Inczeffy Patika

és magán szakorvosi rendelő

2131 Göd, Pesti út 86.

Telefon: +36 27 336 150
E-mail: kalabe@inczeffypatika.hu
Nyitva tartás:
Hétfő - Péntek: 7:30 - 19:00
Szombat: 7:30 - 13:00

Az élet a komfortzónán kívül kezdődik

Érdekességek2023. október 10.

Mi is az a komfortzóna? Miért kellene kilépni belőle? Mi tart minket a megszokott, biztonságosnak hitt komfort területen belül? Miért olyan nehéz kilépni a biztonságos zónából? A megszokott berögződések sokszor olyan erősen tartanak minket fogva, hogy képtelenek vagyunk egy apró újdonságot is izgalmas lelkesedéssel fogadni, és lépni egyet kifelé.  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Ennek egyik oka a félelem, aztán ott a kishitűség, és a lustaság. Tanult és elhitt hitrendszerek, programok, melyek képesek évtizedekig fogva tartani minket. Elég csak annyi, ha csak arra gondolsz, hogy ez Neked, hogy is sikerülne? Elég annyi, ha elhitted a szüleidnek, hogy az élet nehéz, és küzdelmes. Elég annyi, ha elhitted, hogy Te nem vagy elég jó. Én mégis mindig arra biztatok mindenkit, hogy legyen bátor és lépjen olyan területekre is, amelyekre eddig nem mert.

Miért zárjuk be magunkat egy biztonságosnak hitt kalitkába?

Amikor megérkezünk ide ebbe az életbe, erre a Földre a kiválasztott családhoz, akkor még szinte tisztán tudjuk, hogy miért érkeztünk ide. Minden erőnk, képességünk birtokában vagyunk ahhoz, hogy a vállalt feladatokat teljesíteni tudjuk. Mégis mire óvodába, iskolába kerülünk, már alig marad abból a tisztaságból, abból a tiszta minőségből, amivel nekivágtunk ennek az útnak.

Hogy mi történik pár év alatt?

Nem véletlen alapon választunk családot, nem véletlenül kerülünk abba a DNS mintába, amiben vagyunk. Csak ezek a szülők, testvérek, ősök tudnak segíteni minket abban, hogy megtanuljunk mindent, amiért ide születtünk.

Az ember gyerek abban a pillanatban kiszolgáltatottá válik, amikor megszületik. Hiszen legalább 1 teljes évig, de inkább hosszabb ideig rá van utalva az Édesanyára, és a család többi tagjára. Minden mintát, amit ők hordoznak, és ami a DNS-ben fut, el kezdi megtanulni, aktiválni.

Az emberi működés alapvetően a félelmekbe van kódolva. Hiszen amikor csecsemőkorból cseperedni kezdünk, akkor ez az időszak arról szól, hogy mit nem szabad tenni. Amikor egy pici baba felfedezi a világot, akkor azt már nem tudja szabadon megtenni, mert ott állnak körülötte és folyamatosan óvatosságra intik. Millió „veszély” fenyegeti, de ez őt cseppet sem zavarná.  Valószínűleg hamar rájönnénk mindenre magunktól is, attól kezdve, hogy az étel forró, és télen hideg van. Mégis irányított tanulást kapunk. Ez az irányított tanulás persze mindenkinél más és más mélységeket ér el.


Tulajdonképpen nagyon tudatosnak kellene lenni ahhoz, hogy a babák a legkevesebb lelki sérülésekkel, kiegyensúlyozottan, harmóniában növekedjenek.

Ám minden gyakorló szülő tudja, hogy ez nem ilyen egyszerű.

Mire elérjük az iskolás kort, már nyoma sincs annak a tiszta lapnak, amivel megérkeztünk. Addigra már rátanultunk sok programra, hitrendszerre, amiket Anyától és Apától örököltünk, tanultunk. A szülők által megformált szabályok szerint élünk, és az ovi és iskola is éppen elég korlátot rak körénk.

Miért tanulunk rá ezekre a leginkább?

Mert a születésünk pillanatától a szeretet energiára vágyunk. Már pár hónapos babaként is hamar megérezzük, hogyan tudjuk örömtelivé tenni a számunkra legfontosabb szereplőket, a szülőket, és el kezdjük alakítani a viselkedésünket hozzájuk.

Mert amikor Anya és Apa boldog, akkor mindenki boldog. Ugye?

Elkezdünk úgy viselkedni, hogy Anyát minél többször boldognak lássuk, és persze Apát is. Egy idő után, viszonylag hamar megérezzük, hogy ez mégsem annyira jó nekünk. Pusztán csak azért, mert DNS ide vagy oda, de mégis valami más is van bennünk. De ekkorra már oda a belső hit, hiszen nélkülük hol lennénk? Ki gondoskodna rólunk? Tehát hosszú évtizedekig élünk a megtanult szabályok és korlátok között, és közben eltemetjük magunkban a lángot, a tüzet, a hitet, az erőt, és az álmokat.

