Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Az eltűnés látszólagos könnyűsége

Érdekességek2025. február 11.

A ghosting jelenségéről

Egyre gyakoribb, hogy egy-egy személy egyszer csak eltűnik, köddé válik egy másik vagy a többiek számára, mintegy lelép a térképről. Jelzés és visszajelzés nélkül. Ezt nevezik angolul ghostingnak, szellemmé válásnak (a ghost, szellem kifejezésből), melyet legtöbben a mai társadalom jellegzetességének tartanak, nem is ok nélkül.

Fotó: rocketclips © 123RF.comA hirtelen, előjel és utólagos jelentkezés nélküli kilépés valamely emberi viszonyból (kommunikációból, párkapcsolatból, barátságból, családi kötelékből vagy épp egy munkahelyről) valóban a modern, sőt posztmodern társadalom sajátja, minimum két okból. Egyrészt, mert ma már nem elsősorban hagyományos kisközösségekben élünk, felületesebb és alkalmibb lehet a kapcsolat közöttünk (gondoljunk csak a közösségi médiára), melyekből kilépni is könnyebb, ha valamiért túl stresszesnek tartjuk benne maradni. Márpedig – és ez a másik alapvető összetevő – nagyobb a stressz, pl. épp a felületesebb kapcsolatok lehetősége miatt is, de azért is, mert bonyolult helyzetekben sokszor kevéssé tudjuk, mik is a velünk kapcsolatos elvárások, miknek kellene megfelelnünk. Ahogy mondani szokás, a régi korok embereinek ez egyszerűbb volt, mert egy átláthatóbb világban éltek, miközben persze az ő életük más szempontból volt nehéz, ha már az élet nevű kihívás sosem lehet ideálisan könnyű.
Definíciószerűen a ghosting az a jelenség, amikor az egyén látszólag ismeretlen okból egyszer csak eltűnik, mint valami szellem, nem jelentkezik, nem válaszol a megkeresésekre, miközben lehetősége lenne rá. Ez utóbbi egy fontos mozzanat, mert itt nem a rendőrségileg értelmezhető eltűnésről van szó, csak a társas kapcsolatok egy-egy szegmenséből való kivonulásról. Ami érintetlenül hagyja a szellemmé váló (rémes magyaros ragozással a ghostingoló) személy egyéb viszonyait. Például láthatatlanná és elérhetetlenné válik az (immár egykori) párja számára, de ez nem érinti, mondjuk, a szüleivel vagy a kollégáival fenntartott kapcsolatait.

A ghosting tehát tudatos döntés eredménye, konkrét kapcsolatokra vonatkozik, és érintetlenül hagy(hat) sok egyéb személyközi viszonyt.

Az eltűnés alapjai, avagy két tényező mind felett


Az eltűnés tipológiája

Egy-egy kapcsolat lezárása a benne részt vevők részéről mindig egy összetett folyamat. (Akkor is, ha külsőleg egyszerűnek látszik, mint a ghosting esetében, a „Nem hívlak többet, és nem veszem fel a telefont!” gyakorlati modellje mentén.)
A lezárásnak legalább két dimenziója van.

Ebben a rendszerben a ghosting az indirekt, énorientált változat, vagyis lényege a kilépés nyílt kimondásának kerülése a partner(ek) igényeinek figyelmen kívül hagyásával. Ilyenkor a kommunikációt látható ok nélkül szakítja meg a kezdeményező fél, ezzel nála van a kontroll, és a másik félnek nincs igazi ráhatása, csak fut az események után.

Okok és következmények

Az egyszerűnek tűnő alapok mellett a ghostingnak sokféle oka lehet, annak függvényében, milyen fajta kapcsolatból való kilépésről van szó. (Bár a népszerű pszichológiai tematikájú lapok rendszerint a párkapcsolatokra, a magánélet egy adott helyzetére egyszerűsítik a jelenséget.)
Azonban egyáltalán nem mindegy, hogy egy informális vagy egy formális, intézményes viszonyt szüntetünk meg ilyen módon. Hiszen az előbbi egy baráti vagy szerelmi kapcsolat felszámolása, melyben érzelmileg jobban érintettek vagyunk, miközben az utóbbi, pl. egy szervezetben betöltött tagságunk vagy egy munkahelyi pozíció, ahol ez épp fordítva van. Azaz hivatalos, akár jogi kötelékek kapcsolnak minket a szervezethez, s ezen keresztül az ottani többiekhez, miközben az érzelmi elköteleződés rendszerint azért jóval kisebb. (És persze formális kapcsolat egy házasság is, de az meg nem a válással ér véget, az már csak a vég hivatalos szentesítése. Hisz optimális esetben az egy érzelmi alapú és formális viszony.)
Ha valaki informális, személyes kapcsolatban válik szellemmé, annak oka jellemzően érzelmi, pl. a félelem a mélyebb elköteleződéstől, vagy pl. egy munkahely esetén a munkával járó stressz, mélyülő szorongás, melyet kiválthatnak épp a kollégák is. Azaz az ottani személyes, informális kapcsolatok minősége.
Alapvetően minél személytelenebb egy kapcsolat, annál könnyebb a ghosting, mondjuk, egy pártból vagy egyházból távozni könnyebb, mint egy házasságból, bár az egyén számára nehezítő tényezők ezekben az előbbi esetekben is főleg a szervezet keretei közt kialakuló személyes viszonyok. Mondjuk, a bélyeggyűjtő egyesület mint olyan nem fog annyira hiányozni (onnan szó nélkül lelépni könnyű), de egy-két ember annál inkább, akikkel rendszerint ott találkoztunk. A tényleges okok közt pedig (a teljesség igénye nélkül) az alábbiak lehetnek a legfontosabbak.

