Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Az vagy, amit megeszel!

Érdekességek2024. május 26.

Az vagy, amit megeszel! – tartja a mondás. De mostanában erre egyre jobban kell figyelni, mert nehéz elkerülni a tartósítószereket, az édesítőket és még sorolhatnám a többit. De mi van a lelki táplálékkal?

Festmény: Vészabó NoémiMi van azzal a táplálékkal, amit a lelkünk „eszik” meg vagy „megetetnek” vele? Mert szerintem ez sokszor károsabb az egészségünkre, mint a fizikai táplálék. Mert táplálék ez is, csak lelki és veszélyes, hiszen ha a lélek beteg, akkor a fizikum követi.

Óvatosabban kellene megválogatni, hogy mit engedünk be a szívünkbe!

Az ókori Egyiptomban azt tanították, hogy a testet helyes életmóddal és bölcsen is lehet táplálni. Igen! Úgy érzem, mostanában egyre kevesebben értik ezt, és inkább feldolgozott élelmiszerekkel, tartósítószerekkel és „zéró” termékekkel jobban szeretik táplálni magukat. A lelki táplálék már eszükbe se jut. Csakhogy ez egy ördögi kör: kompenzálásként, önszeretet hiányában, örömben-bánatban esznek. De mit esznek? Olyan „műanyag” élelmiszereket, amelyek megbetegítik a testet, a lelket. Az emberek felhizlalják a testüket, majd sok-sok pénzért tömik magukba a fogyókúrás „csodaszereket”, amelyek tökéletes alakot ígérnek. Az eltemetett halottak szinte nem bomlanak le, mert annyi tartósítószert esznek az emberek az életükben. Horrorisztikus! Hát, nem tudom! Szerintem valami nem stimmel! Instant leveseket, instant kávékat és instant bölcsességeket fogyasztanak. Talán csak az emlékeikben rebben fel a régi almás pite íze és illata, a vasárnapi gyöngyöző húsleves aranya, a frissen sült tepertő roppanása. Illetve, ha meglátogatják az édesanyjukat, mert ott még damaszttal terített asztal és aranyló húsleves várja őket. Rohannak, mindent egy nap alatt akarnak megoldani, „kipipálni” – már a kifejezés is szörnyű –, és nincs idő a lelkükre. Esténként a tévét bámulják, a távirányítót nyomkodják, és ömlik rájuk a szemét. Elnézést a kifejezésért! A villogó képernyő mellett zsíros chipset és feldolgozott élelmiszert szoktak magukba tömni általában. Lehetne ezen változtatni, csak az egy kis odafigyelést, tudatosságot kívánna!

Mi lenne, ha esténként beburkolózva egy puha takaróba, csöndes zene mellett, teázva, diót majszolgatva olvasnának az emberek? Ez emelné és táplálná a testet és a lelket, csakhogy egyszerűbb a tévét bámulni bután, mert az kiszolgál, ott nem kell gondolkodni. Az olvasás viszont megemeli a szívet-lelket, szókincset ad, elvarázsol, mesél, tanít, és az olvasottakat továbbviszi a lélek. Ha nagyon tetszik egy könyv, akkor én igyekszem lassabban olvasni, hogy sokáig benne lehessek még a történetben, de gyakran előfordul az is, hogy újraolvasom, és akkor új csodákat kapok általa.

Mi lenne, ha esténként a családtagok együtt főznének igazi ízű és lélekkel megáldott ételeket, melyeket be lehet csomagolni másnapra és magukkal vinni az otthon ízét?

Mi lenne, ha az esti együtt főzés közben beszélgetnének? Nem felszínesen, hanem igazán, odafigyelve a másikra? Vannak, akik naponta hosszan fecsegnek a telefonban, de közben nem ismerik a családtagjaikat, mert érdektelen dolgokról csevegnek és nem a lényegről. Nos, minden táplál vagy elvesz belőlük valamit. Az egy döntés, hogy mivel etetik magukat! Nem kell nagy dolgokra gondolni, egyszerű ételekkel néha nagyszerűbb az élmény.