Ám egyszer csak valaki megszólal belül és piszkálni kezd, és arra ösztökél, hogy ébredj már fel! Ez mindenkivel megtörténik, sokszor többször is, hiszen a bátorság, mint az élet nevű játék egyik kulcs fontosságú kelléke, már jó régen elveszett, elbújt.

De fontos, hogy figyeljünk erre a hangra ott bent, mert ő a startgomb ahhoz, hogy elinduljunk visszafelé a belső forrásunkhoz, és akarjunk újra emlékezni a gyerekkori tiszta lapra, az álmokra, amik egészen tisztán bennünk voltak a gyermeki éveinkben. És ekkor indul a komfortzónát átlépő játék…

Ekkor válik érdekessé igazán, és persze kell hozzá bátorság, és elszántság, de játszani jó. Nem a Hold felfedezésével kell kezdeni, lehet lépésről lépésre is kis dolgokkal kezdeni, és lépésről lépésre megerősödni. Újra megérezni a bátorság erejét, és kinyitni a szűkre zárt világot, és csak hagyni a történéseket.

A theta munka során a szülői hitrendszerekkel dolgozunk a legtöbbet. A működésünk 90%-át a tudattalanban futó programok határozzák meg és csak 10 % tudatos. A theta a leghatékonyabb technika ahhoz, hogy azokat a programokat lecseréljük, amelyek bezárnak minket. A felismerése annak, hogy mik azok a minták, amelyek igazából Anya vagy Apa mintái, már segít. A felismerés, és megértés az első lépés, hogy kilépj abból a kalitkából, amibe zártad magad.

Számomra az élet egy kalandokkal teli játék, és már jó úgy játszani, ahogy én szeretném.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.

forrás: Harmonet.hu
hírek, aktualitások

Miben más a növényi és az állati fehérje? Melyik segíti jobban a fogyást?

2025. július 17.

A fehérjediéta több szinten is hozzájárul az anyagcsere fokozásához, a zsírégetés elősegítéséhez és az izomméret megtartásához, miközben pozitív hatással van az energiaszintre és a bőr egészségére. De felmerül a dilemma: a cél, az egészséges és tartós fogyás érdekében a növényi vagy az állati fehérje fogyasztását részesítsük előnyben?

Goda Gábor, vegyészmérnököt, a Toman Diet szakértőjét kérdeztük arról, miért olyan hatékony a fehérjediéta és vajon a növényi, vagy az állati fehérje segíti jobban a fogyást?

„A fehérjediétának számos előnye van a népszerű divatdiétákkal szemben: fokozza az anyagcserét, mivel a fehérjék lebontása több energiát igényel, mint a szénhidrátoké vagy a zsíroké. Ez a magasabb termikus hatás elősegíti a kalóriák gyorsabb elégetését, ami a testsúlycsökkenést és a zsírvesztést támogathatja – feltéve, hogy a bélflóra és az enzimháztartás megfelelően működik. Kalóriadeficitben a szervezet hajlamos az energiáért az izomszövet lebontásához folyamodni. A megfelelő fehérjebevitel azonban biztosítja az izmok építőelemeit (aminosavakat), segítve így az izomtömeg megőrzését és elősegítve az előnyösebb, tónusosabb testkép kialakulását. A fehérje lassúbb emésztése miatt hosszabb teltségérzetet biztosít és stabilabb energiaszintet eredményez. Emellett nélkülözhetetlen a kollagén és elasztin termelésében, melyek a bőr rugalmasságát, szilárdságát és regenerációját támogatják, így segítve a bőr fiatalos megjelenésének elérését vagy fenntartását.”

Tehát a fogyókúra során a fehérjebevitel kulcsszerepet játszik. Az azonban, hogy az állati vagy a növényi fehérje segíti jobban a fogyást, nagyban függ az étrend többi részétől, az egyéni igényektől és a fehérjeforrás minőségétől.

„Míg az állati fehérjék általában teljes aminosav-profillal és magas biológiai értékkel rendelkeznek, addig a növényi fehérjék előnyei a rost és az antioxidáns tartalomban nyilvánulnak meg. Az egészséges étrend szempontjából a legjobb megoldás az egyensúly fenntartása és a különböző fehérjeforrások kombinálása, hogy mind az esszenciális aminosavak, mind a további tápanyagok optimálisan biztosítva legyenek.” – folytatja Goda Gábor.

Úti patika

2025. július 17.

Amikor a gyógyszer a családdal együtt utazik

Az utazás

Milyen gyógyszerekre lehet szükség, és hogyan érdemes kiválasztani, hogy melyik gyógyszer utazzon?
Az úti patika összeállításánál figyelembe kell venni azt, hogy ki(k)nél milyen panaszok orvoslására lehet szükség.