És mégis, ki a hibás?

Egyszerűen szólva: senki és mindenki. A ghostingoló fél úgy érzi, nincs más választása, mint jelzés nélkül eltűnni, faképnél hagyva addigi élete egy szeletét. Aki viszont elszenvedi (vagy akik), azoknak sem kell magukat hibáztatni, hisz a másik eltűnése nem az ő döntésük volt, sőt innentől a probléma nagyobbik része őket illeti, mert mégiscsak fel kell deríteni, mi is áll a hirtelen köddé válás mögött. Akár valamelyik fél feloldhatatlannak vélt szorongásáról, a helyzet általa való további „megélhetetlenségéről”, akár egy megoldatlan konfliktusról van szó, ez nagyon nagy eséllyel az a helyzet, melynek megszűnése már középtávon is mindenkinek jobb.
Ugyanakkor egyáltalán nem sérülésmentes ez a megoldás. Az elszenvedő problémái mellett az is gond, hogy a szellemmé válók egészségtelen problémamegoldó mintákat hoznak létre maguknak, ami később is megnehezítheti életüket. És még bűntudatuk is lehet.

Összegzés

A ghosting látszólag könnyű módja egy kapcsolat lezárásának bármilyen emberi viszonyrendszerben, miközben sokszor több problémát okoz, mint amennyit megold. Leginkább azért, mert egyoldalú, csak az egyik résztvevő fél közvetlen érdekeit szolgálja, míg a másik számára marad a kérdés, hogy egyáltalán, mi is történt? És főképp, hogy miért?
Konfliktusok megoldásának, szorongások csökkentésének, vagy a felelősség előli menekülésnek egyre inkább bevett módja (mert az „elkövető” számára ez a legegyszerűbb), legyen szó párkapcsolatról, felületes ismeretségről, vagy szervezeti, munkahelyi tagságról, pozícióról. Ugyanakkor, épp elterjedtsége miatt, tudni kell kezelni is, ha velünk történik, önmagunk hibáztatása helyett tudatosítva, hogy ez – az adott szituációban – rajtunk kívül álló, elkerülő mechanizmus.

Bácsván László


forrás: Patika Magazin
hírek, aktualitások

A fenntartható táplálkozás gyakorlati szempontjai

2025. július 02.



Nincs általános és globális fenntartható étrend. Egy étrend akkor fenntartható, ha az adott nemzet földrajzi elhelyezkedéséhez, környezeti adottságaihoz, gasztronómiai szokásaihoz, vallási előírásaihoz alkalmazkodik. Hatalmas jelentőséggel bír a fenntarthatóságon belül a reklámokból oly jól ismert „vedd a hazait!” Valóban tisztában vagyunk azzal, mikor minek van szezonja? A nagy élelmiszerláncok januártól decemberig kínálnak szinte minden zöldséget, gyümölcsöt. A szezonális termékek közti eligazodásban – az áron kívül – segítségünkre lehet az MDOSZ Terítéken az egészség FB oldala, ahol elérhető az ún. szezonális táblázat (1. táblázat).




