatékonysága. És ahogyan az öregedést sem tudjuk visszafordítani, úgy a genetikai adottságainkon sem tudunk változtatni. Ezért lehetséges, hogy bizonyos személyeknél még az egészséges életmódot is felülírja az öröklött hajlam.

Érdemes átgondolni az életmódot

A kor előrehaladtával alapvetően megemelkedik a szisztolés vérnyomásérték (ez az első szám) és ezzel a szív-érrendszeri rizikó is. Ez ellen főként orvosi kezeléssel lehet tenni, amennyiben az életmódunk már egyébként is jól van felépítve. Ilyenkor a legokosabb döntés, ha elfogadjuk a diagnózist és mindent megteszünk azért, hogy kontroll alatt tudjuk tartani a vérnyomásunkat.

Jenei doktor szerint, ha megszületik a magas vérnyomás betegség diagnózisa, akkor is érdemes a kardiológussal beszélni az életmódunkról, ha azt gondoljuk, mindent a lehető legoptimálisabban építettünk föl. Erre jó példa a ketogén diéta, amely rövid távon gyors fogyást és bizonyos egészségi előnyöket eredményezhet, hosszú távon követve azonban megnöveli a tápanyaghiány, az emésztési problémák, a csontritkulás és más kórképek rizikóját. Éppen ezért például vesebetegeknek, cukorbetegeknek, csontot érintő problémákkal élőknek és szív-érrendszeri betegeknek nem is ajánlott. Tehát előfordulhat, hogy miközben valaki úgy véli, mindent megtesz az egészségéért, egy másik szempontból valójában növeli az őt fenyegető kockázatokat.  

Teafaolaj: a hasznos útitárs

2025. május 17.

A tavaszi-nyári hónapban egyre többen terveznek utazásokat, kirándulásokat és pihenést a szabadban. Akár egy napos túrára, egy hosszú hétvégére vagy egy külföldi vakációra indulunk, fontos, hogy felkészültek legyünk minden eshetőségre. Ebben segíthet a teafaolaj, amely sokoldalú és hasznos segítőtárs.

A gyógyhatásokkal rendelkező ausztrál teafa, a Melaleuca alternifolia olaja az egyik leggyakrabban használt olaj. Fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő, sebgyógyító hatása miatt sokoldalú szerepe van a mindennapokban. Baktériumölő, gombaölő, vírusölő, parazitaölő tulajdonságait széles körben alkalmazzák. Figyeljünk viszont oda arra, hogy milyen teafaolajat vásárolunk, hiszen két teafaolaj között is nagy minőségbeli különbség lehet! Terápiás szempontból azok a 100%-os teafa illóolajok az értékesek, melyek terpinén-4-ol tartalma 35 és 48 % közötti, a cineol-tartalma viszont 5% alatti, mivel ez utóbbi vegyület irritálhatja a nyálkahártyát. 

Teafaolaj alkalmazása különböző utazás során felmerülő problémákra

Szúnyogok elleni védelem

Kicsiknek és nagyoknak egyaránt nagy bosszúságot tudnak okozni a szúnyogcsípések. Nem jönnek be a rovarok a helyiségbe, ha pár csepp teafaolajat csepegtetünk egy kis tál vízbe és azt az ablak vagy ajtó közvetlen közelébe helyezzük. Aromalámpába vagy párásítóba is tehetjük, ilyen módon is hatékony. 

Meghúzódott vagy túlterhelt izmok

A téli hónapokban elszoktunk a nagyobb sétáktól, így a tavaszi hosszabb kirándulások, túrák elsőre megviselhetik izomzatunkat. Ezekre nyújthat megoldást egy helyi masszázs, amelyet olajokkal is elvégezhetünk. Gyulladáscsökkentő hatású masszázsolajat kapunk, ha a masszírozáshoz használt kb. 100 ml alapolajba 5 csepp teafaolajat cseppentünk. Így a fáradt, gyulladt tagjaink is megnyugvást találhatnak.

Újabb allergia?

2025. május 16.

Világszerte nő a géllakk okozta allergiások száma, mely leggyakrabban a folyton változó összetevőkkel, az újabb termékek megjelenésével és a nem szakszerű felhelyezéssel magyarázható.

Körömszépészeti termékekben előforduló vegyi anyagok közül az ún. akrilátok okozzák a legtöbb allergiás megbetegedést. Ezek felelnek azért, hogy az UV-lámpa hatására a köröm felszínén a géllakk megkeményedjen.

Tünetek

Viszkető érzés, pirosság és apró vízhólyagok is kialakulhatnak a köröm körül és az ujjbegyeken a géllakk okozta allergiás reakciók következtében, melyek sokszor nem azonnal, hanem az első használat után akár több évvel később is, bármikor kialakulhatnak. Ha az érintettek lakkozott kézzel más testrészüket is megérintik – nyakat, mellkast, szemet, kézfejet –, a panaszok ott is előfordulhatnak. „A problémát leggyakrabban az okozza, ha a lakk nem szilárdul meg teljesen, és a körömszéleknél a folyékony anyagból valamennyi a bőrbe jut, amely ún. allergiás kontakt dermatitiszt (bőrgyulladást) okoz” – mondta dr. Lőrinc Kende, a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika adjunktusa. Hozzátette: a mellékhatások az immunrendszer válaszreakciója következtében akár néhány napon belül megjelenhetnek, és kialakulhat egy tartós, hosszú távú allergia.

Mi a teendő?

Ilyenkor a lehető leggyorsabban le kell szedetni a géllakkot annak érdekében, hogy ne okozzon további gyulladást, korábban megszűnjön, és az érintett terület ne fertőződjön felül, majd bőrgyógyászhoz kell fordulni! Helyi gyulladáscsökkentővel, szükség esetén antibiotikumos krémekkel az allergiás reakció és esetleges felülfertőződése gyorsan gyógyítható, maradandó károsodást nem okoz. A további géllakk viselése ebben az esetben nem ajánlott, ugyanis jó eséllyel újra kialakulhatnak a panaszok. Bőrallergológiai vizsgálattal, az ún. epikután patch teszttel megállapítható, hogy az érintett páciens pontosan melyik összetevőre érzékeny. A vizsgálat során a bőrre allergénekkel átitatott lapocskákat helyeznek, melyeket 40-60 perc után levesznek, a helyüket pedig bejelölik. Néhány nap elteltével, ha a területen bőrgyulladásszerű tünetek jelennek meg, akkor biztosan megállapítható az érzékenység.

Ha a továbbiakban az irritáló anyaggal nem találkozik az érintett és más terméket használ, a gyulladás nem alakul ki többet.