Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Az univerzális gyógymód: zöldtea - Mire jó és hogyan készítsd?

Érdekességek2023. július 17.

Egészségmegőrző hatása jól ismert, bár csak kevesen tudják, pontosan milyen problémákkal szemben számíthatunk segítségére. Kiváló gyógyító szer a bajban, de csupán akkor, ha jól készíted. A legérzékenyebb gyógyszer, amely azonban a leghatásosabb gyógymód. Mire jó és hogyan készítsd? Hasznos tanácsok a tökéletes és valóban hatékony zöldtea előállításához!  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.A zöldtea Japán és Kína gyöngye. Évezredek óta legnagyobb exportcikke mindkét országnak, és gazdagságának fellendítője. Kultúrája maga nagyobb, mint ültetvényei. S nem csak hagyomány, az egészségmegőrző hatása miatt is fogyasztják, újra és újra. Japánban közel egy tucat teafajta található, ezek mind egy fajnak a különböző altípusai, s főként abban különböznek, hogy melyiket mikor szedik, szüretelik le, miként dolgoznak vele, milyen kezeléseknek teszik ki, és milyen alakzatúvá sodorják. A teafűből művészi alkotásokat készítenek, préselnek, a tea így, vákumolva készítve akár egészen sokáig eláll.

A zöldtea úgy tűnik a világon a második leggyakrabban fogyasztott ital a víz után, s csak ezután következnek az alkoholos italok. Rendkívül egészséges, élénkítő hatású, de kicsi a koffeintartalma, így akár estefelé is fogyasztható, fiatalok is ihatják, bár gyerekeknek ezt is csak mértékkel szabad adni. A benne lévő anyagok többszörösen meghaladják a C-vitamin, A-vitamin hatásait, legcsodásabb szer a rák megelőzésére, szív, keringési érrendszeri javító, roboráló, sebgyógyító és az emésztést javító, serkentő hatású, és a bélflórát is javítja.

A zöldtea elkészítése nyugaton bonyolulttá vált, keleten igazán könnyedén készítik. A megfelelő hőfokú vízbe áztatják az egész tealeveleket, vagy kis darabkákat, s leöntik a vízzel. Nyugaton sok kütyüt használnak feleslegesen. A legjobb kerámiában, porcelánban, égetett agyagban készíteni, míg fémmel hozzáérni, akár a padlizsánkrémhez, nem olyan jó.

A zöldtea forrázási hőmérséklete, 79-82 Celsius fok, ezt kb. akkor éri el a tea, amikor a víz először kezd gőzölögni. Az első gőz megjelenésekor le kell venni és önthető a tea. Ha a vizet forralni kell előbb, akkor persze nehezebb, a már forralt vizet lehűteni kell, majd újra alágyújtani, s akkor kell figyelni a gőzre. Ezt megkerülhetjük, ha forrásvizet használunk, vagy olyan ásványvizet, amit már nem kell előkészíteni, mert tiszta, egészséges. A teát elegendő 2 percig áztatni, de van, aki 4 percig hagyni szokta, ekkor már lehet kesernyés. Egyes fajtákat elég 1 percig áztatni. Egy tealevél (minőségi) háromszor is használható. Kínai fajtáknál picit emelni kell a hőfokot az újabb adagoknál, japán típusúaknál viszont csökkenteni kell, a megfelelő ízhez – mert különben megég.

A zöldtea külsőleg is kiváló, borogatásként a bőr pórusaira, finoman összehúzza és csökkenti annak zsírosságát, a gyulladásos szemekre kamillához hasonlóan, de a bőr egyenetlenségeit is eloszlatja. Hajmosáshoz fehérteás öblítés talán a leggyakrabban használt és igen kedvező alapanyag. Érdemes kúraként váltogatni egy nap söröblítést másik nap zöldteásat végezni.


3 fantasztikus nyári zöldtea recept
A zöldteakoktélokat szinte mindenki szeretni fogja a környezetben, a férfiak is megtalálják ízvilágukat, hiszen nem kell feltétlenül édesnek lennie, vannak markánsabb ízű megoldások is, sőt bizonyos fűszerekkel egészen füstössé és mámorítóvá teheted. 3 szuper tipp partyra, egy romantikus estéhez, avagy épp forróság megfékezésére:

1. Délutáni nyugalom
1 csésze friss hideg kész zöldteához
1 csésze ananászlé
2-3 jégkocka
1 nagy szelet friss gyömbér

A jégkockák kivételével keverjük össze, és egy negyedórára tegyük hűtőbe. Végül törjük össze a jégkockákat és rázzuk össze koktélunkat.