Fenntarthatósági szempont
Tevékenység


Húsfogyasztás
Az elfogyasztott hús mennyiségének csökkentése
Heti legalább 1 húsmentes nap beiktatása Hús kiváltása egyéb teljes értékű fehérjékkel (tojás, tejtermékek)


Halfogyasztás
Heti legalább egy alkalommal fogyasszunk halat
Válasszuk az MSC jelzéssel ellátott termékeket
Fogyasszunk minél több hazai halt


Élelmiszerhulladék
Tervezzük meg előre az étrendünket Bevásárlás előtt készítsünk listát és ne menjünk éhesen vásárolni Figyeljünk a szavatossági időre és a termékek megfelelő tárolására Vigyünk magunkkal többször használatos zsákot és szatyrot a termékeknek


Globalizáció élelmiszerkilométer
Válasszunk helyi termékeket Ellenőrizzük a termék címkéjén a származási országot Fogyasszunk idényjellegű zöldségeket és gyümölcsöt


Egészséges táplálkozás
Csak annyi táplálékot vigyünk be, amennyire szervezetünknek ténylegesen szüksége van Étkezzünk rendszeresen és változatosan Ha nem szükséges, ne zárjunk ki semmit az étrendünkből Kerüljük a feldolgozott élelmiszereket



Az utazási hasmenés fő tünetei

2025. július 02.



Külföldön az emberek általában szívesen próbálják ki a helyi konyhát. Vannak azonban, akiknek érzékeny a gyomruk és az idegen ételtől gyomorrontást kapnak: ennek tünetei szintén hányás, hasmenés, gyomorgörcsök. Ez azonban diéta és bő folyadékfogyasztás mellett hamar elmúlik. A komolyabb betegségről, az utazási hasmenésről akkor van szó, ha az utazónál megérkezése után három napon belül, legalább napi három alkalommal híg székletürítésre kerül sor, valamint a vezető tünetek közül (alig visszatartható székelési inger, hastáji fájdalom vagy puffadás, hasi görcsök, émelygés, láz, hányás, véres vagy nyálkás jellegű széklet) legalább három fellép.

A legfontosabb a megelőzés

A rossz hír az, hogy az alkoholfogyasztás, mely a közhiedelem szerint „fertőtleníti az emésztőcsatornát” – nem igaz. Példa rá Hemingway, aki sűrűn alkoholizált utazásai közben (is), mégis, afrikai útjáról mint „az Önök vérhasban szenvedő tudósítója” számolt be olvasóinak. A megelőzés biztos módja a biztonságos, nem fertőzött ételek és italok fogyasztása. Erről a Zsebdoktor utazóknak c. könyv „Egzotikus vidékek – egzotikus ételek” című fejezetében részletesen olvashat.

A diétás megszorításokat és a biztonságos étkezésre vonatkozó szabályokat az utazók többsége nem tartja be, az erre való törekvés mintegy két nap után lanyhul. Mivel az utazási hasmenés tipikusan az elutazás utáni harmadik napon lép fel, a kezdeti óvatosság az első két napban – úgy tűnik – meghozza a gyümölcsét. A megelőzésképpen szedett antibiotikumok – más káros mellékhatásaikon kívül – sem akadályozzák meg a hasmenés kialakulását, főleg azért, mert nem minden utazási hasmenést okozó mikroba érzékeny az adott antibiotikumra.

Ezért nehéz egyedül formába lendülni otthon

2025. július 01.

Hogyan lehet mégis tartós a fejlődés?

Sokan hajlamosak magukat okolni, ha otthon nem jönnek az edzés eredmények, pedig a valóság ennél jóval árnyaltabb. A négy fal között edzeni nemcsak kényelmes, hanem tele van nehézségekkel is: könnyű elveszíteni a lelkesedést, elcsúszni a rendszerességen, vagy épp tanácstalanul válogatni a rengeteg online videó között. Fodor Réka fitnesz szakértő szerint nem a kitartás hiánya a fő akadály, hanem az, ha nincs egy jól felépített terv, személyre szabott segítség és bátorító közösség.

A szakértő szerint a siker kulcsa a részletekben és a tudatosságban rejlik.

„Az otthoni edzés nem szükségszerűen könnyebb vagy kevésbé hatékony, mint az edzőtermi, de csak akkor hozza a kívánt formát, ha helyesen végezzük” – hívta fel a figyelmet a Barackcsapat online edzésplatform alapítója.

Túlzott lelkesedés vs. teljes rendszertelenség

Fodor Réka szerint az egyik leggyakoribb buktató a túlzott kezdeti lelkesedésből fakadó túledzés, vagy éppen ennek ellenkezője, a rendszertelenség.

„Sem a pihenőnapok nélküli, mindennapos intenzív mozgás, sem a hetekig tartó kihagyások nem vezetnek optimális eredményre. Előbbi könnyen túlterheléshez és sérüléshez, utóbbi pedig motivációvesztéshez és a fejlődés elmaradásához vezethet. A megoldást egy okosan felépített, fokozatosságot biztosító edzésterv jelentheti, amely figyelembe veszi az egyéni terhelhetőséget és biztosítja a szükséges regenerációt.” – meséli Fodor Réka.