Mikor a fiaim kicsik voltak, olvastam nekik egy mesét, melyben a szegény ember puliszkát evett. Ez annyira megtetszett nekik, hogy vettem kukoricadarát, főztem puliszkát, és juhtúróval, tejföllel elébük raktam. Akkora sikere lett, hogy szinte hetente követelték a puliszkaadagjukat. Tökélyre fejlesztettem a puliszkafőzést meg a különböző ízesítéseket: a sült hagymától kezdve a pirított szalonnán át, a túró, a tejföl… Egyszerű étel volt, mégis olyan örömet okozott és okoz most is az emléke. Szóval, itt a példa arra, hogy a test és a lélek vágyik az egyszerű, mégis nagyszerű táplálékra. Persze egy nyári szalonnasütés is lehet szenzációs, hiszen a tűz köré ülve – miközben serceg a nyársra tűzött szalonnadarab – egymásra figyelhetnek az emberek. Lelki táplálékot is ad a program, mert az együttlét öröme is fűszerezi a kenyeret, nem csak a hagyma. Milyen jó is ez! Szerintem mindenkinek megvan ez az élmény az életében, és mindenki tudja, mire gondolok. Ehhez pl. egy darab szalonna, egy-két szelet kenyér, hagyma, paradicsom és sok-sok lélek a recept. Mennyire más az étel íze így! Hiszen rengeteg szeretet van benne, és talán nem is a hagyma íze teszi olyan finommá, hanem a lélek fűszere? Ahogyan anyukám levese és ételei, hiszen nemcsak a gondosan megvásárolt alapanyagot teszi bele, hanem szeretettel fűszerezi az ételt, mellyel táplálja a családot. Vasárnap délután meghívtam a gyerekeket egy teára, körbeültük az asztalt, gőzölgött a friss tea, ragyogott a méz, és néhány pirítós társaságában beszélgettünk. Miközben elmajszoltuk a dobozban talált pár szem kekszet is, meséltünk egymásnak a barátokról, a hétköznapokról, a tervekről, a játékról és a családról. Mikor elmentek, fénylett a szoba utánuk és ragyogtak a csészék a gyertyafényben, mert finomabb táplálék volt ez, hiszen a szívünk etette a másik szívét jó szóval, figyelemmel és szeretettel. Csak ennyi kell a lelki táplálékhoz, ami megemeli a napot! Az­ vagy,­ amit ­megeszel – mondják, és ezt mindenkinek magának kell eldönteni, hogy mit eszik. Egy vajas pirítós kenyér is lehet a legfinomabb, és a legdrágább élelmiszer is lehet ízetlen, ha nincs benne lélek…

Szöveg:

Vinci-Vészabó Noémi

Leonardo da ­Vinci-díjas­

festőművész,­ író

Megyeri ­Art­ Management


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

A folyadékpótlás fontos

2026. június 14.

A nyári hónapokban azonban folyadékigényünk megnövekszik, ezért különösen ügyeljünk arra, hogy sokat igyunk, és gyermekeink is elfogyasszák a megfelelõ napi mennyiséget.

 Nyári szabadságunk alatt végre elfelejthetjük kicsit a kötelezõ mindennapi rutint, pár napot együtt tölthetünk a családunkkal, utazhatunk, kirándulhatunk kedvünk szerint, próbálunk minél több idõt tölteni a szabadban. A gyerekek is egész nap játszhatnak, hiszen szünet van, itt a jó idõ. A nyaralás más veszélyeket is rejthet, hiszen utazásaink során az ismeretlen ételektõl, italoktól könnyen gyomorpanaszaink lehetnek, nem ritka a hasmenéses, hányásos tünet sem. Ilyenkor fokozottan figyeljünk arra, hogy megfelelõ mennyiségû folyadékot igyunk...

Könnyû étrendet az egész családnak!

2026. június 13.

Hogy tud ellenállni a sok hizlaló finomságnak?

Íme, itt van Ön, aki szorgalmasan rágcsálja a sárgarépáját, a családja által "begyûjtött" sütemények és chipsek tengerétõl körülölelve... Sokszor úgy érezheti magát, mint egy alkoholista a finom italokat kínáló bárpultnál... Higgye el, sokunk számára ismerõs az érzés!

A legokosabb, amit tehet, hogy nem magányosan ügyel az egészséges táplálkozás szabályainak betartására, hanem meggyõzi errõl az egész családot.

Ha ön anya, és le kar adni a súlyából, talán a legnagyobb kihívást az jelenti, hogy ne nevesse ki a családja, amikor igyekszik alacsony kalóriájú ételeket fogyasztani. Ha viszont a férje akar megszabadulni a fölösleges kilóitól, olyan receptekre van szükséges, amelyek segítségével meg tudja õt gyõzni arról, hogy az egészséges táplálkozás nem egy életre szóló büntetés...

Serkentés és gátlás társas helyzetekben

2026. június 13.



Bizonyára mindenki tapasztalta már, hogy mások jelenléte hatással van a viselkedésére. De különböző helyzetekben, különböző egyéneknél eltérő módon. Ez ma már közhely, ám hogy pontosan milyen irányú és milyen mértékű ez a társas hatás, amely a személyközi viszonyok alapvető formája, azt sokáig és hosszan kutatták.

Mert társadalomban élő emberként sokféle helyzetben sokféle különböző szerepet veszünk fel, rengeteg elvárásnak kell egyidejűleg megfelelnünk, így egyáltalán nem egyértelmű, hogy mások jelenléte miként hat ránk. És nyilván személyiség- és helyzetfüggő is, hogy valaki hogyan reagál a különböző szituációkra. Egy színésznek egész más közönség előtt szerepelnie, mint egy politikai gyűlés alkalmi szónokának, egy sportoló másként teljesít versenyhelyzetben, mint edzésen, egy munkás is más módon vagy tempóban dolgozik a főnöke jelenlétében, mint mikor csak a vele egyenrangú kollégái látják.

A társas hatás a személyközi szférában zajló, személyes színezetű történések elemi szintje. És itt fontos a személyes színezet, hisz nem vagyunk egyformák, így – mint a fenti példákból is látszik – másként reagálunk a másikra, és még akkor is ha például hasonló képzettségű, foglalkozású vagy helyzetű egyének is vagyunk.