2. Izgalmas este
1 csésze zöldtea
1/2 csésze narancslé
3 cl. narancslikőr, mandarinlikőr, vagy egyéb gyümölcsös nyalánkság
1 rúd fahéj
1 szem csillagánizs

A fűszereket öntsük le a zöldteának megfelelő vízhőmérséklettel, majd áztassuk ki benne a leveleket. (Általában egy kiskanál tört levél megy egy csészéhez, de érdemes elolvasni az útmutatót, mert típusonként változhat.) Ezután ezt hűtsük le. Később keverjük el a narancslével és likőrrel. Ha fagyosan izzó koktélt szeretnél jégdarát is kanalazz hozzá.

3. Pikáns élvezet
1 csésze kész zöldtea
1 csésze kész borsmentatea
1 bögre görögdinnye
(esetleg egy kk. méz)
2-3 jégkocka

A két csésze teát lehűtve összekeverjük, majd egy turmixgépben eldolgozzuk a kimagozott, hámozott, dinnyekaréjjal. Ha szeretnéd igazán édesen fogyasztani, egy kevés mézet is adhatsz hozzá. Ha viszont ilyen édesen fogyasztod, ne hagyd le a jeget!

 

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Elhízással összefüggő magas vérnyomás – mit lehet tenni?

2025. július 11.

Az elhízás nem csak önálló betegség, de számos más kórkép rizikófaktora is, így például a cukorbetegségé, a szív-érrendszeri betegségeké és a magas vérnyomásé. Ugyanakkor nem lenne szabad bűnösként tekinteni a túlsúllyal küzdőkre, hiszen egyrészt nagyon komplex okai lehetnek az elhízásnak, másrészt a megbélyegzés csak további negatív hatásokat gerjeszt. Dr. Jenei Zsigmond Máté, a KardioKözpont – Prima Medica kardiológusa mondta el, milyen kezelési lehetőségeket érdemes megfontolni.

Az elhízás és a magas vérnyomás gyakran együtt jár

Az elhízás egy összetett probléma, ami egyre nagyobb gondot okoz a fejlett világban. Az okai közt vizsgálni kell az elfogyasztott ételek mennyiségét és minőségét, a fizikai aktivitás mennyiségét, a genetikai adottságokat, a családi hátteret és még az alvás mennyiségét és minőségét is. (Fontos megkülönböztetni a túlsúlyt az elhízástól, amelynek legismertebb – bár nem egészen pontos mutatója – a BMI, a testtömeg-index.)
Magas vérnyomásról akkor lehet beszélni, ha a normálisnál nagyobb nyomással folyik a vér az artériákon keresztül. Az önállóan és komplexitásában is kezelendő magas vérnyomás betegség olyan további kórképekhez vezethet például, mint a szívbetegségek, a stroke, a vesebetegség és bizonyos daganatok. Miközben pedig amerikai adatok szerint a felnőttek 47%-a él magas vérnyomással, egyharmaduk nem is tud róla, és csak egynegyedüknél van az orvosi kontroll alatt.
– Az elhízás talaján nagyobb eséllyel alakul ki magas vérnyomás, illetve a már meglévő betegség is romolhat a plusz kilók hatására – hangsúlyozza Jenei doktor. – Az összefüggés megértéséhez látni kell, hogy a nagyobb mennyiségű zsírszövet komplex változásokat hoz létre a szervezetben. Többek közt túlaktiválja a szimpatikus idegrendszert, stimulálja a vérnyomás szabályozásában szerepet játszó RAS rendszert, változásokat indukál a zsírszövetből származó hormonokban, inzulin rezisztenciát és leptin rezisztenciát eredményez és a vesefunkcióra is kihat. Mindezek a hatások együttesen vezetnek a magas vérnyomás kialakulásához.   

Éjszakai kéz- és lábzsibbadás? Ilyen okai lehetnek

2025. július 10.