Nem mindegy, hogy hány éves, milyen alapbetegséggel küzd, milyen egyéb gyógyszereket szed az utazó.

Az úti patika tehát egy személyre vagy családra szabott gyógyszereket, kötszereket és egyéb patikaszereket tartalmazó csomag. Az úti patikának praktikusnak, kis helyen elférőnek, ugyanakkor az esetlegesen felmerülő problémákra „elsősegélyt” nyújtónak kell lennie. Összeállításánál az úti célt is figyelembe kell venni; mert pl. egy trópusi szigetre utazáskor valószínűbb az akut hasmenés, mint egy szomszédos országban való nyaraláskor. Kanyargós utakon való buszos kiránduláskor gyakori panasz az utazási betegség. Hegyi túrák alkalmával fokozott a kockázata a rándulásoknak, ficamoknak, bőrsérüléseknek. vízparton gyakoribbak lehetnek a rovarcsípések.

Vannak olyan panaszok is, amelyek bárhol és bármikor felléphetnek; így a láz és a fájdalom. A fájdalom- és lázcsillapító gyógyszer tehát kötelező kelléke az úti patikának. Érdemes olyan gyógyszerek mellett dönteni, amelyek akár az egész család számára megoldást kínálhatnak adott probléma esetén, és „kompatibilisek” a nyaralással járó esetleges meleggel. Lehetőség szerint kerülendők a hűtőben tárolandó gyógyszerek, a magasabb hőmérsékleten megolvadó kúpok. A tablettákénál problémásabb lehet a folyadékok, kenőcsök szállítása.

Új magyar applikáció támogatja a munkavállalók mentális jóllétét

2025. július 16.

Az elmúlt években többszörösére nőtt a pszichés okokra visszavezethető táppénzes napok száma

A munkahelyi mentális egészség kérdése egyre nagyobb kihívást jelent a vállalatok számára, hiszen miközben az alapvetően meghatározza a szervezet teljesítményét, a munkaerőpiacon mind nagyobb súllyal jelenlévő Z generáció már komoly elvárásokkal fordul a cégek felé ezen a téren is. A stressz mindennapos jelenség a hazai dolgozók kétharmadánál, amely gyakran még a pihenőnapokon sem csillapodik, emellett világszerte az alkalmazottak nagyjából 50%-a küzd a rohamosan terjedő kiégéssel, ami szélesebb értelemben vett egészségügyi tüneteket is okozhat. A probléma társadalmi jelentőségét felismerve három hazai cég fogott össze, hogy megalkossa a Health check nevű digitális megoldást, amely a munkavállalók mentális és fizikai állapotát átfogóan vizsgálja, hogy értékes visszajelzésekkel szolgáljon dolgozók és vállalatok számára egyaránt.

Az Európai Unióban átlagosan 136 milliárd euró, Magyarországon pedig nagyságrendileg 440 milliárd forint veszteség keletkezik évente a nem, vagy nem megfelelően kezelt munkahelyi stressz miatt, amely a kieső munkanapok mintegy 50-60%-áért felelős. Eközben a munkavállalók is egyre jelentősebbnek érzik a problémát, ráadásul többnyire magukra hagyva küzdenek vele: 10-ből 4 dolgozó úgy véli, hogy a fokozott stresszel járó pszichoszociális kockázatokat az adott szervezeten belül nem képesek hatékonyan orvosolni. Erre a kihívásra ad innovatív választ a Health check alkalmazás, melyet a Budapest központú startup, a CHEQ munkáltatói kommunikációs rendszerébe integrálták, szakmai partnere pedig a Pro Health Consulting Group és a munkahelyi pszichológiára specializálódott Minder.

„Ma már nem kérdés, hogy a munkavállalók mentális állapota milyen jelentős mértékben támogatja vagy éppen akadályozza a cégek hétköznapjait, a feladatellátás minőségét vagy konkrétan a termelékenységet. A digitális világban olyan eszközöket kell a cégek kezébe adni, melyek segítségével hatékonyabban felismerhetik és kezelhetik a dolgozóik mentális egészségéhez kapcsolódó problémákat” – mondta el Logemann-Molnár Zsófia a MINDER alapító szakpszichológusa. Az alkalmazás anonim visszajelzéseken alapuló „hőtérképet” készít a szervezetről, így a cégvezetők és HR-szakemberek gyorsan felismerhetik, hol van szükség beavatkozásra. Az eredmények alapján újratervezhetők a munkahelyi folyamatok és a célzott egészségmegőrző programok is – ezek pedig közvetlen konkrét üzleti előnyként járulnak hozzá a munkavállalói elköteleződés növeléséhez és a fluktuáció legyőzéséhez is.