Az éjszaka jelentkező végtagzsibbadás nagyon kellemetlen lehet, bár a legtöbb esetben egyszerű oka van, nevezetesen, hogy olyan pozícióban alszunk, ami elnyomja a kezünk vagy a lábunk vérkeringését. Ha azonban ez nem csak egyszer-egyszer fordul elő, és gyakran ébredünk zsibbadásra, érzéskiesésre, bizsergésre, fontos utánajárni a kiváltó oknak. Ebben a témában segített eligazodni dr. Para Szabolcs, a Fájdalomközpont – Prima Medica neurológusa.

Az idegek többféle ok miatt sérülhetnek

Amikor őseink kétlábra álltak, számos előnyre tettek szert azáltal, hogy a kezek szabaddá váltak a tevékenységekhez. Ez a pozíció azonban sebezhetőbbé is tett minket a gravitáció hatásaival szemben, amelyek például a csont- és izomrendszert érintik. Ez a kockázat ráadásul még alvás közben is fennáll, amikoris a vázizmok ellazulnak, és a nehézségi erő átveszi az irányítást. Ez tartós és gyakran egyenetlen nyomást gyakorol a vállak, lábak és csípők ízületeire és kötőszövetére. Az olyan változóktól függően, mint az ember életkora, súlya, csontvázszerkezete, általános egészségi állapota és fittsége, valamint a meglévő sérülései, ez káros hatással lehet az idegekre is.
Az egyik különösen érzékeny terület a nyaki gerinc, amelynek területén olyan összekapcsolódó idegköteg helyezkedik el, amely a karok, csuklók, kezek és ujjak mozgását szabályozza, érzékelésüket biztosítja. Ha ezek közül az idegek közül bármelyik összenyomódik, megsérül, vagy oxigén- és tápanyaghiány alakul ki bennük, az bizsergést, zsibbadást vagy izomgyengeséget is okozhat.
– Ez az összenyomódás, vagyis kompresszió olyan egyszerű és visszafordítható dologból is adódhat, mint a rossz testtartás. Ugyanakkor számos kórkép is állhat a háttérben, mint például a gerinccsatorna szűkülete, az ízületi gyulladás, a kéztőalagút-szindróma, a degeneratív betegségek, egyes fertőzések és a fizikai sérülések. A bizsergés és zsibbadás maguknak az idegeknek a károsodása miatt is felléphet, amit betegség és sérülés okozhat. Ezt az idegkárosodást nevezzük neuropátiának– foglalja össze Para doktor.

6+1 szokás, hogy nyáron is megőrizhessük egészségünket

2025. július 10.

Testünk és lelkünk is meghálálja a törődést

A nyár sokunk számára a felszabadulás és a felhőtlen kikapcsolódás időszaka. A megszámlálhatatlan élmény közepette azonban könnyű elveszíteni a fókuszt önmagunkról, pedig ahogy az év többi részében, úgy a meleg hónapokban is fontos tudatosan figyelnünk az egészségünkre, hiszen ilyenkor is számos tényező gyakorolhat negatív hatást rá. Az AVON az egészséges életmód elkötelezett támogatójaként arra bíztat, hogy nyáron se hanyagoljuk el testi-lelki jóllétünket. Ennek érdekében érdemes beépíteni mindennapjainkba a szépségmárka szakértői által összegyűjtött tippeket, melyek nemcsak a nyár folyamán javíthatják közérzetünket, de hosszútávon is hozzájárulhatnak egészségünk megőrzéséhez.

1. Belső hidratálás

Az év legmelegebb napjain fontos, hogy körültekintően figyeljünk a megfelelő folyadékpótlásra. A hidratáltság nemcsak szervezetünk kiegyensúlyozott működéséhez szükséges, hanem bőrünk egészségéhez is hozzájárul, ráadásul a jó közérzetet is elősegítheti. Egy felnőtt nő számára naponta legalább 2 liter víz elfogyasztása ajánlott[1], ez a mennyiség pedig a nyári hónapokban növekedhet. Fontos ugyanakkor arra is gondolni, hogy a cukrozott, koffeines vagy alkoholos italok nem helyettesítik a víz jótékony hatásait, így ennek tudatában alakítsuk a napi folyadékbevitelt.